1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски


    ;(

    фАЛА ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ ... А НИТУ ПРЕКУ КРФ НЕ МОЖИ?
     
  2. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    За преку крв не сум сигурна, ама би требало да може.
     
  3. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Може да се утврди бременост преку крв, и плодот да е стар само една недела
     
  4. ladymg

    ladymg Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    vaka znaci: pravev test za bremenost 26 dena po posledniot odnos. koga go pravev samo so kapnav kapki urina go otvoriv kontrolnoto prozorce na kratko i go zatvoriv. ne mi e jasno koe prozorce treba da bide otvoreno vo tekot na tie 5 min: onoa so liniite so pokazuva rezultat ili onoa kaj so se kapnuva urina? i dali ova ima vrska so rezultatot koj ispadna negativen imav zastiten seks. ve molam za odg pozz
    [mod-kirilica:2da6tduo][/mod-kirilica:2da6tduo]
     
  5. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    По правило треба да биде затворено прозорчето каде што си капнала урина, меѓутоа не влијае тоа на резултатот.
     
  6. ladymg

    ladymg Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    фала ви многу на одговор се надевам дека не влијание тоа на резултатот
     
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кога јас правев тест не го затворив. Но не влијаеше на резултатот. Значи дека нема никаква врска, ако тестот бил негативен опушти се и без паника.
     
  8. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Девојки утринава правев тест и ми покажа некои чудни две линии. Значи првата, контролната си е нормално обиена , додека вторава не е црта него се две тенки цртки по крајот а местото каде што би требало да е линијата (обојувањето) си е потполно бело.

    ____
    ____ (замиелете дека е вертикална) Значи линиите се бледо црвени, а просторот бел.


    Му се има на некој ваква глупост десено? :wasntme:
     
  9. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Најверојатно ќе треба да го повториш тестот и вномавај како ја капнуваш урината. Незнам од кој тест си правела за да ти помогнам. Поздрав
     
  10. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Абе и урината е правилно капната и се е по правила и прописи. Тестот е касетка (некој турски ни го донесија во аптеката) знам како се користат правилно и затое ме збуни оти така. А за правење втор секако дека ке направам, само мисла ми е оти така глупи цртки?
     
  11. alexae

    alexae Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    тест за бременост self clear

    девојки ми треба одговор од некоја која веќе го користела тестот self clear... аптекарката ми кажа дека можам да го правам тестот 10 дена по односот но не ли е малку рано тоа... на тестот пишува по само пет дена ,а на сите странски сајтови прочитав најрано може да се утврди на 12 dpo (денови по овулација) дали некоја го користела и кога и бил позитивен .
    Благодарам
     
  12. mrazulka

    mrazulka Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    vaka sega sekoj test e razlicen i ne dava tocni rezultati,imase eden test sto go koristev sto davase tocni rezultati,zaboraviv kako se vika,se koristi nasabajle,i direktno se vrsi uriniranje vrz nego.......davaa 100 % tocni rezultati,posledniot pat kupiv drug test bidejki u brzanje ova ona,mi trebase test koj dava rezultati vo bilo koj period od denot,kupiv eden mi go preporaacaa,go pravev vo 16h.........i negativen.........posle 10 dena odam na ginekolog.........i sum ostanala bremena,taka da devojki,zeni najubavo za vasa sigurnost e dva testa i da se korisitat na sabajle.
     
  13. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Јас прво да раскажам:
    Имав незаштитен однос, комплетно незаштитен, во плодни денови! Според календарот имав 4 дена кои беа плодни и кога имав зрела јајце клетка подготвена за оплодување. Тоа беа 7,8,9 и 10 овој месец. Сите 4 дена имав незаштитен однос. Сега сакам да направам тест, но се плашам да не е рано да покаже нешто, а сакам да знам што поскоро... Ќе покаже ли??
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ози, нема да покаже и да има бременост. Рано е. Почекај уште една недела барем.
     
  15. shagy

    shagy Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za sovet.Mi kasne menstruacijata 5 dena,gadenje imam ne cesto no se slucuva,no gradite ja nemaat ona bolna osetlivost sto citam vo site simptomi na bremenost i sto e najbitno napraviv test na bremenost za zal se pojavi samo edna crta.I sega sum vo totalna konfuzija dali sum bremena sto tolku dolgo go cekam toa ili nesto drugo se slucuva so moeto telo.Mozno li e da kaj mene testot ne pokaze tocnost iako misalm go napraviv kako sto treba.Vi blagodaram.

    [mod-kirilica:2mjgvgl7][/mod-kirilica:2mjgvgl7]
     
  16. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Па секогаш и секаде постои можност за грешка. Иако и овие тестови се со голем процент на сигурност сепак кај некој ќе покаже неточно :)
    Направи уште еден, ништо не губиш. Земи некој различен од оној што си го направила веќе. Ако и тој е негативен тогаш нешто друго е во прашање. Ако овој пак испадне позитивен тогаш правеџ гинеколог, за сигурно.
     
  17. marica88

    marica88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Купив тест sure chek ... може ли некој да ми каже дали да го направам сега или да чекам до утре зошто сум нестрплива.. а пишува деке е за секое време и има ли правило после колку време од изостанокот на менструацијата треба да го користам зошто мене ми касни два дена
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Штом ти касни веќе два дена, сега е идеалното време да провериш. А Sure Check покажува резултати во секој дел од денот, така што направи го сега, па за секоја сигурност можеш во следните денови уште еден да направиш.
     
    На marica88 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Дали некогаш ви се случило на вас или на некоја ваша пријателка,тестовите да бидат негативни а сепак да била бремена???? :)
     
  20. Shoe-Gal

    Shoe-Gal Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    178
    Девојки направив тест за бременост со SureCheck. Излезе негативен, но го направив сега пред 5 минути, а станав во 11, уринирав и се напив чаша сок. Дали ова влијае? Ова сега ми беше 2ра урина. Треба ли да го повторам тестот повторно или би требало да е точен ?