1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тиквици

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 10 октомври 2011.

  1. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Јас неодамна начекав во пиљара тиквици со големина на бамји (додуша малку поголеми де ама колку за илустрација дека беа млади и мали).
    Ги измив, им ги исчистив дршките и она од заоблената страна- точкицата :) , ги ставив во тава и во рерна.Ги полив со масло, јас ставив и малку вода (ме зафркна пиљарот со рецептата, иако знаев дека не иде вака), но дефинитивно не ставајте вода, и зачини какви милувате сол, вегета, чубрика или копар, црно пиперче и печете ги околу 35-40 минути во загреана рерна. Одзгора се разбира по вкус може да нарендате кашкавал или пармезан, или пак да подготвите некој сос на база на домашен кечап или агда, или бешамел и на крајот од печењето да ги полиете одозгора.
    Се ќе беше супер ако не ја ставев водата.... :D за следен пат ќе бидат екстра.
    П.С. не пржиш со саати на шпорет и не се мрсни
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ги обожавам, до сега сум ги пробала само пржени со брашно и јајце и одозгора им ставам оцет, лукче и магданос, мх мх преубави ми се :)
     
  3. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    лелее значи ги обожавам! превкусни се посебно ако се поховани....
    [​IMG]
    ;)
     
  4. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    4.767
    Снаа ми прво ги лупи тиквичките, ги сече на кругови, ги насолува и ги остава малку време за да испуштат од водата што ја имаат. После ги премачкува во брашно и ги реди на намрсена тава, им става малку лукче одозгора, па пак од тиквичките. Ги запекува во рерна и после ги прелива со павлака и јајце и ги допекува... МММММ мераци!!! :inlove:
     
  5. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    2 средни тиквички
    100 гр. печеница
    30 гр. кашкавал

    3 лажици доматно пире
    1 лажичка оригано
    Бибер по вкус

    Најпрвин излупете ги тиквичките и исечете ги на кругови. Не треба да се многу тенки зошто во тој случај ќе бидат крцкави.

    Во плехче обложено со хартија наредете ги сите парчиња и печете 15 минути на температура од 220 степени. Доколку сакате да се повеќе испечени, продолжете го времето или зголемете ја температурата на 250 степени.

    Во помал сад настрана, ставете го доматното пире, ориганото, биберот и една лажица вода. Измешајте убаво. На секое парче тиквичка ставете од доматното пире, парче печеница и малку нарендан кашкавал. Доколку ви остане од доматното пире, ставете на крај пак од него.

    Печете уште 5-10 минути на истата температура и послужете ги топли.

    [​IMG]

    http://www.vkusendijabet.mk
     
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Cечеме тиквици на коцки, се цеди водата, се редат во тепсијa и се пропрскуваат со малку маслинов зејтин и зачини,и се печат некој 25 мин.
    после ги поливаме со млеко или јогурт и 2 јајца (ко за мусака) и дробено сирење (по желба) и се печат дур не се испечат.
    лесно вкусно, и топло и ладно да се разладите иде ;)
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Goddest

    Goddest Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    42
    За сите мои феминки кои сакаат тиквици една рецепта од мене за пржени тиквици
    Излупете ги тиквиците
    исечкајте ги на кругчиња или ако сакате сечете ја тиквицата на половина и исечкајте долгнавести парчиња
    напепелете ги тиквиците во пченично брашно и пржете на жежок оган. Кога кје се готови посолете ги со сол.
    Со пченичното брашно тиквиците стануваат покрцкави и добиваат подобар вкус, а и не го примат толку многу зејтинот. :D
     
  8. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски
    А во ресторан како ги приготвуваат?
    Досега сум била во многу ресторани и секогаш порачувам ќофтиња од тиквици и се прекрасни пробувам дома да ги напраам и не е тоа тоа..
    Иначе ги рендам тиквиците и морковот во еден сад го посолувам за да ја пушти водата од тиквиците,ги седам ставам 1 брашно и јајце мешам и ги пржам на загреан зејтин.
    Вкусот не е тој,незнам каде грешам..
     
  9. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    ^
    Прилично слично ги правам и јас ќофтенцата од тиквички, само што немам точна мера од колку јајца или брашно да ставам. Ставам по сопствена мера од ракав. Преходно убаво ги исцадувам од водата што ќе истече од нив (отакако ќе ги изрендам ), додавам брашното и јајцата и ги мешам. Додавам и други зачини, не само сол. Додавам малку вегета, малку црно пиперче и/или копар/чубрика/нане/ оригано. (едно од овие, не сите.Мене лично најубави ми се со нане).По вкус може и малку сецкано лукче.
    Морков Не ставам.
    А пржењто си е исто.
     
