1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.126
    Пол:
    Женски
    Јас да влетам во муабет, знам дека е ЦЦ кремава донесена и кај нас, но да не случајно од прилика и ја знаеш цената? Дали е можеби цена слична со течните пудри или поефтина/поскапа? :)
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Редовната цена мислам дека беше околу 750. Ама речиси секој месец е на некој попуст, па може да се најде намалена до кај 500 денари.

    Mислам дека во Анабела во Сити Мол моментално сè од Боржуа е на 50% попуст. Хелти Микс е намалена само 30%, а сето останато 50%.
     
    На ludamaja10, BabyStyle и MagsDestiny им се допаѓа ова.
  3. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.693
    Допаѓања:
    1.990
    essence_fresh_fit_make_up_foundation07.jpg
    Ја има ли некој пробано новата пудра на Essence, Fresh&Fit? :?:
     
  4. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Да, мислам дека ја видов во ДМ. Имаат донесено нови производи.
     
  5. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.693
    Допаѓања:
    1.990
    Каква е??
     
  6. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Не знам, не сум ја купила. Ако не се лажам @kim.k ја имаше постирано во што последно си купивте.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Revlon Colorstay конечно намалена во Космо, 695 денари. :)
     
    На xxAngelxx, crazylady, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Барам соодветна течна и камена пудра, имам мрсна кожа на Т-зоната а останатиот дел од лицето сува. Со @Mishela утврдивме дека имаме ист тип на кожа :lol: сакам нешто поприродно и без многу хемии во составот(ако е можно такво нешто:lol:) па ако може помош околу изборот :inlove:
     
    Последна измена: 6 мај 2018
    На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И јас се наканив да ја пробам cc кремата на боржуа. Би ја замолила @koritsaki да сподели повеќе мислење ако ја користела, јас до сега немам користено Cc крем.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Природна варијанта не знам, зашто мене таквата декоративна козметика не ми одговара.
    Ниту нaјевтините пудри од Алверде ми беа добри, ниту најскапата која ја зедов од Др.Хаушка.
    Хаушка беше права утка за мојата кожа.

    Со години ја користам Ревлон Колорстеј за масна кожа.
    За пудра во прав можеш да разгледаш тука во соодветната тема, овде да не мешаме предлози за такви пудри. :)
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.406
    Гледам на попуст е, ама искрено страв ми е да ја купам пак. Некако како во последно време кожава да не ми ја сака пудрава. Не знам, можеби дека е веќе постара, одамна отворена. Ама како покривноста да не ми е иста како на почетокот.
    Како да ми се „собира“, многу чудна.

    Се мислам да ја пробам за промена 123 перфект. И таа една на Мејбилин исто ми фати око, 24 hours
    upload_2018-5-6_15-31-4.png . Ако ја користел некој нека пише 2-3 збора. :D
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.037
    Пол:
    Женски
    Мејбилинот оксидира и тоа доста. Покрива доста и е потешка. Мојата заврши во корпа.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Мене (Ревлон) пудрата ми е поубава. Прв пат ја купив на 17 години, имав другарка која ја користеше од сам почеток на шминкање и пудрата ми беше претешка и мирисаше на креч, на некој гипс, не знам како да опишам ама веројатно ме разбираш.

    Дефинитивно не е за толку млада кожа, ептен ми беше тешка, леплива и ми изгледаше како малтер, не ми одговараше.
    Втора шанса и' дадов на 21, од тогаш немам посегнато по друга пудра.
    Многу ми сметаше претходната формула. Не се сушеше во мат, т.е. оставаше некој леплив финиш и дефинитивно не беше пудра која би ја носела преку ден.
    Сега е потечна, полесна на лице и многу лесно се бленда и надоградува. Плус, нијансата ми е пресудна мене зашто имам многу светол тен и тешко наоѓам соодветна која не е ептен изразито жолта.

    Немам многу за покривање, но кога имам пудрата ми е сосема доволна, по потреба за тоа додавам коректор.
    Ептен ми е погодена, а дека не е за сечиј вкус тоа нормално, знам многу на кои уште им е претешка или не им одговара.
    Среќа моја не сум од нив, инаку навистина не знам како ќе најдев друга пудра која би ми одговарала до таа мера.

    Maybelline ја немам користено, не ги сакам нивните пудри.
     
    На wannaBeMomma, Rose96 и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Ми треба пудра некоја лесна за секој ден ,нема потреба да има голема покривност кожата ми е нормална не ми е ниту сува ниту мрсна ,препораки ?
     
  15. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Mishela ако не се лажам мислам дека ја имаш и Studio Fix Fluid. Која е подобра според тебе, оваа или на Ревлон?

    При парички сум ама не знам дали да ја купам Судио Фикс. Што прочитав рецензии на нет сите и’ даваа предност на Ревлон бидејќи дава сличен ефект и има многу пониска цена.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 ќе ти се допадне ЦЦ кремава на Буржуа со сигурност. Не е мн покривна но ко за ЦЦ крема е супер , лесна е , јас ја користам со пудра во прав одозгора и трае околу 5-6 саата , лицето ми се масти најчесто на тзоната. Нијансата што ја користам е 31 ivory. Мене ми се допаѓа ептен баш пробај ја , ќе ти се допадне мислам.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.966
    Пол:
    Женски
    Зависи до која цена бараш, од мене придлог се овие две, баш се некако лесни како за секој ден и плус се ефтини. Исто така и серумот од Bourjois може да ти одговара.
    s-l300.jpg
    essence_fresh_fit_foundation_review.jpg
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Ги имам Studio fix и Prolong wear. Повеќе како за секојдневна употреба ми се допаѓа втората.
    Студио фикс е покривна, ама мене ми е малку тешка како за секој ден и ја мешав со дневна крема. Ептен ја осеќам на лице и ми тежи понекогаш, особено кога е зима. Малку како да ми го поти лицето, така ја чувствувам и ја користам само за некои прилики кога ми треба некој профи изглед, ма да и Ревлон ми е убава за таа намена.
    Кога би морала да бирам, веројатно би ја купила Ревлон сепак.

    Пробај ја од тестер ако се мислиш дали да ја купиш. Ако пак толку ти е мерак, земи ја. Убава пудра е, ама не би ја купила пак затоа што Пролонг повеќе ми одговараше, а за Ревлон не коментирам - она секогаш ми е супер за која било пригода.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  19. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.406
    Сменета ли е форумлата сега од кога ја ставија со пумпичка? И што правиш во врска со одблесок од блиц?
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.665
    Пол:
    Женски
    Формулата е иста, не приметувам разлика од претходно. А проблем со блицот немам, никогаш не сум имала.
    Таква ми беше таа најстарата верзија што мирисаше на креч, откако за прв пат ја сменија формулата го немам повеќе тој проблем, никогаш не испаѓам бела на слики.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.