1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Терминот "Blue Mind"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 7 јануари 2018.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Оригинално испирирана од цитатот на @baba Rada во мојата тема Што постоело пред Big Bang?, сакав да ја отворам оваа тема со цел да се утврди дека човековата поврзаност кон океанот, морето, и водата генерално е објаснето преку наука и причината за нашата ваква перцепција и реакција, оди над еволуцијата.

  За оние кои прв пат се среќаваат со овој термин, би објаснила дека терминот Blue Mind за да ја опише длабоката врска меѓу луѓето и водата. Овие врски вклучуваат емоционална, научна, биолошка, невролошка, социјална и еколошка поврзаност, придвижување на свеста за околината на околината, зачувување на вода, совесност за животната средина, креативност, заздравување, намалување на стресот и опишување на моќни моменти на стравопочит и чудење што луѓето доживуваат близу, под вода.

  "I came up with a name for this human water connection; blue mind, a mildly meditative state characterized by calm peacefulness of unity in a sense of general happiness and satisfaction with life in the moment moment ." - Wallace Nichols

  Од памтивек, луѓето биле воодушевени од вода. И причините одат надвор од еволуцијата.

  "Thousands have lived without love, not one without water." — W. H. Auden.

  Има нешто во врска со вода која ни го привлекува вниманието и не фасцинира. Тоа не е ни чудно бидејќи водата е најсемно присутна супстанција на Земјата, и, заедно со воздухот, таа е примарна состојка за поддршка на животот.

  За почеток, океанскиот планктон обезбедува повеќе од половина од кислородот на нашата планета.
  Има околу 332,5 милиони кубни милји вода на Земјата - 96 проценти од тоа солен раствор. (Кубни километри вода содржи повеќе од 1,1 трилион галони.)
  Водата опфаќа повеќе од 70 проценти од површината на Земјата; 95 проценти од тие води допрва треба да се истражат.

  Всушност, од еден милион милји одалеченост, нашата планета наликува на мал сини пиш од мермер. Затоа и постојано се прашувам зошто оваа планета е наречена Земја, кога очигледно три четвртини од неа опфаќа вода ...

  Сепак, таа метафора дека Земјата наликува на мал син пиш од мермер, не потсетува дека нашата планета е водена планета.

  Сметам дека водата е суштината на животот и се чини дека е насекаде низ универзумот и затоа е разумно НАСА да ја искористи стратегијата " следење на водата " во нашата потрага да пронајдеме друг живот во универзумот.

  Во погледот на еволуцијата, теорија која иако има одредени дупки, сепак ми е пологична, би рекла дека нашите предци, самите излегле од водата и се развиле од пливање, до лазење и на крај до исправено одење на земја.
  Човечките фетуси сѐ уште имаат структури со "жабрени пресеци" во раните фази на развојот и првите девет месеци од животот ги минуваме во потопување во "водена" околина на матката на нашата мајка. Кога сме родени, нашите тела се околу 78 проценти вода. Како што старееме, тој број паѓа под 60 проценти - но мозокот продолжува да се прави од 80 проценти вода. Човечкото тело како целина е речиси иста густина како вода, што ни овозможува да пловиме. Во минералниот состав, водата во нашите клетки е споредлива со онаа што се наоѓа во морето.

  Дури и научниот писател Loren Eiseley еднаш ги опишува човечките суштества како “a way that water has of going about, beyond the reach of rivers.”

  Дали и вие имате т.н. "Blue Mind" и како ја образложувате привлечноста на луѓето кон водата на Земјината површина?
   
  На honest girl, LittleAngel2000, daylight и 8 други им се допаѓа ова.
 2. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Па поврзаноста е огромна според мене зошто тоа е еден од основните елементи потребен за создавање на живот. Затоа често кога ќе се открие на пример некоја планета на која има вода голем број на научници се надеваат дека ќе наидат таму на живот. Покрај водата, исто така голема улога играат и аминокиселините без кои не би имало воопшто живот на Земјата.
   
  На kikkki, Amellie13, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  @+++ ти благодарам за твојот одговор. Во врска со тоа што го наведе дека водата е еден од основните елементи за создавањето на живот, би рекла дека тоа важи и за одржувањето на животот, и во минатото и во сегашноста.

