1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестирам Philips Lumea за безболно и долготрајно ослободување од влакната. Ask Me Anything!

Дискусија во 'Тело' започната од Dijana, 21 март 2016.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Се решив го купив и јас Лумеа престиж. Ама ни знам како се употребува ни ништо. Читам читам и пак ништо не еазбрав. Колку време ви треба за нозете ?
    Бикини зона да интимна зона не така ли?
     
  2. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Епа драги феминки со задоволство ќе гои напишам искуството од новиот третман со Лумеата !
    Најпрво подготовките пред третманот кај мене беа следни бидејќи имам чуствителна кожа внимнавам на кој начин ја третирам истата и до сега само едно разумно решение имав а тоа е жилет што колку толку не ја иритира кожата (барем кај мене ) како што е наведено во упатството третманот се прави на мазна и чиста кожа (без млеко за после туширање , креми и сл) откако ја подготвив кожата започнав со третманот. Значи имате опција да го држите копчето и самиот апарат кога ќе фатите добар агол (на самото апаратче има индикатор кој свети) испушта светлина , или на секое менување на положба одново да го стиската копчето. Мене најбрза и најлесна варијанта ми беше првата што во мојот случај третманот на сите регии го завршив за 30 - ина минути. Тоа што можев да го забележам е дека доколку го практикувате третманот на батеријата оди малку побавно т.е. треба неколку секунди повеќе за одблесокот да се појави , за разлика од кога апаратчето е поврзано со кабел, исто така како замерка го имам и тоа дека батеријата прилично кратко трае да долго се полни (во мојот случај полнењето беше околу 1 час ). Во однос на болка нема никаква туку чувството е блага топлина и мало пецкање кое како што поминува третманот не се ни чуствува веќе. Во однос на ефикасноста можам да потврдам дека после првиот третман има разлика на густината на влакната и истите се намалени за 40 % (слика во споилер) и ако можам да кажам дека најголемата и најдобрата разлика што ја почуствував е дека на влакната им треба подолг период да пораснат ! Тоа го приметив на пазувите кадешто откако ќе ги средам дури три дена кожата останува мазна ! Исто така на одредени места можам да видам дека влакненцата ги снемува ! За мене тоа е и повеќе од одлично , особено што тој дел од телото кожата е понежна и поподложна на иритации и исеченици ! Како позитивно изненадување ќе наведам дека на надусниците влакненца веќе и немам ! Тие постоечките и поупорните практично паѓаат сами ! Според мене делот кај бикини зоната и нозете оди малку побавно со оглед на јачината на влакненцата самото апаратче ми го детектираше степенот на јачина 5 (максимум што може да биде јачината на одблесокот ) сеуште нема некоја значителна разлика но гледам одреден степен на напредок и во тие регии , со оглед на како и како долго се третирани тие делови го очекував тоа. На рацете можам да кажам дека влакненцата се скоро и неприметливи веќе , а само два третмани имам направено до сега !
    Мојот заклучок до сега е дека Лумеата треба да ја има секоја девојка па и жена бидејќи е одлична алатка во борба со несакани влакненца , па се разбира девојки иде и лето па можеме слободно и без размислување да ги носиме нашите омилени здолништа и фустани со совршено мазна кожа !

    Мојата следна рецензија ќе биде точно за две недели од сега и повторно детално ќе ве известам за состојбата на погоре наведените регии што ги тестирам !

    30698245_10211420220607819_4712899504032972800_n.jpg
     
    На ElenaPM и simoncelicius им се допаѓа ова.
  3. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Феминки задоволство ми е да ве поканам на настанот организиран од страна на @@Philips кадешто девојките кои го тестираат ќе бидат таму и ќе имате можност да прашате било што, да ви го пренесат своето искуство и лично да си ја видите и пробате лумеа ! Јас за жал нема да присуствувам поради работни обврски но останатите девојки со задоволство ќе разговараат со вас за било која дилема поврзана со Лумеата.

    Настанот ќе биде во сабота од 16 до 20 часот на прв кат во City Mall! Се надевам дека ќе има одлична дружба !
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Феминики мене ме немаше поради работни обврски но еве сега ви ја пишувам рецензијата од третиот третман .
    Можам да кажам во голема мера еве нека бидат 80 % влакненцата ми се изретчени , секако има места и делови кадешто се потврдоглави и и не се даваат ! Најголем напредок има на бикини зоната и пазувите додека пак на надусниците некако потешко оди , но помеки се и полесно се отстрануваат. Можам да кажам дека набрзо ќе го пензионирам жилетот , и онака почнав веќе на една недела комплетно да се средувам. Кожата ми е мазна без исеченици и црвенила. Се повеќе сум задоволна , само едно нешто што не ми се допаѓа е тоа што батеријата кратко држи и побавно работи апаратот на батерија.

    До наредниот третман , се читаме !
     
