1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тешко е да се најде работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од crnamacka01, 17 ноември 2011.

  1. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Темава не заживеала одамна. Уште во текот на студиите стануваме свесни за некои работи, не може сите да завршат и да се вработат бе, не може. Битно ја пробуди свеста владата за на факултет да оди секој. А сега каде работа? Може ќе се најде не викам не, било што за основни потреби, за друго потешко. Се згрозив од коментарите што ги прочитав, почнав и јас да се соочувам со слични ситуации, и не можам да речам дека не ми е криво кога некоја будала се вработила и држи убаво работно место, а тие што стварно се труделе ќе трпат разни понижувања. И каде да го најдам тоа работно искуство што го барате кога не ни давате прилика да се пробаме некаде и напредуваме. Ќе трпам ако тоа е цената да дојдам до посакуваната работа, ќе работам било што, ќе напредувам со дообрзување (веќе работам на тоа) и пракса, ама и тоа ако не се исплати што? Премногу време, пари и нерви вложено. Па не е исто луѓе! Може има некој што ко на шала завршил (се изнагледав такви и сфатив дека препишувањето на факултет не е мит), но некои учеле макотрпно. И после ќе ги видиш истите како солат памет со објавите на вмро, па.јасно е како се вработиле, поинаку и не очекував. Секако не очекувам веднаш да ме унапредат, секој почнал од некаде, па и работел за без пари. И јас сум за тоа џабе не седи, џабе работи, ама кога ќе основаш семејство, децата нема да те прашаат дали имаш или немаш. Плус тоа сум учела за и нив да им обезбедам пристоен живот, мене ме школувале, сакам и јас да им го овозможам истото. Како може да не постои селекција, луѓе со и без факултет се ставени во ист ранг. Сето е последица на лошото образование, се знаеше дека системот не чини, општо државата не чини. Просто губиш волја и ентузијазам, се надевам ќе помине ова чувство. Се надевам и дека ќе се сменат некои работи, некогаш. Дека ќе има помалку разочарани лица, подобри работни места кои ќе отидат во вистински раце.Сега навистина ги разбирам оние кои си заминаа или ќе си заминат, и се повеќе добивам желба и јас за истото. Не цветаат рози ама барем нема дискриминација.Ми се отвори и една шанса па се надевам ќе ја реализирам за одреден период, работам и на тоа.
     
    Последна измена: 12 јануари 2017
  2. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Одамна се мислам дали да напишам мислење на темава или не.

    Да се буниш во денешно време дека имаш диплома и си завршил факултет, а немаш работа е нон сенс, барем за мене. Во време кога има хиперпродукција на кадри и би рекла дека во просек, сигурно секој ден добиваме барем по тројца нови, академски граѓани во државава... Тогаш, дипломата, барем мене, ми нема никакво значење. Гледав и гледам како се учи, како површно се научува САМО и САМО тоа што треба само за да се положи, без никаков дополнителен интерес за струката што еден ден, треба совесно и квалитетно да се работи.

    За работа со партиска книшка нема да коментирам, немам никаков интерес за тоа... А и таквата работа нема да ми го обезбеди квалитетот на живот што јас сакам да го имам. :)

    И во една таква мешавина, се губат сите вистински вредности, сета моралност на работење и најжалното - целиот квалитет. Затоа имаме и толку голем одлив на кадри. Професионалецот останува да работи професионално и во најмизерни услови, но по некое време - му доаѓа преку глава.

    Е сега, откако сме сите свесни за ситуацијата и околностите во коишто за жал, живееме, преземаш нешто што ќе те направи конкурентен на пазарот и ќе те издвои од мнозинството. Прво - барајте факултет што ќе ви даде занает, нешто што само ќе можете да го работите. И јас сакам да бидам, пример, воспитувачка во градинка, АМА... тоа е што е.

    Да ве утешам дека за жал, низ целиот свет е многу, ама многу тешко да се пробиеш на пазарот на трудот и затоа, треба да си најдеш што е тоа што тебе добро ти оди, го умееш (пример, знаеш многу добро некој странски јазик, знаеш некој програмски јазик, итн.) и го усовршуваш, за кога ќе отидеш на интервју, да не блееш како теле (пардон мај френч, ама не знаете што се' се движи по интервјуа(facepalm)).

    Земете научете уште еден странски јазик, земете и завршете дополнителни обуки за кои е докажано дека навистина нудат знаење, положете некој дополнителен сертификат. Сите знаат англиски на хартија и во кусата биографија, а моето искуство го покажало токму спротивното - сите МИСЛАТ дека знаат, а всушност немаат поим. Сертификатите од странство ви вредат повеќе од магистерските во државава... Е не е лесно да се положат туку-така, скапи се, ама мора од некаде да се почне. Пак ќе речам - дипломата, за жал, не вреди ништо.

    Малку повеќе ентузијазам, енергија, малку повеќе труд, не знам ни како да објаснам... Некако се' ми е млако, без амбиции, без желби. Морате да преземете конкретни мерки и навистина да правите нешто што ќе ве издвои од мнозинството. Од моето искуство, јас, а и сите останати што влегуваат во категоријата набројана погоре, имаат работа.

