1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тераси

Дискусија во 'Дом' започната од Feminka22, 27 јули 2020.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.959
  Допаѓања:
  40.772
  Пол:
  Женски
  Не видов ниедна тема за тераси и сѐ околу нив.Ако е дупла или смета, бришете :D
  Вака дечки, ми треба идеа за тераса која ја користам од мај/јуни до октомври негде.
  Не знам точно колку квадрати е али има повеќе должина него ширина.
  Моментално на нејзе имам сушара и зелена дрвена масичка со 2 столчиња.Сакам да ја преуредам скроз и да ми биде поудобно за седење.Масата е ептен голема а најголем дел од времето сама седам на терасата и само зафаќа место.
  Ѕидот што ја заградува терасата е некаде околу 160цм висок.Ми треба идеа од каде во Скопје прво да најдам убави елементи за на терасата.
  Сакам да ја сменам масата за некоја малку помала и сакам некои поудобни столчиња.
  Ќе си закачам некаде фенерче на терасата, ќе ставам некое растение.
  Се мислам дали да си земам ваква лулашка

  5FAB2348-AD08-4E10-925F-8745C67374D6.jpeg Само да не е огромна.И уште едно обично столче.
  И да, терасата е на запад и за попладне треба чадор бидејќи не се седи на нејзе до кај 7 негде.
  Плус дека ми е на втор спрат буквално комшиите што се пред и карши мене сѐ ме гледаат што правам и немам приватност.
  Не знам дали е поисплатливо чадор за криење или нешто завеса/платно да ставам?

  Највеќе би инвестирала пари во масичка и столче и декоративни елементи за да заживее терасата и да ми биде удобно катче летно време.
  Не дека седам кузнае колку ама сакам да ми е удобно.
  А лулашкава ако е лесна за селење ќе можам и во станот да си ја ставам.
  Кај да најдам убави елементи и не прескапи?
  Знам дека има 100 местљ во Скопје ама не ми се лута од маркет во маркет.
  Ако можам на интернет да најдам уште подобро ќе биде:wasntme:
   
  На edna_malecka и Luminary им се допаѓа ова.
 2. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
  Јас за сонце и приватност би ти предложила тенда да ставеш. По лесно а практично нема верувај, плус сигурно има димензии земи си поголема повеќе да се спушта напред. Повеќе инф не можам да ти дадам зашто не сум во мк а тука на секоја тераса има ставено, не сме правеле ние
   
  На candy.cane, Feminka22 и LadyLollypop им се допаѓа ова.
 3. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.112
  Допаѓања:
  5.395
  Пол:
  Женски
  И јас би ти рекла за тенда да ставиш
  еве ти и една идеја за да не зафаќаш простор со маса и столчиња
  [​IMG]
   
  На Deni87, referentka, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  154.749
  Лулашката е сон ама огромна е, радиусот на постољето е минимум 90 цм. Бар тоа што јас имам видено, баш мерев, низ влезна врата не можам да ја внесам:(
  За во стан, ако имаш простор, е супер решение:inlove:
   
  На buba4e89 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 5. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  10.254
  Пол:
  Женски
  Леле лулашкава сон ми е.

  Иначе, можеш од Bazaro да си набавиш столчиња и масичка, а за на балкон многу сакам цвеќиња. Можеш на полица да си ставиш некои мали саксии со цвеќиња, во Bazaro многу убави има.

  Исто така, во Веро Џамбо имаш убави слики кои можеш со клинче да ги закачиш и тоа ти е убава декорација.

  Базаро и Џамбо појди си и не знаеш какви идеи креативни ќе си добиеш, сѐ има.
   
  На marija305 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 6. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  39.396
  Пол:
  Женски
  1-5741bf383eb7e__700.jpg
  Буквално иста ваква масичка со 2 стола имам на терасата, 2600 ден у Алфи Техноцентар купена.

  Друга опција, нешто што одамна се спремам сама да створам, гарнитуричка од палети. :)
  Палетите се ефтини, можеш да ги офарбап у која боја сакаш и лесни се за составување. Купуваш по мерка сунѓер, го тапацираш и испаѓа прекул :)
  images (1).jpeg
   
  На BeLLaDona23, Crna Dama, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.959
  Допаѓања:
  40.772
  Пол:
  Женски
  Фала ви на сите што пишавте по нешто.
  Добри идеи.
  Се мислев и јас со пелети ама ептен ќе е ниско така за седење и неудобно, плус ѕидот ќе сени така и грдо ќе биде.Убав поглед имам инаку. @IAmPresident @LadyLollypop фала за идеата али тенда некако не би што знам :^)
  Се мислеше татко ми едно време да стави али ништо.
  Сакам углавном да сменам маса и столчиња, да додадам боја и хармонија (имаме бела неглетувана фасада и ми ја огрдува некако терасата.
  Ќе смислам нешто деновиве :D
  Ќе пишам ако добијам конечно решение.
   
