1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    @Mishela
    Ти се масти ли повеќе лицето од фотофокусот?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не, дури напротив - немам приметено ниту да засвети кожата по 4-5 саати дури и кога ставам прајмер.

    Само ме нервира што на дневно светло кај порите ми се познава дека имам ставено пудра па морам да натапкам со камена одозгора, а немам потреба за фиксирање воопшто...
     
    На ludamaja10 и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  3. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Женски, ве молам за помош :lol:. Имам комбинирана кожа со масна т-зона и нормални образи. Челото посебно ми е екстремно масно. Зимава ја користам пудрата на Римел со црвено капче дека во зима ми е посува кожата ама и вака не ми одговара, светнувам после 2 часа. Се двоумам меѓу овие 3 пудри. Која би ми ја препорачале?
    pol_pl_INGRID-IDEAL-MATT-PODKLAD-MINERALNY-BUFF-301-60235_1.jpg porcelain1_1.png 5_7_7_6_3231419.JPG

    Само и да не биде екстремно мат како што е таа на Севентин мат плус зошто така па ми се прават лушпи на лицето. Немам ниту една од овие пробано.
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ти ја препорачувам втората. Првата ја немам пробано, а третата е баш мат. Од друга страна, таа на Wnw е со некоја средна покривност, додека Катрис покрива доста повеќе, па зависи што ти е приоритет.
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Не ми треба некоја голема покривност, чисто лице имам. Само сакам да си најдам соодветна пудра со која нема да светнувам по 2 часа со солидно нанесена камена, а од друга страна нема да ми се прават лушпи од што е премногу мат.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Бидејќи 123 перфект ми се потроши, би сакала да ми препорачате нејзина замена.
    Всушност испробани ми се ер мат и лореал, а ја имам ревлон, mac и на голден роуз на залиха уште.
    Инаку сакам да пробам друга пудра, за вечерни излегувања.
     
  7. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Со првата пудра немам искуство.

    WNW кога почнав да ја користам на почетокот многу ми го мрсеше лицето и светнував за кратко, но голема улога има начинот на кој ќе ја нанесеш, најдобро е убаво да ја размачкаш зошто има помрсна текстура.

    Catrice е потполно мат, имам нормална кожа, не ми се случило да ми ја излупи кожата, НО неопходно е да се нанесе убава хидратантна крема како подлога. Најдобар ефект со оваа пудра добивам ако ја нанесувам со тапкање со сунѓерче.

    WNW повеќе ми одговара за зимскиот период кога кожата ми е посува, а Catrice за во лето, заради подолготраен мат ефект.
    Нанесувам еден слој, а не места каде имам потреба нанесувам уште малку пудра со тапкање и добивам убава покривност.
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Значи сепак Катрис да ја земам зошто челото ми е екстремно масно. Штом ти со нормална кожа немаш проблем, си велам ќе ми одговара. Цена знаеш?
     
  9. PrettyDramaQueen

    PrettyDramaQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2016
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    4.192
    Пол:
    Женски
    Ќе ти одговара, само обавезно ставај хидратантна крема на образите, значително го подобрува завршниот изглед на пудрата, и подобро ќе се нанесува. Околу 450-500 ден.

    И да, немам потреба од нанесување на камена пудра врз неа.
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Дали некоја користела од течните пудри на sephora? Дали се добри? Поточно ме интересира која би била ок за комбинирана кожа. Ќе ја тагнам @koritsaki мислсм дека ти имаше сликнато некои продукти на sephora но не се сеќавам дали било пудра. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Дали ја има некаде нијансата True ivory? Во Дм ја барам со месеци и ја нема, само Ivory и Cameo како најсветли. Едната ми е темна, другата розева. Гледам на сликава стои Шатци, но не ми се сигурни...
    20190115_153603.jpg
     
  12. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    И во Космо и во ДМ нијансите се ужас, јас сакав да ја купам но имам многу светол тен и ниедна не ми одговараше. Не знам за Шатци, можеш да им пишеш на фб да те информираат која нијанса им е најсветла, иако мислам дека и таму е иста песна.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    Да , јас ја имам користено оваа пудра подоле на сликата. Покривноста и беше добра , но нем и се допаѓаше трајноста , пудрата е наменета дефинитивно за нормална до сува кожа. :)


    [​IMG]

    Од лани кај нас во Грчка донесоа и една нова во продажба , баш за комбинирана до масна кожа , ама ја немам пробано сега за сега. Ако ја пробаш баш кажи ми каква ќе е :)

    [​IMG]
     
    На Sexybaby86 и sofija014 им се допаѓа ова.
  14. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Ако ја најдеш кажи ми, јас ја имам Ivory и пудрава ја ставам само навечер и тоа ролка ако носам :D
    Многу ми се свиѓа се али нијансата ми е темна :(
     
    На Yuefoa и Elence93 им се допаѓа ова.
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    :D исто! Ја мешам најчесто со друга за да ја осветлам, а пудрата ми е баш погодена. На слики изгледа предобро иако имам проблематична кожа. А на нет гледам дека има и други нијанси, само не знам зашто не ги носат. Ќе ја побарам деновиве и во Шатци, но ако дознаеш пред мене пиши :)
     
    На kim.k му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Каде може да ја најдам пудрата на лореал, инфалибл, во стаклено шише на попуст низ Скопје?
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  17. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Женски бее....Ставив пудра од менхетен..Од оние новите ко матт што се..По првото ставање немав ништо..Вториот пат на очите од горе ми се јави црвенило и ај си викам можеби не е до пудрата..Ставив уште еднаш другиот ден 2те очи црвени горе на капакот исто ко сенка да имам црвена.. Ви се има десено и вас вака? До пудрата ќе да е или?Искустгва со ова пудрА?
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас се исфрлам од течните на Менхетн. Али моите не беа мат. Можно е да ти е од неа доколку не користиш ништо друго ново како сенки или маскари.
     
    Последна измена: 20 јануари 2019
    На black_lover и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не ти одговара.
     
    На Animali и black_lover им се допаѓа ова.
  20. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    17.554
    Пол:
    Женски
    Девојки која пудра на Алверде најмногу одговара за мрсна кожа?
    Сакам да пробам органска пудра, па слободно предложете и некоја друга не мора Алверде.
    Ја гледав и на др Хаушка но мислам дека и најсветлата ќе ми биде претемна, имам многу светол тен :(
     
    На Yuefoa му/ѝ се допаѓа ова.