    И во ред, одете на пракси, ама бидете свесни - одете на ОПРЕДЕЛЕН период и ако гледате дека некој ве искористува... па бидете малку поборбени. Еден, двајца, тројца, мора да се променат работите од некаде!

    Поддржувам дека платите се мизерни, дека условите за работа не се ни просечни, ами потпросечни, се' ми е јасно и со две раце ставам потпис дека многу работи се за средување во секторот со платите и вработеноста... ама како беше таа, ако сакаш промена, почни од самиот себеси.
     
    На Cka, ani23, Oxymoron и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Retardirano supresirano opshestvo, retardirani DNK kodovi, retardirana sushtina i retardirani pateki za kroenje na uspehot. Sve e retardirano tuka. Parazitot kje se snajde , preku partija .. vujko, snajka, duvanje falus ...
    Jas, kako xcentrichen Mesija, ne me trpat vo site krugovi a i ja ne gi trpam niv ama bash ebeno ich! Taka da biram shto rabotam i vo koj krugovi i .. ne sum veter pa da menjam pravci kako shto duva veterot ...
    Ako bidam uspeshen, sebereaizian chovek vo idnina, najcool od celoto toa e shto kje bidam primer za drugite i bi mozhel da pomognam na lugje koi sakaat da bidat lugje.Toa e mokjna replikativna sushtina vo ovoj kontex.
    Kako svetlina vo temniot mrak > mnogu mi e milo shto ima mladi lugje koi se svesni za svoeto postoenje i za svojot potencijal i si ja krojat idninata so svoi misli, chekori i gradat uspeh. 1 > 1000.
    Koj bara .. kje si go najde toa shto treba. Iako se lepat parazitite vrz pojakata edinka i mu ja cicaat silata .. toj shto si ja bilda silata, duhot i umot, lesno mozhe da napravi presvrt i parazitite da mu go cicaat semeniot dzus.
    Bidete poshteni, jaki, i unikatni. Ne e teshko da se najde BILO SHTO za rabotenje ali teshko e da se najde toa shto ne ispolnuva i ne pravi srekjni! So srekja na site.
     
    На Dandra, mira.mira и PaLaVa им се допаѓа ова.
  4. Adele86

    Adele86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    se mislev dolgo vreme dali da napisam nesto za temava...nitu da se falam nitu nekogo da omalozavuvam...bidete gordi na se sto se steknale vo zivotot, vasa maka e, vas trud, eden den seta taa maka ke se isplati, diploiram pred edno 10godini , filolski fakultet, nemase rabota, care otidov babysitter vo germ, dve godini rabotev, cuvav deca, perev ,peglav za 200€ od koi 50€ morav da plakam za struja, samo od diplomata matura nisto ne mi bese drugo priznaeno, po dve godini babysitting, se zapisav na fax ,ucev 4god,rabotev kako kelnerka da preziveam, iako moi projateli se mislat leb i mleko tece, pa zavrsiv skolo za chrmiski laborant, za na kraj da rabotam pola rabotno creme vo apoteka, cija plata e 600€, a samo kirijata cini 400€, bez voda struja parno...srga moze nekoi ke mrcat, epa ako ti e loso vrati se, sekoj se bori za svoj zivot.veke 10god ne ziveam vo mk, lugeto se smenwti na poloso,zlobni, abe pustete dusickata i bidete blgodarni na boga sto ste zivi ,zdravi, imate rabota etc..nikogas ne sum bila ni za sdsm, ni za vmro,ne sum makedonka koja se bie u gradi ama zemete ja idninata vo svoi race
     
    На Tanjamm и toogood им се допаѓа ова.
  5. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Претешко! И за работа во бутик и продавница ти требаат врски посебно во помалите места. Додека бев студент не ја согледував реално сликата и не можев да сфатам како има луѓе кои со години немаат никаква работа но сега гледам многу поинаку на работите.
    Се сложувам дека треба да се надогрдуваме, да усовршиме јазик, да одиме на дополнителни обуки и сл. но се тоа чини пари. А за невработен кој не е во можност сам да се финансира знак прашалник е колку семејството е во состојба да му го обезбеди тоа знаејќи ја економската состојба во државава.
    Сепак не се менува општата слика со тоа што само да речеме 10% успеале сами да си обезбедат работно место со пристојни услови. Се додека имаме огромна невработеност и мизерни плати не можеме некогу да окривуваме што е невработен.
     
