1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестирања, интервјуа и обуки за работа во банка

Дискусија во 'Барање работа' започната од tina1985, 13 март 2011.

 1. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Дали некој има информации и искуство со тестирање и интервју во Прокредит банка? Како изгледа, дали е на англиски и нешто слично...
  Поздрав.
   
 2. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  testiranje i intervju vo procredit bank

  јас бев на едно такво тестирање во бт, тестот беше на англиски, и цел беше некои логички задачи, две имаше сметководство, ништо страшно
   
 3. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  За жал една меѓу ретките банки, каде навистина можеш да влезеш сам, без врски, со успешен тест и интервју, а зошто? Затоа што тие кои имаат врски ги користат за да влезат таму каде што е добро за работа за разлика од овде. Немам работено во Прокредит но многу луѓе знам кои работеле таму,(веќе напуштиле) за ниски плати, како прво, друго не ги почитуваат доволно вработените, не знам каква политика имаат во таа банка полесно им е постојано да примаат нови луѓе за помали плати, одколку да ги задржат тие веќе обучените да им зголемат плата и сл. За тоа и постојано имаат огласи. Се надевам не е секаде така, мислам во врска со односот на претпоставените кон вработените, а за висината на платата не може да е поинаку.
   
  На PaLaVa и femina11 им се допаѓа ова.
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Лично сметам дека ПроКредит банка е една од најлошите банки кога зборуваме за улогата на работодавец. Немам лично искуство, но познавам луѓе кои долго време работеа таму и повеќето од нив дадоа отказ или добија отказ, затоа што беа максимално незадоволни. Незадоволството е и од нефер односот кон вработените, ниските плати наспрема задолженијата, и уште низа работи. Со еден збор во банката функционира некој чуден начин на однос наспрема вработените, очигледно дека преферираат да работат со студенти или тазе дипломирани за да ги маткаат како сакаат и колку сакаат бидејќи знаат дека повеќето ќе молчат и ќе си траат со тоа мизерно платиче и ќе си бркаат работа. Останатите, кои имаат и работно искуство и стаж, ги бркаат со мизерни образложенија, а всушност образложението е јасно како бел ден. Може кога ќе им текне да те прераспоредат, да те избркаат и да те млатат... Токму заради тоа оваа банка ми стана многу антипатична.
   
 5. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Знам студент којшто година дена е таму како практикант и постојано му велат ќе те вработиме, ќе те... ќе те.. и ништо.
  Сега последниве месеци учи полага и им држат предавања и за истите полагаат. Најдобрите божем ќе ги вработат. Па требал 3 месеци, па потоа продолжиле на 6 месеци да е ова.
  А кога прашале а колку ќе се вработат? Колку работни места? Може еден, може 5торица, а може ниеден. |(
  Абе ај се забеваат со студенти и млади дипломци.
  Уште една фирма во низата која врши експлоатација на млада работна сила.
  Ама затоа добро е за некој да стекне барем и некој месец искуство, за некој излезен од факултет е добивка. Ама некако првиот добар впечаток брзо им се расипува и се играат со вработените.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Намерно ја болдирав првата реченица, бидејќи само таа не ти е вистинита од цел пост.

  А инаку, оние вработените од ПЦБ не напуштаат сами работа, најчесто ги пудат.
  Но, ако сакаат младите да се научат на најтешката работа, ПЦБ е одлична отскочна даска. Ќе си стекнат искуство, а потоа кога ќе можат да напредуваат во работата, ПЦБ ќе крене раце од нив. Ама затоа тука се работните места во останатите банки.
   
 7. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Па не знам колку не е вистина, бидејќи не реков единствена но една меѓу ретките. Така е барем кај нас, живеам во помал град, и досега не знам ниту еден случај некој да се вработил во Комерцијална, Тутунска, Стопанска без да е некој на некој и слично. Не велам дека тие што работат не ги бива за таа работа, но од 10 луѓе што навистина се добри ќе влезе тој со најдебели врски. Мислам и овде во Скопје,тоа е дури и поизразено,ако не се некои врски, ќе биде од интерес, се вработуваат деца на бизнисмени кои за да земат некој голем кредит од банката бара да му се вработи некое негово дете итн. Останува мал простор за она вработување, интервју, тест, по кое ќе влезе најдобриот.
  И да не само што ги падат, и сами напуштаат. Не може секој да ги трпи тие тортурии за малку пари, и да чека да го испадат.
   
 8. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  ^Пак ќе ти кажам дека грешиш. Баш во таквите поголеми банки не сакаат да вработуваат со врски. На нив им требаат спремни луѓе, подготвени да се соочат со секакви притисоци, а не татини, мамини мази, кои со врски факултетот го завршиле, па сега и на работа да влезат со врски. Или пак евентуално ако некој таков влезе, тешко дека долго ќе се задржи.
  Ако има некоја банкарка овде, слободно нека се вклучи во дискусијата и нека си каже барем дел од притисоците што ги имаат.
  А дека на секој се дава кредит-
  Ако на сите што земале кредити (зборувам за големи кредити) им вработуваат по некој од семејството, банките ќе пропаднеа до сега.

