1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Теретана или Аеробик?

Дискусија во 'Фитнес' започната од queen88, 7 септември 2011.

  1. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Ја најдов теретаната во Автокоманда , Флекс се вика кај пензионерскиот дом е. Цената е 750, ама изгледа дека бидејки сум зенско 500 ке плакам. Мене така ми рекоа. Инаку теретаната е доста опремена. :)
     
  2. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Па вака според мене
    Теретаната ми е повеќе за машки,дека има повеќе справи за да накачиш мускултурна маса одколку да топиш масти.Ние женские имаме повеќе проблеми со масни нозе,стомак,задник и така натаму одколку со слаби рачиња па да сакаме да набилдаме бицепс.Кој е слаб и сака да на билда мускули теретаната му е лек.Лоша страна е што нема кој да ти покажува освен искусен другар, и што се прави одмор меѓу вежби
    Аеробикот ми е повеќе за женски дека се троши ненормално масти и се затегнува мускули,Логично е дека со саат време вежбање со едвај 3 паузи само вода да се напиеш и пак да почнеш дека ќе трошиш мастии.Добро е што имаш инструктурка и мотивира многу.Лошо е ако аеробик е составен само од кардио(скокање,трчање) подобро би било комбинирано со вежби за стомак,нозе :)
    Јас вака почнав.Идам во фитоне има 4 пати во неделата.Два се аеробик-единот е high energy и се потиш ненормално али во тој еден саат има и вежи за стомак и нозе и поголемоит дел е кардио-вториот е на степер (такво подигнато ваљјда така се вика).И два часа пилатес( кое иде многу добро со аеробик и ако аеробикот трожи масти ова затегнува многуу) едиот час е на топка(еве денес послем еден таков чае ме болат сите мускули-задни грбни,горни стомачни,меѓуножни мускули,бутови,раце,листови све) и другиот е на под.Ова комбинација е перфектна за женско кое сака да нема масти и да ги затегне мускулите.Доклку сакате плочи тие нрмално се прават во теретана со тежина.Али за да дојдеж до плочи треба све да потрошиш масти а за тоа лек е аеробик и ништо друго.
     
  3. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Теретана
    Од аеробик мене ми се намалиа
     
  4. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Стереотипи,стереотипи.
    Нема машко-женски спорт.
    Има луѓе што едноставно не сакаат да си го потат задникот...
    Мајкава не изгледа машки.
    http://www.kurir.mk/magazin/zivot/15340 ... s=og.likes
     
  5. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Во 9 месец се натоварила со толкав тег. Искрено ми доаѓа да ја плеснам една. За мене е тоа крајно себично. Си го ризикува детето да докаже колку е кул. Глупача. Јас разбирам да си активен во бременост, и јас не лежев по цели денови, напротив, ама ова е претеризам.
    А теретана или аеробик зависи што сакаш да постигнеш. За слабеење аеробикот е подобар,скокаш, се потиш повеќе, а за тонирање теретана со тежини. Според мене идеално би била комбинација од двете за убав изглед.
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.