Тиквици

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 10 октомври 2011.

 1. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.441
  Допаѓања:
  82.020
  Пол:
  Женски
  Ок, фала :) Не ни мислев дека се става вода, пошто нели се цедат тиквичките, па не е логично, ама ми беше страв да не бидат суви и да не не се испечат убаво :) Еве уште се цедат, а ги стискав и со рака. Ќе ги правам на начинот на кој ти си ги правела, со пропржување, некако подобро ми се гледа :) Тенк ју уште еднаш :*
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.545
  И јас денес го правев овој рецепт и ептен убаво ми излезе и ептен е вкусно само за следен пар си велам и мелено месо да ставам ќе пробам па ќе ви пишам како излегло :)
   
 3. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.037
  Јас го правев тоа од на Анат рецептата плус додадов шунка, превкусно беше.
   
 4. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Превкусно јадење. Во секоја комбинација ги сакам. :)

  А денеска за прв пат ќе правам ќофтиња од тиквици, па ќе се пофалам ако излезат убави. :)
   
 5. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.906
  Пол:
  Женски
  Јас ама се опседнав сега со тиквициве. :lol: Чекајте еден рецепт да ви кажам што испробав, има и компири ама нема врска, превкусно испадна, дури и сликав. :D

  Значи земате 2- тиквици, ги сечете на парчиња и ставате да се пржат, на потивко. Во меѓувреме се варат неколку компири. Откако ќе се испржат тиквиците, земате поголем огноотпорен сад и ставате ред тиквици, ред парче кашкавал, ред тиквици ред кашкавал. (само не заборавајте да ги посолите тиквиците)
  Аха, ова го правите само до половина од садот, на другата половина ке ги ставите компирите. Сега за нив ќе напишам. Откако ќе се сварат, ги лупите и ги сецкате на мали парчиња, и ги ставате во тавче кадешто сте ставиле да се пржи кромид. И мешате, посолувате малку. Потоа ги ставате во садот на другата празна половина. Рендате на компирите одозгора кашкавал, пошто не може ред по ред како со тиквиците нели. :D
  Е сега, во чинија каткате 2 јајца, малку млеко ќе турите, павлака, бибер и вегета. И ова преливате на двете, и на компирите и на тиквиците... над преливот ставате пиперка сечена на круг, црвена, зелена, малку патлиџан, морков.... И ставате да се печи во релна на 250 степени, околу 20 минути.
  Превкусно е леле ќе пукнев од мераци. :D :D
  Еве ви и слика, можеби не изгледа нај нај на сликава ама е превкусно , пробајте. Од лева страна се компирите, од десна тиквиците. И после си комбинираш од двете.
  [​IMG]
   
  На Mayyya, lolyta777, Trendafilka и 3 други им се допаѓа ова.
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  Cега ќе го правам ова јадење лаки што го постави, имаме гости на ручек утре, и пројата пак :D

  да ја пробате пројата на лолитка, ја препорачувам :) :)
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.631
  Допаѓања:
  14.576
  Пол:
  Женски
  :) денеска_јадев_пржени_со_лебни_трошки ;)
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  Tатко ми го проба јадењето на лаки

  :drunk: :mm: :mm: :mm: :mm: ваква фацка беше, вика лудо ма кај ги наоѓаш рецептите :D
   
  На PandinusImperator и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 9. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.906
  Пол:
  Женски
  Немој лудо толку доцна да му правиш вакво јадење, има да се прејаде па да не може да заспие. :D
   
  На PandinusImperator и ludoto19 им се допаѓа ова.
 10. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.828
  Пол:
  Женски
  Лаки едно питанце, може?
  Ова тиквичкиве и компириве т.е. сецкањето.... мислиш на парчиња како тркалца или коцкички :?:
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.525
  Ја направив пројата на Лолитка :hai: , половина доза, зашто ги правев мафини во калапот.
  Половина доза, значи половина рендана тиквичка, 125 гр. пченкарно и 125 гр. пченично бело брашно, 3 јајца, половина пециво, сол по вкус и околу 50-80 гр. сиренце издробив.
  Додадов и сосем малку сечкано лукче, свеж магдонос во смесата и неколку сечкани маслинки.
  На почетокот изгледа дека смесата е сува, ама кога ќе се додадат тиквичките нели си пуштаат вода и е сосем добра смесата за проја.

  Вкусот е неверојатен, само мене ми се залепија на дното за хартијата, :devil: значи тие мафини ќе ми го скратат животот, специјално излегов на жешкото да купам хартиени корпи за печење, и тука подразбирам дека не треба подмачкување со масло.
  Епа очигледно требало, |( дното од проја-мафините се залепени за хартијата, ама остатокот е екстра вкусен, наросени со сусам пред печењето.
  Околу 25 минути на 250 степени во загреана рерна.
   
  На mims-89, Serafima, Peppermint и 2 други им се допаѓа ова.
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  Jас тиквичките ги исеков како тркалца, а компирите како коцки-тркалца како ќе ми текнеше :D
  и ми го пофалија јадењево сите, и пројата твоја фамозна стана, а идат гости одма ја кувам, зашто е многу лесна за правење, сите ми бараат рецепт :D
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.765
  Не ги сакам многу пржени дека многу масло впиваат.

  Мој рецепт:

  Сечете една тиквица на коцки и ги варите. За многу брзо време омекнуваат. Ги цедиме од водата, додаваме сол, сецкан лук и маслиново масло. Добар апетит. ;)
   
 14. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  400
  ммммм звучи многу вкусно. ете идеја за утре за ручек ;)
   
 15. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.906
  Пол:
  Женски

  Тиквичките како тркалца, а компирите бидејќи се веќе сварени, како ќе ти дојде. На коцкички како за компир манџа. Потоа со мешањето во тавчето со кромидот пржен треба да ги мешаш, па малку ќе се изронат и онака. :)
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Shpagetta

  Shpagetta Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  707
  Допаѓања:
  1.445
  Е значи многу се вкусни и многу ги сакам, еве баш денес јадев плескавици од тиквички , кои ги правеше мајка ми и стварно се превкусни. ;)
   
 17. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  400
  ^^ Јас ја утнав малку работата, тиквичките ги сечев на коцкички, па ми останаа малку живи. Како и да е, многу е вкусно
   
 18. belisima88

  belisima88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  И мене многу ми се допагаат тиквиците преубави ми се и како плескавици ете бас денес правев,убави се и како салата на тркалца им ставас зејтин,оцет сол и лукЧе мммммм..... мозете и вака дробени на коцки ги прзис и им додавас јајца мммммм..... :P ;) :*

  Извинете девојки за овие С,З,S букви немозам да ги најдам на тастатурава
   
 19. zombi

  zombi Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  17
  Сакам да направам полнети тиквички АМА не сакам со мелено месо сакам со изварка саламче крастајче павлака дали би било убаво дали некој вака има направеноп и дали се вкусни
   
 20. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.289
  Допаѓања:
  5.181
  На овие жештини мрсна храна не ти е потребна воопшто ;) , али како сакаш. Немам така правено а и некако не ми се меша изварка со салама (повеќе ми оди со јајце) :!: ствар на вкус. Со изварка јас полнам печени па лупени оние големи црвени пиперки, ги пропржувам некогаш како поховани а некогаш и бутнам во релна десетина минути и преубави се
  Пробај по рецептот на Шилеа со ориз и пеќурки ќе ти се допадне сигурно, ем лесно јадење ем вкусно
   
  На zombi му/ѝ се допаѓа ова.