1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тетово

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 16 февруари 2014.

  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ОМГ, како ли ме издржува државата мене?

    И сериозна ако си ти претставник на промакедонскиот елемент тогаш со гордост ќе си го носам епитетот на антимакедонски елемент.8):D
     
  2. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Тетово во 1980 имало 22.000 Македонци, а во 2002 година 18.000 Македонци. Во 2014 година верувам дека бројот е многу помал. За 20-30 години ќе ги иселат сите од таму.

    Тетово без државни МАКЕДОНСКИ знамиња

    http://daily.mk/makedonija/tetovo-praznuva-bez-makedonski-znaminja


    http://plusinfo.mk/vest/6007/cetiri...lbanija-go-prekri-tetovskiot-dom-na-kulturata

    За ДУТ не ми збори. Имам другар што работеше таму како ПРОФЕСОР и даде оставка, затоа што тоа не се издржуваше таму.

    Трето, ти си девојче. Албанците не ги напаѓаат девојчињата, туку ги дупат. Има разлика, а ти сфати ја таа разлика. Македонките лесно даваат, па се голем изазов да се изведат некаде и да се изебат. Не за џабе се пееше песната “ нема да се роди поголемо курвиче од Македонче“.

    Во Тетово учат Албанци од Македонија, Косово и Албанија. Тука им е државниот универзитет и двата приватни. Нормално дека сиот капитал и центар за моќ е сконцентриран тука. Има народ и проток на луѓе. Сум бил 50 пати во Тетово. Албански кафичи имаат само мажи претежно и тоа се служи само чај и сок. Одат по македонски кафичи за да ебат. Крај на приказната и не ме фолирај.

    Еден куп кафани и тоа сите со нелегална проституција. Каде највеќе посочуваат странски служби дека има проституција? Во Мариово или во тетовоско?

    Како за паралела. Македонците протестираа во тетовската гиманзија дека нивни деца нон-стоп се мета на напади од Албанци.

    http://24vesti.mk/srednoshkolec-proboden-vo-megjuetnichka-presmetka-vo-tetovo
     
    На Bojana.20 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Можеме да се надмудруваме, ама наглото селење на Македонците покажува колку добро се живее. Да ви го избодат или тепаат детето без причина, јасно е колку е саат. Тоа не се случува во Велес, Охрид, Штип. Додека ние раскажуваме бајки, тие државата ќе ни ја земат.
     
    На Strumka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Точно дека женски не тепаат, туку сакаат да ги е...Мене секој ден ме поздравуваат, па и ми персираат иако сум помлада од нив. Еден ден еден ми рече " Кога ќе не викнете на кафе, а шеќер сами ќе си донесеме". Се оградив дека имам работа. Инаку која сум јас на работа да го водам во канцеларија? Шиптар пред колешки? Ама си опипува терен.
     
  5. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Добро а што ти и таквите како тебе а.к.а ПП, правите да го спечите земањето на државата, освен што кукате и сеете национална омраза по форуми????
    Омажи се, роди 3-4 деца, не кукај, дружено што бара некоја невина нека направи 4-5 деца, поведете со пример а не само да кажувате македонкине вакви, такви, наталитетот паѓа од таквите како вас што сите им се виновни за се живо само тие цвеќиња за мирисање.:f:
     
    На eloves, Flower27 и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    А ти што глумиш тука многу модерна и современа, еве дојди во Тетово, Гостивар и уживај. Јас тука не зборам за наталитет. Македонците сосе партали се продадоа и го распродаваат Тетово и сега ќе слушаат истепале еден, друг, трет.Колку е проблем наталитетот, толку е проблем неслогата, наивноста, распродавањето.
     
    На Strumka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Да, ама важно неа ја прошетале во градот и биле прекрасни. Колку само планови си правеле да ја рендаат некаде после, па кондомчиња, па ова, па она. Многу е чудно како на тие “прогресивни“ Албанци нивните сестри не излегуваат по македонски кафичи, а и воопшто зошто не излегуваат. Ех, тоа удварање за да ебеш евтино пиче илјада пати сум го видел. Не живее секоја Албанка во мир и хармонија дома и видела 500 пати поголемо зло од Албанци отколку од Македонци, но не отишла да си ја погази својата национална чест и гордост никогаш. Многу пати слободата се покажала како контрапродуктивна.

