Тест за овулација

Дискусија во 'Бременост' започната од newring86, 9 август 2015.

 1. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  13.040
  Пол:
  Женски
  Да, за 24 часа ќе овулираш. Фаќај се за работа:)
   
  На Ana245 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ana245

  Ana245 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2018
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Хаха од синоќа почнав :) И сега колку дена по ред не ми е јасно?
   
 3. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  13.040
  Пол:
  Женски
  Па следните три дена обавезно.
   
  На Ana245 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bube90

  bube90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  сега е. па во наредните 12-36 часа треба да имаш овулација. И мене ми се има случено на 17 ден овулација, па потоа место на 28 ден добив на 30ти, ми се продолжи циклусот.
   
  На Ana245 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ana245

  Ana245 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2018
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Мене секогаш ми е на 31 ден циклусот, затоа ми е на 17-18ден овулацијата..
   
 6. LaTama

  LaTama Активен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Девојки дали е позитивен тестот?
   

  Прикачени фајлови:

  На Milobebence, Martka и Anomis11 им се допаѓа ова.
 7. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  868
  Пол:
  Женски
  Да позитивен е :)
   
  На LaTama му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LaTama

  LaTama Активен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Благодарам мила, дали има врска што не е направен со утринска урина?
   
 9. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  868
  Пол:
  Женски
  Мала збунка, која од линиите е контролна а која тест линија . Ако контролната е потемна од тест линијата сеуште не е позитивен . Овулација следи во рок од 12 часа кога тест линијата е потемна ид контролната . Ако потемната е сеуште потемна тогаш си блиску до овулација деновиве :)
   
 10. LaTama

  LaTama Активен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2019
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Тест линијата е малку посветлата од контролната
   
 11. Anomis11

  Anomis11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2019
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  868
  Пол:
  Женски
  Тогаш сеуште не овулираш ама си близу . Кога ќе бидат ист интензитет и уште подобро тест линијата потемна рачунај одприлика наредните 12 часа ќе пука фоликулот . Уште нешто - тестовите за овулација никако не треба да се прават со утринска мокрача . Секогаш со попладневна и секогаш одприлика во исто време неколку дена по ред додека не добиеш позитивен . Јас го правев секоја вечер во 7 часот неколку дена по ред . Со среќа :)
   
  На LaTama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали некој има искуство со микроскопот Maybe Baby? Не ми покажува ништо, а веќе почнуваат симптоми на овулација (секој месец ги имам).
   
 13. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  377
  Пол:
  Женски
  Да не не го правиш правилно.
  И јас го имам, на почетокот не ми испаѓаше ништо, ама на крај сфатив дека голема улога има дали пред тестирање на плунката сум земала храна, вода, цигара. Практикувај саат-два пред да го правиш тестот да не конзумираш ништо.
   
 14. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  1.541
  Пол:
  Женски
  Девојки каде наоѓате Oview тестови? Изгледа стварно се дефицитарни низ аптекиве или многу се трошат?
   
 15. Zuza28

  Zuza28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2018
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Ептен се дефицитарни. Еден месец начекав и веќе за другиот никаде не можев да најдам и си нарачав од e bay. Сврти две три страни наназад на темава го има линкот. 30 теста за овулација и 5 за бременост. Евтини се.
  Мирна ќе си со месеци (се надевам нема да ти требаат за многу долго ама имај) :)
   
 16. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  1.541
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу, го видов линкот и се мислев да нарачам, ама дека сега сум на средина од циклус сакав за одма, ама ништо.. Ќе ги нарачам тие од e bay, па се надевам дека ќе ми требаат тие за бременост, не за овулација. :)
   
  На LucyLu и Zuza28 им се допаѓа ова.
 17. Ana245

  Ana245 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2018
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Во виола аптеките јас ги купувам 125ден, внатре има 2 теста :)
   
 18. Bella_Stella

  Bella_Stella Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  1.541
  Пол:
  Женски
  Порачав од e-bay. Овој месец така ќе пробуваме, па кога ќе стигнат се надевам дека ич нема да ми требаат, ама ај нека ги имам. :D
   
 19. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  175
  Пол:
  Женски
  Аптеката во Систина ги имаат. Јад од таму ги купив
   
  На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  377
  Пол:
  Женски
  Девојки има некоја од вас што константно го употребува(ла) maybe baby микроскопчето?

  Јас кога го зедов го користев константно тој месец, одтогаш одвреме навреме само за да се осигурам ориентационо дека сум околу овулација.
  Вчера ми беше 5ти ден од циклус и не знам што ми текна да се тестирам, испаднаа тие папратите чисти, без ниедна точка во околината. Циклусот ми трае 31 ден. За овулација ми е рано, барем јас така мислам.

  Прашањето ми е дали тестот не е доволно добар или можно е јас да имам некои пореметувања во хормоните (никогаш не сум проверила хормонски статус)?