1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. Miiaaa98

    Miiaaa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    904
    Пол:
    Женски
    Фала :l:
     
    На Stressed Out му/ѝ се допаѓа ова.
  2. petkova994

    petkova994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo,za zal rezultatite bea sepak negativni ne uspeav,na naredna menstruacija pocnuvam pak so inekciite,samo nesto nekako me maci,citam deka posle ovulacija jajce kletkata se oploduva 12-24 casa. E sega jas ja primiv inekcijata za ovulacija bese Petok vo 8 casot,doktorkata mi rece da odam po nejzinite presmetki i odnos da imam naredniot den sabotata okolu 21/22 casot,porano nikako,posle toa kolku sakam a pred toa najdobro ne,so toa sto tuka vejke se raboti za 25 ili 26 casa pominati od primanje na inekcijata za ovulacija.Sto mislite dali e nejzina greska ili ne mora da znaci deka ke e vo tie 24casa oploduvanjeto? Ili mozebi poradi celata hormonska terapija da se odviva se pokasno kaj mene?
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nithya

    Nithya Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2019
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.477
    Пол:
    Женски
    Инекцијата за овулација не делува во истата секунда кога ќе ја примиш па од тогаш да броиш.
    Пример, после 36 часа од примање Прегнил се прави пункција на јк ако се оплодуваат ин витро.
    Опушти се, следен циклус ќе биде (fingers)
     
    На petkova994 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MysteriousQueen

    MysteriousQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали тестот Self Clear покажува точни резултати 10 дена по односот?
     
  5. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Ако веќе имало имплантација, може да покаже. Но со оглед на тоа дека имплантација се случува 7-12 дена после оплодување, би ти препорачала да почекаш неколку дена. Или барем 1 ден да ти касни менструација.
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво направив два теста од селф клиар во еден ден и двата ми покажаа позитивно одма се појавија првин линиите за бременост што покажуваат и веднаш после излего и тие што покажуваат дека тестот е валиден значи одма се појавија линиите...Е сега ме интересира дали е можно двта тестови да покажуваат позитивен резултат а да не сум бремена? имам слушнато дека имало и лажно позитивен ама двата исто да покажат и одмада се појават линиите малку ми е чудно да не сум бремена а др ми кажа било циста... ?????
     
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    Дали имаше незаштитен однос или дали примаш некоја хормонална терапија?
     
  8. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Овулацијата ми беше на 8ми а незаштитен однос со сопругот имавме на 9ти сабајлето а јас колку што знам после овулација јајце клетката живее уште 24ч... а хормонска терапија немам примано.
     
  9. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Napocetokot vo matkata se gleda kako cista, a potoa kesa pa plod...napravi bhcg i po 2nedeli na eho
     
  10. Lady95

    Lady95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    zakazav na privatno za vo sreda pa da vidime sto ke bide maticnata mi rece demek poveke pati si idela i od cistite na jajnicite testot mi pokazuval pozitivno zatoa sakav da prasam sto mislite vie za ova i dali ste imale vakvo iskustvo sepak se nadevam deka avistina ima bebe
     
  11. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Hcg visoko ili e bremenost ili nesto drugo...od cisti sigurno ne e. Ama otidi na eho ke se vidi barem gestaciska kesa sakusot...ako ima bremenost
     
  12. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Koga mi bil pozitivrn a mi doslo bilo biohemiska ama ajde ne misli na nisto... vidi na eho
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    А чекај јас не сфатив. Зашто мислиш дека не си бремена со 2 позитивни теста? Инаку, од цисти нема шанси да биде лажно позитивен.
     
    На IRBBB и Annora им се допаѓа ова.
  14. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Devojki mi treba vasa pomos :)
    Na 13 ti den od insemenqcija(vo sabotata) pravev bthcg bese 47.2 .
    Deneska posle ja povtoriv i relustatot e 170.Neli treba da se duplira a mene mi porasnala poveke od duplo?
    Sto mislite???
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Babyonboard

    Babyonboard Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Таман си е во неделата била 90 и нешто сигурно денес дупло секој ден треба да се дуплира така да нормална е
     
    На Maja92@ и hana@@ им се допаѓа ова.
  16. hana@@

    hana@@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2020
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Mnogu ti blagodaram ,me opusti.fala za pozitivnata energija ❤
     
    На Babyonboard му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Дечки на 16.02имавме ризичен однос со дрчкоми он ми кажа дека не двршил во мене ама ете не му верував баш и пиев контрацептивна таблета елле оне на 18.02 прокрварев и тоа траеше само два дена.На 25.02 требаше да добијам но не добив и на 4от ден одкако ми каснеше направив тест преку урина (беше негативен) исто на 7от ден од каснењето направив друг тест (беше негативен).Бидејќи и покра два тестови негативни сеуште не ми доаѓаше менструација,закажав преглед во систина и таму ми направија вагинално ехо,Докторката ми кажа дека 99% не се работи за бременост единствено што виде на ехо беше дека од десниот јајник има прснато нешто али не беше сигурна дали тоа е некоја циста од прошлата менструација или па јајце клетка.Па за сигурност ме прати да направам тест за бременост преку крв и направив тестот е негативен(фала богу) и денес не успеав да се видам со докторката за консултации и сакам да прашаам дали и покрај се оваа веке можам да дишам слободно дека не сум бремена :sweat:.Само да напоменам дека многу сум гадлива цел овој период као нешто да ми стои у желудник:puke: исто така немам отечени гради.
     
  18. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Само да надополнам дека тестот за бременост преку крв го правев 15 дена од каснење на менструацијата
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Диши слободно, не си бремена сигурно само очекувај си наредни 2-3 месеци инаква менструација. Може да ти касни, да подрани, оскудна или обилна и сл. Тоа е очекувано после анти-беби таблета и внимавај многу зашто наредна година не смееш да помислиш на таква таблета.
     
  20. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Ako e <5 vrednosta,ne si bremena.