1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Темни кругови околу очите

Дискусија во 'Лице' започната од Milickaa, 24 јануари 2010.

  1. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    1.101
    и јас го имам овај проблем со темни кругови и подочници. Пробувам да ги покријам со коректор, тешко оди :( сега ќе пробам со кеси од камилица да видам дали ќе има некаков ефект
     
  2. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    Јас си го купив овој на Менхетен и се покажа одлично. :inlove:
    Сакав малку да сменам. Претходно имав на Голден Роуз.
     

    Прикачени фајлови:

    • 2.jpg
      2.jpg
      Големина на фајлот:
      59,9 KB
      Прегледи:
      438
  3. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Читав на интернет помагало да ставите кесички од зелен чај. Нормано како што си правите зелен чај, филтер кесичките потоа да се стават малце во фрижидер да се оладат и да се стават на очите. Се држат околу 10-15 минути. Секој ден да се прави ова и помагало за темните кругови и уморни очи. Може да пробате не е комплицирано. :)
     
    На Evellin.a му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Од кога знам за себе очите ми се темни,мислам околу очите местото ми е темно.
    Незнам која е причината за ваквите мои очи..
    Па би сакала да ве прашам дали има некој лек со што можат да изчезнат круговиве? Или мора да се прекриваат со коректори?
    Фала однапред.
     
  5. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    јас и да спијам и да не спијам очите ми се темни, мислиш цел живот не сум легнала да спијам,и освен со коректор ништо друго не ми помага, генетски ми се такви очите, цел живот ке си ги носам :|
     
    На RiRii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Serpentina

    Serpentina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    137
    Според мене ефтин и ПРЕДОБАР ми е MISS SPORTY SO CLEAR COVERSTICK
    Jaс користам 01
    Ке го пробам наскоро и АRTDECO ама овој стварно покрива, го користам многу врееме и ми ги покрива темните подочњаци...
     
  7. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Леле и јас го имам истиот проблем со тие ТРКАЛА околу очите,ко ги гледам мк народни приказни со ѓаволите исто ко да си се гледам себе си се замислувам како изгледам во очите на др можеби и бетер од ѓаволите во приказните.Кој знае?!
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    И јас припаѓам на овие луѓе. Имам чиста кожа (фала богу после цела зима бркотници, летово се среди.) арно ама имам кругчиња околу очите. Спиена, не спиена, исто ми се фаќа, во период на циклус особено истакнати се. Едноставно таква кожа имам, да не речам проѕирна. Секаде вени ми се познаваат,па и лицето не ми е подобро.
    Барам нешто за мачкање што ја средува кожата,а не за покривање од типот на коректор. Она на гарние со ролончето, не ми помогна. Ако имате алтернативи, споделете.
     
  9. mihaela55555

    mihaela55555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    121
    И мене ми е исто, поточно само на лицето ми е многу тенка кожата,кај очите многу капилари ми се познаваат, ама среќа само од блиску се познава, па ич не е страшно.
    Инаку имам таква кожа и околу устата ама тоа е во ред не е страшно.
     
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Носев очила како мала и имам темни кругови. Краставица и компир помагаат за да се намалат, претходно се сечат на кружни парчиња и се ставаат во замрзнувач. Наредното утро додека се туширате или шминкате извадете ги да поодмрзнат и потоа ставете ги на очите. Нека постојат, па потоа измијте се лице. :)
     
  11. Marinelce92

    Marinelce92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    16
    Знам дека не е соодветен коментарот за ова тема, ама сакам да прашам дали знаете како до почиста белка на очите? дали облога со чај од камилица исто помага и за такво нешто? :)
     
  12. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    http://www.youtube.com/watch?v=YQJpom9FJx8

    еве најдов нешто на јутјуб, можеби има ефект јас уште немам пробано..
    треба витамин К, алое вера гел и третото не го разбрав добро (licorice extract) ако некој знае нека каже.. сето се меша и се става пред спиење.
     
  13. live.gona.willd

    live.gona.willd Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Исечкај два круга краставицаи стави ги врз очните капаци и остави ги 15 минути, секако треба да бидеш во лежачка состојба најпрепорачливо е да го правиш ова а време на спиење/одмарање :)
     
  14. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    ^ Тоа со краставиците многу го препорачуваат, ама не делува.
    Јас летото секоја вечер ставав краставици, ги држев по пола час и повеќе и немаше никакви ефекти. Никакво подобрување, круговите си беа истите.
    Лекот е во витамините, нај многу помага витаминот Ц. Јадете повеќе витамин Ц и ќе има подобрување.
    А користам и крем со витамин Ц.
     
    На IthoughtIwasAnAllien му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Редовно пијам квасец каде има доста витамини, особено Б витамини, а и дополнително пијам Ц витамини, но џабе, дури и откако ќе ставам коректор и пудра се познаваат малце :worried:
     
  16. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Само ПРОКУЛИН капки за очи
    1 капка и ќе имаш стакло белка
     
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Точно.Капките се наменети за испирање на очите.
     
  18. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Јас и моите подочнаци уфф колку се сакаме ама никогаш не ме оставаат сама..многу ги мразам :devil: веќе ми здосади од нив ..се имам пробано..де лажичка од фриждер де краставица де кесичка од чај де некој маски и др 100 работи и никако да ги снема :^)
    мани тоа ни со коректор не се покриваат убаво :envy:
     
  19. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Како и да е, консултирај се со офталмолог пред да почнеш да користиш било што. А камилицата е секако добра за релаксирање на очите после напорен ден, башка е и природна алтернатива.
     
  20. Ludaaaa

    Ludaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    И јас имам таков проблем, имам темен тен и темните кругови(подочњаците) ми се познаваат повеќе и сум пробала со пудра и со коректор ама ништо.. навистина незнам од што ми е тоа можно е да е од неспиење ?