1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тетоважа

Дискусија во 'Тело' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Кет е КРАЛИЦА на тату портретите... ;) ;)
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Vazelinot e specijalno za tetovazi ili za lekuvanje na rani na kozata od od nego ne bledee bojata i ne dozvoluva da s elupi ti kazuvam od sopstveno iskustvo ja imam godina dena i uste mi e crna kako prviot pat..a ovoj vazelin se vika medicinski vazelin i ne sodrzi parafin :)
     
  3. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Срц, со тек на време, кожата ти бледее...па така и тетоважата...Боите бледеат, но и луѓето исто така. Целиот проблем со перманентните пигменти е тоа дека многу од оние најдобрите не се баш најсигурни за работа со нив на луѓето(имаат некои состојки кои не реагираат исто на секоја кожа)....Денес користат многу трајна боја или споро бледечки бои(дисперзии)....
    Плус...година дена и не е толку долг период...тетоважити би требало да траат негде околу 15-20 години :mrgreen:
     
  4. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    Moze si vo pravo jas ne velam dek anema da mi izbledee toa e normalno os tek na vremeto da pocne da bledee samo sakam da kazam deka od vazelinot sum prezadovolna zatoa sto tetovazata ne mi se ni lupese tuka zazdravi za mnogu malku vreme :)
     
  5. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    jas sum tetovirana na levata pleska i toa pred 5-6 godini i tetovazata nema obeleno ni edna najmala nijansa a pak brat mi se tetovirase na vnatresnata strana od rakata i po 7-8 meseci tetozazata mu obledne (malku ama posto nie ja znaevme kakva bese ja primetuvame) se zavisi od kozata i od toa kakva boja koristi "crtacot" ;)
     
  6. leptirce

    leptirce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    55
    ednostavno kazano vednas bi ja podrzala tvojata drugarka :D inaku jas imam 3 tetovazi i toa pravata tetovaza mi e pred 8-9 god , vtorata pred 6 a tretata odnosno poslednata mii e pred 3 god . inaku tetovazite sepak imaat nekoe znacenje koe e licno za sebe a ne za lugeto okolu vas. znaci jas so gordost gi nosam tetovazite a ne kako nekoi sto napisaa deka podocna ke mi bidat luzna vo zivotot. i super se gi obozavam i sum na plan da stavav uste edna :P :mrgreen:
     
  7. Ivic

    Ivic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Tetovazite se individualna rabota, nekoj gi saka nekoj ne, megutoa sekoj ima pravo na izbor neli?! Me revoltira toa sto kaj nas seuste se tabu tema i toa poteknuva najmnogu od postarite t.e od roditelite, jas sum polnoletna i moj izbor e dali ke imam ili ne tetovaza. Veke imam edna, na pocetokot malku se bunea moite okolu moeto stavanje na istata, ne gi izvestiv koga otidov na tetoviranje, megutoa so tek na vreme se naviknaa :) Sega sakam uste edna samo se dvoumam okolu mestoto na tetoviranje odnosno na koj del od teloto...taka da zivejte go zivotot kako sto smetate deka treba zatoa sto sepak neli ednas se zivee :) Pozdrav do site sto go delat istovo mislenje so mene :)
     
    На Kortez му/ѝ се допаѓа ова.
  8. guardian

    guardian Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Jas bi ja podrzala tvojata drugarka osobeno koga stanuva zbor za nekoja mala tetovaza i dokolku taa ima nekakvo znacenje za nea zosto da ne.Eve i jas sakam da si napravam tetovaza na rakata megutoa majka mi smeta deka ne bi izgledala ubavo,inaku ne mi brani...kako i da e obozavam tetovazi,ne luge isarani kako slikovnici megutoa nesto malo i so posebno znacenje :)
     
  9. tifani

    tifani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    podrzuvammm..iskreno nema nisto loso vo toa koga mojata majka na 48 godini stavi tetovaza zosto da ne dokolku ima znacenje a ne da bide nekoe saranje bez vrska i jas imam tetovaza niz rbetot i podrzuvam sekoj koj saka tetovaza sakam uste edna samo neznam kade mojot decko ima 3 i bas mi e ubavo sexy :D :D :D
     