  Мојот маж е пример дека не мора да си син на бизнисмен или чичко ти да е владика, за да те вработат во најголемата банка во МКД. Без ниту една најмала врскичка фатена, помеѓу ќерки и синови на директори на помали филијали и бизнисмени, тие него го примаа.
   
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  лелел ве молам , и преокредит бакна е иста како и другите банки, а познато е дека е од владеачката партија. и таму се вработуваат на ист начин како и секаде на друго место, за жал. јас имам другарка која е од вмро и се вработи во банката, но предходно одеше 6 месеци како на обука и им даваа по 6000 ден, а сега мислам дека зема околу 10000 ден. исто така точно е и тоа дека многу кои оделе на тие 6 месечни обуки поттоа не ги вработиле, а баш пред некое време испустија многу луѓе од работа, конкретно од ох.
  п.с блонд твојот маж е еден од ретките кои успеале така без никакви врски да влезат, би сакала сите да ја имаме таа срека ;) :*
   
 10. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Добро можеби јас живеам во некоја друга држава, не знам само гледам што се случува, а не реков дека нема такви како маж ти, ИМА ако прочиташ уште еднаш што имам напишано, но МАЛ ПРОСТОР се остава за фер вработување, да не се повторувам пак, и не значи дека и тие со врски што се вработени се глупи или не знаат да си ја вршат работата па да пропадне и банката од нив, само што имаат некоја врска плус. И на полесен начин доаѓаат до подобри позиции, за разлика од другите без врски кои исто можат да дојдат да таа позиција но со многу повеќе пот и мака, што искрено задоволството е многу поголемо кога сам ќе успееш во нешто, за тоа што порано или подоцна тоа што е добро ќе излезе на површина.
   
 11. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  Ова е смешно, 10 000 плата за вработен во банка, па за продавачка даваат повеќе, само ни останува да се пофалиме дека работиме во банка и да се надеваме на некое покачување во што побрзо време :)
   
  На tessie и femina11 им се допаѓа ова.
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Kако и да е, ви препорачувам да се препотите неколку месеци во ПЦБ, да стекнете искуство , да имате добра пракса во тоа што значи да си под постојан притисок. Па потоа (макар и по тие 6 месеци тренинг во друг град, не ве примаат на работа-битно имате некакво искуство) барајте си подобра работа. Каква и да е, ПЦБ е добра отскочна даска за понатамошно вработување. И ако можете од некаде распрашајте се зошто останатите одговорни по другите банки, кога бараат навистина добар работник, бараат некој со работно искуство во ПЦБ.
  Мака е, но се исплаќа да се издржи.
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Темата е тестирање за во Прокредит, па така да ќе се задржам на темата. Ќе зборувам за искуството на сестра ми од пред една година.
  Имаше оглас за оваа банка и сестра ми прати CV и се јавија за на интервју кое било премногу провокаторско што не е воопшто професионално. Сестра ми е на постдипломски студии и цело време и велеле дека нема да може во исто време да работи и да си заврши студиите и такви работи. Го помина првото и и се јавија за на тестирање кое се состоеше од прашања ( како на пр што е актива, пасива, што е биланс и тн.) логички прашања , сметководствени задачи и задачи со пресметка на веројатност. Можело да се одговара англиски или на македонски, но сепак предност имаа оние кои што одговараат на англиски. Го помина и тоа. Отиде на трето интервју кое беше во Ск. Овде и поставувале онакви трик прашања и на предходното тестирање таа не ја рашила само задачата со веројатност и менаџерката почнала да и вика како е можно да е толку слаба математика, не можело економист да не знае математика, како ти воопшто си завршила факултет и ред такви работи. Кога излезе од интервју сестра ми само кажа јас во оваа банка не се враќам. И се јавија да прати слика и да отиде за да и се комплетираат документите и таа ги одби и тие еј ај размисли и по некоку дена пак и се јавија и таа пак ги одби . Инаку стануваше збор за работа кредито аналитичар за големи кредити каде што првите 6 месеци ќе е на обука во Охрид или Струмица и ќе зема 10 000 плата за да после обуката и ја качат на 12 000 .
  А инаку Блонд не се сложувам со тебе. Во повеќето банки ти требаат јаки врски за да влезеш во нив можеби не за сите, но за повеќето. Твојот сопруг имал премногу среќа што е без врски вработен. А Прокредит ги прави овие тестирања најмногу заради тоа што на почетокот запосли многу некомпетентен кадар со несоодветно образование и знаење и направи огромна грешка. Кај нас во оваа банка на почетокот вработуваа со земјоделски и педагошки факултет.
   
