1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Ifigenija

    Ifigenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Max factor имаат прекрасни пудри, а и Seventeen исто така, но најдобар избор е Маx factor кажувам од искуство и јас имам мрсна кожа, па оваа пудра целосно матира и дава убав изглед на лицето.
     
    На Сињорина му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    да мах фактор матира и добро покрива но исто така е и тешка пудра...со оглед на тоа дека јас испробав милион мене најмногу ми одговараат минерални пудри и тоа во прав по можност и чудо некое многу подобро покриваат и плус тоа кожата изгледа многу поприродно не се ни познава дека имам пудра
    пробајте ;)
     
  3. femme123

    femme123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    L'oreal и течните и камените пудри се одлични навистина..фанатик сум за шминка и топло ви ги препорачувам :)
    True match е нешто кое мора да се проба..а на црната листа би ја ставила Max Factor Seamless & Max Factor Natural minerals (прав).Max Factor lasting performance е исто така добра.
    Доколку патувате надвор од Македонија и имате можност до MAC козметичките производи не плашете се да купите нешто затоа што навистина се прекрасни.Штета што кај нас ги нема, врвна козметика со не толку скапи цени :)
     
  4. GlamGirl

    GlamGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Не ставам мн пудра,некогаш ич. Имам мн мазно лице без мозолчина.А за вечерни излегување прво подлога крем,па пудра од Essence
     
    На Menasss му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    NA BURZOA so cetkicka e taka se macka na liceto,mogu e dobra,okolu 900 denari e
     
  6. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Mac gi nema nigde na Balkanov, ne e samo kaj nas, za zal. Bas koga ke odam nadvor od Mkd obavezno kupuvam nesto od nivnata kozmetika, dali cetki ili pigmenti, na niv im imamm najgolem merak :)
     
  7. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    со пудрите си имам мака неможам да си најдам соодветна :| последната што ја користев беше импала и ужасно потемне едно време бев жолта во фаца кога ја ставав :| ако може некој да ми препорача убава пудра за чуствителна кожа???
     
  8. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Епа за чувствителна кожа најубави се пудрите на Revlon, малку се поскапи ама дефинитивно се најквалитетни
     
  9. BlackPearl

    BlackPearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Пудрата Yongderm се уште не сум ја пробала, но ги корисатм лосионот и кремата и сум презадоволна, особено од кремата. Многу помага за сувата кожа,јас веќе гледам резултати. Ми кажаа да ги користам лосионот, кремата, и пудрата заедно за почисто и поубаво лице. :)
    Инаку Youngderm ги произведува Алкалоид, ќе ги најдеш во сите аптеки и големи супермаркети. Сето тоа би те чинело 300 денари максимум. ;)
     
  10. femme123

    femme123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Yongderm се одлични .. исто така и камените пудри им се(беа) мнг добри .. меѓутоа не сум сигурна дали може некаде да ги најдете, колку што знам не се на пазарот повеќе.
    Дефинитивно Алкалоид треба да пушти своја сопствена линија со шминка, штета што прекинаа со тоа.
     
  11. purple.butterfly

    purple.butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    23
    Не знам зошто си ја ставила Max Factor Natural Minerals на црна листа, мене ми е супер, оти немам никакви проблеми со лицето, немам шо да покривам, само сум многу бледа насабајле кога ќе станам, па ставам малку „боја“ ;) Сеа поскапа е малку, околу 900 денари, ама мене ми одговара, оти ако ставам било каква течна пудра, чуствувам како да имам маска на лицето, а оваа воопшто не ја сеќавам, а го добивам ефектот што ми треба.
     
  12. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Jas nemam nekoi problemi so kozata,imam cisto lice i koga se sminkam ja koristam samo tecnata pudra na SEVENTEEN i sum prezadovolna,a kamena i pudra vo prav ne koristam voopsto nemam potreba
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Јас имам проблем со убава нијанса да одберам.Имам темен тен,ама што знам како да ви објаснам...како чоколадно млеко баш,не оној црвеникав тон,туку темен,бледникав,што знам...Е сега претежно светлите пудри ми се погодени од тој агол,имаат нецрвеникава нијанса,ама не иде да ставам таква зошто нели имам темен тен,а пак темните ми се црвеникави и изгледам како изгорена.Вратот поинаков,лицето поинакво...страшно,а таква нијанса ни за лек не можам да најдам,ниедна не ми се погаѓа.
    Користам инаку од севентин,менхетен едно време,ама тешко ми мирисаше и се откажав,од авон користев,не сум задоволна од течните,излегува како масло на површината на кожата и ми создаваа митисери,единствено во прав,минералната им е одлична,а и камената исто,а стик пудрата ни во сон повеќе,не се впива во кожата ако имаш крема претходно ставено.Лореал користев,од чисто лице добив страшни бубуљици,баш по целото лице,а од руменилото јаболчниците ми се направија лом,внатрешни,болни,со потенцијал да остават дупки.Макс фактор користев и ми е страв пак,затоа што по две потрошени пудри кожата почна да ми добива сивкаст тон,потоа прочитав по интернетов дека наводно содржеле жива и чести биле таквите случаи.
    Во план ми е да ја пробам од Дебора,ама не знам никој со искуство од користење на истава,па ако има таков нека се јави!А и предлози поинакви од горенаведените се добредојдени! :lol:
     
