1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Da koristam i kamena pudra rimmel stej mat , prajmer na garnier i fiksator na avon no efektot e toj. Koristev krema na alverde so zeleno kapace za mrsna koza ama nemav nekoj dobar efekt. Ke ja probam revlon colorstay koja cena e so namalenie? Blagodaram :*
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Пробај ја Гамарде за масна кожа, кремата од Алверде не е баш соодветна и доста е леплива.
    Ревлон е 695 мкд во Космо.
     
    На koritsaki и Kjara15 им се допаѓа ова.
  3. Искра 90Ј

    Искра 90Ј Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    168
    Шѕо мислите за Vichy dermablend гледам во Зегин ми ја промовираат? Ја има ли некој користено? Задоволни, не?
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Убава е, неодамна знам дека излезе и некоја друга Дермабленд 3Д ако не се лажам, во тесна долга туба за масна и проблематична кожа.

    Јас сум ја користела Дермабленд, најсветлата нијанса ми беше супер. Ако ти е тешка за преку ден, можеш да ја мешаш со дневната крема/серум, така се добива некој полесен изглед, полесна покривност и убаво изгледа.
    Јас ја користев „фул“, без мешање. :lol:
    Убава ми беше, иако без пудра во прав светнував многу брзо во пределот околу носот.
    Зависи каква кожа имаш, мислам дека не е баш за ептен сува и осетлива кожа и би била добра за сите кои имаат нормална до комбинирана кожа.
    Па би била во ред и за масна кожа, ама со соодветна подлога и/или база, плус нормално пудра во прав.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R бидејќи си најзадоволна од Catrice HD и на повеќе наврати ја препорачуваш :D
    Некни во dm пробав малку на виличната коска, 030 ми одговара и мислам да ја земам, ама пред да дадам пари ме интересира од искуство. Бидејќи прочитав дека оксидирала - дали оксидацијата е незабележителна или прави драстична разлика (од неколку нијанси) во бојата помеѓу лицето и вратот? Исто така, дали кога ќе ја нанесеш на цело лице има онаков, прашкаст финиш, да ствара лишаи, или не е тешка за носење?

    И уз пат, ако имаш користено било кој од Catrice, камуфлаж или течен коректор, ме интересира колкава им е покривната моќ, стриктно за темни подочњаци и по некоја ситна темна флека од скорешно мозолче?
    Фала ти однапред :hug:
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас користам 010 и ми е таман кога не сум исончана. Искрено, јас не забележувам никаква оксидација, а ја користам истата пудра од лани (штом завршам со мислењево ке проверам рок на траење).
    Има прашкаст финиш, мене воопшто не ми е тешка, и што е многу битно - не е леплива (неколку минутки по нанесување се суши и не лепи) за разлика од revlon colorstay.

    Ги имам и двата коректори на катрис и сум презадоволна. Течниот камуфлаж супер покрива, ја имам најсветлата нијанса (порцелан 010) и го користам само под пудра (за осветлување на темните кругови и покривање црвенило на образите). Камуфлажот во кутивче за сенка (кремастиот) го користам и самостојно (до толку ми е погодена нијансата) и исто така одлично покрива, мене ми ги покрива дури и акните, за подочњаци да не правиме муабет. Артдеко има сличен производ и можам да кажам дека катрис е одлична замена за пониска цена.
    Не знам каков коректор бараш, ама кој и да го одбереш - нема да погрешиш. :)

    П.С. Ја се надевам дека ке добијам поклон пакет од Catrice (HD пудрата, течен и камуфлаж). :wasntme: :handshake: (fingers)
     
    На LollySky, Harper, Flower27 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    За оксидацијата испаѓа кај секој различно; кај тебе не се забележува, а на форумов во доста коментари, па и само онака барајќи на Google во рецензии и видеа има поплаки дека сепак оксидира, па сум на мисла да не е до тој степен па да видливо ми двои бојата на лицето од вратот :?:
    Сепак мислам дека ќе и дадам шанса, сега за сега 030 ми е таман погодена на тенот (со надеж дека нема значително да ми оксидира при носење), а понатаму в лето може да земам капки за потемнување, зошто се дешава од одмор да се вратам чоколадна а ла чистокрвна нигеријка :rofl:

    За коректор долго време го користам течниот на Aura, ама сега се мислам да сменам малку, сакам да е доволно покривен да ми ги скрие екстра темните подочњаци, па мислам да го земам течниот на Catrice :)
    Фала ти многу за мислењето (highfive)
     
    На x.Daisy.x и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  8. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @MagsDestiny можеби и мојата оксидирала ама јас не забележувам разлика. :D

    И ептен позитивна работа е тоа што и без камена пудра е супер. Не светнувам воопшто, а сум ја носела 5-6 часа без камена.

    Многу е битно и што крема ке ставиш. Со прајмер не е тоа тоа, ми светнува носот по 2-3 часа. :)
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Зимно време кожата од комбинирана ми преминува во нормална, па на моменти дури и сува, и тогаш ја користев Bourjois Healthy Mix, а минатото лето користев мат пудра од Golden Rose, и со ниедна не користев ниту прајмер ниту крема, и не светнував нешто претерано, онака нормален (не мрсен) сјај по неколку часа.

    Ама ќе видам, во план сум утре да појдам до dm по пудрава, па дур ја испробувам од тестер дали можеби ќе ми оксидира, уз пат ќе разгледам и некои креми од Balea кои евентуално би ги користела под неа :)
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Која е најсветлата нијанса на Боржуа 123 перфект? Во Шатци ја купив 51 light vanilla, таа им беше најсветла, но ми е темна. А пудрата ми се свиѓа ептен. :(
    Сега планирам да купам осветлувач, па кој е најевтин?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.884
    Пол:
    Женски

    51 e најсветла :) на Алверде има осветлувачи , јас го немам користено , мислам @marta993 знае за цена :)
     
    На ludamaja10, marta993 и Elence93 им се допаѓа ова.
  12. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Алверде 129, Катрис 239. :)
     
    На marta993 и Elence93 им се допаѓа ова.
  13. Yuefoa

    Yuefoa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj gi ima koristeno pudrite
    L'oreal true match i revlon 24h?
     
  14. Roli

    Roli Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво која пудра би ми ја препорачале помеѓу макс фактор(која поконкретно) и катрис хд, досега ја користев аура ама нема некој мат ефект и доста е тешка пудра:|:| ви благодарам :inlove:
     
  15. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Catrice hd :)
     
    На ludamaja10 и Roli им се допаѓа ова.
  16. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Колку пари се течните пудри на kryolan и каде да најдам?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Laguna-kom
     
  18. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125

    За теми подочници само жолтиот коректор на Аура, подобро нешто нема. :)
     
    На ludamaja10, sorbet и MagsDestiny им се допаѓа ова.
  19. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Од Aura имам користено две нијанси (301 и 303) од Cover Me коректорот (не знам дали за тој ми зборуваш или има друг коректор на Aura?), и бев ок задоволна, а сега го земав Catrice camouflage течниот да го пробам, и во споредба со овој од Aura ми е погуст и попокривен :)
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Не не е тој овие се во боја и јас конкретно за жолтиот ти пишувам предобро покрива темни подочници се нанесува пред течната пудра. :)
    Инаку тој на Catrice e предобар и можеш да го користиш во комбинација со овој на Аура што ти го пишав ама и нема потреба. :)
     
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.