1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Catrice hd дефинитивно. Со камена ми издржала и 30+ степени.
     
  2. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Која пудра ја користите за комбинирана кожа а притоа да не се познава многу на лицето? Ј акористам лукс на авон, не ми двои нијансата ама некако кожата не ми ја прима. Ми останува на лице и се познава многу.. Неправилно ја ставам, или шо и праам? Под неа ставам или крема обична за лице, или кокосово масло или серум за лице.. Каде грешам и со која пудра да ја заменам?
     
  3. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Catrice hd ili rimmel lasting finish. No stavaj i krema za mrsna koza i nekoj prajmer matiracki na t zonata . Spored mene nikako kokosovo maslo. Ima proizvodi so se soodvetni za tvojot tip koza :)
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба пудра која ги сокрива иссушените места на лицето имам помрсен дел околу носот ама одреден дел на образите како на скалпот ми се прави...иссушени делчиња се познаваат. Ми треба пудра што би го средила тоа, хидратантна ваљда иначе од боржуа ја користам моментално ама не ми одговара
     
  5. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Која пудра од Bourjois jа користиш? Healthy mix, или?
     
  6. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Баш Healthy mix ја користам.
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали само со оваа пудра вака ти се суши лицето? Крема за лице претходно ставаш? :) оваа пудра на Буржуа е најхидратантна од сите што ги имаат баш е за сува кожа и чудно така да реагира лицето. @Fillia
     
    На Avery и Luminary им се допаѓа ова.
  8. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Да не ставаш голема количина? А можеби едноставно не ти одговара.
    Јас ја користам пудрата на Севентин - мат плус, за комбинирана до мрсна кожа, со заштитен фактор 20. Убава покривност има, ама е доста сува, што мене ми одговара бидејќи не ми светнува Т-зоната со часови. Ако ти треба за секојдневна употреба можиш да ставаш мали количини и ќе изгледа природно, ама ако имаш суви делови на лицето, можи да ти ги досуши.
    Мене ми е супер, со оглед на тоа дека не ја користам секојдневно, а сепак кога ќе ставам ги пополнува порите, го измазнува лицето, и пред се ја матира кожата.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Мислам накај 1200 беше
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.907
    Пол:
    Женски
    Дојдов да ја пофалам пудрата што секојдневно ја користам моментално од MAC Longwear nourishing foundation. Пудрата е со средна покривност и може да се надоградува на лицето. Има доста нијанси според мене сите идеални за тие со неутрален - жолт подтон.
    Може не е толку покривна како што е неверојатно трајна. Пудрата ја носам на работа околу 8 часа без да светнам воопшто. Ја имам носено и на плажа , по работното време (ме мрзеше да ја извадам шминката) и ја носев плус 4 часа таму и пудрава не мрдна од лицето. Ја носам без прајмер , со камена пудра одозгора. Мене ми се допаѓа одлична е како и сите MAC пудри , ја препорачувам тие со масна кожа да ја пробаат. Пудрава е повеќе трајна од обичната верзија во стаклено шишенце , не за џабе е водоотпорна. :)

    Edit: Не пишав за нијансата , мојата е NC15 , но ми е пресветла , друг пат ќе си купувам за лето NC20 , моментално ја мешам со Fix fluid пудрата - нијанса NC30 :D

    [​IMG]
     
    На Џасмин, SaNJaAaaAaa, ludamaja10 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Имам користено и maybelline affinitone и од лореал една незз точниот назив, под пудрата ставам пидлога т.е крема ревиталифт. Инаку овс порано не ми се случувало ама одкако бев да ме шминка "професионален" make up artist лицето ми стана на места иссушено и имам ваков проблем со пудрите. Имав многу пудра на лицето и имав потрошено цело (буквално ) пакетче марамици за да се избришам. ...можете да замислите како дишело лицето цел ден со таа количина фасада...и оттогаш навака сум во потрага по нова пудра.
     
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.621
    Пол:
    Женски
    @Fillia Јас мислам дека треба да ставаш некоја похидратантна крема на лицето, и под пудрата а и општо. Исто така исфрли ги од употреба влажните марамици бидејќи тие само ти ја влошуваат состојбата. Исто така користи некое нежно средство за миење на лицето, пример розевата пена на Балеа, немој сапуни и слично.
    Доколку го примениш се ова, верувам дека состојбата на кожата ќе ти се подобри, и нема да ти се прават лишаи на лицето. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Марамици користев само за дешавкава иначе користам мицеларна. Заборавив да кажам кога ми е чисто лицето немам лишај ова се случува само кога ќе ставам пудра и кога пудрата се се иссуши значи не веднаш туку по некој саат. Затоа мислам дека Bourjois не ми одговара.
    Извинете што ве испозамарав со долгиве постови :D:D:D
     
  14. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Мене вака почна да ми се суши лицето со лореал пудрата. Од тогаш имам суви делови на лицето. И јас баш истава на буржоа ја користам и пак некако ми ја впива кожата и на одредени места ми е како лишаи на лицето. Можеби и тебе ти е од лореалот.
     
  15. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    А тебе која ти е нај погодена за проблемов? Јас сум при крај со пудра и сега собирам мислења што да купам следно
     
  16. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Мене ми беше добра Ingrid ideal lumi, ама барав пудра со жолтеникава нијанса и затоа повторно ја пробав Буржоа ама ништо згрешив. И пудрите на арт деко ми се допаѓаат. Од другиве што се со средна цена скоро се имам пробано и не ми одговарале.
    Периодов ќе пробам и некоја поскапа па да видиме.
     

    Прикачени фајлови:

  17. Macufka1014

    Macufka1014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    510
    download.jpeg за каква кожа е оваа пудра?
     
  18. Kathrynn

    Kathrynn Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Iskustva so pudrava?
    FB_IMG_1531221231922.jpg
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Pudrava e " zali Boze pare " kako se vika .. znaci ni P od pokrivnost nema .. samo kje se zeznes ..
    inaku izvinete sto pisuvam na latinica , nemam mak poddrska na laptopot..
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Ужас! Сите пори ги истакнува не легнува на кожата некако чудно стои... не ти ја препорачувам.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.