  Во 1984 година, Edward O. Wilson, кој на Универзитетот во Харвард е биолог, натуралист и ентомолог, го измислил терминот "биофилија" за да ја опише неговата хипотеза дека луѓето "вкорениле" во нашите гени инстинктивна врска со природата и живите организми со кои ја делиме нашата планета.

  Тој теоретизира дека поради тоа што сме поминале најголем дел од нашата еволутивна историја - три милиони години и 100.000 генерации или повеќе - во природата (пред да почнеме да формираме заедници или да градиме градови), имаме вродена љубов кон природните поставувања.

  Како дете кое зависи од неговата мајка, луѓето отсекогаш зависеле од природата за нашиот опстанок. И токму како што интуитивно ги сакаме нашите мајки, ние сме физички, когнитивно и емотивно поврзани со природата.

  "You didn’t come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here"— Alan Watts

  Оваа предност за нашата мајка природа има длабоко естетско влијание. Порано сум го читала Denis Dutton, филозоф кој се фокусираше на пресекот на уметноста и еволуцијата, веруваше дека она што го сметаме за "убаво" е резултат на нашата вкоренето поврзување со еден вид природен пејзаж кој го обезбеди нашиот опстанок како вид.

  Denis Dutton ги опишал наодите врз основа на еволутивната психологија и истражувањето за современото претпочитање во уметноста од 1997 година. Кога луѓето беа запрашани да опишат "прекрасен" пејзаж, тој забележал дека елементите биле универзално исти: отворени простори, покриени со ниска трева, прошарани со дрвја.
  И ако додадете вода на сцената - или директно во поглед, или како далечна синкава фрлија што окото ги зема како индикатор на вода - пожелноста на тој пејзаж значително се зголемува.

  Dutton исто така теоризира дека овој "универзален пејзаж" ги содржи сите елементи потребни за човечко преживување: треви и дрвја за храна (и да се привлече јадење животински живот); способноста да се види приближува опасност (човечко или животинско) пред да пристигне; дрвја да се искачи ако треба да избега од предатори; и присуството на достапен извор на вода во близина.
   
  На LittleAngel2000, Lianna Anna, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 4. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  @Briar Rose

  Баш ме потсети на една статија што ја читав во „Шпигел“ за тоа како бил создаден животот на планетата.
  Станува збор за американскиот хемичар Стенли Милер, кој во педесетите години извршил експеримент. Тој во една симулирана „прасупа“ (така е наречена во статијата) од метан, амонијак, вода, и хидроген пуштил електрични полнења и покажал како се формираат пополека аминокиселини. Претпоставката е и дека така настанал животот на Земјата, со помош на молњите и водата.

  http://www.spiegel.de/wissenschaft/...nosaeuren-im-computer-simuliert-a-990625.html

  Als Grundlage für die Analyse diente ein Aufsehen erregendes Experiment des amerikanischen Chemikers Stanley Miller aus den 1950er Jahren: Miller hatte elektrische Blitze in eine simulierte Ursuppe aus Methan, Ammoniak, Wasser, Wasserstoff und anderen kleinen Molekülen geschossen und gezeigt, dass sich dabei spontan Aminosäuren formen können. Die ersten Aminosäuren auf der jungen Erde könnten demnach angetrieben durch Blitze in der irdischen Ursuppe entstanden sein, so die aus den Versuchen abgeleitete Theorie.

  Што се однесува до ова:

  Сметам дека нашата планета се нарекува Земја зошто сепак, и покрај тоа што нејзината маса е 71% покриена со вода, сепак таа вода ја држи нешто а тоа се тектонските плочи кои ги има. Ова е пак карпа на еден начин. :D

  Реалноста е всушност многу повеќе е истражена вселената отколку океаните на оваа Земја и исто така докажано е дека може и без Сонце да има живот дури и во најголемите длабочини на Земјата. Доволна е само енергијата која произлегува од центарот на Земјата за создавање на живот.

  For the record: омилени животни ми се китовите. Малку надвор од темата ама кога веќе почнавме да зборуваме за вода. :lol:
   
  Последна измена: 7 јануари 2018
  На Lianna Anna, Someonespecial и Briar Rose им се допаѓа ова.
 5. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Ова ме потсети на една планета, малку поголема од Земја, која беше пронајдена а беше целосно прекриена со вода. Со ова се прашував дали стапката на гравитација која таа планета ја поседува би била сосема доволна за да се задржи сета количина на водата.