  На simeonjonov и girl1985 им се допаѓа ова.
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  И сестра ми е вработена без врски во најголемата банка кај нас, значи без врски.Ама, затоа, две години чекаше решение, додека сите други после неа дојдени добија решение после само 6 месеци, сега кога доби решение, ја оставија сама да врши работи за што се потребни двајца, плус нема паузи никакви во денот.Ќе си речете, нека се буни.Да, се буни, ама веќе два месеци само љубезно и викаат ќе се среди, стрпи се, не се секирај.
   
 15. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Јас бев на интервју пред едно повеќе од 2 год. искрено за интервјуто дознав од вработена таму,нејзиниот долгогодишен дечко ни е семеен пријател,значи стануваше збор за интервју кое не беше општопознато на јавноста.Ме интервјуираа 4 вработени и се се одвиваше во ред,барем така мислам,додека не запнаа на прашањето дали сум за тимска или индивидуална работа,на што јас најискрено одговорив дека пред се зависи од позицијата,ама мислам дека сум доволно флексибилна да се прилагодам и на тим и да работам индивидуално,инсистираа да одберам,на што конечно реков дека нема да одберам така теоретски одговор и пак стојам на ставот дека мислам дека и така и така би фунционирала-на крај една ми рече како тие го вреднувале повеќе тимското играње-па ова ако ви помогне на интервјуто-искористете го!Како и да е,цело ова интервју и однесување не ми оставија убав впечаток,не зборувам вака бидејќи ми е криво што не ја добив работата,не се ни надевав искрено многу на неа.
  Инаку и јас знам дека многу персонал се менува и тоа повеќе даваат откази,ама има и такви што сами си одат!
   
  На simeonjonov му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  theodora, dali i intervjuto bese na angliski??
  ima li nekoj informacija za STIPEND programata, mene lugeto od covecki resursi mi spomnaa za privremena rabota vo drug grad
  [mod-kirilica:1pasv6t4][/mod-kirilica:1pasv6t4]
   
 17. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Не,не беше на англиски,ама доста ме испрашуваа за јазици кои ги познавам,образование,претходно работно искуство и др.дури и предетално се закачуваа за некои одговори кои ги бараа,а па тоа за тимската или индивидуална работа-напнаа начисто дури не добија одговор,кој како и да е-не ги задоволи.Јас си бев целосно искрена и си сум задоволна од себе :!: !
   
 18. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  Те молам не пишувај нешто ако не си сигурна или пак знаеш еден исклучок. Едно е што маж ти влегол без врски, има и такви лично познавам 5-6, но морам да ти кажам дека ЗА ЖАЛ познавам повеќе од 15 кои не влегле а биле подобри од тој што влегол и повторно ЗА ЖАЛ познавам некои кои поима немаат од работата зашто завршиле земјоделски, шумарски правен а познавам и еден кој нема сеуште завршено факултет а РАБОТАТ ВО ПОГОЛЕМИТЕ БАНКИ. Така да има врски секаде, е кога ќе нема за некое место врска за некој, тогаш ги примаат таквите среќајлии како маж ти.
  Не ми е целта да те навредам, но бидејќи барам ртабота се изревојтирав!
  Извини и поздрав
   
 19. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  незнам за другите градови, но кај мене во прокредит банка кога се отвори на почетокот имаа вработени со средно, потоа 1 година работа почнаа да вработуваат со факултет од кои се знаеја чиј се и какви се вработените, мал град се се разбира!! ;) одговорноста е многу голема во банка не викам не и пред се е сресна работа, работиш и со луѓе, со документи и со мноогггуу пари, по мое лично видување бев 2 пати на пракса во банка и не ми изгледаше ништо комплицирано посебно во делот за издавање на кредити, е сеа девизно беше зезнато ама се учи и тоа! забегав од темата ама сакав да кажам која сака инситуција нека биде ако има кој да те подпикне ќе те биде, а дека од кадарот се бара знаење се бара!!! ама пикачи има секаде!
   
 20. leonidicka

  leonidicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  3
  тестовите се на англиски ама толку се глупави прасајната што искрено ми идеше да го искинам листот и да му го фрлам во очи на тој. Што се замислуваат тие дека ние не знаеме да претвориме децимален број во проценти. првото прашање беше бројот 0,05 претвориго во проценти ко видов се запремпастив ама беше на англиски.... имаку повечето што севраотени таму како кредитни аналитичари не се со економски. замислете со див беше вработен во ПЦБ а една другарка моја на се помина и пак вработија една личност што не знма дали воопшто имаше завршено факултет а другарками беше еден од најдобрите студенти .

  ама за собитање искуство е добра бнка а за да останиш таму да работиш не би рекла.