1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестенини со хопла

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 9 јануари 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Знае ли некој како се прават тестенини во сос со хопла и шунка :) Неколку пати имам пробано да направам, ама не ми успева, дали незнам хоплата да ја погодам или незнам што е работава. Ако некој го знае овој рецепт и го има пробано нека ми каже. Однапред благодарам :oops:
   
 2. sofi-sofic

  sofi-sofic Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  vo recepti imase spageti so balonjeze sos isto se pravi samo namesto slanina ke stavis sunka i tolko ,inace go imam probano sosot i so sunka i so slanina so sunka e 10000 pati podobar :D
   
 3. slagana07

  slagana07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  jas ke ti kazam eden drug recept so hopla i testenini isprobano i provereno....
  edno kese testenini
  sunka ili slanina kolicina kolku sto mislis deka e dovolno
  svezi pecurki sampinjoni
  hopla 500 ml
  vegeta sol
  malku kecap

  Prvo gi varis testeninite koga ke bidat svareni gi cedis i gi ostavas a vo meguvreme gi pripremas ostanatite raboti
  pecurkite gi seckas na listovi a sunkata ili slaninata na kocki
  vo tava podlaboka stavas puter ili margarin ili zejtin sto sakas i gi stavas prvo pecurkite da se sprzat, potoa ja dodavas i sunkata przis nekoi 10 minuti i ja dodavas hoplata varis dodeka ne ja dobie potrebnata gistina.
  Testeninite gi vrakas vo sadot vo koj si gi varela i go dodavas sosot stavas vegeta sol i dovolno ti e edno malo kesice kecap ako sakas po zelba stavi i biber go vrakas sadot so testeninite na ogan varis malku za se toa da se soedini no nemoj da zaboravis da gimesas hoplata lesno zagoruva.Gi trgas od ogan i mozes da serviras , odozgora na sekoja porcija dodadi malku parmezan vrz testeninite za podobar vkus .Probaj BON APETIT!!!!
   
 4. artemide

  artemide Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas imam eden odlicen recept za testenini so hopla:
  2 paketcinja tortelini
  1 hopla golemo pakovanje(na slika gi ima testeninite-ne mi teknuva sega koja marka e ama pakovanjeto e zeleno so krem)
  300gr dimena pecenica
  300 gr kaskaval-moze i rastitelen
  200 gr pecurki po moznost svezi (zasto se povkusni)
  1 lazica brasno i 1 lazica puter
  mleko po potreba
  Se varat testeninite vo sad so voda i sol.
  Na strana vo drugo tendzere go topis puterot i go stavas brasnoto.Potoa ja isturas hoplata i mesas celo vreme za da ne se zalepi.Stavas sol,ako pocne mnogu da se zgusnuva stavas malku mleko.Treba da zovrie i potoa go trgas tendzereto na strana i go stavas kaskavalot isecen na kocki pa mesas dodeka se istopi ,pa gi stavas pecurkite i pecenicata isecena na kocki.Pak vrakas na ogan uste edna minuta i na kraj so sosot gi prelevas testeninite.
  Probajte mnogu e vkusno
   
 5. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.941
  Пол:
  Женски
  убав рецепт ќе го пробам :inlove:
  не ми само јасно на крајот кога треба да ги соединам варам во тенџерето каде што ги сварив терстенините?некој?и хоплата настрана да ја правам или да му ја додадам на шунката и печурките само? :$
   
 6. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.154
  Тестенинините си ги вариш во едно тенџерче, хоплата си ја правиш во друго. Кога и сосот и тестенините ќе бидат готови, можеш макароните да ги сипеш во тенџерето со сосот (процедени нормално) и да измешаш па да сервира.

  Ама конкретно за рецептов погоре, разбрав дека откако ќе ги измешаш додаваш и кечап, па уште некое време се вари тоа на оган. Малку ми е чуден рецептов со хопла и кечап, едното кисело другото благо, па кој ќе проба нека пише впечатоци :)

  Инаку со сос со хопла тестенините не може да се јадат многу количински, некако тешки се
   
 7. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.025
  Пол:
  Женски
  Мммм, тестенини со хопла.
  Ги обожавам, немам некој посебен рецепт, ги правам со тоа што во моментот се наоѓа.
  Со спанаќ се превкусни, и со праз. Прво се пржи спанаќот или празот па се додава хоплата да проврие и се меша со тестенините. Како варијанта може да се додадат и свежи печурки и саламче/сланина кои се пржат пред спанаќот или заедно со празот.
   
 8. LadyEvil

  LadyEvil Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  13
  Јас ги правам многу едноставно, но многу се вкусни :)

  Оригиналниот рецепт е за таљатели, но може да се прави со секаков вид на тестенини, особено добро функционира со шпагети.
  Додека се варат тестенините, на загреано тавче се топи 1 коцка путер (околу 50гр), и се ставаат 400гр пршута или шунка исечена на тенки ленти, да се запржи. Кога пршутата убаво ќе се запржи, се додава хоплата, постојано мешајќи и се остава да зоврие. Кога хоплата ќе зоврие се додава сол по вкус, и се додаваат тестенините и се убаво се меша. Јас понекогаш додавам и др зачини, во зависност од тоа за кого ги правам.
  Исто така често додавам и 1 чешне лук во сосот, пред да ја додам хоплата, за поубав вкус.

  Тестенините се сервираат со рендан пармезан.
   
 9. Jovanovski94

  Jovanovski94 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Машки
  тестенини во кари со хопла и печурки по желба ставете и пилешко
  1. сварете ги тестенините
  2. земете тава испржете ги печурките и пилешкото додадете хопла и кари зачин мешајте додека не згузне малце
  3. истурете се во тенџерето и уживајте
  4. заворавив ставете , сол , бибер и малце шеќер и одлилно оди со бело вино :d:
   
  На Спонџ Боб 98 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.429
  Допаѓања:
  113.958
  И јас ги правам вака, само додавам и една пиперка и малку лукче. А ако немам пилешко, ставам зденки 2-3 и побрзо згуснува се :)
   
  На Спонџ Боб 98 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jovanovski94

  Jovanovski94 Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Машки
  и со зденки не сум пробал ете сега и со зденки ќе пробам кога ке немам пилешко :)
  (y)
   
  На Спонџ Боб 98 му/ѝ се допаѓа ова.