  Сепак, исто така се прашував дали и како би можел кислородот да се создава таму - Молекуларниот кислород (O2) можат да бидат произведени од геофизички процеси, како и нуспроизвод на фотосинтезата по животни форми.
  Всушност, планети со висока концентрација на О2 во нивната атмосфера може да бидат непогодни.
  Абиогенезата во присуство на масивни количини на атмосферски кислород може да биде тешка бидејќи раните организми се потпираа на слободната енергија достапна во редоксните реакции кои вклучуваат различни водородни соединенија; на О2-богата планета, организмите ќе треба да се натпреваруваат со кислородот за оваа слободна енергија ...

  Како и да е, да се вратам на темава, би додала дека додека луѓето успеале да развијат еволутивен избор за одреден тип на предел кој содржи вода, човечкиот мозок, исто така, се обликува со барања за животната средина.

  Поврзано со еволуцијата, човековиот мозок исто така еволуирал за да ги реши проблемите поврзани со преживување во нестабилна надворешна средина и да го стори тоа во речиси постојано движење.

  Ако замислете дека сте еден од нашите далечни предци на Homo sapiens, кои живееле во тој идеален савански предел пред повеќе од 200.000 години, дури и ако вие и вашето семејство некое време сте живееле во одредено место, сепак мора да бидете предупредени за сите значајни закани или потенцијални извори на храна. Секој ден носи нови услови - времето, животните, овошјето и другите растенија за јадење. Употребете некои извори на храна и треба да барате повеќе, што значи постојано истражување на вашата околина за да дознаете повеќе за тоа каде се наоѓате и кои други извори на храна и вода се достапни за вас и вашето семејство. Можеби ќе се сретнете со нови растенија или животни, од кои некои се јадат - некои не. Вие ќе учите од вашите грешки за прашањето што треба да се избегнува, а што не.
  И додека вие и вашите деца учите, вашите мозоци се обликуваат и менуваат со повеќе сили: вашите индивидуални искуства, вашите социјални и културни интеракции и вашето физичко опкружување.
  Доколку вие сакате да преживеете и да се размножите, дел од тоа снабдување ќе биде пренесено на вашите потомци во форма на покомплексен мозок. Дополнителни информации за опстанок ќе бидат социјално кодирани во живописни приказни и песни, според тоа што го знаеме од праисторијата.
   
  На Lianna Anna и +++ им се допаѓа ова.
 6. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  @Briar Rose

  Брајар во врска со ова:

  Гледав една документарна ама не можам да се сетам баш и да ја најдам. Во неа се зборуваше за одредени работи кои ги имаме наследено од некои животни во текот на еволуцијата, се зборуваше на пример за икањето од кое животно го имаме наследено и за ред други работи. И во документарнава се зборуваше иначе дека нашите предци излегле од водата.

  Дали имаш нешто повеќе информации за ова? Јас гледав ама сега не можам да се сетам искрено.
  Ако имаш, би било убаво да напишеш нешто во врска со тоа.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  @+++ ако мислиш да објаснам за тоа што си го болдирал во мојот пост дека нашите предци самите излегле од водата, тогаш да - тоа можам да го објаснам :)
   
 8. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Да не одам надвор од темата да ја упропастувам. Имаше една документарна каде гледав се говореше за тоа како настанал животот и кои работи и навики останале кај човекот од тие животни од кои евоулирал човекот. И ти самата велиш дека се развиле од пливање, лазеле и.т.н. Јас гледав документарна во врска со ова ама не можам да се сетам искрено, како да го има обвиткано магла тоа, извини. Ако сфатиш добро, ако не, нема врска продолжи понатаму. :)
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Всушност смета дека ова секако би било поврзано со темата, така да не би било проблем да го објаснам ова ... :)
   
  На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.777
  Пол:
  Машки
  Морам да признаам, овој Wallace Nichols успеал да открие топла вода - или у неговиот случај, само вода. :D

  Неговиве книги, семинари и работилници ме потсеќаат на некоја секта, а ова обожавањето на водава ми е налик на онаа глупост со гледање во Сонцето. :sun: 8)

  За да ја откриеме „мистеријата“ на поврзаноста на човекот со водата, воопшто не мора да се навраќаме на нашите акватички еволутивни претци - после воздухот, водата е најсуштествената супстанца за нашето функционирање и преживување. После, 60% од нашиот организам е составен од вода. Нашите ембриони и фетуси се развиваат во амниотична течност. Сината боја е докажано дека делува смирувачки на психата. И така натаму.

