1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Терме Олимија - Словенија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Plavusa.17, 17 јуни 2011.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ова е село, воедно најубавото кое сум го видела на телевизија во Словенија. Со еден збор РАЈ. Татко ми се врати од Словенија баш и ми пушти да видам какво е на Незадолжително со Берта Додевска и што да видам останав запрепастена. Селото е толку цивилизирано, има замоци (една од работите што најмногу ме воодушевија), природа насекаде се средено, елени и срни по ливадите и ритчињата слободно се шетаат, куче како од цртаните филмови таква раса првпат во животов видов, се како од бајка! Има луксузни хотели, Словенциве знаејќи како да ја искористат термалната вода во хотелите има базени така добро средени како во сон! Има базени со термална вода на +38 степени, со ладна вода за преку лето, внатре сауни во хотелите, а како е добро средено останав без зборови! Терени за голф надвор, внатре за секакви спортови. Најдобрите американски села не можат со ова. Не за џабе е едно од најдобрите 11 туристички места во светот, што се зачудив а првпат слушнав за тоа село. Желба ми е да го посетам еден ден. Еве некои слики

    [​IMG]

    [​IMG] Дворец

    [​IMG] Кругот е како сепаре во термалниот базен и внатре се менуваат сите бои како во дискотека, има многу такви и внатре кога ќе влезеш има вода одозгора термална која слободно ти паѓа врз телото и се смета како масажер, а внатре во хотелот има соба за одмарање со големи лампи обиколени со трски.

    [​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG] Замок

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG] Најубавиот за крај, црквата-замок!

    [​IMG]

    Прекрасно!!
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Другарка ми беше пред една недела во овој рај. Ми рече дека бунгалов за 4-ца возрасни платиле 50 еур. од ноќ. Бањите слободно ги користеле. Беше воодушевена ... а има и зошто :)
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Прекрасно е, јас имав понуда за 40 евра од ден во хотелот тој со лавиринтите во базените погоре на слики што го има, скапо е тоа за нас но за странците не е. Некогаш ако имам прилика ќе отидам барем на 2-3 дена нема да жалам стварно е рај. Другарка ти добро поминала, супер е тоа :)
     
  4. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Леле преубаво изгледа.. ама мене ова повеке ми личи не само на одмор како одмор, туку ми се чини дека тука идат луге со здравствени проблеми? проблеми со кичма, коски, прават масажи, па тоа топлите води и сл.. не го кажувам ова за лоша работа, баш е прекрасно и би сакала да одам...
    и сметам дека 40-50 евра од нок и не е толку прескапо, според тоа што го гледам на сликиве..ваков рај би можел да чини и поскапо :)
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Сестра ми беше летово.
    Беа на одмор низ Европа и назад навратија тука за да се одморат. Доста е шетана и и верувам на зборот, вели ова е едно од најубавите места кои ги посетила.
    И не е за луѓе со здравствени проблеми толку, колку што е и за луѓе со длабок џеб по мене. Они помалце платија во Брисел него ваму за 2 дена. А богами кога го гледам местово и сфаќам зошто. :D
     
    На RedWine му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Секоја чест за местово и за Словенците. Абе си знаат луѓето што е убаво, и како да го искористат. Прекрасно е. Искрено, прв пат слушам и гледам за местово, срам да ми е :$
    Обожавам природа, зеленило. Замоците, кулите. Еден ден, кога би имала можност, би го посетила.
     
  7. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    Летово ќе одам сигурно. Имам посетено други „бањи“ во Словенија од кои сум навистина воодушевена...
     
  8. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Има ли некоја агенција понуди за местово ова лето??? Прекрасно е :)
     
  9. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Богами и јас сфаќам зошто е толку скапо :D . Јас би рекла "Толку блиску,а сепак далеку " :cash:
     
  10. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Има, меѓутоа не сум сигурна која точно. Со агенција поскапо доаѓаше. :)