1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Bela99

    Bela99 Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Na catrice epten e dobra alk epten e matirana za vecerno izleguvanje go izmaznuva liceto ..:)
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    :smirk::smirk::nod:Здраво девојки, дали некоја од вас ги користела Healthy mix и 123 perfect cc cream од Bourjois да ми направи споредба? Барам некоја по light пудра или бб крема што би одговарала за комбинирана кожа, но да е со покремаста структура (да не е премногу сува и да дава cakey изглед) и не мора да е со некоја голема покривност, само за изедначување и свежина на лицето. Секој предлог е добредојден :nod::mm:
     
  3. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Хмм... Според мене Хелти миксот е попокривна и потрајна и не се пресликува многу, но е и похидратантна од ЦЦ кремот, а не знам колку тебе ќе ти оди тоа во прилог штом имаш комбинирана кожа. Како и да е и кај двете ќе ти биде потребно да ги фиксираш со малку камена пудра. ЦЦ кремот е исто така одличен, но најголема маана му е што се пресликува (посебно на телефон :) ), а инаку одлично го изедначува тенот, не ја суши кожата и изгледа многу природно.
    Според ова што бараш, ЦЦ кремата е повеќе соодветна иако не знам како ќе се однесува ако имаш изразито масна т-зона.
     
  4. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Thanks @Avery Немам некоја претерано масна т-зона. Знае да ми просјае малку челото по неколку часа, порано многу брзо светнуваше ама ми се нормализира до негде периодов. Секако ќе ја сетирам со малку трснслуцентна или минералната на алверде. Некако мислам веќе дека и не ми пречи толку тоа просјајување колку што не ми личат веќе мат пудри кои го сушат лицето. Малку healthy glow :lol:
     
  5. Redrosses

    Redrosses Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Taa so pipeta li sto e?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.682
    Пол:
    Женски
    @Sanja.x не би ти ја препорачала Хелти микс ако имаш комбинирана кожа. Ако ти е нормална накај сува, може да ја пробаш. Разлика има , и двете се со средна покривност, ХМ е со glowy финиш другата е полу мат.
     
  7. Bela99

    Bela99 Нов член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    [​IMG] eve ja i sum prezadovolna

    Jas sakam da prasam dali bi mi preporacale pudri na avon? Ili tie kremite dnevni za lice nutra effect za hidratacija?
     
    Последна измена од модератор: 20 февруари 2018
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    @koritsaki образите ми се нормални/суви. Дали си ја користела цц кремата? Има "покремаста" или "попрашкаста" структура? Се извинувам што досаѓам волку ама подолго време не можам да си погодам пудра како што сакам.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.682
    Пол:
    Женски
    Ја немам користено цц кремата , ама и таа е наменета повеќе за нормална до сува кожа. Може на образите ќе немаш проблем но ако ти се мрсни останатите делови од лицето , ќе ти свртне таму побрзо. Јас имам мрсна кожа , и ХМ не ми одговара и со камена или пудра во прав издржува пудрата 2 - 3 часа максимум. 123 перфект би ти одговарала повеќе.
     
  10. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    А зошто на лице место не си пробаш од тестер да видиш како ќе ти легнат различните пудри, па потоа да се вратиш и да си одбереш некоја? :)
    Јас имам нормална до комбинирана кожа и ја избегнував Healthy Mix баш поради тоа што ја препорачуваат за сува кожа па мислев дека со неа ќе светам како лампион, но по проба на тестери излезе дека таа најубаво ми лежи на лице, а и онака ми беше здосадено од мат пудри па ја зедов неа.
    Со малку пудра во прав на критичните зони (јас ја користам банана пудрата од МУР, но буквално можеш било која), и спреј за фиксирање преку цело лице мене ми издржува цел ден на лице, со свеж здрав изглед, без да сјаам масно.
    Затоа, најубаво пробај си :)
     
  11. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    И јас имам суви образи, ја пробав цц од тестер и ми прави лишаи на тој дел, се откажав од неа веднаш.
    Имало на Bourjois некоја нова бб крема што била похидратантна, побарај ја па сподели искуство :)
     
  12. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Не погодив и не погодив пудра ;(...Препорака за лесна, секојдневна пудра да не е мат,светла нијанса со жолт подтон. По можност не многу скапа. Има нешто? :$
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Девојки дали вреди да ја нарачувам од тука оваа пудра?
    Бидејќи не можам да отидам до Солун а сигурно не е на попуст.

    https://www.lookfantastic.com/mac-s...rious-shades/11471613.html?variation=11471626

    Ептен ми е мерак да ја имам, и дали некој знае колку беше поштарина тука.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    па Mac нели има и кај нас?
    или пудрава ја нема?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Има ама 40 евра е.
    Оваа горе е 32 евра + подарок и фри шипинг.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.682
    Пол:
    Женски
    Можеш да ја порачаш од овде , само во врска со маскарава ја добиваш ако нарачаш нешто над 35 фунти ( или во евра 39) од MAC. Како и да е со или без маскарата, повеќе ти се исплати да ја порачаш отколку да ја купиш од Мк :)
     
    На ludamaja10 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    @koritsaki те молам една консултација. Подолго време те читам на форумов, и сакам да ми препорачаш која пудра да ја земам. Имам мрсна кожа, значи која и пудра да ја користам, мора да ставам и камена и пак ми свети лицето после некое време. Се мислам помеѓу estee lauder или Mac studio fix. Знам дека си ги користела и двете и можеш да ми дадеш добра компарација измеѓу тие две пудри.Ми треба да е мат и да има добра покривност. Фала однапред
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.682
    Пол:
    Женски
    @jb82 и јас имам мрсна кожа - и двете пудри ги имам користено. Таа на Estee Lauder Double wear сигурно 5 пати по ред ја имам купувано , но последен пат кога ја користев лицето почна да ми свети доста од неа (сигурно ми се презасити лицето) и повторно не ја купив. Моментално ја користам Studio fix на MAC , и сум многу задоволна, покрива убаво и е трајна , плус имаш доста нијанси за избор. Ја користам во комбинација со пудрата во прав на Dr.Hauschka. За моето масно лице пудрите во прав ми се спас. Дали си пробала некоја пудра во прав?
    И дали користиш прајмер или крема за лице? И тоа е доста важно :)
     
    На ludamaja10, jb82 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Оваа е оригинал така? И дали знаеш за колку време стига?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.682
    Пол:
    Женски
    Досега имам порачувано 4 пати од lookfantastic , и се било во ред. 100% се оригинал производите. Мене ми стигнувале пратките за околу 20-25 дена
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.