  Патем, нашата планета се вика Земја затоа што ние живееме на копно - човекот е уникатно егоистично и самобендисано суштество - и 1% од планетава да беше копно, а 99% вода, пак ќе ја крстевме Земја, 'cause that's how we roll. :rock:
   
  На 1209, blueeparadise, Nigredo Odor и 12 други им се допаѓа ова.
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.121
  Пол:
  Женски
  Сигурно човекот, Wallace, е Neptunian.
   
  На Briar Rose и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 12. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  @+++ Ова што би го нарекла како Еволуција : надвор од морето, ќе се обидам да го објаснам од самиот почеток, односно од создавањето на планетата Земја.

  Имено, на почетокот Земја била без форма, и преставувала празнина, како и темнината која била присутна во длабочината, како џиновски облак од гас и прашина кои се распаднале за да го формираат нашиот сончев систем.
  Планетите биле ,,исковани,, како што маглината се исфрлувала, се втурнала движење од блиска супернова, а во центарот, најбрзата компресија на честички се запалила за да стане нашето сонце.

  Пред околу 4,5 милијарди години, стопената земја почна да се оладува. асилните судири со комети и астероиди ја доведоа течноста на животот - вода - а облаците и океаните почнаа да се обликуваат. Не беше до милијарда години подоцна, кога беше донесен првиот живот, полнејќи ја атмосферата со кислород.

  Во текот на следните неколку милијарди години, едноклеточните организми се соединиле и станале повеќеклеточни;
  Плановите на телото станувале разновидни и зрачеа, експлодирајќи во низа безрбетници.

  Сепак, сето ова изобилство и живот беше појавено само во морињата додека широката и богата почва, односно земја, сеуште не беше искористена.

  Пред околу 530 милиони години, постојат докази дека животните слични на стоногалката започнале да го истражуваат светот над водата.
  Некаде пред околу 430 милиони години, растенија ја колонизирале земјата создавајќи земјиште богато со храна и ресурси, додека рибата еволуираше од предците на 'рбетниците во морето.

  Поминале уште 30 милиони години пред тие праисториски риби да излезат од водата и да ја започнат еволутивната лоза од која ние денес се наоѓаме на врвот.

  За да го разбереме животот, како што го знаеме, треба да се погледнеме назад од каде дојдовме и да разбереме како нашите предци се бореа за сосема нов свет над брановите. Сепак, во поглед на современите видови риби, не е толку тешко да се замисли бавното прилагодување кон живот надвор од морето. Ова би го поврзала со претпоставка дека во морето дошло до недостаток на храна, и појавата на богата почва полна со храна на земјата, која ги приморала праисториските риби да започнат да ползат на бреговите од морињата.

  Всушност, голем број на риби покажуваат особини кои не се слични на оние на првите тетраподи: четворичките екстремитети кои најпрво го хранеле животот на копно, директни потомци на старите риби.

  Како што праисториските риби претходно живееле во вода, би било тешко да се замисли тие одеднаш да почнат да живеат на копно, односно во воздухот. Локомоцијата е еден проблем, иако како што покажа еволуцијата во голем број на лози, не толку голем проблем во ваков случај.

  Некои од првите tetrapods, како Ichthyostega беа доста тешки (во поглед на нивната тежина) на копно, и веројатно поради тоа го поминале поголемиот дел од своето време во удобноста на вода каде биле навикнати да живеат.
  Овие први тетраподи дошле од антички лози на риби наречени Саркоптериги или лобуларни риби, од кои само неколку преживуваат денес. Како што сугерира името, овие животни имаат меснати перки кои наликувале на перки наместо тенките перки кои рибите ги имаат денес. Ова го спомнувам бидејќи токму овие перки на ребрата, покриени со месо, биле веќе зрели за адаптација кон екстремитетите.

  Но, овие рани tetrapods морале да развијат многу повеќе отколку само ден нов начин да одат - овде посветувам внимание и во поглед на нивната скелетна градба.
  Логично е тие да морале да ги променат целите скелети за да можат да поддржуваат повеќе тежина, како што водата поддржува маса на начинот на кој воздухот едноставно не поддржува. Со ова, подетално би кажала дека секој пршлен би морал да стане посилен за да биде во можност да поддржува.

