Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Теории на заговор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Quuen, 17 јануари 2017.

 1. Quuen

  Quuen Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  2.600
  Пол:
  Женски
  За сите коишто веруваат дека „тајна сила“ го води светот, или едноставно се „прскаат“ од смеење на заговорите во светот во кои се верува.Ја отварам темава со цел да дискутираме и споделиме некој тероии на заговор за кој што сте слушнале.


  1.Се мисли дека познатиот космонаут Нил Армстронг никогаш не стапнал на месечината и дека прикажаните слики биле направени во студио,причината за која се мисли дека тој никогаш не стапнал на месечината е американското знаме кое било поставено на "месечината" и се веело,е сега докажано е дека на месечината нема ветер а како би можело знамето да се вее,и другиот доказ е сенката на Амстрон која била на обратна страна и така не би можело да биде на месечината,можно е ли Армстронг никогаш да не стапнал на месечината?
  2.Вонземјаните не контролираат сите:
  Ова верување го почнал еден новинар на BBC, Дејвид Ик, тврдејќи дека човештвото е под контрола на вонземјански рептили кои консумираат човечка крв за да останат со човечки изглед. Тој посочува голем број светски лидери, од Бил и Хилари Клинтон, до Обама и Џорџ Буш, заедно со целата британска кралска фамилија, дека всушност припаѓаат на овој вид на крвожедни рептили од ѕвездениот систем Алфа Драконис.
  3.Принцезата Дијана е убиена од кралско семејство
  4.Бијонсе всушност никогаш не била бремена
  alg-beyonce-bump-split3-jpg.jpg .
   
  На Chica.Loca, Aleksandar1212, Sesil и 7 други им се допаѓа ова.
 2. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  2.244
  Во овие трите и јас верувам освен во второто, тоа со вонземјаните ми е малку смешно.
   
  На Chica.Loca, Victorian, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.135
  Пол:
  Женски
  Сорос
  ХААРП
  Евреите владеат со светот
  Тајни друштва владеат со светот
  Американците сами ги срушиле кулите близначки
  Осама Бин Ладен не беше убиен во 2011
  Адолф Хитлер умрел во Аргентина, 1962
  Тито го присвоил идентитетот на починат човек по име Јосип Броз
  Мерилин Монро била убиена
  Елвис Присли бил таен агент на ДЕА
  Планетата земја од внатре е шуплива и населена и таму грее второ сонце
  Сите познати личности се shape-shifting рептили
   
  На cash, Bescheiden, Sesil и 7 други им се допаѓа ова.
 4. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.696
  Допаѓања:
  34.680
  Пол:
  Женски
  Ја спомна британската кралска лоза која низ владеењето е полна скандали, ете би го спомнала кралот Едвард кој се откажа од тронот под изговор ради љубовта на неговиот живот-американката Волис која била два пати разведена, што било недозволиво за еден крал, тој абдицира, но сосема други причини за абдицирањето се наведуваат. Бидејќи имал и германска крв, некои сметаат дека бил шпиун и дека работел во корист на Хитлер, затоа е и тргнат од тронот.
  За принцезата Дијана и јас верувам дека е убиена, доста контраверзии има за неа, привлекуваше внимание секаде, луѓето од цел свет ја обожаваа, после разводот беше во врска со моќен милјардер муслиман кој би можел да и помогне да ги одземе децата од кралската фамилија, а и со самото тоа што е во врска со муслиман беше како 'трн во око' па и затоа се ослободија од неа.

  Мене најинтересна ми е руската историја и романови. Најраскажувана приказна на ХХ век е онаа за најмалата ќерка на Николај принцезата Анастасија. Одкако болшевиците ги убиле кралот, кралицата и петте дечиња, некои сметаат дека Анастасија успеала да преживее и побегнала. Во оваа теорија јас лично никако не се сложувам.

  Кенеди не е убиен од Освалдо кој е убиен неколку дена по смртта на претседателот, тврдеше до последно дека е невин. Интересен факт е што сите членови на фамилијата Кенеди се убиени. Сопругата во деновите на жалост изјави дека ја мрази Америка затоа што ги убива Кенеди. Има нејзини документи и досиеја кои ќе се обелоденат 50 години после нејзината смрт.
   
