1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Техно и транс музичка сцена во Македонија

Дискусија во 'Музика' започната од blueeparadise, 15 август 2016.

 1. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  6.308
  Како вовед, дали сте воопшто љубители на електронската музика? Сте присуствувале ли на некоја таква журка или фестивал?

  Мојата прва транс журка беше во втора средно, на неполни 16. За тие години супер си поминав без ништо (зошто често транс/техно музиката се поврзува со психотропни супстанци, и во помали количини алкохол) Три-четири години подоцна, ептен ретко ги посетувам истиве журки, зошто крајно се искомерцијализираа, почнаа да се прават секоја недела за повеќе пари, почнаа буквално да одат деца што првичната цел им е на крајот да не знаат каде се, а не да уживаат во музиката и убаво да си поминат.

  Сепак, сметам дека журките што се случуваат на отворено, како што се на Козјак, Бел Рај - Миравци, сеуште го држат добриот дух на старата транс сцена.

  Кое е вашето мислење, дали оваа музика некогаш ќе просперира кај нас на начинот на кој се случува во поголемите држави? :)
   
  На WhateverForever, Ketchup, CirezD и 2 други им се допаѓа ова.
 2. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  17.693
  Епа мила, морам да признаам дека навистина ми е чест и задоволство што прва пишувам на темaва :D

  Знаеш, трансот мене ми е во душа :inlove:
  Единствена музика која целосно ме опушта и исполнува. Не ме оптеретува со некој патетичен текст за сечење вени и романтични трагедии како што е случај во многу други стилови.
  Од 15 години одам по транс журки и дефинитивно нема подобар провод од таква журка. Не се замараш дали набилдани фаци на врата ќе те пуштат да влезеш или не, нели се зависи од тоа дали им се допаѓаш како си дотерана, на транс журки тоа не е случај. Напротив, секој си оди лабаво облечен, на кој како му е ќејф, гледам само убави и позитивни луѓе.
  Почитувам журки на отворено кои траат по неколку дена, сакам да си отворам шаторче на ледина и да си кулирам, кога ми се игра да си играм, кога ми се легачи пред шатор да си легачам. На таквите журки си се чуствувам како на свој терен, како дома. Поголемиот дел од луѓето кои ги посетуваат овие журки си се знаeме, со повеќето сум се запознала баш на нив и сме си останале пријатели. Можам слободно и сама да отидам на журка, таму ќе си се испонајдам со мал милион мои луѓе.
  Често слушам транс и по дома, на слушалки, секако, за да не ми шекнат домашните. Од тој транс на слушалки по дома мислам дека почнав и слухот да го губам :D

  И ај доста филозофирам, да преминам на тракички. Еве нешто старо квалитетно, што мене многу ми се допаѓа :)


   
  На IamSexyAndIKnowIt, Snowflake97, La.loca и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.337
  Допаѓања:
  83.597
  Пол:
  Женски
  Браво за темава ,се надевам дека ќе биде активна :)
  Транс обожавам,најдобра музика за опуштање :) Порано журките кои се случуваа беа далеку подобри од овие во денешно време.Имаше доста квалитетни артисти и слободно ќе кажам далеку по културни луѓе од сега.
  Еден период журка не испуштав со мм тогашен дечко :D и се гледавме со исти луѓе каде и да одевме,дружби препознавање сега многу мали деца насекаде (facepalm)
  Не ги почитуваат правилата дека малолетни не треба да присуствуваат ,а ти пак ќе се изнапијат и прават проблеми.
  Сум била на Козјак,две реки,Маркив манастир а ги паметите ли журките во Капан ан ? Бел Рај е посебно мести за такви случувања,а најубаво е на изгрејсонце ... Кој бил знае како е :)
  Убаво е и зимно време кога има журки низ градот но сепак јад сум повеќе за на отворено :)
  Транс журките повеќето ги поврзуваат со наркотични работи но јас тврдам дека има луѓе кои уживаат во музиката без ништо да примат за да уживаат во музиката.Ако вистински го сакаш тој жанр не ти е потребно ништо плус,дури ни алкохол :)
  Имаме доста квалитетни артисти ама ја нема таа публика од пред неколку години.
   
