1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тетоважа

Дискусија во 'Тело' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. mece23

    mece23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Женски ај дајте ми идеа за тетоважа која ке го симболизира моето семејство. Мене, сопругот и нашите деца.
     
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Најдобро на google да пишеш family tattoo има мн идеи. Ќе се инспирираш од повеќе примери.
    Имам другар истетовирал 4 ружи го симбомизирале неговото семејство. Мене не ми е баш логично.
    Моја идеја: можеш вашите бурми и отпечаток стапало ако имате кога биле бебе.
    Дрво во креативна семејна форма.
    Часовници чии стрелки ќе го покажуваат времето на вашето раѓање пооделно.
     
    На mece23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже како оди плаќањето за тетоважи отприлика.Сакам летово да направам некоја мала тетоважа.А и дали има место каде што не треба потпис од родител пошто нема шанса да ми дадат а сакам. 20180225_025416.jpg вака нешто или стрелка датум.
     
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 1500 денари отприлика. Колку години имаш?
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Сега 16 ама преку лето кога сакам да правам 17 ќе имам.
     
    На Snowwhitee и gjoker4e им се допаѓа ова.
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Јас како родител најпрво би ти рекла да не се тетовираш без нивно знаење. Најдобронамерен совет. Тетоважата е трајна и секако еден ден ќе ја видат па зошто да ја изгубиш нивната доверба. Подобро убеди ги. Во краен случај ако ептен различно размислувате тетовирај се. Инаку не знаев ни дека требало потпис.
     
    На Feminka22 и crimson им се допаѓа ова.
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Рано ти е.
    Јас да истетовирав тоа што сакав на 16 години, сега ќе барав ласерско отстранување на тетоважи :D

    Зависи каде инаку, иглата им е околу 1000 денари, а остатокот од цената зависи од тетоважата.
     
    На Rebecca_R, BabyStyle, ivi1987 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    @crimson @gjoker4e Фала ви,ама со нив на крај не се излегува а богами ни со мене:$.Ми кажаа се дур сум под нивен кров да не ми текне такво нешто.Ако правам ќе ставам на место каде што не би ја виделе, умеам да заташкам.На крај краева ќе лажам дека е со к'на направена и дека ќе падне.Еден ден ќе ја видат секако:doh: ама касно ќе е ваљда нема да ми ја одерат кожата:rofl:.
    Би направила нешто што многу сакам.Имам повеќе идеи.Уште од мала сегде се шарав со пенкала:inlove:
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 И јас бев во слична ситуација како тебе, така да многу добро те разбирам, ама пак би те советувала да почекаш до 18 :D

    Инаку јас сакам тетоважи од кога знам за себе. На 9 години сама си истетовирав три точки на раката, на 14 години стрелка, исто на рака и цртичка на стапало.:?: Моите не ми потпишуваа и за тоа морав да чекам до 18 за професионална тетоважа. Сакав дента на роденденот да се тетовирам, ама цел месец не бев во државава, па сега на 22ри фебруар се истетовирав конечно. Направив две тетоважи, кактус на грбот и морско коњче на раката кадешто си ја имав стрелката порано. Двете ми значат и многу си ги сакам :inlove::inlove: Нема да ми се последни овие тетоважи, ова е само почеток :D

    upload_2018-2-27_14-58-14.jpeg upload_2018-2-27_14-58-39.png
     
    На Роберт 7, Feminka22, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Triksy27

    Triksy27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Сакам да правам повторно тетоважа, некои 15цм одприлика е голема таа што ја сакам, ружа и како паѓаат ливчињата, црно бела е. Само што не знам каде да ја правам, а не знам колку би ме чинело. Гледав на нет некои студија, ама реков, ај тука да прашам, може некој ќе ми каже цена и искуства.
     
  11. filip4

    filip4 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    3.671
    Пол:
    Машки
    Aj da prasam
    Mozhebi glupavo ce zvucam ali nema veze :D
    Sakam na podlaktica okolu raka da napravam 2 kruga od po 1 do 1.5cm ama vo boja.
    Sum slushnal samo deka ne bile trajni tie taka kazano tetovazi,dali e toa vistina i onaka od perilika koja bi bila cena za takvo neshto ?
     
  12. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    @Feminka22 и јас бев во истата ситуација како тебе, и моите ми велеа со нивни пари нема тетоважи. И не си направив, сега на скоро 22 сеуште немам тетоважа, но исто така сеуште имам голема желба. Здравје еден ден ќе си направам. Не се осмелив да си направам без нивно знаење, не знам како би го криела тоа, а и еден ден сепак ќе дознаат, и не нема да можат ништо да направат, но верувај лажењето или во овој случај криењето сепак многу боли. Затоа би те советувала да не брзаш, имаш доволно време за тетоважи.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    На 16 години многу работи изгледаат интересно а подоцна конташ дека тогаш си дете и во принцип ништо не разбираш. Сериозно, едно е да се фарбаш зелено, а друго е да ставиш тетоважа. Косата расне, тетоважа ни со ласер не може да се "избрише" целосно.

    Тетоважа, колку и да е мала и на скришно место, сепак е тетоважа и откако ке ја ставиш - нема назад. Плус да не зборам дека поефтините опции со себе носат ризик од инфекции итн.

    Мој совет е да почекаш до 20-21, па дури тогаш да ставиш тетоважа. Тогаш си доволно возрасна личност и знаеш што сакаш.

    П.С. Еве зошто не треба да ставаш тетоважа кога си млад и кај "мајстор" кој нема три чисти.

    [​IMG]
     
    На sorbet, Feminka22 и RoseRain им се допаѓа ова.
  14. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство со вадење на тетоважа да ми пише?
     
  15. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Обожавам тетоважи! Првата ја ставив на 17год. со дозвола од мајка ми, а потоа пошо тешко може да застанеш со една си ставив уште една, па уште една и сега имам 5. Не многу големи. Сакам уште ама после втората од дома малку ми викаа да престанам ]:) дури последната пола година ја кријам.. Ама ќе има уште во текот на животот. :l:
     
    На kikkki и RoseRain им се допаѓа ова.
  16. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Јас на 16-17 го истетовирав името на бившиот т.е тогашен ''дечко'' и гордо си се шетав со тетоважа и тоа под стомак :bandit: Среќа не беше трајна :P
    Сега имам две трајни на грбот и на дланка , цитат и збор што нешто ми значат и единствено јас знам што. Тоа и е смислата на тетовирањето барем според мене :)
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    20180316_162904.jpg
    Многу ја сакам , ептен е тазе , и ќе има уште ружи нагоре накај колкот , сеуште ја смислуваме како ќе биде.
    Ја правев и првата и сега втората кај Бобан Гроф
     
    На buba4e89, stevemila, Плавуша123 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Вие што имате постари тетоважи после колку години почна бојата на тетоважата да ви се осветлува или избелува?
     
  19. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Мене првата ми е ставена пред 8 години, но сеуште е во одлична состојба. Имам пет тетоважи и сите се супер. Мислам дека се зависи од тоа колку е квалитетно направена. Имам другарка што за една година и избледе..
     
    На didisi, zaki96 и 1209 им се допаѓа ова.
  20. Pretty18

    Pretty18 Нов член

    Се зачлени на:
    1 април 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Сакам тетоважа
    Што значи триаголник како тетоважа?☺️