  Последна измена: 17 јануари 2017
  На Chica.Loca, sj *O*, Sesil и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  2Pac не бил убиен, сето тоа било само добро сценарио за да се повлече од јавноста.

  Пол Мекартни настрадал во сообраќајна несреќа, не ми текнува која година... тогаш Битлси биле на врвот на славата па несакајќи да се уништи сето тоа, нашле двојник на Мекартни и продолжиле од каде што застанале.
   
  На Bescheiden, Ketchup, Quuen и 4 други им се допаѓа ова.
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.759
  Пол:
  Машки
  [​IMG]
   
  На Bescheiden, Ketchup, Rebecca_R и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.007
  Допаѓања:
  162.959
  Пол:
  Женски
  Сѐ, сѐ, ама ова со рептиливе - сериозно? :tmi: :drunk:

  [​IMG]

  Колку треба да живееш у sci-fi филм за да веруваш у ова, еве не знам... :D
   
  На Florenсе, PaLaVa, sjdgo и 7 други им се допаѓа ова.
 8. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.937
  Допаѓања:
  26.852
  Пол:
  Женски
  Една од најјаките што ги имам слушнато е дека цвеќарите од цел свет се договориле да ја убијат Дијана за да профитираат на погребот. :D
  Патем, порано верував во она со Месечината, сега не ми е толку гајле, другиве со селебритис се чисто смешни, а заговори ми се интересни за читање ако се добро осмислени и склопени (на пр. во книгите на Ден Браун)
   
  На Bescheiden, Florenсе, ocicka2014 и 13 други им се допаѓа ова.
 9. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  9.534
  Пол:
  Машки
  И тогаш се знаело дека нема атмосфера на Месечината, па затоа ни ветар. И затоа однеле знаме од поцврст материјал за да може да стои исправено. А бранувањата на знамето се обични осцилации предизвикани при прицврствувањето на знамето во површината на Марс, а траеле малку подолго затоа што немало атмосфера да даде отпор на осцилациите.

  Ова со сенката на Амстронг не ми е познато, ама треба да се има превид дека покрај Сонцето како извор на светлина, имале и рефлектори за осветлување.
  Иначе постојат и независни докази (надвор од НАСА) за слетувањето на Месечината. И тоа не било еднаш, туку 8 пати имаме пратено луѓе на Месечината, а сонди имаме пратено дури и до Марс и на други планети.
   
  На Alisa22, Dark artist, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.616
  Пол:
  Машки
  Адолф Хитлер не се самоубил, доживеал длабока старост во Аргентина.
  Руското царско семејство Романови не биле убиени.
  Сончевиот систем е составен од 10 планети.
  Луѓето можат да размислуваат и се движат без своето физичко тело.
  Нил Амстронг никогаш не стапнал на месечината.
  Планетата Земја може да си ги смени половите.
  Универзумот се собира.

  Во сите верувам освен во последните две, нелогични се според мене, нема никакво објаснување. :)
   
  На Victorian, Quuen, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.135
  Пол:
  Женски
  Распутин ја преживеал сопствената смрт. Потоа се заортачил со комунистите и директно влијаел во пропаста на царска Русија. Тоа била негова одмазда кон царистите затоа што го убиле.
   
  На Victorian и Quuen им се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  9.534
  Пол:
  Машки
  Интересно е што теориите на заговор најчесто произлегуваат од необразованите луѓе, од луѓе кои едвај завршиле средно образование, но луѓе кои за себе имаат високо мислење, мислејќи дека интелектуално се над другите - што веројатно претставува комплекс на ниска вредност кој го имале цел живот заради тоа што не можеле да се истакнат во класичното образование, па сега им се рефлектира со тоа што они ги знаат „тајните“ за кои што цел свет е во заблуда.

