Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    3.497
    Не светнувам, покривна е...ама, јас ја мешам со Loreal infaillible matte cover и денес се покажа супер комбинација
     
    На Kataklinkers му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    Жал ми е , што да кажам. Јас од неа ептен сум задоволна
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mimoza.mk

    mimoza.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    667
    Исто,уште при ставање ми е жолта па купував посветла нијанса ама не се пронајдов во пудрава..
    Составот е ок,ама нијансите ужас.

    Моментално барам убава пудра за комбинирана кожа,Лореал користам подолго време,
    ама нијансата што ми е добра во зима сега ми е пресветла,нијансите после неа некако не ми одговараат па би сменила..
    Што би ми предложиле,да е убава и да не свети лицето за час-два,барем 7-8 часа да издржува?
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    @mimoza.mk

    Kiko milano unlimited foundation ја имаш пробано? Таа ми е некако супер трајна за лето, ама и обавезно е сетирањето, барем за мојава кожа :lol:
     
    На Antebellum и mimoza.mk им се допаѓа ова.
  5. mimoza.mk

    mimoza.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    667
    Ја немам пробано ама и не сум од Скопје па нема Кико во ниеден друг град.
    Не знам стварно што да купам,т зоната ми е мрсна а образите суви,страшна комбинација:)
     
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.121
    Допаѓања:
    168.394
    Пол:
    Женски
    Ај да си ја пробам среќата па може некој ќе знае да ме советува.

    За време на корона исклучително ретко користев пудра тие први 3 години. Меѓутоа, почнав да користам почесто и додека сфатам дека уствари е од пудрата, менував маскари мислејќи дека тие ми прават проблем. Проблемот е следен, ми реагираат очите, имам чудно чувство, ме пецкаат и ми солзат. Долги години користев Есте не памтам дали некогаш воопшто ми била проблематична, ниту дека некогаш претходно сум имала ваков проблем. Сега последниве година, година ипол користам Лореал и очите ме печат иако често ги заобиколувам отповеќе ради тоа. Вчера купив макс фактор, ми текна дека пред 10тина години ја користев и бев задоволна, денеска ја тестирав, за кратко очите повторно ми реагираа. Да бидам искрена, немам никогаш прочитано некој со ваков проблем, ама се надевам некој ќе знае да сподели совет. Дали има пудри со понежна формула?

    Единствено, што приметив е дека додека користев Ла рош крема со фактор под пудрата, реакцијата беше поблага, ама сменив бренд и реакцијата ми е поинтензивна. Ла рош не ми е решение, би сакала пудра што нема да ми смета на очите ако е можно. Ако некој знае нешто во врска со ова, нека дава ум.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    @Yowannty некоја состојка ти пречи :( а тешко е да ја откриеш. Јас од Буржуа пудрите сум задоволна. Не знам дали од нив имаш пробано?

    Др опција, да пробаш пудра природна, на пр. на Др.Хаушка или Лавера... ти живееш во Германија и ги има пудрите сигурно и во повеќе нијанси. Само ќе мора да ги сетираш, природниве не се толку трајни и мат како таа на Есте.
    Јас Др.Хаушка имав користено и бев презадоволна. Ја сетирав со пудра во прав исто од Др.Хаушка
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    Голема е веројатноста да ти смета алкохол или парфеми.
    Второто некако ми е поверојатно, па за почеток тргни од тоа и барај пудри што немаат парфеми, некои без додадени мириси. Обично тие со поприроден состав се такви и сигурно ќе се најде нешто што ќе ти одговара. Конкретен предлог немам за жал, ако ми текне нешто солидно ќе допишам.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.121
    Допаѓања:
    168.394
    Пол:
    Женски
    @koritsaki не знам кога воопшто почна проблемов. До пред корона пудра и за до продавница ставав никогаш сум немала проблем. И долго време ми требаше да сфатам дека е до пудрата, не користам секојдневно и менував маскари цела година мислејќи дека е до нив. :doh:

    Буржоа немам пробано, а иначе секогаш сетирам, ама ниедна пудра никогаш не ми траела долго. Па ни Есте. Ми се чини затоа и најмногу ја сменив, ем скапа ем не ми правеше разлика. Мое лице си светнува за релативно брзо, без разлика дали сама се шминкам или професионалец и си го прифатив тоа. :doh:

    Ќе пробам со хаушка.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски
    @Yowannty

    Пробај ја, па види. :)

    за сетирање мене предобра ми е Mac Blot камената пудра. Ја имам купено милион пати. Еве и на најголемите жештини издржува перфектно јас дневно 4-5 часа носам пудра не светнувам воопшто, дури ја комбинирам со пудри течни за сува кожа како на пр Loreal True match и не светнувам. Не е покривна ама за матирање е врв.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mazegin

    Mazegin Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    743
    Која пудра на Фенти има добра покривност? Имам комбинирана кожа со флеки и акни.
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.936
    Допаѓања:
    105.499
    Пол:
    Женски
    Како јас да се читам. И најдов лек. Пудра не ставам околу очите,само коректор. Што не пудри, маскари и чуда сменав пак имав печење дури и рестанав да носам шминка а јас од дома не сум излегувала без шминка. Пробај како мене ќе видиш.
     
  13. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    946
    Допаѓања:
    18.860
    Пол:
    Женски
    Fenty pro filt’r soft matte
     
    На koritsaki и Mazegin им се допаѓа ова.
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.121
    Допаѓања:
    168.394
    Пол:
    Женски
    Непланирано откако прво нашминкав очи не ставив пудра околу нив баш пред некој ден и во право си и сама приметив дека немаше реакција. Ама не користам коректор. Па некако фалеше нешто за порамнување. А коректорот не ти прави мака? Не е сличен по состав со пудрите?
     
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.936
    Допаѓања:
    105.499
    Пол:
    Женски
    Не. Ама и него не го доближувам ептен до окото. Долниот капак го оставам така малку ненашминкан. Ја следам Andrea Ali на Youtube.. прекрасни совети има баш за тоа нанесување на коректори, пудри. Примети овде како нанесува. https://youtube.com/shorts/5F6qOHTfTTY?si=WKstbUv7uccIbQYt
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Мислење за оваа пудра? Решив да сменам. Не сум задоволна од таа од ДМ.

    upload_2024-7-5_22-58-57.png
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.769
    Допаѓања:
    5.116
    Пол:
    Женски
    Многу лесна, слаба кон средна покривност. Мат е но не ја суши кожата, баш за летен период доколку не бараш голема покривност.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Фала ти.

    Немам акни. Лицето ми е чисто. Околу носот имам флеки. Ама не се многу изразени. Важно ми е да не ја суши кожата. Таа од ДМ не ја бива. Нема покривност и ја суши кожата.
     
  19. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.475
    Допаѓања:
    9.065
    Која би одговарала најмногу за замена за Буржоа 123 нијанса 51?
     
  20. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Женски
    Devojki, mislam deka kozata mi e normalna po se so procitav i sporediv, e sega momentalno ja koristam tecnata pudra na essense no vo delot kaj nosot koga ja nanesuvam kako da mi se nasobira i ne izgleda ic ubavo sakav da ja smenam za nekoja na primer na aura ili nekoja slicna do kaj 500 den sakav prvo da probam e sega koja bi mi ja preporacale i dali da bide tecna ili kamena ili i dvete i dali da probam so baza od dole dali bi bilo podobro i koja da bide i voedno preporaka za hajlajter