    Зборувај во сегашност. Тие ти ја земале веќе, а веќе и многу други општини демографски ги газат. Сме се покажале како слаб народ и тоа е. Не заслужуваме држава и нема зошто да се лутиме и да бараме изговори.
     
    На Bojana.20 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Сигурно и дечкоми сакале да го изебат...затоа што доаѓаше на гости и излегувавме заедно. Незнам ќе прашам... Во нивните локали очигледно не си излегувал ...додуша тебе сигурно и нема да те пуштат на врата.
    А за проституција има и во Скопје, односно има во секој поголем град. Ама ти од твоето село не си излегол. Затоа што Ти си вистинската дефиниција за поимот Сељак. Биди ми поздравен и не мрдај од твоето седло. Поарно нема за тебе никаде да биде.
     
    На eloves, tessie, Flower27 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Кој глуми модерна и современа?:wasntme:

    Па фала богу дека работата е во неслогата, само ти колку кукаш тука на форумот, прво родителите не ти чинат како било кој друг ќе ти чини.
    Другарките ти се никакви, дечковците ти се никакви, родителите, роднините, сите лоши само ти добра.
    Повторно те прашувам што ти правиш за да албанците не ви ја земат државата?
     
    На eloves и Daydream им се допаѓа ова.
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Вие двајца, Петре и Тања, сте откачени скроз :lol:

    Ама вие не сте свесни или сте во некој филм па ширите дезинформации и линкови од некои страни на коишто тоа им е главно, да такви како вие наседнат на такви приказни., а оние што ќе имаат полза од тоа, и од двете страни седат заедно, пијат кафе и јадат тулумби.

    Тања ти зборуваш нешто од рекла-казала а немаш дури ни прошетано по градот, толку ти е испран мозок, за жал.

    До толку испран што нив ги мразите, а своите ги презирате!
     
    На Flower27, kolovoz, НаталиЛили и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Петре, освен што не се согласувам со твојот начин на искажување за се останато си апсолутно во право. За жал така стојат работие и не само во Тетово, туку во поголемиот дел од државата. Ако се досели некој Албанец, во соседството сите распродаваат се и ги фаќа паника, додека нив мува не ги лази. После се чудиме зошто се повеќе територии завземаат? Познато е дека кај македонците сеуште како закана во мегу соседските односи се користи она, ќе ти донесам Албанец за комшија па ќе видиш ти.
    Потполно се согласувам за жал и во делот за македонките и нината алчност, тоа мене како жена многу ме навредува но за жал во право си, нашите девојки се продаваат за многу ситна пара. Секако не сите, но ги има во голем дел. Еве направете само една споредба, колку албанки има кои одат со македонци? Веројатно можат да се избројат на 1 рака, додека македонки кои за пари или за друга матртрејална корист одат со албанци е брои во илјадници. Затоа и ќе исчезнеме за некоја година од сопствената држава.
     
    Последна измена: 4 февруари 2015
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Тоа што повремено пишувам за лажни пријателства, семејни проблеми и си ја отварам душата на анонимен форум, не значи дека мене ми е се црно во животот. Можеби сум песимист по природа и не се филмам. Тоа што е факт е факт. Се жалам на работа која не е доволно платена, родители кои со прст не мрдаат за да ми помогнат и слично. Јас не можам да ја спасам државата, господ не сум , ама гласам на секои избори, лојален граѓанин сум, плаќам даноци и не величам терористи и фанатици како бижем ок биле.
     
