1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Predlog tecna pudra za suva koza. Momentalno ja koristam bourjois, t.e dolgo vreme ja koristam. Sakam da smenam nesto novo. Solidna do max pokrivnost i za denski i vecer... do kaj 800 den
     
  2. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    45223-Loreal-Infallible-24H-Stayfresh-Foundation.jpg
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми пудра за нормална/комбинирана кожа. Да не биде тешка, средна покривност, немам проблематична кожа, само црвенило на образите. Светол тен, неутрален, не розов подтон. Сите пудри што ги имам користено ми де тешки некако, cakey ми изгледаат со што и да ги нанесувам и со било каква подлога. Имам користено Catrice, Rimmel црвената, L'oreal infallible, Golden rose HD... Ниту една од нив не ми стои убаво. Единствено задоволна сум од Rimmel match perfection и Essence fresh & fit, ама немаат трајност. Најмногу ми одговара Garnier бб крем за мрсна кожа, ама светлиот ми е темен и портокалов. Барам полесна пудра за секој ден и да не биде целосно мат.
    Извинете за долгиот пост. Фала ви однапред :*
     
  4. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Bourjois helthy mix... предобра како што бараш со средна покривност :*
     
    На lusii му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Фала ти :*
    Се мислев за неа, само ми е да не не ми издржува на помасните делови (носот конкретно).
    Која е цената отприлика? И дали има такви нијанси, светла, со неутрален/жолтеникав подтон?
     
  6. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Max Factor lasting performance, mnogu dobra pudra, sredna pokrivnost, mnogu nijansi, cenata i e 780 (jas ja kupuvav tolku) i najdobro od se e sto ne ostava nikakvi tragi na obleka pri slekuvanje, oblekuvanje i trae se duri ne ja izbrises samata. Stvarno mnogu dobra pudra. (se izvinuvam za latinicata ne mozam da namestam mi zaebava telefonot)
     
    На lusii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Ho ho ho it`s that time of the year again.

    По кој знае кој пат се пуштам во нова потрага по нова пудра оти никако да најдам нешто што ќе легне на лицево како што треба. I came close but naah.

    Ја користев Max Factor Facefinity што ми беше колку толку погодена, вредеше за парите, покривност, долго ми траеше и изгледаше колку толку природно.
    Две пакувања потрошив и ми се засити кожата и почна да ми се собира околку носот и да не се размачкува убаво и ја сменив со Loreal Infallible што све у свему ми беше океј. Прво не беше ни ваму ни таму, ама ете со прајмер поубаво легнуваше некако. Ама на дневна светлина пак си наоѓам маани, се осеќам ко да не ми убаво размачкана што нема врска зошто е доста течна и се впива ама не лежи природно, сите брчки околку устата ми ги истакнува и комедоните можеш да ми ги видиш на километар.

    Значи сеа барам некоја поефтина варијатна, ги загледував на Rimmel пудрите, ама во глава ми има останато дека тие се за сува кожа. Мојата е комбинирана, нормална со мрсна Т-зона и моментално има на попусти во ДМ па сакам да земам некоја.

    Предлог од тие на Римел, ја загледав и на Лореал True Match ама не можам да се одлучам. Ми треба средна покривност, изедначување на тен и да не истакнува брчки. За комедоните свесна сум дека не можам да ги покријам, ама да не ги истакнува уште повеќе.

    Help :(

    Едит: Не користам камени пудри зошто ми изгледа многу cakey ниту контурирање ниту руменила чуда. Сакам релативно добра покривна пудра за секој ден, не сакам еден куп работи една врз друга.
     
  8. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Цената мислам дека е околу 870 ама се наоѓа и на попусти до кај 650 така нешто.. е сега за нијансите да пробаш тестерче најубаво незнам какви им се сите нијанси би требало да имаат :?:

    Loreal true match баш е добра пудрата на лице седи природно и и дава некој природен сјај на кожата
     
    Последна измена од модератор: 22 јуни 2019
    На ludamaja10 и lusii им се допаѓа ова.
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Хелти микс е прекрасна пудра, ама дефинитивно не е за комбинирана кожа. Веднаш ќе светнуваш на т-зоната. Ако веќе се решиш за Боржоа, подобро пробај ја 123 перфект.
     
    На ludamaja10 и lusii им се допаѓа ова.
  10. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Користам ревлон 180 и сега сакам да ја сменам, да пробам хелти микс боржуа, арно ама овде не ја наоѓам по парфимерииве..може ли некој да ми каже ако користам 180 на ревлон која бројка треба да ја земам на боржоа, за да ја порачам онлајн, и дали хелти микс е ок за нормална кожа и за летен период?
     
  11. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Ја користи ли некој фит ми во тубичка од мејбилин?
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.712
    Допаѓања:
    5.033
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам и ми стои така на полица. Не ми одговараше ниту кога имав комбинирана/мрсна кожа ниту сега кога ми е нормална. Многу ми оксидира и ми ги истакнува порите кои претходно не се ни приметувале.
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам, ја купив пред скоро кога беше на попуст, а ја имам користено и порано. Тогаш нанесував си четка и воопшто не ми се допаѓаше како ми стои.
    По совет на другарка ја пробав овој пат со сунѓерче и разликата ми е очигледна. Поубаво легнува и поприродно изгледа така.
    За тие пари ич не е лоша, ама не ми е толку трајна како Ревлонот на пример.
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @lusii ако можеш да ја најдеш Bourjois Healthy mix serum би ти била идеална. Јас имам комбинирана - масна кожа и со сетирање пудрава ми е одлична :)
    Провери дали ја имаат пудрава се уште во Анабела во Сити мол

    [​IMG]
     
    На lusii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    674
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Вака прекривна викаат била сакам да ја пробам.Фала ти на одговорот :*
     
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.284
    Пол:
    Женски
    Јас ич не сум задоволна од wet n wild. Ми треба некоја нова. Порано ја користев на Авон - true color и баш ми беше лесна и покривна како што сакам, не се познаваше пудра дека имам на мене. Чисто лице имам па ми треба таква некоја, што нема да ми ја суши кожата и нема толку тешка да личи. Не ми стојат такви пудри, сува кожа имам и тешки пудри не ми пријаат. Не ми треба ни да е прескапа, само да е лесна и да не ми го суши лицето и да не се ни познава дека воопшто нешто на тебе имаш. Со wet n wild ич не се допаѓам како личам... Предлози ќе ве молам. :D
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ммммм maybelline affinitone? Таа е лесна пудра мислам дека беше за сува кожа не сум баш сигурна некоја членка ако има користено нека кажи.. природно седи на кожата добра е
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Next

    Next Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    948
    Пол:
    Женски
    Ја има некоја пробано од орифлејм colourbox течната и камената пудра? Си порачав вчера па ме интересира искуство
     
  19. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Wet n wild ја пробав денес првпат и воодушевена сум, сличен тип на кожа, комбинирана накај мрсна на т зона, ок не баш иста ама пробај ја од тестер :). Неутрален подтон имам иако не сум најсигурна за нијансата никогаш, едноставно или ми се бели креч или жолти, па така и за оваа сега што ја одбрав. За мое ок е топ 8). Исто bbGarnier ми беше фина ама ова е далеку пофино, не е скроз мат, дава убав финиш
     
    На lusii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Порано ја користев max factor lasting performance ама сега гледам дека е сменета амбалажата, па некој што ја користи сега да ми кажи дали е сменет и составот.
    Инаку имам сува кожа па доколку може да ми препорачате и некоја друга пудра