1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    За каков тип е?
     
  2. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.155
    Пол:
    Женски
    Од почетокот на годината ја користам Maybelline superstay 24 h. Супер беше се додека не се вратив од одмор, кожата ми стана посува и пудрата не ми легнува некако...или можеби се презасити.

    Денес во ДМ ги гледав Wet n wild photo focus, Loreal Infalliable(со црвеното капаче) и Max factor face finity. Која би ми одговарала најмногу на мојата комбинирана кожа? И да е покривна :)
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас имам комбинирана, ми одговара. За нормална мислам дека ќе пројде исто така, а за сува не сум баш сигурна. Можеби со похидратантна подлога би била ок.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kattie

    Kattie Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    25
    Во еликсир околу 520 мислам.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ел1919

    ел1919 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    272
    Јас имам комбинирана кожа со масна т-зона face finity многу убаво ми легнува и покривна е
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    Пудра за мрсна кожа?
    И плус камена ако може да ми препорачате, доста се горев со погрешни избори
     
  7. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.626
    Допаѓања:
    251.177
    Пол:
    Женски
    @Lilit, @anastasijaki јас уште не сум ја пробала пудрата ама еве читајќи можно е и да сум ја утнала :( секако секогаш ставам крем за лице под пудрата па уште имам надеж дека може ќе помине :)
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.509
    Како те држи срце?!
    Јас до сега пет пати ќе ја пробав со подлога, со без, со сенки и без... ц ц ц ц ц!!!
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.626
    Допаѓања:
    251.177
    Пол:
    Женски
    Што би рекла ќерка ми, мамо ти си кежуал :) не сум голем фан на шминки :)
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Јас оваа ја имам и ептен ми се погоди. Сува кожа имам, ретко ми се погодува пудра. Подарок ми е, не знам колку е.

    2B0694BE-DE69-4A78-90E8-56053414D9B5.jpeg
     
    На LolaL, Sexybaby86, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Ме збунивте со нијансите:D
    Јас ја земав од Еликсир 520ден,420.Таму почнуваа од 410,415 ама многу жолти ми изгледаа.Од Ревлонот 180 ја употребував.Мене ми се допаѓа,ама не користам камена и мислам дека брзо ми светнува челото:?:за тие пари ми е сосема ок,чисто онака да се одморам од другава и да проверам дали црнките ми се од неа:DНо ако треба да ја плаќам редовната цена 750 сепак мислам дека за Ревлон би се одлучила:D
    #форевринлав :D
    П.С Девојката во Еликсир ми нагласи дека не е за секојдневна употреба за сува кожа.
     
    На mssuniquee и poppie им се допаѓа ова.
  12. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Колкав ти е буџетот? Кога имав мрсна кожа, најзадоволна бев од Revlon Colorstay за комбинирана/мрсна кожа, чини околу 800 денари, но често се наоѓа на попуст во Зегин, Космо. Мене ми е една од омилените пудри на сите времиња и дефинитивно вреди за парите.

    За камена, добра и евтина е Rimmel Stay Matte, чини околу 250 денари, трае засекогаш :D
     
    На Noemi, Afrodite¥ и kala21 им се допаѓа ова.
  13. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Околу 600 ден е сега на попуст во Космо, ревлонот.
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Предлог за пудра, сува/комбинирана кожа?
    Може и high end, може онлајн, само да е cruelty free.

    Имам уште малку од MAC Studio Fix Fluid која е предобра за ноќно / посериозно шминкање и Буржоа Хелти Микс за дневно, полабаво. Е сега, и двете не се cruelty free, да ги дотрошам и нема да ги купувам веќе. Но не знам добра замена за нив?

    Се мислам за на Фенти Хидра. течната пудра, можеби и Револушн исто хидра... дајте предлози, само не Вет Енд Вајлд, од 2018 не се круелти фри.
     
  15. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Rimmel Wake me up, мислење?:)Во Елексир е намалена на 50%, за 270 денари.Вака на мене составот ми се допаѓа со витамин Ц и спф 15, а и не е скапа, само не знам како би се погодила на мојата мрсна кожа.
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ако е таа што мислам - со портокалово капаче, тогаш тешко дека би била океј за мрсна кожа. Мислам дека е лесна хидратантна пудра за сува до нормална кожа. Јас одамна ја користев и убаво стои на лице ама воопшто не ми издржуваше во Т-зоната, како да се лизгаше и си светнуваше секако по саат-два. Комбинирана кожа имам, тогаш ми беше дури и далеку помрсна од сега.
    Пробај ја ако сакаш, можеби со некои матирачки прајмери ќе се држи некако, јас не се сеќавам какви сè комбинации правев со пудрава, многу одамна ја пробував.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 дали ја проба пудрата на Clinique Even Better glow и каква е , дали е ок за мрсна кожа?

    Јас се мислев помеѓу оваа и таа на Фенти бјути што ја земав , и на крај на Фенти ја избрав , а колку ми е криво баш кога ја купив пудрава наредниот ден ставија 50% на сите производи на Clinique и на Estee Lauder (можев за 17 евра да ја земам пудрава) али ајде нареден пат :D
     
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Јас кога ја купив на Фенти палетата гратис ми дадоа тестери од мат пудрата и прајмерот, мене лично многу ме бендиса, само што имам сува и дехидрирана кожа со помасна Т зона, па малку "ми испука" кај линиите на чело и околу уста. Ако имаш мрсна кожа - предобра е.
    Не е она сув сув мат, баш има убав сјај некако во неа :)

    Ја земав денес хидратантната, па ќе видиме за неа :)

    Прајмер не користам, па не знам што да мислам за тој тестерот :)

    Зависи од буџет, ама ако ти е ок midrange некаде, Ревлон Колорстеј за мрсна кожа или Буржоа Аир Мат.
     
    Последна измена од модератор: 11 октомври 2019
    На Rose96 и koritsaki им се допаѓа ова.
  19. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ја пробав и ми се допаѓа засега. Не е мат, знаеш тоа, дава баш здрав сјај, но самата пудра не е масна, само финишот е таков. Баш е рекламирана како oil free и за сите типови кожа, па решив да ја пробам, зошто одамна се презаситив од мат пудри. Лицево сега ми е нормално, заради бременоста, не ми е комбинирана кожата како претходно. Баш ми одговара Клиников засега, и плус и заради лесната покривност ја земав. Преку глава ми се тешки пудри, зошто секој ден носам шминка и ми тежат некако. Многу е лајт, а сепак покрива тоа што треба и дава преубав сјај.
    Пиши од Фенти како си задоволна, баш сакам да знам :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.897
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 супер, да си знам , некој пат да ја пробам :) на Фенти ја пробав денес по втор пат ставив од неа и ми се допаѓа многу, мат е и не е никако за посува кожа , стрикно за масна. Брзо се суши , сака брзо блендање. Ми се допаѓа многу како делува на порите, не се ни познаваат по нанесувањето на пудрава. Па со камената исто на Фенти , топ изгледа лицето :)
    @CameliaMiller и прајмерот доста го фалат, би го пробала некогаш :) таа во тубата ја зема нели? Ќе ми кажеш како ќе ти се допадне :)
     
    На sorbet, buba4e89 и CameliaMiller им се допаѓа ова.