1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Дермакол пудрата чини повеќе од 1000 ден, така што сите овие што кружат на интернет се копии и никако не би препорачала нешо такво. Моја препорака ти е Catrice true skin. Јас ја користев на еден настан каде што се сликав и изгледаше одлично. Пудрава солидно покрива, а не е како паштета. Плус да знаеш таму толку многу фотошопираат, што секако целата кожа ќе ти биде испеглана на крај, каква и да отидеш.
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    И јас сум во план да ги земам Есте,Диор и Фенти ама за последнсва треба до Сефора да идам.
    Најблиску ми е Италија здравје ко ќе отворат.
    Есте овде уште е 50евра и не ми се фрлаат толку кога може и за помалку да се најде.
    Диор ја нема уште и најверојатно за овие две ќе се наклонам на lookfantastic ем фри шипинг ем стигаат сега и праќаат замени повеќе пати,ми ја докажале довербата.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    @piglet1 еве разлика помеѓу 120 и 150 .Не е и мн светла како 100ката , ама пак мене ми е светла. Некако со бронзер успевам да ја затемнам. Еве ја и 150ката.
    [​IMG]
    Според странава findation.com, пишав дека ја користам Estee Lauder DW 1N1 , според таа нијанса би ми одговарала нијансата 120 (facepalm) исто од DW ја имам користено и 1N2 ecru а за таа вика 150 нијансата. Не знам не би ризикувала до 150ката јас, мислам претемна ќе ми е. Од Фрнти исто има 140 и 145. Не знам која е понеутрална, да не е прржолта. А оваа 120ката беше жолтичка, да.

    Да @buba4e89 ако одиш во Сефора ,супер има доста нијанси од пудрава. Јас се мачам вака онлајн купувајќи, ама нема др начин за жал.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    933
    Допаѓања:
    18.562
    Пол:
    Женски
    јас денес ги пробав сите, 120 (иако малку посветла) е најблиска нијанса што ми одговара. 130,140,150 сите ми се темни... Исто пробав и Fenty - Eaze drop и ми одговара Light 2 (neutral undertone), 1 e cool pinky, ама некако мрсна е, повеќе за сува или нормална кожа, така ми рекоа дека не била за мрсна кожа многу поради тоа што е повеќе за хидратација и за сува или барем нормална кожа. Се разочарав, хаха.
     
    На buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
  5. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Девојки help. Секоја пудра ми оксидира. сум пробала на l'oreal, aura, maybelline. препорачајте ми пудра.
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    @piglet1 е фала ти за споделеното мислење, значи воопшто да не ја мислам таа пудра :lol: земи си ја 120ката тогаш :)
    130ката каква е памтиш? Јас нешто неутрално сакам ама да не е 120ката само :)
     
    На piglet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ревлон или Мек или Есте.
    Ако се сеќавате ви кажував дека гледав едно видео на инстаграм каде се тестирани повеќе брендови на пудри во однос на нивната трајност и најдобра се покажа Есте,а најлоша Худа Бјути.
     
    На Lady D ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    933
    Допаѓања:
    18.562
    Пол:
    Женски
    130 некако беше уште пожолта од 140. Не знам зошто имаат толку нијанси, ама според мене многу тешко да се најде соодветна...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Има многу нијанси и се се некако испомешани. Исто така, ако сакаш да ја земеш нијансата 140 , коректор од истата линија е нијансата 185. Значи 185 е нешто посветла од 140.
    Вакви проблеми нема со нијансите на Диор и Есте. И кога сме кај оксидирање, од сите овие три пудри имам приметено дека пудрата на Фенти највеќе оксидира..
     
    На piglet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Мене од Есте според findation.com ќе ми одговара нијансата Tawny. Ја гледав на нет и некако се двоумам, затоа се согласувам со членките дека имаат многу нијанси од кои лесно можеш да се изгубиш и да погрешиш во изборот.
    Се сеќавам за Ревлон беше така ја имав 220ка ми беше бела, 240 се погоди но според страната горе од ревлон би ми одговарала 300.
    Споредбата ја правев со mac nc30 и ми погоди бар за боржуа 54 а таа и ја користев.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 со таа на Fenty е уште потешко за мене. Јас иако земав ептен светла нијанса , бидејќи оксидира па некако и со бронзер ја поправам и ок ми е лицето. Мене ми е страв да не земсм ептен темна па и така оксидира , тука нема поправање :D
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Да но не е поентата со бронзер цело време туку да си ја погодиш нијансата.
    Иако си ти бела пак имаш проблем со изборот на нијанси бидејќи кај светлите пудри преовладува розев подтон.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Така е. Плус розов подтон е еднакво на катастрофа :D
    Среќа светлава пудра што ја имам е неутрална , па некако проаѓа :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Девојки некојја што моментално ја користи пудрата catrice HD, сакам да прашам дали е сменета текстурата од кога е излезена до сеа и дали е погодна за чисто лице или е претешка?
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Мене не ми е воопшто тешка, а е многу покривна. А за текстурата не знам што да ти кажам , јас прв пат почнав да ја користам од пред 4 месеца од прилика
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    И мене не ми е тешка, но ми оксидираше доста. Не ја користам веќе бидејќи немам акни, но за тие што бараат голема покривност а немаат сува кожа ја препорачувам.
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zara1-1

    Zara1-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки од лично искуство дали би ја препорачале Bourjois 123 за комбинирана/мрсна кожа, дали е лесна како за следниов потопол период?
    Или ако имате препорака за некоја друга пудра за ваков тип на кожа.
    Тенкс :))
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    Супер е таа на Буржуа, не е тешка пудра. Убава е и на Catrice Hd, ѕирни ја и неа. Да знаеш само дека малку оксидира :)
     
    На Zara1-1 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. Aquanalia

    Aquanalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Сто пудри имам сменато и ист ефект.. Дали не знам да изберам пудра или стварно не знам шо кожа имам на лицето. Мислам дека имам нормална кон комбинирана, затоа што по определен период ми се масти, посебно во Т зоната, но од друга страна откако ќе измијам лице стварно осеќам потреба да нанесам крем и тоа не баш во така мала количина и тоа ме буни што не знам дали ми се масти од шо е масна или дехидрирана:|
    Пишав во оваа тема затоа што имам проблем со пудрите. Имам користено најразлични, последно оваа новата на Есенс - Pretty natural. Проблемот е ист речиси како кај сите други - го чистам лицето многу добро пред да нанесам пудра и сето тоа, ама за 15тина мин дури лицето ми се прави лом значи не знам како да објаснам- светнато како испотено,во некои делови пудрата ми се собира и суши, со камена лицево го осеќам ко паштета.. сега со маскиве дупло полошо е:sweat: би ве замолила за помош за пудра со пристапна цена ако таква за моево лице има:D Извинетее на предолгиов пост:)
     
    На Zara1-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Catrice HD има одлична текстура и покривност, воопшто не е тешка на кожа, ама претерано многу оксидира. Буквално, не е неприметно, туку станува неколку нијанси потемна, и се откажав од неа.

    Дали Catrice True Skin би ми одговарала на комбинирана кожа (со сетирање со камена / пудра во прав), и која нијанса би требало да ми е соодветна, ако од HD ми беше точна 030, а од Bourjois Healthy Mix 52?
    И дали оксидира до степен како HD?