  На IamSexyAndIKnowIt, Snowflake97, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
 4. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  5.804
  Допаѓања:
  38.209
  Пол:
  Женски
  @Viktorijaaa5 Капан ан мислам дека еден мој колега сеуште има настапи, ако сте слушнале за составот room13.Мислам дека е доста добар барем по тоа што гледам каде настапува инаку јас не слушам и не можам да тврдам со сигурност. Ама ова информативно ако не сте биле до сега, а сте љубители.
   
  На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ilaria6

  Ilaria6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Јеееј ова ми е дефинитивно омилена тема:inlove:. Обожавам електронска музика. Повеќе слушам техно отколку транс. Ова лето на секој фестивал и журка бев, ништо не испуштив. На транс сум била само еднаш на Белиот рај во Миравци. Организацијата тука е нула за разлика во другите држави кај што има фестивали и журки. Со нетрпение чекам некоја журка или фестивал.
   
 6. CirezD

  CirezD Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Леле браво за темава!

  Активно, веќе 9 години сум по транс и техно журки и пасија ми се!
  Кај нас периодично оваа сцена се подобрува и полошува. Има години кои сериозно се богати си журки и години кога во 12 месеци има едвај 12 журки.
  Без разлика на пожанр на транс и техно, мислам дека сериозно последно време одиме напред со win music festival настаните, со изборот за green beach и слични мини фестивали.
  Најкриво ми е што имаме златни домашни артисти, одлични фанови и луѓе кои со љубов би работеле организација но кај нас или треба да носи огормен кеш (читај да е комерцијален) или никој нејќе да се замара со тоа. Чест на малкуте такви но ситни риби.
  Тоа е еден цел проект од сериозна огранизација, озвучење, ласери, спонзори, добар маркетинг, па дури и волонтери во бројката како на LovesFest и Awakenings. Се може и кај нас, само некој треба да има пари као Avalon а да е фан на нашава музика :))


  Како што рече @blueeparadise, журките што се случуваат на отворено, како што се на Козјак, Бел Рај - Миравци, сеуште го држат добриот дух на старата транс сцена и се апсолутно квалитетни. Одамна не сум посетила таква зашто како стареам се повеќе сум техно фан, иако баш со овој тип на транс почнав да одам по журки :)

  Ќе ја спомнам и ерата на стар добар Колосеум клуб, кога месечно по 4-6 одлични артисти носеше и имав gold card за цело лето журки. Ехеее мераци од времиња :)
  Сега од клуб, само Сектор (на кој што му се случуваат тажни ствари), Капан ан, Мкц, отворениве игралишта/лизгалишта и чат пат некој фестивал што за жал кај нас тоа е журка а не фестивал, ние немаме таков тип на настан да трае 2-3 дена со +10 артисти.
  Green Beach е во таков обид, но кај нив артистите се од секој електронски жанр, за да опфатат секаква публика, па фановите на стриктно одбран жанр, се скокачи посетители односно таа година кога ќе ти погодат артист.
   
  На КикиМаус, Bescheiden, blueeparadise и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  6.308
  Јас морам да кажам за Капан Ан, можеби има добри журки и влезот е ефтин/бесплатен, ама мене клаустрофобија ме фаќа во тоа просторче. Бев во април на техно таму, музиката беше супер, ама од што беше тесно и имаше многу луѓе, почнав да се препотувам и гушам внатре и цела журка надвор ја преседов.

  Sun production (мислам едни од поглавните за организирање на транс журки) не знам зошто не прават веќе трансови во летна Хавана, ги префрлија во Фабрика што според мене е катастрофа, картите ги направија 400-500 денари за резидент дј-и, и секој викенд почнаа со журки, што секако изгубија на квалитет. Не велам дека не чинат нашите дј-и, напротив, ама ти секој викенд да одиш на Fobi, и нели Dare и Humanoid како загревање што ги ставаат. А кога ќе дојде некој светски трансер, пак е иста картата и го ставаат во Фабрика бе.