  Значи, кај оваа фаза ребрата и пршлените се менувале во облик и се развиле за дополнителна поддршка и подобра дистрибуција на тежината.
  Черепите се исклучени, и вратот еволуирал за да овозможи подобра мобилност на главата и да го апсорбира шокот од одење.
  Коските оригинално биле преорганизирани, екстремитетите биле еволуирани во форма која овозможувала многу мал отпор на млаз вода, и создавање на петцифрена шема која сè уште се рефлектира во нашите сопствени раце и нозе. Овде е многу важно да се спомнат и спојниците кои биле артикулирани за движење и ротирани напред за да се овозможи лазењето на четири нозе. Ова не бил едноставен и брз процес бидејќи генерално гледано, биле потребни околу 30 милиони години за да се развие план за тело кој би одговарал за одење на копно.

  Во исто време, тие се соочиле со уште еден проблем, односно пречка: самиот воздух.
  Со жабри здобиени со црпење кислород од вода, раните тетраподи биле лошо опремени за да дишат воздух.

  Ова секако многумина ми го спомнувале кога сум објаснувала и сите мислеле дека раните тетраподи ги трансформирале своите жабри во белите дробови, ова всушност не е точно бидејќи тие нашле нов начин како да се справат со воздухот. Наместо трансформација, самиот дигестивен систем на рибата започнал да се приспособува да формира бели дробови.

  Првите tetrapods кои ја напуштиле водата започнале да дишат со голтање на воздухот и апсорбирање на кислородот во нивниот стомак. Поради ова, со текот на времето, се формирал посебен ,, џеб,, овозможувајќи подобра размена на гасови. Во многу риби постои слична структура - наречена пливачки мочен меур што им овозможува да ја прилагодат пловноста во водата.
  Всушност, времето кога тетраподи развиле бели дробови е нејасно.
  Додека единствените преживеани роднини на раните тетраподи - дробниците - исто така поседуваат бели дробови, изгледа дека многу фосилни тетроподи немаат, што укажува на тоа дека длабоките коски на едната еволуирале независно од нивната способност да дишат воздух. Она што го знаеме е дека пред околу 360 милиони години тетраподи навистина дишеле како нивните современи потомци.

  Другите проблеми со воздухот е тоа што има тенденција да ги направат работите суви.
  Сметам дека повеќето од вас сте слушнале за познатата статистика дека нашите тела се 98% вода, но, како и еволуираните земјишни организми, имаме високо развиени структури кои обезбедуваат дека сета таа вода едноставно не испарува.

  Поради тоа, раните тетроподи требало да ги развијат самостојно. На почетокот, како и водоземците што ќе произлезат од нив, многу тетраподи најверојатно се заглавени во влажни живеалишта за да избегнат загуба на вода. Ама евентуално за да освојуваат суви земјишта и пустини, животните морале да најдат друг начин за да не се исушат.
  Поради оваа причина, верувам во големата веројатност дека многу од раните tetrapods почнале да експериментираат со начини за водоотпорна кожа, како и за прашањето што ги засега сувите јајца. Водоземците го решаваат проблемот со сувост со поставување на нивните јајца во вода, но tetrapods кои се населувале на земја не го правеле тоа.

  Решението на сувата природа на земјиштето било во тоа да се зафатат јајцата во голем број мембрански слоеви. Но ова се одразува дури и на човечките бебиња, бидејќи човечките бебиња се 'уште растат во амнионска кеса која го опкружува фетусот, иако повеќе не лежиме јајца.
  Оваа клучна адаптација им дозволи на животните да ги намалат врските со водни живеалишта и ја разликува главната лоза на тетраподи, вклучувајќи ги и рептилите, птиците и цицачите, од водоземци.

  Всушност, можам да кажам дека сите споменати прилагодувања биле круцијални во поглед на скелетите и анатомијата на тетрапод видот, кои им дозволиле да се населат на земјата, притоа напуштајќи ги морските бранови. Без нивната еволутивна генијалност, разновидната група на животни, вклучувајќи ги и сите цицачи, немало да бидат таму каде што се денес, вклучувајќи не и нас луѓето.

  Сепак овде има многу нејасности во врска со прашањето зошто овие рани животни биле принудени да го напуштат морето?
  Можеби бидејќи земјиштето кое станало богато им овозможувало храна која не морала са се пренесува, или бидејќи бегале од предатори и конкуренција додека биле длабоко во водата ... ова се моите логични и рационални претпоставки поврзано со ова иако сепак никој со сигурност не ја знае вистинската причина.

