1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тешки времиња (Hatırla Sevgili)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Polsko, 4 април 2015.

 1. Polsko

  Polsko Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Од среда на канал 5 почнува нова серија.
  Во главните улоги се Beren Saat (Јасмин) и Cansel Elçin (Ахмет)
  Серијата е снимата од 2006-2008 година
  Има 68 епизоди по 120 минути

  Приказната започнува во педесетите години од минатиот век и зборува за двајца пријатели од детството со различни политички погледи и за двајца млади, кои се вљубуваат еден во друг и покрај различните политички определби на нивните семејства.

  Шефкет и Риза биле многу блиски другари од мали, но со текот на годините Шефкет станува приврзаник на левичарската политичка сила, односно Републиканците, а пак Риза станува член на Демократската десничарска партија. И покрај тоа што биле пријатели а сега се соседи, нивната нетрпеливост и меѓусебен без растат постојано како резултат на политичките погледи кои ги раздвојуваат. По неколку години студии во странство, во Турција се враќа Ахмет, синот на господинот Шефкет. Тој е сега млад, згоден и амбициозен адвокат кој на прв поглед се вљубува во Јасмин, ќерката на господинот Риза, која долги години имала чувства за Ахмет.
  Но нивните семејства се против таа врска и на секој можен начин, се обидуваат да ги разделат вљубените. Љубовта за жал ќе мора да ја трпи жртвата на тешките времиња. По падот на Демократската партија од власт и и смртната казна за премиерот Мендерес, со обвинение се соочува и Риза. Риза е немилосрдно затворен зад решетки, а Јасмин сфаќа дека не може да се омажи со синот на човекот кој го испрати нејзиниот татко во затвор. Така Ахмет и Јасмин ја прекинуваат својата врска, и тогаш Јасмин дознава дека чека дете од Ахмет. Пекарот Неџдет кој со години бил вљубен во Јасмин, и нуди брак на тој начин што ќе кажат дека бебето е негово. Јасмин ја прифаќа понудата, а од друга страна и Ахмет го продолжува својот живот на друга страна и започнува врска со Ајла.

  По неколку години, Ахмет и Јасмин повторно се среќаваат. Она што сеуште може да ги спои е нивното дете за кое Ахмет не знае дека постои, како и страста која може повторно да ги разгори нивните срца.

  Инаку оваа серија е првиот позначаен успех на Берен.
  На интернет ја има со бугарска синхринизација и се вика Спомни си, любими
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.950
  Допаѓања:
  99.097
  Пол:
  Женски
  @Polsko за жал серијата ја нема со синхронизација. Ја има со руски превод но само до 24 еп од тотал 69 епизоди. Инаку серијата е убава и со вистински случувања.