    Последна измена: 4 февруари 2015
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Кој велича терористи и фанатици ај цитирај ме те молам?
    Ако величев фанатици Петре ќе ми беше идол.:rofl:
     
    На eloves, artemidis, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Знам дека сум надвор од темава,
    ама морам да прашам, многу ме интересира. Зошто и што значи тоа ќе ти донесам албанец во комшии па ќе видиш ти? Поради што? Најсериозно прашувам.
    Бидејќи македонец е покултурен, подобар, потолерантан, некој го брка, му создава непријатности? Зошто? Или пак предрасуди и генерализација е во прашање.

    Имам пишано на друга тема дека над мене живее албанска фамилија. Неодамна се преселивме во овој стан. Децата беа многу гласни. Една вечер се качив да ги опоменам. Човекот ме гледаше збунето, бидејќи во нивна кулгура тие помеѓу себе само ќутат и трпат, па му беше чудно, ама се извини и еве ги веќе се со недели бубачки. Се трудат, а можеле поинаку нели?

    Или можеби да очекувам некоја бомба во меѓувреме? :wasntme:

    Не можам едноставно да го разберам и прифатам вашите размислувања, бидејќи не се реални. Не кажувам дека се е розово, ама нема никогаш никаде да биде, посебно не за таквите како вас што во се гледате црно и скриено.
     
    На eloves, Annath, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
  15. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Го напрае Тетово бетер Авганистан. Боже Господе.
    Јес да сме помалку, ама не сме до толку див запад, па да не излегуваме од дома и да се криеме од Албанците.
    Несакани работи се случуваат сегде, зарем во скопје не прободеа дете, зарем во Кочани не се случуваа убиства. АМАН, многу глупи споредби правиш.
    Јас живеам во Тетово цел живот.
    И моментално се чуствувам безбедна.
    Одам каде сакам, пешки слободно, без страв.
    Секој си го гледа својот пат.
    Студирав и на Тетовскиот универзитет. 95 % од колегите ми беа Албанци, 100% од професорите Албанци, па не добив куршум во чело.
    Сега помалку, сме и малцинство сме фактички, ама има и од нашите и од нивните и вакви и такви. Ако ме сфаќате што сакам да кажам.


    Е сега Тетово можеш да го прошеташ за еден ден. Мал град е. Од еден крај на друг можеш да стигнеш за 30-45 мин. Има убави места да се видат, но повеќе во околните села, отколку во градот. Лешок, Беловиште, Вратница...
    Имаме убава природа.
    И можам да кажам дека после Скопје, Тетово е најснабден град, во смисла на маркети. Сега и шопинг центри имаме, не се кој знае што ама барем има.
    Веро, Рамстор, Тинекс, Кам, Керфур, ДМ, Ваикики, и уште многу други.
     
    На eloves, Annath, Flower27 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Абе дај боже сите да се фини, културни, ама повеќето само да префрлаат по улици знаат.
     
    На Bojana.20 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Струмка да ти одговорам само зошто е така. Нивните албанки не одат ни со нивните типци и тие бркаат побогати албанци т.е. косовари. И самите албанци си го кажуваат тоа. За нив нашите типци се бедни а истото го мислат и бугарките за нашите момчиња па затоа се брои на рака процентот.

    И да ја надополнам @НаталиЛили доколку одите по селата не заборавајте да си земете тетовско пресно сирење. Три месеци по ред им носев на моите дома :inlove:
     
    На Flower27, НаталиЛили и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Фала за препораките. За селата тетовски имам читано за Варвара, Вратница, Лешок, Фалиште, Челопек, Седларце, Старо село, Брвеница итн.
     
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Тања пак генерализираш, зборуваш нешто напамет, од рекла - казала. ама ако така ти е убаво, остани со таква мисла, што ти можам јас :|
     
  20. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Инаку, јас најмногу во последно време минувам во палма мол.
    За деца е рај. Таква огромна игротека со простор за моето кафе нема никаде во македонија :)

    По селата одев само по ресторани, рибници, базени, убави места за во лето. Убава природа и мир.

    преку зима на шапка и тоа е.
     
    На Flower27, Tanjamm, НаталиЛили и 1 друга личност им се допаѓа ова.