  Иако е добро за се знае, сепак сметам дека овие антички животни навистина биле смели што ја започнале различната еволутивна лоза во која денес и ние сме дел.

  Поради тоа велам, дека без разлика на нивната причина поради која го напуштиле морето, треба да им бидеме благодарни што го направиле тоа.
   
  На Someonespecial, Lianna Anna, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Ако сметаат модераторите дека ова е надвор од темата нека бришат слободно. Што се однесува до смирувачкото дејствие на водата не пишувале само научници во врска со тоа, туку и доста поети и писатели и тоа многу одамна. Еве еден пример од македонската литература на Ацо Шопов:

   
  На Someonespecial, Outlook и Briar Rose им се допаѓа ова.
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Инаку, океанот изгледа сино (иако водата нема боја) бидејќи црвената, портокаловата и жолтата светлина (светлина со долги бранови должини) се апсорбираат посилно со вода отколку сина (светлина со кратки бранови должини). Значи, кога белата светлина од сонцето влегува во океанот, најчесто е сината е онаа боја која возвраќа. Поради истата оваа причина и небото го гледаме како сино.
   
  На kikkki, Someonespecial, Outlook и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  "Some people love the ocean. Some people fear it. I love it, hate it, fear it, respect it, resent it, cherish it, loathe it, and frequently curse it. It brings out the best in me and sometimes the worst" — Roz Savage

  Исто така, сметам дека е релевантно да додадам дека водата е длабоко поврзана со нашите емоции, покрај нашето еволутивно поврзување со вода, и имаат длабоки емоционални врски да бидат во нејзино присуство.

  Pablo Neruda: “I need the sea because it teaches me”

  Vincent van Gogh: “The fishermen know that the sea is dangerous and the storm terrible, but they have never found these dangers sufficient reason for remaining ashore”


  Во скоро сите случаи, кога луѓето мислат на вода - или ја слушаат вода, или гледаат кон или во водата или се во вода - тие чувствуваат нешто.

  Инаку, кога читав една статија од 1990 година во Environment and Behavior, Стивен Бураса, професор по урбанистичко планирање, објаснуваше дека овие "инстинктивни и емотивни одговори. . . се одделуваат одделно од рационални и когнитивни одговори "
  Со ова Бураса сакал да каже дека овие емотивни одговори на нашата околина произлегуваат од најстарите делови на нашиот мозок, а всушност можат да се појават пред да се појави некој когнитивен одговор. Затоа, за да го разбереме нашиот однос кон животната средина, ние мора да ги разбереме и нашите когнитивни и нашите емотивни интеракции со неа.
   
  На Someonespecial, +++ и Outlook им се допаѓа ова.
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.057
  Пол:
  Женски
  На почеток на секоја слика или видео океанот изгледа сино.
  На пример кога ќе допрете водата е проѕирна, на Малдивите е тиркиз,а некаде е и зелена.
  Вечниот мит е дека водата си е проѕирна а морскиот свет ја прави да изгледа плаво,сино,зелено.

  На Малдивите на слики како имам гледано во зоната на пливање водата е тиркиз, а има бел песок.
  Нема многу воден свет во таа зона, но што ја прави водата тиркиз?
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 17. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Освен што сакам купки и долги капења, вода мразам. Не ја пијам (знам, за осудување) ниту пак сакам да гледам длабока вода. Можеби има врска со тоа што не научив да пливам, ете, и не и се восхитувам. Повеќе сакам да гледам во небо или во снег.
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Мислам дека погоре објаснив зошто водата во морињата и океаните ја гледаме како сина, кога водата оригинално е безбојна ...

  Океанот изгледа сино (иако водата нема боја) бидејќи црвената, портокаловата и жолтата светлина (светлина со долги бранови должини) се апсорбираат посилно со вода отколку сина (светлина со кратки бранови должини). Значи, кога белата светлина од сонцето влегува во океанот, најчесто е сината е онаа боја која возвраќа. Поради истата оваа причина и небото го гледаме како сино.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.679
  Пол:
  Женски
  Значи сепак е некакво чувство, нели? :)

  Се надевам дека немаш претеран страв од водата, односно Aquaphobia ...
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Искрено имам. Голем е скоро како стравот од змии. Често се тема на моите живи кошмари.
   
  На buba4e89 и Briar Rose им се допаѓа ова.