 8. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.033
  Допаѓања:
  36.764
  Пол:
  Машки
  @Feminka22 јас пре би ваква лулашка:

  received_289451388991367.jpeg

  Види ја во smartliving ја имаат, можеш и на инста да ги најдеш, 3900ден. е. Ем поефтина, ем (за мене) поубава, а и помалку место зафаќа.
   
  На eliesaab, Celltica, Elen4e_sonce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.011
  Допаѓања:
  33.373
  Пол:
  Женски
  Со лулашкиве во соба не се мава од еден ѕид во друг? На пример ако е во ќош поставена? Колку мрдаат лево десно? Прашањево ми е за дете кога ќе седне на неа.

  Палетите од кај се купуваат?
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  154.749
  Лулашката не би требало да се мава од зид (барем таа со постоље) ама не е за дете, не може да досигне со нозете до под за да се заниша. Освен ако не планираш ти да ја нишаш. Тие што се обесуваат, би требало да се обесат пониско, за дете.
  Палети у твое село ОВДЕ

  Гледам сум пишала горе радиус на лулашката, мислев дијаметар(facepalm)
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.011
  Допаѓања:
  33.373
  Пол:
  Женски
  А за тераса што може дожд да ја фати, дали се тие доле како даски, како и да се викаат? Или што е за тераса што не може да се заштити 100% од дожд? Нели и дрвен стол може да наврне и да замириса? Каков материјал треба за се на тераса?
   
 12. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  154.749
  Подот на сликата од Лавстоунд е мислам пластифициран, оди во Оби, Хорнбах и таквимити продавници, се ќе ти објаснат. И мебел за тераса имаат мислам солиден избор.
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  40.776
  Пол:
  Женски
  Обожавам мали тераси!
  @Feminka22 на Пинтерест имаш многу убави идеи.
  Ќе споделам неколку што мене ми се допаднаа, можеби ќе ти се од помош.
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]
  Лулашката ти е преубава идеја, и супер би дошла во ќош, како на сликата погоре, доколку ја собере на твојата тераса.
  Наместо лулашката можеш и со палети, па врз нив сунѓер и големи перници и некоја ептен мала масичка.
  Можеш да си ставиш некое растение, сијалички, фенер како што имаш и замислено, преубаво ќе изгледа. :inlove:
  За жал не би знаела да ти кажам од каде можеш да набавиш такви работи со сигурност, но можеш да провериш во Меркур, Реплек Маркет Хубо, Базаро (за ситници за украсување/перници) и секако Џамбо.

  Јас би сакала да имам тераса мала, само за да можам да си ја уредам како што сакам, да ми биде удобно катче.:sun::wasntme:
   
  На Feminka22 и Ahoy им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.959
  Допаѓања:
  40.772
  Пол:
  Женски
  Не е мала иначе.
  Гледам повеќе ми дале идеи за мали тераси.Мојава е 3м должина и 1,5м у ширина
  Најверојатно ќе ја земам лулашката @Ahoy што ја постираше.Ем ми се сфиѓа ем е џабе пари.
  Само нема да е глупо да се една лулашка и едно столче?
  Немам баш место за уште една, цел прозор ќе ми го затвори така.
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.033
  Допаѓања:
  36.764
  Пол:
  Машки
  Не, подобро изгледа кога е само една лулашка :)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  40.776
  Пол:
  Женски
  Оо па супер тогаш, имаш убав простор.:)

  Но ако ти треба повеќе место за седење, тогаш разгледај и други опции наместо столчето. Доколку сметаш дека е доволно, тогаш не е воопшто глупаво. Намести си ја ти како сакаш, и уживај. :sun:
   
 17. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  461
  Пол:
  Женски
  Баш убаво ќе изгледа една лулашка и 2 столчиња. Можеш да разгледаш црни како плетени столчиња поголеми штом имаш место, и некој пернички на нив.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.785
  Допаѓања:
  10.899
  Пол:
  Женски
  Леле втората сликаа... Мојата тарасе е многу мала но би се обидела така да ја опремам.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Frosty!

  Frosty! Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  3.473
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1595974725933.jpg ние скоро купивме вакви две, прво ми личеа само декоративни ама откако им седнав не станав, ептен се удобни и башка и преку зима со ќебенце можеш и внатре ко фотеља. Пред тоа го имавме од икеа дрвеното сетче, убави ми беа ептен ама за дебелковци не се баш удобни.
  Со столициве идеше како предлог и едно метално масе преслатко.
   
  На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Celltica

  Celltica Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  4.113
  Допаѓања:
  26.638
  Од каде ги земавте? И дали можеш отприлика димензии да ми кажеш? Јас имам место за во дворче ми се, ама имам помалечка масичка, па да не испаднат од неа поголеми :^)