1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Технолошка детоксикација

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 10 септември 2017.

  1. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Се тоа ок ама зошто да се враќаме во 1917та кога сме веќе 2017та?
    Нема потреба.
    Време е на технолошки напредок, животот ни е олеснет ради оваа технологија. Зошто да се одрекуваме од неа кога ни е потребна?
    Ај ако не со писма да комуницираме за да ни успее детоксикацијава.
    Шо знам, не осеќам потреба да се одречам од модерниве гаџети. Никогаш не сум се одрекувала од она што ми треба зашто мнозинството рекло дека е лошо. Се додека времето што го поминувам на интернет јас лично не го сметам за изгубено немам потреба да го оставам телефонот настрана.
     
    На parksey, crimson, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Никој не спомна да се враќаме во минатото и на сите ни е премногу јасно од бенефитите на модерната технологија...Говориме за темната нејзина страна, за негативностите и опасноста по здравјето на лугето.
    Собите ни се преполни со разни апарати, рутери, мутери, триста штетни апарати кои бадијала не ги викаат "тивки убици на денешницата"
    Несониците, секојдневните главоболки, болки во уши, раздражливост, хроничен умор и уште многу други болести се последици од таа WI-Fi технологија, од тие електромагнетни бранови...
    Затоа и ми е темата, треба да направиме детоксикација, треба да се обидуваме што помалку да ги користиме мобилните( имаме фиксни телефони), да не ги чуваме на перница до нас, рутерите да не ни бидат во соби каде што спиеме...Бремените жени треба посебно да внимаваат со мобилните телефони да не ги ставаат блиску до стомак..и др. работи за кои сигурна сум дека знате оти штетат, но не сакате да се ослободите од нивната "корисна примена".
     
    На blonde_supergirl, Momichka, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    А да не зборуваме колку само не знаат едно писмо да адресираат тоа е друга работа.
    Го занемари најбитното, технологијата не прави многу поглупави
    IMG_9358.JPG
     
    На blonde_supergirl, Bitter-Sweet, MamacitaBuena и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Дали нѐ прави попаметни или поглупави, зависи од тоа на кој начин секој еден ја користи :)
    И самиот Интернет е широк поим, кој не подразбира само чекирање, селфиа и животински филтри на снепчет – туку и безброј информации, секаква наука и уметност на дланка, проширување на видиците.
    А технологија е и Киндл што е наменет исклучиво за книги, и фотоапаратот со кој некој и на планина за своја душа ќе фати некој момент...
     
    На Mr. Right, Doozy, AnaKarenina и 6 други им се допаѓа ова.
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Интернетот е изобилие на информации, тоа дополнително ја отежнува потребата од добивање на квалитетни информации.

    Ни киндл ни миндл не може да го замени мирисот на лисјата на книгата, ниту па постои таков фотоапарат кој ќе го замени моментот, окото и мозокот перфектно ќе ја процесира таа убавина, а не обична високо квалитетна слика.. ама пусто млади, џабе зборови кога веќе технологијата им е во днк
     
    На Bitter-Sweet, baba Rada, manja666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Taka e e@elimkd no ne se soglasuvam za fotoaparatite konkretno. Zamisli na starost (koga ke zaboravime sto sme videle togas) ke se potsetime na nekoi ubavi preziveani momenti koi gi ulovil aparatot. Moze duri i da go pottikne sekjavanjeto.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  7. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А што е важно, мирисот или содржината на книгата?
     
    На Doozy, theowndemon, AnaKarenina и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Да, за книгите и јас сум сентиментална и секогаш ќе ми е попријатно со печатена книга, но на интернет за симнување има многу поширок избор. За фотографирањето дека воопшто не е потребно, како љубител на фотографијата ич не се согласувам, ама добро :D
    Поентата ми беше, не можеш да кажеш дека овие аспекти од технологијата нѐ оглупавуваат :)
     
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Мирисот можеш да го доловиш и со затворени очи, потребно е само да се вратиш во минатото и да го одмотуваш филмот...додека ти прелистуваш на мобилниот кој има милион слики, се губи ефектот....содржина на книга од милијаррда страници е стално недочитана и не занимлива...се надевам дека ме разбра душо.
    Убаво порано си имаше албуми, по една слика од секој роденден, од еден клас, обично се сликавме на крај на школска година..е тоа е интересното а не една слика во сто пози, нема мирис, нема чувства..ништо нема...
     
