Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

 1. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  316
  Сум пробала многу пудри, освен Max FActor. Инаку порачав од ТопШоп една пудра, мислам дека се викаше True Cover, на база на вода. Морам да кажам дека иако не покрива така како што кажуваат на телевизија, доста добра пудра е и ја има во две нијанси, а најважно од се е тоа што не предизвикува појавување на бубулици и акни. Друго, се ми се чини дека овде во Македонија нема квалитетна шминка. Кога бев во странство, поточно во Америка, имаше таков голем избор на квалитетни пудри што стварно не знаев што да одберам. Користев Лореал и Ревлон и ниеднаш на лицето не ми се појавија бубулици и акни! Сега користам пудра на Мис Спорти, со заштита против акни и задоволна сум. Инаку и таа бугарската Импала е доста добра. :) Кога ќе ја потрошам Мис Спорти ќе ја пробам Јанг Дерм од Алкалоид. :)
   
 2. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  12
  Da tocno ja imam coristeno pudrata true cover od top sop koga ja kupiv ocekuvav podobri rezultati za pokrivanje Ali od koga ja staviv na lice osetiv kolku mi e vlazno I prijatno se osetiv,znaci super e kako go osekas a pokriva kako normalna pudra.momentalno ja koristam gosh crnata I ne bi ja menuvala za nisto
   
 3. Claudia

  Claudia Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  27
  young derm ли спомна некој? Хахаха попрво би се намачкала со паштета :lol: Се салам секако, ама одмана немав чуено за таа пудра, а и колку што се сеќавам не е убава...Ако сакате убава пудра и за ден и за вечер, што не мрда од лицето, што не се познава (нормално ако знаеш колку да ставиш), што покрива, а не предизвикува акни - тоа е дефинитивно Max Factor. Јас сум презадоволна. Околу 700 денари е, ама мене ми трае по неколку (6-7-8) месеци и се исплаќа. Сепак убавата кожа нема цена нели?
   
 4. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  и ја сакав едно време да порачам true cover ама ми викаа дека ич не била добра и дека ништо не покривало обична пудра повеке покривало од тоа :? и се откажав не си порачав... а вие викате добра е а..? и вистина е тоа дека не се пресликува на блузата и дека долго трае или нема благе везе...?? :lol: :?
   
 5. tjara

  tjara Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  пудра

  ХЕЈ ДЕВОЈКИ........ :D Јас сум 'зависничка' од пудра користам SEVENTEEN,проблемот е во тоа што после 2 Часа пудрата ичезнува тоа ужасно ме нервира.Дали некоја од вас го имала тој проблем и како го решила .
  Одчекувам одговори................:D
   
 6. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12

  имаш мрсна кожа? обично на мрсна кожа пудрата за 3-4 саати исчезнува :? мене на носот и почетокот на обравчињата ми исчезнува дека имам мрсна кожа... и проблемот го решавам со тоа што додавам пудра во прав или камена исто е...
   
 7. Simona-M

  Simona-M Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Камена пудра врз течната... Мислам дека би требало да помогне
   
 8. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  316
  Маца, јас користев True Cover и да ти кажам право, не покрива онака како што кажуваат на телевизија. Таа покрива флеки и се, само не покрива она ептен изразени делови како ептен црни бенки и слично. Инаку од неа не се прават акни и други оштетувања на кожата, затоа што е на база на вода и нема масла. Тоа е твој избор, сепак се работи за различни типови на кожа, на некого му одговара на некого не. Ама сепак како што кажа една девојка овде - здравата кожа нема цена! Значи мора да бараме, да испитуваме она што најмногу нашата кожа го сака и она што е најздраво за истата.
   
 9. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  значи вреди да испробам? ;)
  ај да присоберам пари па може ке ја порачам... сепак фала ;)
   
 10. kukli4ka-1

  kukli4ka-1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  IMPALA течна пудра.Таа ја користам и е навистина мн добра,све покрива.
   
 11. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  61
  користам течна пудра од авон (смирувачки ефект)30мл околу 350 ден е,кога е на попуст,а почесто е :) . прексрасно се впива на лицето и долготрајна е, ги покрива недостатоците и не би ја сменила за никоја друга,ја користам повеке од 3 години и задоволна сум ептен :)
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.823
  Пол:
  Женски
  ^^^А бе убава е таа, и јас ја имам ама не покрива многу, речиси како со крем во нијанса да се мачкам
  А за тоа дека е со смирувачки ефект, демек, навистина е добра барем црвенило ми смирува :?
   
 13. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  264
  Пудрата од Авон со смирувачки ефект и јас ја користам ама како дневна и мн сум задоволна покрива се и се совпаѓа со тенот а за навечер Deline и Менхетан со мат ефект ств добра пудра а може ли совет препорачајте некоја камена пудра Pls :D
   
 14. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.680
  Ај ако знае некој нека ми препорача некоја добра течна пудра за сува кожа. Но нескам да биде со колаген и слични работи бидејќи ако почнам уште сега да ставам дупла доза на колаген на лице ќе завршам на 30 години со куп брчки.
  И да не биде нешто ептен како лицето во кал да сум го ставила.Не дека имам некое проблематично лице,напротив чисто ми е лицето и немам бубуљици,меѓутоа знае да се појави некоја пред да добијам и малце ми е непријатно.
  Фала однапред :)
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.073
  Допаѓања:
  16.555
  Пол:
  Женски
  Користам камена пудра Visions од Oriflame и задоволна сум.
   
 16. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  626
  Допаѓања:
  1.037
  Пол:
  Женски
  и јас користам пудри од орифлеим и супер се!!!!
   
 17. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.823
  Пол:
  Женски
  Фолен, ако имаш чисто лице немој многу да се замараш за една-две бубуљици. На секој се јавуваат, не користам и јас бог знае што, подобро е кожата слободно да дише. Ама ќе ти препорачам кога веќе прашуваш, на Мис спорти, тинејџерска колекција е, не се тешки пудри, јас ја имам таа против акни, и искрено е многу добра. 160тина денари е и има за сите типови на кожа. Или пак братучеда ми користи на puzlle, и таа е супер, тие имаат и многу други кремчиња, коректори и слични помади. Мислам дека и таа не е скапа многу.
   
 18. zanicka

  zanicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  luge ke moze li nekoj da mi kaze kako ja nabavivte true cover?ako moze neka pise broj nes e-mail-sto i da e odnapred vi blagodaram
   
 19. Klara20

  Klara20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  ahhh, MAX FACTOR definitivno spored mene ! ja koristam cel zivot, ne sum ni probala da koristam druga pudra od sto sum prezadovolna so ovaa :)))
   
 20. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  316
  И јас мислам исто, Miss Sporty Light Energy, Instant anti fatigue effect, против акни - супер е, јас ја користам. Многу е лесна и не ми се прават акни од неа. Некогаш ја користам Имапала, кога сакам да покријам нешто на лицето. Доста добра е и пудрата од Giordani. А за камена пудра ви ја препорачувам пудрата Air Soft Powder од Орифлејм.