1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тетоважа

Дискусија во 'Тело' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Атриом

    Атриом Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Машки
    За тетоважа праиме муабет, а не за цртање со к'на па избањај се и нема више.
    За мене, уникатна уметност, е сеа, гледам изјави од типот денес ќе ја стаам па задутре нема да ми се свиѓа тоа малце ми е 'плитко'...со сета почит према јузерот, ама да седнам на стол и да стаам 'нешо'...нон сенс скроз.
    Не викам дека мора да значи, јас лично имам цртежи што не ми значат, ама тоа што го имам не е ништо помалце од перфектна уметничка слика насликана на мојата кожа, а и којашто дефинитивно ниту ке ми скурчи, а ниту пак ке ми стаде досаден цртежот и да се каам.Не, нема логика :)...сеа уше за цените...можете да разберете дека артистот којшто ви ја креира тетоважата, за дел од стотинка ако кивне може да ви ја е**е цела тетоважа или уше мал миљон работи кој за него боље да се непознати. Ко второ, тетоважа е, мора да биде нешто што ке изгледа префинето, нешто на кое ке ги има сите детали од цртежот или што и да е...така да у кратки црти, имаме екстремно луди и добри артисти кој си го ценат трудот и наплаќаат како што е цената у светот, али и ве уверувам дека тоа шо ке го носите ке ви направи да посакате уште неколку ремек дела на вашата кожа и тело :) затоа...тетоважа е, ако си колеблив размисли уше еднаш, станува дел од тебе, ја носиш, ја гледаш, и сигурен сум дека сакаш на секое глеање да се воодушевуваш со тоа шо го носиш на себе.

    ...мојот човек е штрумф, студиото е у мичурин, и топло го препорачувам...јас ради него у животов ке ја остаам само главата не ишарана. :P:D
     
    На joy1, MagsDestiny, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Атриом сигурна сум дека си направил некои работи во животот коишто во моментот ти биле вау, нешто најбоље, нешто што нема да биде престигнато, а потоа ти било тапа. Или пак си се каел. Исто, мојот муабет е за тетоважата. Таа е трајна и е еден вид на уметност, нема после пиши-бриши па затоа треба предвид да се земат сите околности. И тоа дали си „променлива личност“, т.е. нема утре да земеш со ренде да ја изгребеш.

    Драго ми е што си ишаран и што сите тетоважи си ги сакаш, но да го вклучиме и тој фактор на моментална еуфорија да направиш нешто. Сета почит кон оние што со гордост ќе си ги шетаат тетоважите еден ден кога ќе остарат. Има мал милион примери на луѓе кои ги ваделе тетоважите или ги прекривале со нови. Не знам што им се вртело во глава кога ги ставиле, ама сепак се одлучиле за ведење.

    Затоа и јас викам да не се залетува по тетоважа и да се испитаат сите околност пред да се одлучи на таков чекор.
     
    На Атриом му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Атриом

    Атриом Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Машки
    Те разбирам, и се согласувам со тебе, но, оној момент што викаш дека сме направиле работи за кој покасно сме се каеле или ни се здосадиле, да, ама овдека никако неможе да се додаде терминот тетоважа бидејки, едноставно, самообележувачки е, одлучуваш да ставиш нешто на тебе што ако се познаваш себе си и знаеш дека си променлива личност и утре ке се покаеш...нема вадење, се е џабе. Е, у тие моменти ке се откажеш и повеќето од луѓето, али не зборам за деца, зборам за повозрасни, а децата не ѓи окривувам, и ја бев дете коа се тетовирав дома после 3 месеци ме видоа, у Љубаништа на плажа :) али цртежот сеуште е неприкосновен, уше од тогаш, затоа, тетоважа не е за секој што .не разбира што значи да си обележан, по твоја одлука, па уше и да ти е лоша одлуката. :rofl::rofl:
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    37727542_1041726759324828_3701170067120062464_n.jpg
    Убаво викаат дека кога ќе почнеш нема крај. Ваква сакам следна. :inlove:
     
    На Роберт 7, senjorita-v, Mari* и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Искуство кај Ина од Nameless?
    Ја гледав на инста, ама нема контакт за да закажам...
    И што мислите за тетовирање на надлактица ( од задна страна веднаш над лактот) во поглед на трајност и оштетување на тетоважата?
     
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.392
    Еве ти бројче овде:
    https://www.instagram.com/namelesstattoostudio/
    Мене многу ми се допаѓа нејзиниот стил на тетоважи.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  7. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Предлог за тату-артист,сакам да е убаво не ми игра улога цена
     
  8. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Горан Мичич
     
    На malalola и Feminka22 им се допаѓа ова.
  9. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Обожавам тетоважи
    Ги имам 11
    _20180804_012944.JPG _20180804_013308.JPG _20180804_013403.JPG _20180804_015112.JPG
     
    Последна измена: 4 август 2018
    На sj *O*, LiliBoz, buba4e89 и 17 други им се допаѓа ова.
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.678
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Колку чинаат тетоваживе?
     
  11. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    каде можам да најдам од тие тетоважите привремени што траат месец до два? ми треба обична само две линии. Ако знае некој каде да најдам и по карго што праќаат нека ми каже.
     
  12. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. The Black Rose

    The Black Rose Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Немам, ради годините. Ама во иднина планирам да направам тетоважи кои имаат силно значење за мене.
     
  14. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Devojki dali nekoja od vas ima praveno lasersko otstranuvanje na tetovaza? Me interesira posle otstranucanjeto na tetovazata kakva e kozata? Fala
     
  15. Mara123

    Mara123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    I mene me interesiraat mislenja za lasersko otstranucanje, baram po forumov mislenja no ne najdov. Citav deka kaj Ancevski bil najdobar laserot, no mene me interesira posle otstranuvanjeto kakvo ke bide mestoto, ako ima nekoj iskustva neka pise
     
  16. kejtmoss

    kejtmoss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    338
    Пол:
    Женски
    Некогаш ако се решам да се тетовирам, само ова би дошло во обзир
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На H.VAGA, Mrs. Lovett, MamaYette и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Vervine

    Vervine Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    31
    Здраво Ketchup ^_^

    Јас со години си замислувам тетоважа..Чекав доста и веќе кога и годините си дојдоа и сум решена дека навистина сакам, следниот чекор ми е да најдам добар тату артист затоа што се работи за сложена тетоважа-и.
    Кога веќе го спомна Симон, го следам исто одамна, но не сум се решила да му пишам-јавам за консултација.

    Доколку имаш инфо, може ли да ми кажеш како оди процесот кај него?
    А воедно и доколку знаете други добри тату артисти?

    Пред се најбтна ми е професионалноста и хигиента.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    db749b799207a404fbbb6c297fda9a7c--lip-tattoos-tatoos.jpg
    Иста сакам :D Има некој на ова место ставано?
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anna85

    Anna85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Во една епизода на ИнкМастер еден од предизвиците беше токму ваква тетоважа т.е тетоважа на оваа локација :)
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.392
    Јас му пишав на фејсбук, со слика од конкретната тетоважа. Да ми одговараа димензиите, најверојатно одма ќе закажев. Доволно е само основното да му го кажеш, он ќе те упати за сѐ понатаму.
    @kim.k, мислам дека тетоважата на ова место по некое време се губи, иначе ептен е кул, ако не сакаш, никој нема да ти ја види. :angel:
     
    На Vervine и kim.k им се допаѓа ова.