    На Tanjamm, cresa-jagoda и elimkd им се допаѓа ова.
  6. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Често пати го слушам ова: треба да се надоградуваме, да учиме јазик, компјутери, па во наше време тоа не се учеше, па тоа не се бараше, не ни требаше...
    А за да седиме на интернет не ни требаат пари и време, а?
    Колку луѓе знам што научиле занаети на интернет и од некоја книгичка купена на штандовите на кеј, па страшни пари вадат благодарение на тоа, се е до желбата и ставот.
    Ако сакаш да научиш нешто, ќе најдеш начин. Барем денес е лесно, и за јазик и за компјутери. Прост јутуб, ако не гугл.
    Човек џабе е ако заврши факултет и седи на двосед со едната рака држејќи си ја дипломата со другата барајќи работа. Створајте контакти, снаоѓајте се учејќи едни од други. Се е до снаодливоста на човек, само никако да се соочиме со фактот. Се додека лежиме на едното увце и чекаме од мама и тато, или евентуално некој да не побара ние да работиме заедно, ќе си патиме.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. riverside

    riverside Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Темава ја најдов случајно, а не ни верувам баш дека е случајност. Јас еве тука маката ќе си ја кажам колку толку да ми се олесни.
    Јас сум втора година на факултет и оваа година се префрлив вонредно зошто сакав да почнам да работам. Во текот на пролета аплицирав на разни места, одев на најразни интервјуа. Од тие фирми што мислев дека ќе ми се јават, односно што им ги исполнувам критериумите не ми се јави никој. И на крај ми се јави една компанија ме прими, ептен среќен бев зошто почав депресивно да мислам оти мислев никад нема да најдам работа. Работата беше одлична за мене и лесно се навикнав, колегите беа супер само имаше еден проблем. Многу од фирмата почнаа да бегаат зошто газдата си играл мајтап со луѓето, им пуштал плата покасно, им викал за најмали ситници, непрофесионално се однесувал кон колешките.. Е сега мене ништо до сега ми нема кажано, но сакам да се спасам од компанијата и барам друга работа.
    Јас во тој период што барав работа, сватив дека стварно е тешко во нашата државичка да се најде нешто. Но и со ова што сега ми се случува на работното место сваќам и до газдите е. Они неможат да се однедуваат така со нас. Мене плата ми касни еден месец, јас ништо не можам да му кажам и немам друго место каде и да одам. До тогаш морам да ќутам и да барам, се надевам во најскор рок.
    Не барам никој тука да ме жали, стварно морав да се искажам. И за тие што викаат дека младината е мрзлива не виделе какви гадови од шефови постојат. Знам јас колку се способни луѓето моја возраст и помали да работат и ги имам во моја близина. Не барам мене никој да ме вработи, за се во животот си се борев сам и си ги знам моите способности.
     
    На Dandra и Mikha4 им се допаѓа ова.
  8. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    Se nekoj e kriv ,drzava ,vrski, partiska kniska, roditelite na onoj tamu se mu dale.A NIE.NIKOGAS NE .
    So vakov stav ni cistacka ne moze da se zaposlis .,ne pa nesto drugo.SEKOGAS IMA IZBOR,MAKAR I OD DVE ZLA DA GO IZBERES POMALOTO.
     
    На Dandra и Tanjamm им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А што треба? Да трпи?
     
  10. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    A sto treba ? Da se lezi vo krevet so kebe i da se kuka i ofka?
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Пре би офкала неголи да трпам некој да се иживљава врз мене и да си набијам триста болести.
     
  12. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    Gledas deka imas izbor,toa e TVOJOT IZBOR.
     
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Ај нека ги камшикуваат вработените, па што ако де, тоа ти е живот, макотрпен. Сè да се правдало, бре!
     
    На Brpbrp, Just.do.it и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.043
    Допаѓања:
    6.653
    Пол:
    Женски
    Pa vo nasava Makedonija I nema bas izbor. Rabota mnogu tesko se naogja.
    Da ne sum od Makedonija, mozes da kazuvas prikazni. Site znaeme kolkava e platata vo Makedonija. Zatoa site si otidoa.
     
    На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    Znam kolku e plata minimalec 15194 den. tocno,izborot e toj ili da baras pari od mama i tato.Jas go odbiram prvoto.Sekoj kako mu odgovara,ne osuduvam nieden izbor.I odenje nadvor od MAKEDONIJA e izbor.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мојот избор не е бивам нечиј роб, кога можам да си работам во асална средина со асални луѓе,со мерак да идам на работам и да знам дека заработувам затоа што САКАМ!

    А ако твојот избор е да бидеш депресивна,анксиозна и роб само напред никој не те спречува. Иди,работи,ќути и не се жали.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    Eve jas depresivna i anksiozna ,ti srekna i vesela.Da ne se znaeme od nekade?Ili dvete sme sizofrenicni pa zatoa i mene i tebe ubavo?:):):)
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    :rofl:
    Девојче имаш некој комплекс
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    598
    Пол:
    Женски
    Sekako deka imam ,treba da se druzime najubavo ni e na svet:emo:(hollest):l:
     
    На Dandra му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.241
    Ова е паметно ако некој нашол начин да научи нешто на интернет. Навистина познаваш такви луѓе? Дај ми пример, може ќе ме инспирира мене и другите. Јас мислам дека ако не повеќе, невработените додека седат дома и имаат слободно време можат да научат англиски јазик со помош на интернет, оти тој секако ќе им треба.
     
    На ani23 му/ѝ се допаѓа ова.