1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тешко е да се биде жена!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од figgiMK, 22 ноември 2011.

 1. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Темава сакам да биде поле за дискусија и за да си размениме некои случки или настани или препреки кои секојдневно ни се случуваат.
  Место за тоа која забава ја имаме ЖЕНИТЕ
  С Е К О Ј Д Н Е В Н О!!!
  цитирам:„Не за џабе жените се најкомплицираните, но и најубавите суштества на светот.“
   
 2. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Ви се случило да патувате некаде сами и доколку ве допре некој или нели сте на бензиска Ви кажат:
  „Нели ти е страв што ВОЗИШ сама? Знаеш дека нешто може да ти се случи??!!!“
  Мислам а ако патувам во друштво нема да има пак опција да се случи ништо ....


  http://www.idividi.com.mk/panorama/bizarno/728242/index.html

  Сака уште поголеми усни од ова кое го има ?!
  Па дали навистина има потреба од тоа???
  Уште еден доказ дека е ТЕШКО да се биде ЖеНа...

  It's Hard To Be A Woman One Must Think Like A Man Behave Like A Lady Look Like A Young Girl And Work Like A Horse Pillow
   
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.831
  Пол:
  Женски
  Тешко е.... ако се дотеруваш за кој се дотеруваш... имаш некој друг, ако не се дотеруваш ќе те замени со друга, ако си успешна во животот мора да е тоа со врски или некој да те пикнал на работа... :^) мислам глупости жените си се дотеруваат за да бидат пофалени колку добро изгледаат и да си ја зголемат самодовербата 8), а според мене најтежок е ОНАЈ период во месецот... 8)
   
 4. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Ете уште еден пример колку е тешко да се биде жена
  http://zazabava.com/gi-raste-noktite-18-godini
   
 5. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  http://www.idividi.com.mk/stil/woman/729093/index.html
  Mојата ташна тежи еден тон и искрено појма немам што се има во неа ...многу често кога му ја подавам на дечко ми за да ми ја придржи го слушам коментарот „Мила а да испразниш нешто кое не ти треба од неа!“
  Како стоите Вие на таа позиција? носите преполна чанта или не !!!
  Деф е тешко да се Биде жена со Преполна чанта, просто незнаееш кога ке ти притреба нешто :lol: .

   
 6. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Наведените примери барем за мене не се доказ дека е тешко да се биде жена, туку дека постојат жени што си патат од глата. ;) Желни за внимание, комплекси ли се комплекси...
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Тоа е дел од она кое и сакав да се постигне со оваа тема ...
  Најмногу сакав и очекував да има дискусија точно на некои такви примери каде навистина се пати од ГЛАВАТА... а ги има мнн мнн :angel: :tmi: |(
  Но сепак не се исклучок и оние секојдневни поинакви примери.
  Gunshine, се надевам дека ке те потикне да пишеш уште нешто.
   
 8. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Не ја знаев темава инаку моето вчерашно мислење во СДК ќе го постирав тука :D
  Сакам да нагласам дека не се согласувам со тоа дека е тешко да се биде жена, туку работите се кој како ќе си ја нареди. Постојат жени со карактер кои со леснотија поминуваат и жени кои (ќе го искористам изразот на Ганшајн) патат од главата и "многу им е тешко".
   
 9. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Мислам дека сите патиме на некој начин од главата само некогаш го покажуваме тоа, а некогаш не!! :lol:
  Зборувам и би сакала да зборуваме на темата секојдневие баш така , да си осуден од Машкото општество.
  не дека тоа ми пречи или ми прави некоја мака, но има и постојат мннн жени на кои тоа лошо им се одразува
  Примерот со колата е законско...мене милион пати ми се има десено дури еден мислеше дека ке е посилен од мене и дека јас ке се исплашам ако се исправи пред мене ...но тој си свитка опашка и замина во неповрат ...
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Жена = Совршенство
  Не е тешко ако се сака. Честопати кога ме изнервира малиот знам да кажам ,,па не сум октопод со 10 раце,, :D . Додека му давам да јаде и му бутам во уста храна, јадам и јас, на рамо моб. и зборувам со некого, со нозете ги прибирам играчките што тој ги фрлил под маса и истовремено зборам со мм. Е ова е тешко.
  Секојдневните обврски на една жена се 100 пати повеќе од мажот, меѓутоа ако се има разбирање и помош од страна на мажот, е тогаш не е страшно. Честопати читајќи по форумот овдека им завидувам на некои девојки (не жени) како си имаат време за себе (домашен пилинг, лежење во када 2 сата, тинтрање...). Јас сум среќна кога крадам од времето и си посветувам за себе.
  Жената е таа која има голема одговорност за опстанок на едно семејство. Таа го држи редот и хармонијата во едно семејство. Но има и исклучоци, посебно таму каде што владее неконтролирана љубомора од страна на мажот или некои стари сваќања.
  Жените се тие кои сакаат сите работи да ги добро испеглаат и истенчат. Тие се посесивни, агресивни, искомплексирани и носат проблеми по дома од работа. Премногу обрнуваат внимание на непотребни работи. Не се економични и трошат пари за све и свашта :D , али и те како знае шопингот добро да влијае на една жена од друга страна.
  Во денешно време е голема улога и обврска на една жена. Таа која оди на работа, раѓа, има квалитетен секс, се грижи за семејството, зема предизвици е само блиску до идеализмот. Се уште ќе бара, уште и уште.

