1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестенини - дали ги јадете и рецепти за нив

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од sesilija, 14 април 2010.

  1. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Da, gi obozavam..
    Peceni, vareni, so sirenje, so sos, so kecap..
     
  2. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Ги обожаваам :).
     
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Ги обожавам! Шпагети најмногу и ги сакам оти се лесни на приготвување и брзи. Правам сос со лукче, доматно пире, црни маслинки, босилек и зачини по желба. Прво малку се пропржуваат лукот и маслинките па се додаваат останатите работи. Одговара со парче сиренце над нив. :inlove:
     
    На H.VAGA, mal.ecka и hermosa им се допаѓа ова.
  4. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Од тестинини, обожавам тортелини, но не сум некој голем љубител на тестенини.
     
  5. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Ги обожавам, меѓу омилените работи ми се. Моите не ги сакаат толки, брат ми сака, па за нас си спремам кога ќе посакаме. Јас најмногу макарони, шпагети поретко, и лазањи многу сакам.
    Сосови -болоњезе, бешамел со печурки, печурки, кромид и доматен сос плус може и туна овде, само со кечап и сирење. Секако ги сакам, некогаш сама си правам сосови од тоа што се наоѓа по дома.
    Користиме Дивела или Злато поље.
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не знам за вас, ама на мене Дивела ама ич не ми се убави. Исто и оние Миско. Ги купувам оние од Кам, Сентела или Рискоса. И Граноро се вкусни, ама слабо ги начекувам по маркетиве. Јуфки исклучиво домашни.
     
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.939
    Од кам купувам и не гледам некоја промена со тие поскапите. Ако се со убав сос направени не ми менува која фирма се.
    Омилени ми се со бел сос од неутрална павлака,кашкавал и пармезан низ нив.
     
    На Cherry333 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Сакам само макарони. Обично ги јадам со сирење, топен кашкавал, павлака, болоњезе сос... Ми се допаѓа тоа што може да се прават различни комбинации :inlove: Шпагети, тортелини итн. не обожавам многу и не ги јадам.
     
    На Aschenputtel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Само макарони и шпагети. Макароните ги обожавам со сирење или во некоја крем салата, а шпагетите обично во сос од мелено месо.
     
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Обожавам тестенини, сите врсти ги јадам, шпагети, макарони, тортелини, лазањи, њоки. Не знам кои ми се најомилени, но еве шпагети преферирам преку макарони понекогаш зошто поубаво им се фаќа сосот, а најчесто ги јадам со бел сос со парчиња пилешко и сланина понекогаш или болоњезе. Лазањите на мајка ми се предобри, поубави од било каде што имам пробано. :inlove:
    Њоки исто обожавам со бел сос, пилешко и печурки.

    Немам пробано амерички mac and cheese, би пробала и тоа да видам што е работата што паѓаат во несвест толку. :D
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Дм кога готви тој експериментира со тестенините и се превкусни, јас не експериментирам.
     
  12. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Шпагети со солена хопла, кашкавал и сирење убави ли се или да не експериментирам?Моментално само тие состојки ги имам дома.
     
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Тестенините се бело платно, можеш секако да ги искомбинираш.
    Највкусни ми се таглиателе, сакам да вртам на вилушка, а дебелината им е подобра од таа на шпагети. Cheese-ести таглиетеле ми се нај guilty pleasure, ги прејадувам дур ми се слоши. Ставам путер, јогурт, гауда, пармезан. Само сирење не, не сакам сирење ич.
    Обожавам и шпагети со песто сос. И со болоњезе сос. Или си сос од блендирана варена брокула со грчки јогурт. Може и само со добра салца.
    Макарони пак ми се совршени за мешање сè и сешто. Оние најмалецките се најпогодни за комбинирање, ги третирам исто како и киноата, булгурот, кускусот. Што повеќе работи измешани, тоа подобро.
    Обожавам и тортељини. Ги сакам оние свежите, поголемите, во фрижидер што стојат во маркети. Полнети со кашкавал, или со рикота и спанаќ, или со печурки. Им додавам најчесто хопла, чисто да не бидат апла суви.
    Обожавам и лазањи, ама искрено ретко ми искача добра. Секој пат различна, или ми е пресува или премногу мава на доматно пире или сум ја препекла. Кој знае кога ќе научам да ја правам како што треба.
    Не сум обожавател на печени, поентата на тестенините ми е во сосот. Дури и кога јуфки се ви прашање.
     
    На warrior и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  14. gold.unicorn

    gold.unicorn Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Да. Додади и зачини. Превкусно! :D
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Шпагети и макарони највеќе сакам, но ги избегавам зошто некако не ме држат долго сита, а некако ми се калорични. Денес по долго време јадев макарони, одамна немам јадено, но сепак можам со месеци да не ги конзумирам, не ми се до толку храна без која не можам.
     
  16. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Многу јадам тестенини. Од 7 дена во недела, 3 дена за ручек сигурно имам тестенини. Зависна сум од нив.
     
    На MrenaRiba и Need for Speed им се допаѓа ова.
  17. MrenaRiba

    MrenaRiba Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2013
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    1.282
    Пол:
    Женски
    Не сакам многу тестенини, но ќерката ги обожава, па за неа приготвувам понекогаш.
     
  18. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Ау, обожавам.
    Шпагети со мајонез.
     
  19. TravellerS

    TravellerS Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Обожавам тестени, имам еден рецепт кој не сум го направила со години.
    Се варат макарони, откако ќе се сварат се истура водата, се става парче или две путер во зависност од вкус, се топи путерот а на путерот ги пропржувате макароните, додавате мелен бибер, малку повеќе, вегета и др зачини по желба, додавате кршени сирење и на крај ги полевате со едно јајце изматено на страна.
    Кратко пропржувате и готови се.
    Се потсетив на рецептот, деновиве ќе го направам.
     
  20. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Сакам но не јадам често јаглехидрати. Омилен сос ми е болоњезе, а од тестенини или шпагети или тагатели. Дома имам правено болоњезе шпагети и класична лазања. Сакам да пробам и другите сосови како песто ама стварно да е песто не некои зачини ставиле и напишале песто. Имам гледано дека лесно се прави само ми е дефект блендерот.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.