  10. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    јде и јас да ви пишам еден рецепт со тиквички
    Потребми состојки
    - 4-5 моркови со средна големина
    - еден пашканат
    - две галвици кромид
    - една тиквица
    - 4 јајца
    - 4-5 лажици брашно
    - една лажичка мала прашок за пециво
    - 200 грама рендан кашкавал
    - пола шоља за кафе зејтин
    Начин на подготовка
    Се ренда кромидот, морковот, тиквицата(од неа се стиска течноста) и пашканатот и се се става во тава со малу зејтин да се пропржи колку да омекне (7,8 минути). Потоа се остава на страна да се олади. Во поголем сад се кршат јајцата и се матат, па се додава оладената пржена мешавина, па кашкавалот, прашакот за пециво и брашното. Сето тоа убаво се меша и се додава зејтинот. Рерната се загрева на 180 степени и во тава на која претходно ке ставите хартија за печење се налева добро измешаната смеса(треба да е течна). По желба одозгора можете да посипете ким , сусам или ленено семе. Се пече околу 15 минути. Откако ќе ја извадите сешете на мали коцкички и на секоја редите по една лажичка павлака , а декорацијата ја завршувате со гранче француски магдонос.
    Добар апетит!

    П.С. жалам што немам слика да видите како изгледаат ама што да правам, ќе ги принесам на маса и ги снемува за секунда :lol:
     
  11. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Во последно време полудев по тиквициве, многу ги засакав . :) Моментално се печат. :P
    Еве сега запишав уште некој рецепт, бидејќи само на 2 начина знаам да ги спремам. :D
    Ги сечам на кругови, ги валкам во брашно и јајца и ги пржам.. Но повеќе ги сакам само посолени и со малку масло да ги потпечам додека омекнат и спремни се за јадење..
     
  12. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас не јадев тиквици до пред некое време, зашто немав пробано, ама затоа сега надокнадувам за тоа :D
    Ги обожавам поховани - исечкани на кругови, ги валкам во брашно и сол, во јајце, па во презла (исто со малку сол)!
    Многу многу вкусни! :)
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Јас ги сечам во должина, поубаво ми се пржат и покрцкави се. На тркалца кога ги сечев скоро секогаш ми се распаѓаа. :) Инаку подготовката иста, ги валкам во брашно и јајце па потоа во презла. Вака некако испаѓаат. :)

    [​IMG]
     
    На Twinkles, Elena69221 и sanja.burgundy им се допаѓа ова.
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Обожавам пржени тиквички, поховани во јајца и брашно. Мх мх, преубав ручек. :wasntme: Единствена маана им е што ќе окапеш на шпорет додека ги испржиш, а ги снемува за 15 минути. :lol:
    Исто така и јајцето што ќе остане заедно со малку од брашното што останало кога ќе го испржам на крај, абе најубава кајгана ми е тоа, неверојатен шмек дава. :lol:
     
  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    И јас како Сања не ги јадев но открив како ми се најубави и сега буквално компензирам за пропуштеното :rofl: Еве како ги правам: Ги сечкам тенко на кругови, ги ставам во повеќе зејтин убаво да се испржат, кога ќе бидат готови ги редам на чинија, им ставам одозгора бибер и лук во гранули, чекам да се оладат и си ги јадам со сиренце и убаво тазе лепче :)
     
    На sanja.burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Денеска за ручек имавме мусака со тиквици и компири,а и башка пржени тиквици со оцет,лук и сол како макало :)
     
    На Melinara му/ѝ се допаѓа ова.
  17. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.982
    И јас прво во брашно јајце па презла, па кога ќе застанеш над шпорет, не мрдаш додека не направиш за да се најадеш ко чоек. Не сум јас за една две. Се до лани кога истиот рецепт го применив и во тавче и во релна со зејтин полиени.
    Па исти се, дури и поубави.

    Сега повеќе уживам, зошто помалку време ги спремам. :D
     
    На sanja.burgundy и Lovely93 им се допаѓа ова.
  18. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Добра идеја, дефинитивно ќе пробам. Е не ќе им стојам саат-два, за ко чоек да може да се најадеме сите, баш ко што викаш.... :D
     
  19. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    За макалото чиста 10 , фала за идејата :)
     
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Чипс од тиквичка

    Потребни состојки:
    тиквичка
    50 гр. сусам
    100 гр. пченкарно брашно
    сол, зачин по желба

    Подготовка:
    Исецкајте ја тиквичката на тенки кругови, а потоа посолете ги и оставете ги да постојат 30 минути во сол.
    Помешајте го сусамот, пченкарното брашно и зачинот.
    Откако круговите ќе постојат, исцедете ги. Секој круг намачкајте го од двете страни со смесата која сте ја добиле од сусамот, брашното и зачинот. Потоа редете ги во тава која претходно сте ја обложиле со хартија за печење.
    Печете 15 минути на 200 степени, а потоа свртете ги на другата страна и печете уште 5 минути.
    Може да ги сервирате како здраво и вкусно аперитив.
     
    На Annath, Viktorijaaa5 и 24.07 им се допаѓа ова.