1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тестирања, интервјуа и обуки за работа во банка

Дискусија во 'Барање работа' започната од tina1985, 13 март 2011.

  1. AngieVi

    AngieVi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Да јас сум аплицирала скоро во сите банки што имаат он лине апликација на својата веб страна...до сега ме викнаја само од ПроКредит банка
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ниту сум аплицирала, а ниту мислам да аплицирам во оваа банка
    знам дека е Македонско-Бугарска кооперација и дека не се знае кој пие кој плака-младите се директори, возрасните се потчинети(не се сметаат за живи) :!:
    се е со врски се разбира како и се во државава :)
     
  3. barbie24

    barbie24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно се е со врски , само Господ нека ни е на помош!
    Благодарам на одговорите девојки , мене ми значи многу вашето споделување на искуствата!
     
  4. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    имам аплицирано во повќе банки така , сега за сега не ме викнале за натаму ке видиме :D , аплицирај ништо не губиш ;) освен за прокредит и мене ме викнаа , но обуката беше шетање по градови и не ми се допадна :^)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Огласи за вработување

    Ме викнаа за тестирање за огласот во Уни Банка , да замолам некој ако бил на тестирање во оваа банка да ми каже какви беа тестовите , што имаше од прилика ?
     
  6. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Некој што бил а тестирање , да каже какви се тестовите отприлика, ве молам ;)
     
  7. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.978
    И јас сум утре, и истото го прашувам :)

    Обично секогаш си прашувам дали треба да се подготвам претходно, ама сега бев поспана и скроз изумив. :(
     
  8. Elanesse

    Elanesse Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Аплицираше на огласот за референт во Дирекција Управување...? Го имаше потребното искуство кое беше наведено во огласот? Од Скопје си или?
    И јас аплицирав но не ми се јавија ;(.
    На тестовите вероватно че решавате логични проблеми, математика и англиски.
    Ви посакувам многу среќа ;).
     
  9. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Да за тој оглас аплицирав ,немам искуство никакво освен пракси во 2 банки по еден месец , ке видиме утре :)
     
  10. Elanesse

    Elanesse Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    И јас се надевав дека барем че ме викнат на тестирање но... :P.
    Или пак, можеби че ми се јават утре или понеделник...
    И не се секирај многу за тестирањето, доволно е да имаш просечен број на поени... Како што јас знам во процесот на селекција 80% отпаѓаат на тоа како че се покаже кандидатот на интервју, а само 20% на тестирање.
     
  11. Elanesse

    Elanesse Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Како поминавте на тестирањето? Што прашања ви се паднаа? Ви закажаа ли интервју?...
     
  12. pepermint

    pepermint Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Огласи за вработување

    феминки како поминавте денеска на тестирањето во УНИБанка, има ли некој на кого можеби му се јавија
    пишете доколку има нешто ново!
     
  13. simeonjonov

    simeonjonov Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Samo onoj sto rabotel ili raboti vo Procredit banka znae kako e da se raboti tamu. Nakratko: Vo ludniva e podobro od tamu. Vo Procredit vladee robovladetelsko opstestvo. Na edna strana se direktorite, a na druga strana se vrabotenite (citaj robovite). Vo Procredit ne smee da se odi doma pred 18:00. A ako nekoj se osmeli da si odi.... go ceka otkaz. Edinstveno vo Procredit se polagaat ispiti vo samo nivna izmislena akademija. Ako nekoj se osmeli da ne polozi..... ke dobie otkaz. Samo vo Procredit direktorot ti go organizira privatniot zivot. Ako nekoj se osmeli da ne odi na nekoja negova zabava ili zabava na bankata......... ke dobie otkaz. Samo vo Procredit se raboti za plata od 6000 denari. Prvite 3 meseci neprijaven. Ako gi izdrzi tie 3 meseci iako e pogoden za direktorot go prijavuvaat za narednite 3 meseci so plata od 9000. Ako saka da napreduva natamu vo karierata mora da mu go lize (izvinete na izrazot na direktorot). Koga se pretstavuva Procredit se pretstavuva kako zapadna banka. Neka prasa nekoj vo koja zapadna zemja postoi Procredit banka. Se otvara samo vo zemji kako vo nasata, kade sto nema zakoni, i ne smee da se prozbori za covekovi prava. Samo vo Procredit komunikacijata e preku e-mail. Ne smee da se prozbori so kolegata sto e do tebe i ja rabotite istata rabota. Mora za se da mu se napise e-mail. Samo vo Procredit ima kompjuterski sistem kakov sto postoi. Zatoa site koristat eksel. Samo vo Procredit rabotniot staz e vo prosek 1 godina. Zatoa sto retko nekoj go izdrzuva terorot. Vo Procredit raboti samo onoj koj nema kade na drugo mesto. Ako ima moznost da raboti vo Komunalna higiena, uste istiot moment ke izbega da raboti tamu. Zasto poveke ke e platen i polesno e da se sobira gubre otkolku da go trpi terorot.
     
