1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Термини на породување

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 9 ноември 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.873
  Допаѓања:
  102.825
  Пол:
  Женски
  Трудници , кој е вашиот термин на породување?

  Мој е 12.04.2011 :)
   
  На ***Bony***, makgirl и sabatini им се допаѓа ова.
 2. sanja.dukovska

  sanja.dukovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Здравие Боже мојот термин е на 15.03.2011 година според доктори во Холаднија, а 22.03.2011 според доктори во Македонија. Поздрав :)
   
  На ddevojce и Sanjush им се допаѓа ова.
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Живи, здрави и најубави, мене терминот ми е 26 Јуни.
  Ајде со лесно нека е на сите :*
   
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Замислете девојки, мојот гинеколог ме насекира зошто не знае да направи разлика меѓу гестациска недела и старост на плодот, а мене ми беше многу важно да знам, бидејќи бев на снимање на бубрези, па да знам да не е штетно. Бремена сум 5 недели сметано од прв ден на менструација, ама сега прочитав една статија кај што специјалист вели дека треба да се одземат 2 недели за да се одреди староста на плодот. Што мислите вие девојки, кога ви кажал вашиот гинеколог кога ќе се породите, како ви пресметал. Во случајов мене 4 дена многу ми значат, за да знам дека бебето е безбедно.
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333

  Месецот како го рачуна гинекологот и ние не е ист па затоа се јавува разлика од 2 недели, нели + или - 2 недели. Тоа произлегува од таму дека месецот на гинекологот секогаш има 4 недели а по нашето сметање нели некогаш се погоди да месецот има и 5 недели.
  И јас кога останав бремена гинекологот ме збуни и целата бев во ???? па го прашав и тој така ми објасни.
  Следи ги неделите како ти кажува гинекологот. Тоа може и да го потврди (мислам неделите на бебето) гинекологот и по големината на бутната коска на бебето (кога одиш на ехо).
   
 6. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  мене терминот ми е на 4 мај 2011 а сега на 6 декември идам на ехо да видам сто е :D :D
   
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Mене терминот ми беше 02.10.2009 а се породив на 08.10 и тоа не само да ми дојде природно,во болница ми го рушија водењакот и се натака постапки,знаете :)
   
 8. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Терминот ми е на 2.3.2012 па здрави живи ќе видиме
   
 9. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.441
  Допаѓања:
  34.236
  Пол:
  Женски
  Мене на 16 03 2012 :D :D :D
   
 10. jas.veronika

  jas.veronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  mene mi e na 27.04.12 spored mojot ginekolog i 23.04.2012 spored edna presmetka na net(po nekakva formula tamu)pa ke vidime.Ne e sekogas tochno,so prvoto dete se porodiv 5 dena porano.
   
 11. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Јас се спремам за 14 февруари 2012:) Едвај чекам да го/ја видам:)))
   
  На MiiLla, Hipica и ForeverYoung им се допаѓа ова.
 12. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  1.223
  Пол:
  Женски
  Според мене 15.09.2011, а според докторот 18.09.2011. Ситно, ситно бројам ;)
   
  На love23, MacenceEna, tara83 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. drenovo

  drenovo Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  jas sum na 31-12-2011
  novogodisno :D
   
  На love23 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  јас сум за 25 декември 2011уф здравје боже се да биде ок
   
  На love23 и Hipica им се допаѓа ова.
 15. tara83

  tara83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  69
  Јас сум за 24 фебруари 2012 :$ здравје Боже :$
   
  На MiiLla и Hipica им се допаѓа ова.
 16. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Не е голема разликата ;)
   
 17. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Неша,
  истиот термин 18.09 :D
  јас уште се држам. ти како си? :*
   
 18. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  ајде готови сте вие две веќе ќе се ослободите па пишете како е како сте поминале
   
 19. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Калкулатор за термин:

  http://pregnancy.about.com/cs/pregnancycalendar/l/blpregcalc.htm

  Се смета терминот и се прави табела со линкови по недели. За секоја недела е опишан напредокот на бебето и промените кај мајката.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. pufi-cufi

  pufi-cufi Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.764
  Терминот ми е на 24/11/2011 , но го очекувам барем десет дена порано бебушот.... а голема ми е желбата да се роди на 11 ноември, на роденденот на мојот покоен татко :)
   
  На An angel му/ѝ се допаѓа ова.