  14. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    I jas imav problem so bojata i mojot ten e temen ama onaka ne do tolku mnogu i nikako bojata na pudrata da ja pogodev,nekoi mi bea premnogu temni epten mi pravea razlika a nekoi na crveno e sega ovaa od Seventeen br. 5 mi e najpogodena za bojata i zatoa ja koristam a za drugi pudri i nemozam da ti dadam nekoj sovet neznam
     
  15. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Орсекогаш имав проблем да си најдам пудра соодветна за моето лице, но сега ја имам Max Factor и не би ја сменила за ништо. Конечно најдов пудра која ми одговара и на типот на кожа и на тенот, зошто сум со блед тен и прв пат имам пудра која ми одговара.
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу светол тен,па дури и пудрите со број 1 ми се темни,односно ми даваат некоја жолтеникава нијанса.Ама и онака не ставам многу,и поретко,па сега имам течна од мисс спорти,колку за минимално покривање,против акни,и камена пудра од аура.Не знам,некако таа ми се погоди.Течната дури и повеќе ја користам како коректор ,не ја ставам на цело лице,пошто почесто ставам од камената.
     
  17. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Многу е тешко да се избере правилна пудра. Сум користела се, од L'oreal, Max Factor до Clinique, Bobby Brown, Estee Lauder. МАС се уште не сум пробала, ама спаѓа во родот на Bobby Brown. Како и да е, доколку не го погодите тонот, џабе е убавата пудра. Досега најмногу ми се има погодено Clinique камената пудра - воопшто не се познава, но е и доста скапа - 2400 денари. Сега ја користам Individualist на Estee Lauder и добра е, но не е најдобра. Генерално мислам дека за секое лице е индивидуално, многу зависи од кожата и дефинитивно треба помош од професионалци. Има типови на кожа кои со Young Derm можат да изгледаат подобро од оние кои на пример користат Chanell. Тоа е. :)
     
    На brida и eleni23 им се допаѓа ова.
  18. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Еве и некои мои искуства, Севентин тајм плус, многу убава пудра покрива многу, ама по второто паковање ми се презасити лицето и веќе не ја користам. Гош едно време користев, убава пудра за нормална кожа, само со цената малце ми беше поссолена и не користам. Менхетен-добра, ама само за вечерно излегување зашто го бетонира лицето. Моментално користам импала 3ка по мноооогу поволна цена а, многу ми се погоди. Не е се до цената, јас сум многу задоволна. :)
     
  19. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    И јас користам импала тројка, сеа сакам да ја пробам таа новата импала што е со пумпица викаат подобра била... Исто сакам да ја пробам севентин тиме плус гледам доста ја фалите... Иначе скапи пудри не користам... И јанг дерм користев едно време и добра е ама за преку ден, не за навечер... А тоа дека не се произведуваат веќе не е вистина, уште ги има и ги има во сите поголеми маркети, на пазар и скоро во сите аптеки и се мн ефтини некој 50, 60 денари... А ако ја има некој пробано импала новата со пумпица нека писе дали се разликува од страва пошто 100 денари е поскапа, па би требало да има подобар ефект...
     
  20. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99

    Лилит пробај со пудрите на ардеко мислам дека ќе ти се совпаднат. Една моја другарка има тен како тебе, според тоа што го опиша и она е задоволна 800ден ја купи од некоја парфимерија во радовиш. Но сигурно ја има и тука во нашиве, види во Unique и таму најдобро можеш да пронајдеш затоа што имаат голем избор, само им објаснуваш што бараш и ти даваат одма на лице место да пробаш се додека не ја најдеш таа што ти треба. Поздравче