1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Температура после вакцинација

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. DanielaXyz

    DanielaXyz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    Имам бебе кое пред неколку дена наполни еден месец. Сега требаше да прима вакцина, но во болница ни викаат таа вакцина ќе ја добијат после Нова Година (а и тогаш којзнае дали ќе им стигне). Значи минимум со 2 месеци задоцнување. Како може ова да се случува? Каде да реагираме? Ќе има ли некакви последици ако бебето ја прими вакцината со толкаво задоцнување? Дали може да се купи од аптека?
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    нема проблем ако задоцни ете нашево ги почна со месец дена задоцнување, не сме разбрале дека на месец треба да почнеме со вакцина и ете кога ни ги закажаа предходниот месец бевме болни и си ги одложивме за скоро цел месец. значи ништо страшно и тоа може подобро затоа што ке има подобар имунитет створено и се разбира доколку е болно сами ке си одложувате затоа што пред се вакцина треба да примаат само здрави деца.
    и незнам другите како практикуваат но ете ние кај што одиме и по наше барање гледаме првин да му земеме крв па да го вакцинираме затоа што преку крвта се гледа се.
     
  3. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    мајки млеко на вакцината каде што е ставена, и менувајте го почесто... јас така правам после секоја вакцина, па ете 6 ипол месеци сме, до сега нема качено од ниедна вакцина температура...
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Колку често од ММР вакцината се качува температура?
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ние лесно поминавме. му се качи до кај 38, одма му спадна и не качи поќе.
     
  6. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    И ние лесно поминавме со вакцините само првиот пат качи температура не многу страшна мислам до кај 38 да беше или 37 со 7или8. после другите само со ладни облоги на местата редење и некачи повеке :)
     
  7. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    досега фала му на господ добро поминуваме на вакцините само со отоци, јас ептен сум паничар во врска со висока температура ама затоа ве имам вас на форумот за помош и совети..
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Фала на господ ние добро поминавме после ваакцинирање :)
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ние за вакцинава бевме неколку саати кенкави и тоа е тоа фала му на бога
     
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Претпоставувам дека сте примале ДИТЕПЕР и ПОЛИО. На првата и втората доза ретко се манифестира температура, а и да има не е ништо страшно. Само со разладување на бебето ќе се справувате, не и со лекарства... освен нели ако неколку дена последователно има висока температура, што при правилна доза и добра вакцина не би требало да се случи. Секако и бебуш треба да биде здрав кога прима вакцина.
     
  11. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    ние пред некој ден примивме две вакцини наеднаш некој сат бевме мирни но послем 3-4 саи кога зеде дете да плаче мислиш воздух не може да земе а температура немаше
    и се јавив на матичната и ми рече да му ставам чепче ефералган 80 му го ставив чепчето иза 15 минути си заспа и си спијаше мирно
    сега за наредните ке му ја мислиме
     
  12. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Па јас никогаш не сум чекала децата да ми качат температура од вакцини па дури после да им давам сирупче или да им ставам чепчиња.Едно доаѓање дома и право сирупче.Па сирупчето не е само за температура туку и за олеснување на болката од вакцината.Мене матичната ми вели секогаш никогаш да не му давам сирупче превентивно ама јас сум си најдобар лекар на моите деца така да сирупчето веднаш го дозирам било да качиле или не температура.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Денеска прими малово вакцина, се качува температура до 37.8... на која температура се дава сирупче на бебе од 3 месеци? Не давам сега, но да си знам за секој случај... Имам далерон и блокмакс дома.
     
  14. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Jas nad 38.5 davam sekogas, pod toa ne.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.097
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Над 38.5 ни кажаа нам. Далерон дади ако има потреба. Од оние лепенките не ли ставаш?
    Инаку блокмакс нели е исто што и ибупрофен?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Исто е да. Ставам облоги на боцнатото со ациди борици... таму нема ништо, супер е. А на чело не ставам антипиреа лепенки.. само и оди горе доле температурава, но не отиде повеќе од 37.8. Фала значи исто е со толку мало бебе, до 38.5 не.
     
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.097
    Допаѓања:
    37.564
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба од блокмакс
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Пред да спие се спушти скроз, супер си е сега, фала :)
     
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Сируп не се дава на бебе кое не почнало со јадење. Чепчиња ке си земете и ќе дадете само ако е повисока од 38.5
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    А зашто не сируп? Да си знам ете.. за секој случај, зашто со поголемо братче е бебчево.. Имам дома и чепчиња..