  Најинтересна теорија на заговор ми е онаа „Рамна Земја“ :) Верувале или не, во светот, а неодамна и во Македонија има некои поединци кои веруваат дека Земјата е рамна плоча, но дека НАСА, во соработка со светските влади, образовни системи, Google, други астрономски и воздухопловни организации го лажат светот дека Земјата е топка. А всушност светот е рамна плоча заобиколена со 60 метарски ѕид од мраз кој ја држи водата од океаните да не истече надвор од плочата :D Гравитација, ѕвезди, планети, метеори, све се тоа глупости за мали деца :)
  На една америчка фејсбук (Official Flat Earth & Globe Discussion) група каде што тогаш имаше над 3,000 членови, а сега гледам има над 20,000 членови и повеќето верници на овој заговор им го поставив следново прашање:

  [​IMG]

  Ви се верува ли дека не се огласи ниту еден единствен член кој што имаше завршено факултет? :o
  Истото пршање им го поставив и на македонските рамноземци и ист беше одговорот. И така заклучив дека тоа еден заеднички именител на сите верници во заговорот „Рамна Земја“, никој од нив нема високо образование.
  Еве и директен линк од фејсбук постот ако сакате да се изначудите на човековата интелигенција, но и на манипулативната моќ на теориите на заговор:
  https://www.facebook.com/groups/1276465849031989/permalink/1303252949686612
   
  На Anacid, Dark artist, Florenсе и 10 други им се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.135
  Пол:
  Женски
  Сите политички превирања во светот се резултат на судирот Језуити-Масони
  (извор Во центар, Васко Ефтов :!:)

  @EvAngelos, „Рамна Земја“ не е теорија на заговор, тоа е ретро-мода :D
   
  На kikkki, meckicka, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 14. LUCI 99

  LUCI 99 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  2.538
  Пол:
  Женски
  A sto ako zemjata e ramna ploca , sto ako e vistina , mene voopsto toa nisto vo mojot zivot ne mi menuva:)
   
  На Quuen му/ѝ се допаѓа ова.
 15. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  9.534
  Пол:
  Машки
  Менува. Кога ќе поверуваш во тој заговор, мозокот од тродимензионален, одеднаш ти станува дводимензионален :)
   
  На Pretty Woman, kikkki, Ицолгудбејбе и 12 други им се допаѓа ова.
 16. monnii-4

  monnii-4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2011
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  58
  Јас цврсто верувам дека славните и моќните луѓе се рептили. Исто така и дека Хитлер ја доживеа својата старост.
  Многу, многу работи се изменети и скриени.
  Точно е дека и масоните т.е. илуминатите владеат со све.
  А за земјата дека е рамна и не баш.
   
  На Quuen му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LUCI 99

  LUCI 99 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  2.538
  Пол:
  Женски
  Elvis Prisli seuste bil ziv I ziveel na nekoj pust ostrov daleku od civilizacija :D
   
  Последна измена: 17 јануари 2017
  На Avokado, meckicka, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.696
  Допаѓања:
  34.680
  Пол:
  Женски
  @EvAngelos живееме во ера на изобилие на информации, размислуваш со своја глава, нешто што беше незамисливо во време на комунизам, тоа што ти е сервирано тоа го примаш. По падот на комунизмот доста податоци се обелоденија и допрва ќе излегуваат. Сметам дека во денешните книги по историја се прикажани доста неправилности.

  Наш автор на теорија на заговор Александар Донски Тајната на бакарната книга, смета дека гробот на Александар Македонски се наоѓа на Беласица.
   
  На Bescheiden, Abeja, Chica.Loca и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.007
  Допаѓања:
  162.959
  Пол:
  Женски
  [​IMG] :D

  И тоа serious scientific page да ти биле... :tmi:
   
  На kikkki, NOVAVON, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 20. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.530
  Интересна тема.
  За Бијонсемање битно што не била трудна туку другаи го осела бебето.
  За Елвис Присли, Ту Пак и останатите ѕвезди исто не е многу битно.

  Е сега верувам до некаде со ова за масони и илуминати.
  Само 8 луѓе ( семејства) поседуваат половина од богатството на земјата.

  Многу има да се пишува на темава.
   
  На meckicka, Sesil и Quuen им се допаѓа ова.