  Журките на Скопски Саем, Лизгалиште, Expo, ми биле и повеќе од одлични, зошто има доста простор, а во Хавана и Капан Ан ќе се гужваш.
  Инаку, според другарка веќе ни журките во Миравци не се тоа што биле, организаторот го промовира настанот насекаде (го разбирам до некаде, за кеш се работи) ,но затоа се повеќе се губи на квалитетна публика и стари трансери, а се добива на деца што не ни слушаат транс.
   
  На Viktorijaaa5, CirezD и КикиМаус им се допаѓа ова.
 8. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  17.693
  Дајте малку да ја заличиме нашата омилена тема со по некоја тракичка :)
   
 9. CirezD

  CirezD Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
 10. Ilaria6

  Ilaria6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Мене ми е омилена Nina Kraviz :l: други: Pan Pot, Carl Cox, Deborah de Luca, Solomun..а од нашиве Никифор.


   
  На ♡Vildana♡, КикиМаус и CirezD им се допаѓа ова.
 11. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  17.693
   
  На CirezD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.337
  Допаѓања:
  83.597
  Пол:
  Женски
  Пред 6-7 години журките на бел рај беа бомбона .Имаше излајдници луѓе кои идеа специјално за тоа ама имаше и што да се слушне и цените беа добри влез беше 250-300 последно годинава цената на карти е 400. Баш заради организацијата многу одбиваат да дојдат затоа што не е тоа тоа.Се собираат луѓе само од гратиси и по некое друштво кое дошло да види што како. Го изгубивме друштвото за журки старите трансери почнаа да се откажуваат,не од музиката туку од настаните кои се организираат. Можеби некогаш ќе биде подобро ама искрено не ми се верува :)
  Во Хавана навистина е гужвање ама барем не пуштаат малолетни последно кога бев барем беше така.
  Јас сум повеќе за даркче па еве нешто омилено :) Светско а наше :)

   
  На ♡Vildana♡, blueeparadise и КикиМаус им се допаѓа ова.
 13. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.108
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Оваа се чекашее одамна се спремаав транс слушам уште од 6то одд иииединствена љубов ми е првпат бев на 18год на транс ии која сака трансерка нека ми биде другаркаа бидејќи неам ниедна такваа.Сама слушам мое друштво се српско мислаааам ХЕЕЛОООУ ја слушам српско ама не Шабан ауф:@
  И секој што ќе го сретнам или вака се викаат глава го болело неам со која да си се журкам другари иам ама со машко не ми се оди у никој случај...И се надевам понарака ќе одам н отворено место и тоа мора да биде:!:Бидејќи ќе пукнам од мака дека нниеднаш неам одено:sweat:
  Инаку гоа транс највеќе слушам

  [​IMG]

  Ве сакам трансеркииии:inlove::inlove::inlove:

  И ова ми е нешто најпосебна
   
  Последна измена: 19 август 2016
  На Rock\m/girl, Bescheiden, Prijatelot и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Dabria

  Dabria Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.225
  Пол:
  Женски
  Нешто постаро од мене.
  Типов е од Македонија и прави одличен транс. :)


   
  На Rock\m/girl, Bescheiden, КикиМаус и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Џони Џип

  Џони Џип Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Машки
  И шо има тука одлично и правено кога се е на програм и сите траки имаат исти ритам! |(
   
 16. Dabria

  Dabria Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.225
  Пол:
  Женски
  ^
  Очигледно не си бил на транс журка. :D
  И мене не ми се допаѓа кога слушам дома, пред ПЦ. Ама транс журките се одлични.
   
  На КикиМаус, WhateverForever и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
 17. Џони Џип

  Џони Џип Активен член

  Се зачлени на:
  16 август 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Машки
  Одамна несум бил на журка на отворено. Работата е вените ме чешаат на таквите журки. ;)
   
  На BlackNight и Dabria им се допаѓа ова.
 18. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  5.307
  Пол:
  Женски
  Тогаш седни си во џипот и пушти си8)
   
  На Bescheiden, Viktorijaaa5 и КикиМаус им се допаѓа ова.
 19. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  :l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l::l: ДА!!!!!
   
  Последна измена: 19 август 2016
 20. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  6.308


  Краставе жабеее!! :D
   
  На Vitaly и Dabria им се допаѓа ова.