  14. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на споделеното искуство , долго имав сомнежи во врска со оваа Банка . Два пати ми се јавија за тестирања и од секаде добив негативни коментатри , но не и од човек што работел таму .
     
  15. SecretK

    SecretK Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    9
    Девојки, ако некоја од вас била на обуката за млади банкари, нека ми пише на пп.
     
  16. lost.in.translation

    lost.in.translation Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Старо е ова... ама ќе му се најде веројатно на некој :)
    Колку што знам во Шпаркасе тестирањето е од основни економски поими-лесни прашања од областа на економијата.
    Потоа превод од англиски на македонски и од македонски на англиски, најчесто на некој од продуктите кои ги нудат, така мислам беше.
    А компјутерските вештини се тестираат на компјутер, мислам дека нешто со табела во Excel.

    Понатака, НЛБ Тутунска, тестирањето е на општи прашања од животот, со тоа што те ограничува со време на секој дел, на пример 20 минути за овој дел, потоа ви ги земаат тие одговори, ви даваат нови прашања.

    ПроКредит тестирањето е воглавно математика, некогаш и нешто ситно економски прашања и компјутерски вештини. Некој кажа дека тестот бил навредлив, децимали, проценти, околу 50-60% од пријавените кандидати ги елиминираат на овој тест. Колку што знам на некои од тестовите ја „спуштале“ и границата затоа што не ги поминувале доволен број кандидати.

    Во Комерцијална банка имаат долги неколку-месечни тестирања, ама не знам детали. Многу е битно да имаш влашко потекло.

    Ова во кратки црти, ако ми текне нешто друго ќе пишам.

    Околу работата во ПроКредит, може да се каже дека таа е банка која на почетокот им ствара огромни амбиции на своите млади вработени и за некој месец-година наеднаш им ги одзема и ги остава на цедило. Познавам многу колеги од факултет кои работат таму, многу научија, ама не можат глава да кренат од работа. Директорите ги чуваат старите вработени заштитени како бели мечки, се случуваат работи кои не се за форум.
     
    На AngieVi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Најсмешното интервју до сега ми било во ПроКредит Банка. Не собраа на куп сите кандидати (што страшно ме изнервира бидејќи веќе бев вработена и ми беше потребна дискреција), па ни поставија 2 прашања и не оставија да зборуваме меѓу себе. Прашања беа крш - покрш не можеше да смислат:

    1. Да работите тука и имате милион евра што ќе направите?

    2. Што мислите за воведување на веронаука во училиштата?

    :rofl:
     
  18. lost.in.translation

    lost.in.translation Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    6
    Првото прашање можеби е глупо, ама второто е ок.
    И ова е групно интервју, за дискреција кај нас немаш, па и на индивидуално да одиш ќе те каже некој. Инаку Прокредит има пракса да ги брка вработените кои ќе ги фати кај што бараат друга работа, па и да станува збор за најдобрите вработени.
     
  19. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    :D Леле прашања!Јас би им одговорила:
    1.Ќе ги вложам во Вашата банка ;)
    2.Супер за децата,но мора да се воведе и некој забрзан курс за директори и шефови :)
    Немам врска со работење во банка,но за оваа сум ги слушала сите тие лоши работи наведени во предходните постови од луѓе кои работеле таму или некој близок им работел таму.
     
  20. Kikilita

    Kikilita Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Бев лично и се увидов во професионалноста на тимот. Али тоа што банката има лош имиџ, ИМА. Ако објавуваш на секои 2 недели дека ти се потребни работници, полоша слика не може да се направи од тоа. Или ги бркаат или сами си идат, трето нема.