1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестирам Philips Lumea за безболно и долготрајно ослободување од влакната. Ask Me Anything!

Дискусија во 'Тело' започната од Dijana, 21 март 2016.

  1. Dijana

    Dijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2009
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Од моментот кога ги објавив фотографиите за споредба, сите жени околу мене кои знаат дека го тестирам Philips Lumea по неколкупати бараа да ми ги видат нозете и пазувите. :lol: Иако бев оптимистка за уредот уште од почетокот, и мене многу позитивно ме изненадија резултатите.:nod:

    [​IMG]

    Изминаа точно 6 недели од првиот третман и нозете ми се речиси мазни – по слободна проценка околу 75-80% од влакната ги снема, а оние кои никнуваат, растат со многу побавно темпо од претходно.:dance:Пресреќна сум со ефектот, но убедена сум дека најмногу се радува маж ми оти, да се разбереме, не е навикнат кога и да ме погали на нозете, да наиде на мазна кожа. :tmi:

    Преку слајдерот можете да споредите колку се проретчија влакната по третиот третман.



    По само два третмани, на пазувите има лесно видливо намалување на влакната. Би рекла дека исчезнаа над 60% од влакната. На мали делови кожата е потполно мазна. Доколку и првиот пат ги третирав пазувите, сигурна сум дека тој процент ќе беше и повисок. Претпоставувам дека тука ефектот е голем затоа што влакната ми беа доста темни и цврсти. На рацете пак, ефектот на густината е помал (30%), веројатно зашто влакната на оваа област се тенки и посветли. Важно е спомнам дека и тука влакната растат многу побавно. По третиот третман ќе споделам и слики „пред и потоа“ од рацете.

    Веќе станувам експерт за користење на Lumea-та. Процедурата ми стана рутинска. Овој пат ги поминав цели нозе (свадби и одмори се ближат, па ми треба средена кожа (poolparty)).

    [​IMG]

    Околу 40-тина минути трае поминувањето на цели нозе, пазуви, препони и раце.

    [​IMG]

    Кога еднаш ќе си поставиш едно темпо за движење по кожата со опцијата „Лизгање и блескање“, автоматски си продолжуваш без премногу да мислиш што-како. Предниот дел од нозете го поминувам супер брзо. :ninja:

    [​IMG]

    Најчудно при секој третман ми е тоа што нема апсолутно никаква болка. Некако зборот депилација секогаш си го сврзував во главата со болка и сè уште ме изненадува што третманите течат без гримаси, препотување, стегање на мускули и напнување како при депилацијата со восок.:whew:

    Сè на сè, презадоволна сум од досегашните резултати, но и од леснотијата при користењето на уредот и од тоа што немам никаква иритација на кожата. Дефинитивно ова е помагалото за разубавување од кое не би се разделила. :)

    Ако сте заинтересирани за производот, ве потсетувам дека до крајот на мај се продава на 36 рати без камата (433 или 861 денари месечно, во зависност од моделот) во Нептун: https://www.neptun.mk/lumea
     
    На Acka22 и nokti им се допаѓа ова.
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Има во првиот пост, а на нивната официјална страна, повеќе за производов.
     
    На Dijana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KateS8

    KateS8 Нов член

    Се зачлени на:
    5 мај 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @Dijana го купив апаратов, ама некако не можам да пазам точно кои делови сум ги поминала, за да не ги поминам пак. Дали ги црташ нозете со молив, или имаш некоја друга техника?
     
  4. Dijana

    Dijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2009
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Како што и спомнав претходно, уредот не треба да се користи на кожа со испукани капилари и изразени вени, ниту пак на кожа со ранички или бубулици. :( Пред користењето, кожата мора да биде здрава и мазна.

    Во едно претходно мислење опишав како јас ја избегнав иритацијата на кожата пред употребата на уредот. Можеби ќе ти помогне, прочитај тука.
     
  5. Dijana

    Dijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2009
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Не го тестирав на лицето, бидејќи над усните имам само неколку проблематични влакна и ги тргам со пинцета.
     
  6. Dijana

    Dijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2009
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Не се цртам иако читав дека многу жени ја користат таа тактика на цртање линии со бел молив. Се движам само вертикално по нозете. Кога ќе почнам по една линија само го поместувам надолу имајќи предвид колкаво е прозорчето (како на последниот анимиран gif кој го објавив).

    На местата каде што ја користам опцијата „Притисок и блескање“, кога ќе го поставам уредот и ќе го тргнам, ми се познава нежен отпечаток од рамката на прозорчето и знам од каде да продолжам понатаму.

    Не се трудам да биде максимално перфектно поминато секое делче, бидејќи и да пропуштам некоја мала област од кожата, со следниот третман ќе надоместам. :)
     
  7. confussed :(

    confussed :( Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Luge ve molam spodelete iskustva so aparatcevo za lice potocno podbradok i nadusnici.... Dali imase rezultati.
    Ne e bash eftinicok a da e e efikasen :(
     
  8. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Од каде се купува или се оди нагде за ваква депилација?
     
  9. LeaaaD

    LeaaaD Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    дали 250 000 одблесоци се вкупно, или со едно полнење?
     
  10. LeaaaD

    LeaaaD Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    не знам зошто ама ми изгледа како коментарите да се намерно пишувани на првата страница, всушност лажни... од каде на една страница се најдоја сите што не се задоволни од филипс лумеа?...
     
  11. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Се вкупно, а со едно полнење зависи на кој степен се поминуваш ама отприлика околу 500.
     
