1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Па да ти кажам искрено, кој колку сака нека си дозволува, ама јас за помалку од 400 денари ке платам преглед на гинеколог. :|
     
    На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cresichka

    cresichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ova ti e mnogu pobrzo,8 dena po odnos,za na ginekolog treba da pomini podolgo vreme.Koj ne bi sakal da znae sto e mozno pobrzo.
     
  3. jovanka.K

    jovanka.K Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки
    имам едно прашање , иам користено повеке видови на тестови за бременост , и сега купив еден на кој пишува only for invitro малечко пакетче има пупмпица и такво стапче за нели да показе е сеа не ми е јасно со значи тоа написаното , дали се однесува само на вечтачко оплодување или што ? пошо не би требало логички зашо тестов е доста ефтин 40 ден мислам , прв пат купувам вака најефтин ...
    ве мозалм за мислење ...
     
  4. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    нема врска тоа, слободно искористи го, и јас имам купено најефтин од 50 денари таков со пумпица, имаш на паковчето мислам сликовито објаснето постапка, па само напред ;)
     
  5. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    И јас имам земено таков тест, и кога ја прашав аптекарката ми рече нема врска, само така пишувало, е сега дали и таа толку знае не знам. И да ти кажам не напумпувај многу мокрача бидејќи ќе ти се разлее со мокрача целиот тест
     
  6. Fikretka

    Fikretka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    2
    Mi docni 9 den od 28mata den (5dena od datata na koja dobiv minatiot meces 14) e sega bidejki ne dobivam sekogas na 28mata den ostavam prostor od data do data a prasanjeto e dali na eho bi se videlo dali postoi bremenost (daj boze da postoi) i kakvo obicno ili vaginalno ili e rano ve molam za sovet sakam da znam test pravev na 13 mislam i bese negativen ama sepak potajno se nadevam..ne mi se pravi pak test zatoa ve molam za pomos fala odnapred :$
     
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    ^Fikretka на ехо се гледа бременост 2 недели по забременувањето. Мислам дека би требало да покаже, пробај па се надевам дека ќе добиеш позитивен одговор. Со среќа. :)

    Во контекст на темава, кога со мојот гинеколог разговаравме за тестовите за бременост ја прашав за тоа кои тестови се најдобри (нормално не постои ниеден кој покажува 100% точно) бидејќи има од 40 ден. па нагоре. Ми кажа дека според неа најдорби се Клер блу. Еднаш случајно в аптека прашав и аптекарката ми рече дека се 590 ден. Ми се крена косата, бидејќи разликата од 50 ден. до 600 ден. е екстремна. И по некоја моја неоснована логика, би рекла дека поскапите тестови би требало да се поточни, како што викаат стари-ако не знаеш што е поубаво, прашај што е поскапо.
     
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    За ехо, а прават исклучиво вагинално за потврдување на бременост ти е рано. Можеш уште еднаш да си направиш тест или евентуално преку крвна слика да се утврди бременоста. Ти посакувам среќа
     
  9. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Zdravo. Denes napraviv test i linijata e mn mn bleda, no se gleda. Denes e vtor den kako mi docni, a mokracata ne bese prvata utrinska. Da napravam vo ponedelnik nov test so utrinska mokraca ili moze nekogas da se sluci da se pojavi bleda vtora crta, a da ne sum bremena?

    Eve i sega posle 1 cas, vtorata bleda crta ja ima. Ne e izgubena. Ve molam tie sto imaat iskustvo so mn mn bledi linii da mi pisat sto da pravam?

    [mod-kirilica:1nd1ez12][/mod-kirilica:1nd1ez12]
     
  10. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Тестот ти е позитивен сеедно дали цртата е бледа или силна.Мене ми беше така :D
    Најдобро е да си закажеш на гинеколог ,каде со ехо ќе се потврди .
     
  11. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Дали некој знае колку чини вадење на крв за анализа на бременост и за колку дена ги даваат резултатите?
     
  12. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    јас мислам дека цента е во зависност од фирмата не од квалитетот. ако си бремена и тој од 50 денари ќе покажи и тој од 600. двата функционираат врз база на докажување на хормон во мокрачата така да ....
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено во Систина, чини 400 денари и го даваат за 15 минути.
     
    На memory му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    600 денари за тест? no way :) Јас знам само дека може да испадне лажно негативен, а лажно позитивен не (или ептен многу ретко). Ако се појави линијата значи бремена си. Ако не се појави, а продолжи да ти доцни, направи уште еден за посигурно
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.794
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Ако давав 600 ден за секој пат кога мислам дека сум бремена, ќе изгледав едно бебе.
    Боље ќе направам 3 од 50, па сигурно некој точен ќе се најде. Мада повеќе аптекарки ми имаат кажано дека немало врска, сите биле исти.
     
    На Lovely93, MonnaSi и Marilyn-Monroe им се допаѓа ова.
  16. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Исто мислам и јас, пред да затруднам може 100 пати имав направено тест и кога не си трудна нормално дека ке излезе една линија. А тогаш кога затруднев од прва ми покажа две линии и тоа во 17 часот го правев, нити прва мокрача нит ништо. Тестот беше 150 денари.
     
  17. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Никогаш немав редовен циклус и пред да дознаам дека сум бремена, правев тест и ми покажа негативен, а после две недели, гинекологот ми потврди бременост од 6 недели.Тестовите се 99% точни, само јас сум била во тие еден посто.Тестот чинеше 250 ден., така што нема правило, или си или не си, а тоа најдобро ќе потврди гинекологот.
     
  18. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Само да прашам, имам фобија од тоа дека сум бремена, и нон стоп тоа ми се врти низ глава, треба да ми дојди на 18ти...но не можам да го дочекам тој датум.....дали ако направам тест пред него ќе покажи точно, или ако одам на гениколок ќе можи да ми кажи сигурно....фала
     
  19. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Па зависи пред колку време бил односот од кој може си останала бремена....на тестот му треба повеќе од 2 недели за да покаже. А имаш реална причина да се плашиш? или од страв и паника ти се врти само?
     
  20. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Исто ти е и тест и на гинеколог, додека не поминат две недели ништо не се гледа.