   
  На srcekrsacka и figgiMK им се допаѓа ова.
 11. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.266
  е тешко е. ама во таа тешкотија е убавината. колку пати мајка ми ми има кажано за ништо не би ја менувала маката од пораѓањето, маж не може да ја осети таа среќа подоцна.
  факт е дека жената е потисната. и ден денес. она е таа што се грижи за домот, децата, мажот, целото семејство, + работи, носи пари дома и пак мажот е во некоја хиерархиска позиција над неа, како глава на куќата.
  па колку само работни позиции има, каде за исто работно место мажот зема поголема плата. не само кај нас, туку и секаде низ светот. да пукнеш од мака! :envy:
  ама ако. многу пати сум размислувала на таа тема што е подобро да се биде маж или жена и среќна сум што сум ова што сум. :)
  мажите се многу поедноставни, ама тоа не е за мене, јас така не сум научена. :)

  поздрав женчиња :hai:
   
  На srcekrsacka и figgiMK им се допаѓа ова.
 12. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  11.127
  Пол:
  Женски
  Тешко е , се согласувам.
  Комплицирани сме многу :)
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Прекомплицирано :doh:
   
  На ozbilnazena му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Afronija

  Afronija Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  9
  Кај машките се е поедноставно ;(
   
 15. Smileeee

  Smileeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  75
  Да тешко е ... :(
   
 16. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Едно момче ја прашало својата мајка: “Мамо, зошто плачеш?”
  “Затоа што сум жена.” – му одговорила таа.
  “Не разбирам.” – рекло момчето.
  Мајката само го прегрнала и кажала: “Никогаш и нема да разбереш.”
  Подоцна го прашало својот татко: “Зошто мама плаче без причина?”
  “Сите жени плачат без причина.” – било единственото што таткото можел да му каже.
  Момчето пораснало, станало маж и сеуште се прашувало зошто жените плачат. На крај го повикало Бог.
  Кога го добил, го прашал: “Боже, зошто жените толку лесно се расплакуваат?”
  Бог му одговорил: “Кога ја создавав жената мораше да биде посебна.
  И дадов раменици, доволно јаки за да ја носат сета тежина на овој свет, а сепак доволно нежна да може да пружа утеха.
  И дадов внатрешна сила, да го поднесе раѓањето и одбивањето кое често пати го добива од своите деца.
  И дадов цврстина која и овозможува да оди напред кога сите ќе се откажат, и да се грижи за своето семејство во период на болести и неволји без приговор.
  И дадов чувствителност за да ги сака своите деца без оглед на сè, дури и ако нејзиното дете многу ја повредило.
  И дадов сила да го носи својот маж низ неговите грешки и ја сочинив од неговото ребро за да го штити неговото срце.
  И дадов мудрост за да знае дека добриот маж никогаш не би ја повредил својата жена, ама дека повремено ја тестира нејзината сила и одлучност постојано да биде покрај него.
  И најпосле, и дадов солзи за да се исплаче.
  Тие се само нејзини и ги користи кога и да и затребаат.
  Гледаш сине мој, убавината не е во облеката која ја носи, во нејзиното тело, или во начинот на кој се чешла.
  Убавината на жената мора да се види во нејзините очи, бидејќи тоа е влезот во нејзиното срце – место каде што живее љубовта.”


  Многу работи кажува текстот. :)
   
  На srcekrsacka, eleni27 и figgiMK им се допаѓа ова.
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Е тешко е на "машкиот " факултет каде што студирам. Уште кога ќе се најде некој професор паметен да не праша што бараме таму :@ :@ :@
   
 18. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  Ако млада Бизнис жена се појави на некое место каде постојат само некој старци ...секогаш е осудена на пропаст и на исмевање!!!
  тешко е да дојдеш до почитување во машкиот первезен свет !!
   
  На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331

  Баш таквите се исфрустрирани од женскиот сексапил СДК им се сака ама не им се може :D
  Ако имаат balls го немаат фатено Богот за balls :$
   
  На srcekrsacka и figgiMK им се допаѓа ова.
 20. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Тешко е да си Миа Колучи.