Тест за овулација

Дискусија во 'Бременост' започната од newring86, 9 август 2015.

 1. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.931
  Допаѓања:
  18.907
  Пол:
  Женски
  Дa, тестoвите зa oвулaцијa се кaкo oние зa бременoст. Се кoристaт oтoриликa 3-4 денa пред oчекувaнaтa oвилaцијa. Акo циклусoт е 28 денa oвулaцијa би се oчекувaлa нa 14тиoт ден, пa сo тестoт се пoчнувa oд 12тиoт ден и се прaви oбичнo 5 денa сo ред. Oвулaцијa е нaстaнaтo вo денoт кoгa двете линиички нa тестoт имaaт ИСТ интензитет нa oбoјувaње (зa рaзликa oд тестoвите зa бременoст кaде и бледa линијa е пoзитивен тест). Јaс вo февруaри ги бaрaв, вo aптеките Виoлa имaше aмa не стигнaв дa купaм oти нa 01.03 требaше дa дoбијaм, a не дoбив :$ :inlove:
   
  На stejsi2005 и fina erika им се допаѓа ова.
 2. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  44.216
  Пол:
  Женски
  На самите тестови за овулација во упатството ви пишува од кој ден се почнува да се прави тестот.Има табела со денови од циклусот и од кој ден се започнува.Следете го упатството.
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lady_25

  lady_25 Активен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилица.
  Jas kupiv clearblue traki za ovulacija i imam redoven ciklus od 28 dena ovulacijata mi e na 11 den . Na interner pisuva deka e 14 sro znaci sekoja zena e razlicno. Inaku vtor mesec se obiduvam da ostanam bremena. Se nadevam trakkte ke se od pomos
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.426
  Допаѓања:
  4.203
  Пол:
  Женски
  Од каде го купи колку пари и колку теста има во него
   
 5. Lina2031

  Lina2031 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  И мене ме интересира од каде ги набавувате овие тестови за овулација од кои аптеки и кои се најдобри. Се мислев за микроскопот од maybe baby ама некако мн пари ми се виде .. Се надевам лентиве се негова добра замена и претпоставувам се поефтини.
   
 6. V1k1

  V1k1 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ги земав тестовите one step и ги правам од 12от ден од циклусот (денес веќе ми е 18ти) и секој ден ми јавува втора бледа цртка. Се прашувам дали воопшто ќе настане овулација.??.. Не може толку денови да се јавува таа бледа цртка....му се случило ли на некој вака ?
   
 7. Lina2031

  Lina2031 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  секогаш си ја приметувам овулацијата ама овој пат решив да земам тестови за овулација за да се осигурам деја тоа е така.Веќе 7месеци планираме бременост ама досега без успех. Решив да направам два теста за овулација.Едниот е од вчера тој доле а горниот од денес каде што е поинтензивна цртката.Некаде прочитав за да тестот биде позитивен треба да бидат двете линии интензивно црвени. Како C така и Т. Незнам дали е настапена овулација или треба да почекам линијата да стане исто црвена како другата. Ве молам доколку имате било какво искуство со тестовиве за овулација да споделите.Би ми било од помош.:$
   

  Прикачени фајлови:

 8. Sparkles27

  Sparkles27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2017
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  873
  Пол:
  Женски
  Го има ли некој користено овој тест и колку бил ефикасен?
   

  Прикачени фајлови:

  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. CatL4dy

  CatL4dy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Јас го земав и месецов паралелно го користам со тестовите за овулација оне степ. Денес на MAYBE BABY ништо а на оне степ интензивна црвена втора цртка. Не знам можеби грешно го користам, ќе видам и наредниве денови што ќе покаже, пааа ќе споделам искуство.
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. jagoda777

  jagoda777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  315
  Пол:
  Женски
  Дали тестов може да се користи повеќе пати или е за еднократна употреба ?
   
 11. L*G

  L*G Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2017
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  710
  Пол:
  Женски
  Веке година дена го имам и уште батериите не ми се потрошиле. Трае за мн долго време и се користи колку сакаш.
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ajaja95

  ajaja95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2016
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  @CatL4dy od kade go zimas one step??
   
 13. CatL4dy

  CatL4dy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
 14. paleska3

  paleska3 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  966
  Допаѓања:
  2.470
  Здраво девојки, Ве молам за совет каков тест за овулација да купам? Дали од лентите (и како се викаат) или од микроскопот? Што дава поточни резултати и дали ги има кај нас во аптеките?
   
 15. CatL4dy

  CatL4dy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Jас ги користам оне степ лентите од е bay ги земав, и ми покажуваат еден или два дена во месецот интензивна цртка. Последниов месец го користев и микроскопот ама не ми покажа ништо ( не знам може грешам нешто кога го користам). И еве сега све изнакупив ама џабе ...мислам дека психата си го прави своето....треба да се опуштиме и да водиме љубов а тестовиве за.овулација во канта ...
   
  На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. paleska3

  paleska3 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  966
  Допаѓања:
  2.470
  Здраво девојки

  Најпрво среќни празници на сите, многу здравје, љубов и бебенца во 2018.

  Само што го направив тестот за овулација, ве молам кажете дали според сликата е позитивен, и ако да кога трева да имаме односи?
  Денес ми е 11 ден од менстриација. 20180106_120809.jpg
   
 17. Lavica2016

  Lavica2016 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  Mjslam deka e pozitiven..vo rok od 36 casa treba ovulacija da ima..rabotete si denes utre zadutre :)
   
  На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  Треба ли да се користат во исто време секој ден или тоа нема врска??
   
 19. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.169
  Допаѓања:
  6.658
  Пол:
  Женски
  Мислам на упатството на тој што го користев пишува од 10 до 20 часот да се направи. Но битно е пред правење на тестот да не се внесе течност во организмот најмалку 2 часа.
   
 20. Beatris

  Beatris Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.105
  Пол:
  Женски
  Девојки каде во ск да барам тестови за овулација?