1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тиквици

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 10 октомври 2011.

  1. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ок, фала :) Не ни мислев дека се става вода, пошто нели се цедат тиквичките, па не е логично, ама ми беше страв да не бидат суви и да не не се испечат убаво :) Еве уште се цедат, а ги стискав и со рака. Ќе ги правам на начинот на кој ти си ги правела, со пропржување, некако подобро ми се гледа :) Тенк ју уште еднаш :*
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас денес го правев овој рецепт и ептен убаво ми излезе и ептен е вкусно само за следен пар си велам и мелено месо да ставам ќе пробам па ќе ви пишам како излегло :)
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас го правев тоа од на Анат рецептата плус додадов шунка, превкусно беше.
     
  4. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    899
    Допаѓања:
    1.958
    Пол:
    Женски
    Превкусно јадење. Во секоја комбинација ги сакам. :)

    А денеска за прв пат ќе правам ќофтиња од тиквици, па ќе се пофалам ако излезат убави. :)
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас ама се опседнав сега со тиквициве. :lol: Чекајте еден рецепт да ви кажам што испробав, има и компири ама нема врска, превкусно испадна, дури и сликав. :D

    Значи земате 2- тиквици, ги сечете на парчиња и ставате да се пржат, на потивко. Во меѓувреме се варат неколку компири. Откако ќе се испржат тиквиците, земате поголем огноотпорен сад и ставате ред тиквици, ред парче кашкавал, ред тиквици ред кашкавал. (само не заборавајте да ги посолите тиквиците)
    Аха, ова го правите само до половина од садот, на другата половина ке ги ставите компирите. Сега за нив ќе напишам. Откако ќе се сварат, ги лупите и ги сецкате на мали парчиња, и ги ставате во тавче кадешто сте ставиле да се пржи кромид. И мешате, посолувате малку. Потоа ги ставате во садот на другата празна половина. Рендате на компирите одозгора кашкавал, пошто не може ред по ред како со тиквиците нели. :D
    Е сега, во чинија каткате 2 јајца, малку млеко ќе турите, павлака, бибер и вегета. И ова преливате на двете, и на компирите и на тиквиците... над преливот ставате пиперка сечена на круг, црвена, зелена, малку патлиџан, морков.... И ставате да се печи во релна на 250 степени, околу 20 минути.
    Превкусно е леле ќе пукнев од мераци. :D :D
    Еве ви и слика, можеби не изгледа нај нај на сликава ама е превкусно , пробајте. Од лева страна се компирите, од десна тиквиците. И после си комбинираш од двете.
    [​IMG]
     
    На Mayyya, lolyta777, Trendafilka и 3 други им се допаѓа ова.
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Cега ќе го правам ова јадење лаки што го постави, имаме гости на ручек утре, и пројата пак :D

    да ја пробате пројата на лолитка, ја препорачувам :) :)
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    :) денеска_јадев_пржени_со_лебни_трошки ;)
     
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Tатко ми го проба јадењето на лаки

    :drunk: :mm: :mm: :mm: :mm: ваква фацка беше, вика лудо ма кај ги наоѓаш рецептите :D
     
    На PandinusImperator и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Немој лудо толку доцна да му правиш вакво јадење, има да се прејаде па да не може да заспие. :D
     
    На PandinusImperator и ludoto19 им се допаѓа ова.
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Лаки едно питанце, може?
    Ова тиквичкиве и компириве т.е. сецкањето.... мислиш на парчиња како тркалца или коцкички :?:
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Ја направив пројата на Лолитка :hai: , половина доза, зашто ги правев мафини во калапот.
    Половина доза, значи половина рендана тиквичка, 125 гр. пченкарно и 125 гр. пченично бело брашно, 3 јајца, половина пециво, сол по вкус и околу 50-80 гр. сиренце издробив.
    Додадов и сосем малку сечкано лукче, свеж магдонос во смесата и неколку сечкани маслинки.
    На почетокот изгледа дека смесата е сува, ама кога ќе се додадат тиквичките нели си пуштаат вода и е сосем добра смесата за проја.

    Вкусот е неверојатен, само мене ми се залепија на дното за хартијата, :devil: значи тие мафини ќе ми го скратат животот, специјално излегов на жешкото да купам хартиени корпи за печење, и тука подразбирам дека не треба подмачкување со масло.
    Епа очигледно требало, |( дното од проја-мафините се залепени за хартијата, ама остатокот е екстра вкусен, наросени со сусам пред печењето.
    Околу 25 минути на 250 степени во загреана рерна.
     
    На mims-89, Serafima, Peppermint и 2 други им се допаѓа ова.
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас тиквичките ги исеков како тркалца, а компирите како коцки-тркалца како ќе ми текнеше :D
    и ми го пофалија јадењево сите, и пројата твоја фамозна стана, а идат гости одма ја кувам, зашто е многу лесна за правење, сите ми бараат рецепт :D
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Не ги сакам многу пржени дека многу масло впиваат.

    Мој рецепт:

    Сечете една тиквица на коцки и ги варите. За многу брзо време омекнуваат. Ги цедиме од водата, додаваме сол, сецкан лук и маслиново масло. Добар апетит. ;)
     
  14. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    ммммм звучи многу вкусно. ете идеја за утре за ручек ;)
     
  15. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски

    Тиквичките како тркалца, а компирите бидејќи се веќе сварени, како ќе ти дојде. На коцкички како за компир манџа. Потоа со мешањето во тавчето со кромидот пржен треба да ги мешаш, па малку ќе се изронат и онака. :)
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.389
    Е значи многу се вкусни и многу ги сакам, еве баш денес јадев плескавици од тиквички , кои ги правеше мајка ми и стварно се превкусни. ;)
     
  17. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    ^^ Јас ја утнав малку работата, тиквичките ги сечев на коцкички, па ми останаа малку живи. Како и да е, многу е вкусно
     
  18. belisima88

    belisima88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    И мене многу ми се допагаат тиквиците преубави ми се и како плескавици ете бас денес правев,убави се и како салата на тркалца им ставас зејтин,оцет сол и лукЧе мммммм..... мозете и вака дробени на коцки ги прзис и им додавас јајца мммммм..... :P ;) :*

    Извинете девојки за овие С,З,S букви немозам да ги најдам на тастатурава
     
  19. zombi

    zombi Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    18
    Сакам да направам полнети тиквички АМА не сакам со мелено месо сакам со изварка саламче крастајче павлака дали би било убаво дали некој вака има направеноп и дали се вкусни
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    На овие жештини мрсна храна не ти е потребна воопшто ;) , али како сакаш. Немам така правено а и некако не ми се меша изварка со салама (повеќе ми оди со јајце) :!: ствар на вкус. Со изварка јас полнам печени па лупени оние големи црвени пиперки, ги пропржувам некогаш како поховани а некогаш и бутнам во релна десетина минути и преубави се
    Пробај по рецептот на Шилеа со ориз и пеќурки ќе ти се допадне сигурно, ем лесно јадење ем вкусно
     
    На zombi му/ѝ се допаѓа ова.