  12. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Jas momentalno "depiliram" sve so uredov ( ne e istiot model, jas go imam Phillips Lumea essential, poeftina verzija) Nemam specijalen dodatok za lice ama sepak go koristam. 3 pati Se imam pominato do sega na lice (brada I nadusnici) nekako pobavno odi procesot. Za ovaj proces treba da Se bricis a ne depiliras pa izgleda zatoa pobavno odi, nikako Ne mi odi da se bricam na lice Ke vidam uste 2-3 pati Kako ke bidi, pa ako mora I ke se izbricam. Ke pisam kako ke odi.
     
    На Netacna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LeaaaD

    LeaaaD Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    повеќе нема да работи откако ќе употребиш 250 000?
     
  14. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Da, poveke nema da raboti. 250 000 odblesoci Se mnogu, ako eden tretman e okolu 500 odblesoci toa e 500 tretmani. Na sekoi dve nedeli da pravis tretman toa Se 13 000 godisno. Toa e skoro 20 godini upotreba redovno na sekoi 2 nedeli. A neli Ne Se koristi na sekoi dve nedeli odkako ke zavrsite so prvicnite 8 sesii. Taka da dovolno e Ne Se sekirajte
     
    На LeaaaD му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    За да го поминеш цело тело, од горе до долу буквално СÉ, ти требаат околу 2000 одблесоци што значи имаш фора да го користиш 125 пати. Освен првите 5-6 третмани кои треба да се редовни и на 2 недели понатака се користи по потреба, пример 3-4 пати годишно. Да не пресметувам во години, не сакам да звучам како да го рекламирам, you do the math :) И да, нема да работи откако ќе ги достигнеш тие 250000 одблесоци.

    Јас до сега поминав 3 третмани, викендов ќе почнам со четвртиот.
    Стварно е потребно време и многу трпение за убаво да се помине секој еден дел, особено на нозете позади. Последниот пат обележував со бело моливче за да знам каде сум поминала, да не се повторувам и губам нерви непотребно. Освен тоа можам да кажам дека сум презадоволна од резултатите :D Еве сега на чекор пред четвртиот третман можам да кажам дека влакната што ми пораснаа се многу малку и меки.
    Апаратов не можев да го земам во подобро време :dance:
     
    На kjukli, Rubinka7, confussed :( и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    @MrsH И мене ме интересира дали со тој поефтиниот модел што е без додаток на лице, доколку се употребува на лице ќе има ефект, бидејќи овај најновиот со 250 000 одблесоци ми е премногу скап...мене конкретно за брадата ми е најпотребен :( за телото не е некој проблем ќе се депилирам и со восоци и со ленти, ќе се бричам, ќе се пустеам, ама за влакната на лицето не можам никако да преболам :(
     
  17. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Mislam deka dodatokot e za poveke preciznost, ne mislam da ima druga razlika:)
     
    На Rubinka7 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dijana

    Dijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2009
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Мојата прва сеанса со Philips Lumea беше пред 8 недели. Неверојатно. Времето лета, додека да се свртам помина периодот на тестирање, а резултатите говорат дека интуицијата не ме лажела ;) и дека со право бев толку возбудена за уредов.

    Дали сум задоволна? Категорично ДА! Дали го препорачувам? Да, да.

    Како личност со бела кожа, на која секое влакно е лесно забележливо, сега имам една голема грижа помалку во животот.

    Финални впечатоци

    Влакната растат драстично побавно и се многу потенки. Пред третманите, ако се избричев вечерта, следното утро веќе ги гледав влакната дека ја пробиваат површината на кожата и до крајот на денот започнуваа да подбоцнуваат. Сега, до третиот ден по третманот, не забележувам никакви влакна ^_^. Преостанатите влакна се меки и потешко видливи.

    Во ниту еден момент не почувствував болка :whew:, ниту пак ми се појави иритација на кожата.

    На нозете го користев уредот на степен 4 или 5, на рацете на степен 4, на пазувите и на препоните на степен 3 или 4. Бидејќи на повеќе места имам мали бенки, користев бело моливче за да ги покријам и не поминував со уредот врз нив.

    На нозете гледам најдобри резултати (над 80%), затоа што нив веќе ги имам третирано четири пати :mm:. Да ти е кеф да се погалиш со раката, бидејќи и оние инаетливи влакненца кои сè уште се крепат се многу многу тенки, едвај забележливи (не се ни гледаат на фотографијата „потоа“).



    На рацете ефектот по три третмани е проретчување со нешто помалку од 70%. Малите влакненца кои останаа воопшто не сметаат и тешко може да се видат и на фотографиите. За мене тоа е повеќе од доволно :nod:.



    На пазувите имам области на кои кожата е целосно мазна и области каде што влакната се ретки. Тука по слободна проценка би рекла дека проретчувањето е 70-75%. Добив многу пораки за ефектот на лицето. Јас не го тестирав уредов на лицето, па ако некоја од вас има искуство со влакната над усните или на брадичката, убаво би било да го сподели. :)

    Мазната кожа барем за мене е голем фактор за зголемување на самодовербата, посебно на лето. Со Philips Lumea се чувствувам како да сум добила на лотарија. (hollest)

    Доколку размислувате за купување на уредов, прочитајте повеќе на линкот http://www.lumea.philips.com.mk/, каде можете да најдете и информации за акцијата за купување во Neptun на 36 рати без камата, која ќе трае само до крајот на мај.
     
    На MrsH му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Не сум доволно ќељав, а ме мрзи да се бричам на секое - ќе ми заврши ова работа?
     
  20. Dilayla

    Dilayla Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kolku blesoci ima poeftinata varijanta?
    I osvem dodatocite i blesocite ,dali ima druga razlika? -konkretno vo uv zastitata,dolgotrajnosta na nerastenje na vlaknata i slicno?