1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Температура после вакцинација

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

 1. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Kako ja podnesuvaat vakcinacijata vasite bebinja,kacuvaat li temperatura,,,,,,,,moeto minatiot mesec se super cel den i vecerta koga mu se izladija racinjata i poblede se izvadiv od pamet i posle toa kaci malku temperatura,
   
 2. maja1083

  maja1083 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Moeto bebe kaci 38,5 temperatura od prvata diteper vakcina i edna nedela nemozev da ja smiram od sto bese isplasena, duri sega se plasam ve dekemvri za vtorata kako ke ne bide.Znam najmnogu ja bolese raceto, vo nodgeto ne osekase bolka posle tretiot den.

  Jas i dadov daleron sirup se zavisi za kolkava doza od kg na bebeto, vnimavaj mnogu na toa, zasto jas nesakajki dupla doza i dadov. :(
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 3. zenazmaj

  zenazmaj Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  4
  Moeto bebce ima 2 meseci za dve nedeli treba da primi vaakcini i me fakja strav od temperatura .Moze li nekoj da mi pomogne kako da sprecam da dojde do kacuvanje temperatura, ili ako dojde sto da pravam i kako pravilno da mu izmeram tempratura so obicen toplomer.
   
 4. maja.ivona

  maja.ivona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  14
  moeto bebe ima 6 meseci i dosega da ne ja podrecam so lesno gi mineme vakcinite.a za tempereturata se zavisi i od bebeto,nekoi kacuvaat a nekoi ne.inaku jas pred da ja nosam ivona na vakcina i davam sirup daleron uste pred da ja primi vakcinata i ne mi kacila eve do sega temperatura.samo za kolku ml. da i dades od sirupot ke go prasas maticniot lekar bidejki se dava spored kilazata na bebeto.a za toa kako da i meris temperatura jas na ivona i meram vo gazeto,vnimatelno ke go piknes samo zeleznoto od toplomerot i moznoe da se iskaka a moze i ne.ako ne se iskaka meri i 5 min e dovolno,a samo da znaes deka koga se meri temperatura vo gazeto kaziva 5 stepeni poveke,taka da ako bebeto ima 37;5 togas znaci toa ustvari ima 37 c.a ako bebeto se iskaka dodeka i meris temperatura togas ostavi ja malku i izmeri i posle edno 10 min.pozz i srekno so vakcinite.
   
 5. Biljana

  Biljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  16
  Moeto bebence ima 5 meseci. Dosega primenite vakcini i ne gi podnese bas dobro. Na poslednata DiTePer+polio+HIB(koktel)
  kaci temperatura nad 38 i ne ni pomagase nisto se dodeka samata reakcija od vakcinata ne pomina. Na red e vtorata doza i navistina se plasam kako ke pomineme.
   
 6. maja.ivona

  maja.ivona Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  14
  poslusaj me mene,i naredniot pat koga ke go nosis bebusot na vakcina,uste od doma koga ke trgate daj mu sirup daleron,sprema gramazata koja ti ja odredil doktorot i dodeka ja primi vakcinata sirupot ke pocne da deluva i nema da ti kace temperetura.jas gp primeniv toa za site tri dozi na dtp. i na hib i da ti kazam pominavme mnogu lesno bez temperatura.pozz i srekno.....
   
 7. Rossana

  Rossana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  43
  Некои деца немаат никакви реакции. Кај одреден дел се појавува црвенило, оток проследено со болка на местото каде е аплицирана вакцината. Истотака може да очекувате и зголемена телесна температура, намален апетит, нерасположеност, плачливост.
  Немојте да се колебате и прашајте го докторот кој ја аплицира вакцината за се што Ве интересира и какви симптоми да очекувате. Доколку потоа вашето дете поинаку реагира од вообичаеното, веднаш контактирајте со докторот кој ја дал вакцината или педијатар.

  Еве кои вакцини се примаат според возраста-
  До 1 година
  Вакцина против туберкулоза
  4, 5, 6 месеци
  Дифтерија, Тетанус, Пертусис - вакцина во 3 дози
  Од 4 месец на 45 дена
  Детска парализа – 3 дози
  13 месеци
  Морбили, Рубеола, Паротит
  18 месеци
  Дифтерија, Тетанус, Пертусис - ревакцинација

  можете да ме надополните ако сум пропуштила нешто :D
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 8. etjena

  etjena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  52
  ти фали хемофилус инфлуенца
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.882
  Допаѓања:
  102.916
  Пол:
  Женски
  ние до сега само 3-тата вакцина против туберкулоза малку и ја покач темпертурата , педијатарот ми кажа ако и е над 38 да и дадам парацетамолче. И ноџето и беше зацрвенето и и ставав ациди-борици. Инаку сме немале некој поголем проблем..
   