  10. DarkAngel

    DarkAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Порано и јас сакам да ставам тетоважа, а сега незнам дали да ставам или не, се замислувам како баба на три четири внуци :D и некако не ми се софпага сликата, би и препорачала на другарка ти привремена за да во случај не се предомисли ако е трајна а таа ке и остана за цел живот како несакан белег
     
  11. Pokice

    Pokice Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    И јас сум обожавателка на тетоважи,за брзо време планирам да истетовирам име на зглобот на раката...За тетоважите на вратот имам слушнато дека со стареењето тука најмногу се менува кожата и тетоважата ке ти се изобличи...Ова е само мој совет :)
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    јас сум огромен љубител на тетоважи ама немам храброст за такво нешто бидејќи како стареам можно е да се предомислам околу тоа зошто воопшто сум ја ставила,иначе би ставила ѕвезди од десната страна на стомакот
     
  13. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Јас сум за тетоважи . И ја оправдувам твојата пријателка. И воопшто не ми смета што некој е ишаран како сликовница. Сепак тоа си е негово право! И твојата пријателка нема потреба да слуша други! ;) Ако сака да стави..нека си стави. :D :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Би си истетовирала две ѕвездички коренот од дланката кај шо е. Сакам тетоважи ама да не се нешо големи нападни, туку малечки и дискретни.
     
  15. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    sakam tetovazi ama vo granicite na normalata. ne sakam iznatrupano telo celo isarano so se i sesto :? imam tetovaza i mnooogu si ja sakam crno-liliakova e :roll: sega sum vo plan da stavam uste edna na stapaloto i dosta eeee :)
     
  16. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    aaaa peperutka imam ne kazav :D
     
  17. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Според мене тетоважите се некои важни моменти од животот кои би сакале да ги зачуваме на себе засекогаш.Доколку личноста која сака да ја стави тетоважата е цврсто убедена дека сака да ја стави истата на одреден дел на своето тело и сака да ја носи со себе целиот живот незнам зошто би и требало мислењето на другите.
    Би сакала да си истетовирам црвени ружи кои што би биле преплетени околу мојата лева рака до лактот.А исто така и интересна тетоважа е и пајажина на лактот која што би се собирала и отпуштала. позз ;)
     
    На La.Reina.Del.Sur и figgiMK им се допаѓа ова.
  18. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Многу сакам тетоважи ..едно време мислев дека не би било убаво да ставам...ама сега сум цврсто убедена дека морам да ставам! Само сеуште немам баш идеја што точно сакам! Сакам ружи и уште мал милион други ствари али не сум баш најодлучна а не сакам да ставам нешто само ради реда! Ваљда коа ќе имам доволно финансии да си направам тетоважа ќе бидам поодлучна :lol: У секој случај мислам дека од аспект на женственост може да се има некои малечки тетоважички навака -натака али ги подрржувам оние што сакаат да бидат цели истетовирани! Јас можам да се замислам со истетовирани цели раце тоа ми е во моментов желба ...и со деца и со внуци...не ми е проблем и баш ми е ѕверски!
    МАЈ ЛАЈФ-МАЈ БОДИ -МАЈ РУЛЗ
     
  19. LadyCroft

    LadyCroft Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    32
    ги сакам тетоважите и планирам да се истетовитам некој ден, моето момче има тетоважа на ногата, но кога му реков дека сакам да се тетовирам ми вели:
    - "прави што правиш, но после ќе се каеш, можеби првото лето ќе ти биде супер, но понатаму ќе ти се здосади и ќе се каеш..."

    и самиот бил желен за тетоважа, но кога се истетовирал се каел, ми го рече ова и ме предомислува во некои работи :oops: му реков дека ќе размислам подобро, но јас мисам дека со моето тело можам да правам што сакам, така да може да се тетовирам еден ден... ;)
     
  20. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Јас досега имам однесено повеќе од 5 луѓе да се тетовираат кај tattoo типот :) ама не сум имала храброст да си ставам тетоважа, иако сакам нешто дискретно, што ќе има значење за мене, да претставува буквално составен дел од мене. Од тоа што го погледнав во каталогот на веќе изработени тетоважи, сфатив дека младите и немаат баш имагинација - се е ѕвездички, пеперутки, кинески симболи, и ружи!!! :D
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.