    На Doozy, victoria и iloveyou29 им се допаѓа ова.
  5. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Ja zemav osnovnata verzija 1995 na lumea. Me intetesira, za prviot tretman treba da se izbrici se i da se pomine so lumeata. Posle vo tekot na tie dve nedeli shto sledat pomegju tretmanite po potreba povtorno samo da izbricam ili da cekam pa pred sledniot tretman da izbricam i da pominam so lumea?
    Inaku na racete imam dosta bemki i bi se obidela da gi preskoknuvam. No, imam i dosta epten bledi i sitni. Shto so niv?
    Pretpostavuvam deka od bricenoto ona shto ke go skoknam okolu bemkite bi trebalo odkako ke izrasne malki da go pominam so elektricen depilator
     
    На Milita18 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Искуство со користење на лице?
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Јас сум решена деновиве да го купам. Највеќе ми е за лице па ако може некој да каже дали поевтиниот може да се користи на лице или не? Јас како што сфатив дека само со поскапиот може да се третира лице бидејќи има посебен додаток... ?
     
  8. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    На лице само за надусници го користам. Можам да кажам дека на лице кај мене има најмал ефект, да не речам незабележувачки. Е сега не знам дали е тоа зошто јас ги депилирам надусниците а со епилаторов подобар ефект има на избричено, ама да ги избричам-нема шанси!
     
  9. bibiK23

    bibiK23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, веќе подолг период размислувам дали да го купам. Сакам доколку некој има искуство како делува на подкожните влакна, бидејќи мене ми се тие најголем проблем, и кога сум депилирана изгеда како да не сум, фустан немам којзнае од кога облечено поради тоа. Дали вреди да ја испробам и оваа опција?
     
    На Desi1991k му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ви пишувам после 7 направени третмани ефект има ама многу минимален што не вреди да го купувате. :)

    Јас сеуште си се депилирам затоашто влакна излегуваат сеуште и неможе да не се депилираш а тоа не е поентата ако купуваш толку скап производ.

    Влакната се намалени ама само 30-40 % така да не вреди да го купувате.

    И да ова е мое мислење на моја кожа кај други можеби има друго искуство.
     
    На SunnyGirl2, Ariel, Стефанни27 и 7 други им се допаѓа ова.
  11. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Го купив поради влакна на лицето и зоната на градите каде не е типично за влакна. Се решив одкако направив неколку професионални ласери и ова за да се одржавам, се беше ок повеќе ради професионалните ми се намалени со 70% но се одржаваше и темпото и со него дома се додека морав да направам моментално пауза поради бременоста, во траење од 4 месеци се немам поминато со ласерот и мислам сите влакна се вратени ужас спобудалев. Дали ова значи док користиме ок прекинеш ли пак кој е ефектот тогаш на трајно отстранување ( да се надоврзам каде мојот резултат постигнат од професионалниот ласер е најдобар така да ова и баш не ме фасцинира) јас пак сум принудена на стариот начин на одстранување влакна
     
    На SunnyGirl2, Стефанни27, Rose96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Дали овој апарат го отстранува мовот на лицето т.е белите блакна на лицето ?
     
  13. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Ne
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Veronika11

    Veronika11 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ја купив Лумеата од неодамна и денеска прв пат ја пробувам.
    Сакав да прашам зошто ми се исклучи сама 2 пати, ја поминав првата нога и на втората неколку пати и ми се исклучи. Ја пуштив пак и еднаш два пати врвам и повторно се исклучи. Навистина не знам зошто бидејки батеријата е полна, убаво го држев па ако можеш да ми кажеш ако знаеш што е ти благодарам многу!!
     
  15. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Од искуство од други жени имам слушнато многу негативни коментари за овој апарат. Од типот на тоа дека треба многу да си претпазлив кога го користиш. Доколку се одлучиш за ваков тип на депилација, најдобро би било тоа да го прави некој друг што е постручен во работа со ласер. Ако предолго се задржиш на едно исто место можеш да направиш изгореница од прв степен.
     
    На Стефанни27 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pretty7

    pretty7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    здраво.. го имам моделот advanced sc1997 имам прашање во врска со третманите... дали пред секој третман треба да се бричат нозете или само пред првиот?
     
  17. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од апаратов?Дали е добар за целосна бразилска депилација? И дали е ефективен. Колку време сте раат девојки без влакна?
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Стефанни27

    Стефанни27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Се согласувам!
    Не е баш едноставен како што го прикажуваат...:!:
     
    На joyful му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Го имам 2 г, со употреба не сум редовна , нооо сепак го имам употребено доволно пати за да има резултати. На нозе има , некаде воопшто престанаа да ми растат влакна, но на лице не е така. Намалени се , но не исчезнати надусници. Исто и препони, мада нив најмалку сум ги светкала. Го употребувам на 5ка секаде. Изгледа влакна кои се под влијание на хормони , послабо реагираат. Сепак е депилација многу олеснета , многу кратко ми трае а периодите измеѓу се продолжени.
     
    На Ariel и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Јас го користам и презадоволна сум.
    Имав многу влакненца на подбрадок, секој ден бев со пинцета, секој деннннн.

    Го купив ..најдобра инвестиција за себе...можам да речам 80-85% е намалено. Да има, но не толку ...летово не ја повторив постапката заради сонцето, но сега ќе продолжам.
    Го користев и на раце...растат не велам не...но не толку црни и многу како пред година дена.


    Пред секој третман, така пишува и на упатството

    За бразилска не е...за препони да

    Сепак треба суво место да е
     
    Последна измена од модератор: 11 октомври 2019