 10. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Јас најмногу страв имав за ДиТеПер и полио па и Хиб , сите ги прими, и уште поручекта качи температур, ама 38. И дадов еднаш сируп и после не и давав, бидејќи не крена над 38. Првиот пат и дадов порано сирум (еферелган) и ми се излади кутрата. Не сум за предвреме давање сирупче, па нели треба да се избори сам организмот за добивање имунитет. Препорачувам и мачкање со ракија разредена со вода, само не на главчето. Нас многу ни помогна и побрзо и се симнуваше температурата.
  Имам слушнато и за лепче, поточно среда натопена во киселина и на папуче, ама не сум пробала досега, не можам да кажам дали помага.
   
 11. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  34.263
  Пол:
  Женски
  Денес ја примивме втората вакцина и малата цело попладне омалаксна ми беше некако
  Кај 14 ч меревме температура 37 сосем нормално , Кај 16ч спиеше до кај 18ч и пак меревме температура и беше 38,4 после половина час се покачи на 38,6 и и ставив чепче за температура :(
  Ја изнесов надвор да ја прошетам на чист воздух и после меревме пак 38 и беше температурата ...
  Што да правиме ако пак се покачи? :|
   
 12. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  196
  Јас имам сирупче Понстан и со него му ја симнував температурата од вакцините и е доста ефикасен за температура
   
 13. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Ние кога ја примавме Ди Те Пер качивме температура до 38,5, ја симнавме со Далерон сируп, ама бидејки се ја качуваше кога ќе поминеше дејството , ставав разреден вински оцет на нозете и тоа ни помогна многу. инаку нормално е да ја има температурата и до 2 дена , нели целта е тоа организмот да направи имунитет.
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Кога и да ти качи температура не ставај веднаш чепче туку прво дади сируп (Бруфен, Парацетамол, Далерон, Ибобруфен.... бар еден од овие секогаш имај по дома при рака за недај боже) и ако со сируп не ја симне температурата тогаш стави чепче.
  Ние кога качиме темп. му давам сируп го умотувам во кебе го презнојувам за 20-30мин, свеж туш и како нов е потоа. Можеш и чорапчињата да му ги потопиш во вински оцет или пресно млеко- и оваа бабина деветина ја влече температурата.
  Не би препорачала шетање со температура затоа што организмот е веќе омалаксан и слаб и постои опасност да дојде во допир со некој вирус или бактерија од надвор. Да знаеш за другпат :)
   
  На MacenceEna и Moira им се допаѓа ова.
 15. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  Некни на ќерка ми и` се качи Т од забите до 39,4. До 38,5 не превземав ништо, после тоа и` дадов Ефералган (парацетамол), малце намали до кај 38, кога видов дека пак почна да качува, по препорака на педијатарот ја измасирав (најмногу екстремитетите и градите, никако главата) со раствор од 1/2 вода и 1/2 алкохол. За релативно брзо време ја симна Т и и` олесна....од тогаш повеќе не качи, а јас продолжив со парацетамол на секои 5-6 саати уште 2 пати, за секој случај.

  И оцетот на чорапчиња многу помага, проверено. Се согласувам со славица, немој да даваш одма чепче, и наглиот пад на Т не чини, а тие се многу јаки....и секогаш, ама секогаш, да имате по дома Диазепам чепчиња, за не дај Боже ако почнат напади (фебрилни конвулзии).
   
 16. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  34.263
  Пол:
  Женски
  Прв пат ни качува температура , а докторот само чепчињата ни ги препиша и кога незнаеш секако ке направиш прво како што ке ти каже докторот :)
  За друг пат ке си знам , сега видов имало едно сирупче за температура па денес да купам :!:
  Фалаа многу на советот
   
 17. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Ќе може да ми објасните што поточно се фебрилни конвулзии како се препознаваат и која е причината за нивна појава? Инаку ние до полни 6 ипол месеци ги добивме сите потребни дози за вакцини и ревакцини за првата година и фала му на Бога немавме никакви реакции од типот температура и слично.
   
 18. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  На girl1985 и slavica999 им се допаѓа ова.
 19. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Јас ќе ти дадам совет околу туширањето на бебето кога има температура. Водата никако не смее да биде ладна,туку за нијанса поладна од вообичаената. Кога се започнува со туширањето/бањањето тоа никако не смее да биде од главата ,туку од ноџињата па постепено кон главата (на овој начин се избегнува температурниот шок и грчевите).
  Инаку мојата ќеркичка на втората доза Ди-Те-Пер исто така качи температура и ја држеше добри два дена :( .Јас речиси цело време ја држев на града за да не дехидрира. Највисоката температура и беше 39 и тогаш и ставив Дијазепам чепче (по препорака на педијатарот).
   
 20. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Моето не дигна температура, фала богу