    Последна измена: 15 септември 2017
    На blonde_supergirl, Bitter-Sweet и elimkd им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ете за мене ке си признам дека ме отупеа, немој да се смееш...пред да излезат мобилните телефони знаев куп броеви на памет, поубаво пишував, а сега мозокот не ми работи, одма бројот го имам, мозокот не го употребувам(зборам за оваа работа, значи намалуваме вежбање на мождани вијуги), рачно освен потпис ништо не пишувам, некои одговори одма ги пронаогам на нет наместо да се потрудам малку и ред др. работи.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Метафорички е кажано мирисот, ја сигурно нема страна по страна да ја мирисам и да испуштам воздишки, друго е чувството книга в рака, друго е да читаш од екран, исто ко да читам колумна, сакам да ја имам во реално издание, да си ја потполнам скромната библиотека
    @Someonespecial јас не сум против фотографија, споделувам кај ќе стигнам, ама самата фотографија перфектно ми е меморирана во главата, а сликата е само успомен.
     
    На blonde_supergirl, Bitter-Sweet и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Колку побрзо сфатите дека технологијата е дел од секојдневниот живот на денешниот човек, толку полесно ќе ви биде на душата.

    Само колку членови од форумов, па и лично ваши пријатели и познаници, работат на интернет.
    Од тоа леб вадат и семејство гледаат.
    Колку луѓе се слушаат и се гледаат секој ден на камера од Америка до Кочани.
    Колку студенти спремаат испити и полагаат на интернет.

    Има тоооооолку многу информации, онлајн книги, збирки, крстозбори, курсеви на интернет што колку повеќе ги користиш можеш само нови и корисни информации да добиеш... А некој ако седи по цел ден да игра игри и да гледа порничи, нормално ќе отупи.
     
    На Waka-waka, СуперДевојка, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  13. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас не се врзувам за предмети, книги не читам поради мирис, туку поради нивната содржина. И супер ми е што имам пристап до буквално секоја книга која ќе ја посакам, не прелистувам на мобилниот туку имам Киндл за таа намена.

    Посетените места ги доживувам со сите сетила, допирам, гледам, пробувам и мирисам, и фотографирам. Тоа се неспоредливи работи.
     
    На Waka-waka, JollyGirl, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Зошто не го пратиш моабетот, никој не рече дека се противиме за модернава технологија, но ФАКТ е дека мораме да се заштитиме од нивното штетно влијание, ЗА ТОА И ГОВОРАМ....па погледни ги децана, мобилни во џепови(знаеме дека е штетно да се носат во близина на тело), цел ден гледаат во нив( потоа слаб им бил видот)..идр...
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Секој полнолетен човек си е свесен за себе колку му е доста и колку му штети нештото.

    А за децата треба секој родител да си превземе одговорнотост за сопственото дете...Ако некој родител смета дека детето губи многу време со телефонот, тогаш нека му забрани на некој период.

    Значи секој себе се штити и своето семејство, а не може ние на форумов да превземеме нешто за непознати лица да ги заштитиме.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кој побара од некого на форумов да превзема нешто или па да заштитува?????
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски

    Прво викаш факт е дека треба да се заштитиме, откако ти вратив дека секој за себе и своите најблиски си гледа како да се заштити, викаш: Кој бара некого од форумов да заштитува.
    Едно исто во круг се врти.
     
    На Babyby и Someonespecial им се допаѓа ова.
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не е темата достапна само за да се покаже технологијата целосно во најлошо светло, има и различни ставови.
    Јас еве не си префрлам за количината и начинот на потрошено време на серии/симнати книги/интересни или едукативни видеа/фотографии што си ги уредувам и развивам уметничко око, не сметам дека социјалните мрежи и форумов како што ги користам ме оглупавуваат и користењето технологија не ми пречи во тоа да знам дека „животот надвор е поубав“.
    Секој со своето чувство и мислење :)
    А и убаво кажаа некои членки дека колку и да сакаш да се оттргнеш, интернетот е неизбежно поврзан веќе со секоја професија, факултетот, било каков тип обврски.

    А, и да -
    Ова не ми се верува... Сигурно преувеличуваш, како и низ цела тема.
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Нема потреба ништо да преувеличувам, зошто мораше само незнам да искористиш и да брецнеш со употреба на зборот СИГУРНО !? Ете, грешка си, реков дека сум прочитала ...не е битно, свашта пишува и многу податоци не треба да ги земаме здраво за готово.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Кој не знае и тоа може да го научи на интернет. Мада тоа го учевме уште на училиште кога праќавме писмо до непознато другарче.