1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тироидна жлезда во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од anas23, 6 ноември 2017.

  1. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,барав нешто слично но не најдов,ако сметате дека не е во ред темата бришете ја.
    Бев 10 годинки кога ми најдоа хипотироизам,пијам еуторокс и сега ми е во границите на нормалата,најголем страв од секогаш ми беше дали ќе можам да имам деца,дали ќе бидат здрави,дали ќе биде се во ред,еве дојде и тој момент се омажив и со мм размислуваме за бебче,дали некој е во слична ситуација или пак бил,чекам да ми пишете
     
  2. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Јас имам една пријателка прима терапија и си ја тера бременоста нормално така да нема причина за загрижување слободно можеш да си останеш бремена што поскоро
     
    На 5678m му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    @anas23 Не се секирај. Јас пијам Еутирокс веќе неколку години, истерав инсеминации и 2 инвитра, од кое второ успешно, моментално сум 10 недела бремена. Само по потврдена бременост си направив контрола, ми ја зголемија малку дозата и рекоа да дојдам на контрола за 2 месеца.
    Моја прва братучетка има Хашимото, значи нејзе и антитела и ја напаѓаат тироидата па ете здравје за 2-3 недели треба да се породи.
     
    На 5678m му/ѝ се допаѓа ова.
  4. anas23

    anas23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Фала девојки многу ми значи вашата подршка,нека ви е со лесно и вас и на вашите пријателки,многу се плашам да не ја наследат децата од мене бидејќи јас сум ја наследила од мајка ми, дали во текот на бременоста е иста контролата за тироидната ?
     
    На Bebence01 и DuchessAnn им се допаѓа ова.
  5. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Иста ми беше контролата, да се провери TSH, FT3, FT4, ама ќе биде почеста.
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    Ne se sekiraj mila, pijam so godini eutiroks i bremenost isterav so idealno tsh. Sto nikogas vo zivot ne mi bilo tolku. Samo najvazno e da se sledi sekoj mesec da se proveruvaat hormonite i da se prima potrebnata doza. Kontrolite se isti se e isto samo pocesti. Strav ne strav toa e, da tiroidnata e nasledna za zal, najcesto od majka na kerka poretko majka sin, no toa e pa ne e kojznae kolku strasno ima nedaj boze polosi raboti pa za edna tiroidna neli apceto nasabajle i ajt sozdravje. :D
    Pa kolku zeni ima so izvadena tiroidna pa so dve tri deca se, kolku ima pa sto poima si nemaat deka imaat problem so tiroidnata pa nikogas ne bile da proverat ne pijat terapija pa zdravi pravi deca imaat. I samata kaza ti si ja nasledila od majka ti pa ete te ima tebe neli :P
    Uzivaj, i najvazno opusti se i ne misli na toa deka pravis bebe za vreme na cinot, uzivaj samo, zosto psihata e taa sto nekogas znae da e precka od iskustvo ti kazuvam.
     
    Последна измена: 7 ноември 2017
    На 5678m, anas23 и DuchessAnn им се допаѓа ова.
  7. mamma88

    mamma88 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ве молам за искуство и мислење.Бремена сум 33 гестациска недела.Од 17 гестациска недела откриена ми е хипертиреоза и од тогаш примам терапија пропилтиурацил чија што доза се менува. Од 17 до 21 недела примав 50мг дневно. За подоцна да се намали на 25мг дневно (сеуште ја примам таа доза).Ме интересира дали некој имал слично искуство искрено се плашам за моето бебенце заради терапијата?
    Ви благодарам
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Kako otkri deka imas hipertireoza?
     
  9. mamma88

    mamma88 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Пред една година е откриено дека имам чвор на лев лобус, но хормоните беа супер, правев и пункција на чворот испадна дека е бенигно, на секој три месеци правев анализи и на хормоните кои беа супер. Кога останав бремена контролите зачестија на секој месец. Првите три месеци од бременоста анализите беа одлични. Проблемот настана некаде после 13 гн, пулсот наеднаш збесна во мирување ми се движеше од 120 до 130, чуствував преголема нервоза, повраќав премногу ми се чуствуваше како цело тело да ми функционира со преголема брзина. На следната контрола резултатите беа за шок тсх 0.04 фт4 во долна граница на нормала а фт3 над нормалата висок. Па од 17 недела почнав со примање на терапија пропилтиурацил. Сега се чуствувам добро но се плашам за терапијата зошто не е наивна како терапијата за хипо. Докторите ме смируваат дека нема место за страв и паника но тоа не можам да му го објаснам на моево преплашено мајкино срце. Се надевам само дека моето бебенце е добро. Се извинувам за долгиот пост.
     
  10. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Mene maticniot mi rece po bremenost da si proveram tiroidna. Sega sum 36 ned.
     
  11. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Ќе ве молам за искуства, за во бременост се резултатите ...
    -тсх ми е 0.202 ( 0.27-4.20 )
    -фт4 ми е 17,40 ( 10.30-24.45 )
    -атп-о ми е 109.9 ( < 34 )
    -прл ми е 100 ( 3.9-29 )
    Сега последно ми се следниве резултати:
    -тсх <0,004 ( 0.27-4.20 )
    -фт4 ми е 16.3 ( 10.30-24.45 )
    -атп-о ми е 27.2 ( < 34 )

    Терапија за ништо од ова не добив наводно нормално било во бременост да се вакви резултатите но ве молам за мислење...за пролактинот уште минатиот пат ми рекоа висок е пиј бромергон до 5,6 месец но гинеколог не се сложи и го прекинав и покрај тоа што ми беше покачен... антителата еднаш покачени сега не беа ..:?:

    За тсх знаете ли дали е во ред да е волку ниско ??
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.221
    Пол:
    Женски
    Побарај друго мислење. Овде нема доктори. Најдобронамерно ве молам барајте второ, трето ма и 10 то мислење од ендокринолог. Не интернист. Барајте специјалист по нуклеарна медицина.
     
    Последна измена: 28 февруари 2019
  13. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    Имам свој ендкринолог кој ме води долго време, ова се од кај него резултати секако он ми кажува што како... а овде пишав за да размениме искуства од жени да видам нив што им е советувано за ваква ситуација.
     
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.109
    Допаѓања:
    100.221
    Пол:
    Женски
    Sekoj e razlicen. Ako se somnevas vo doktorot baraj vtoro mislenje.
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Конкретно кај тебе има тенденција да оди тсх надолу, а обично тсх во бременост оди нагоре, но еве фт4 компензира со тоа што се намалило .
    Што се однесува до антителата, варирањето од еден до друг резултат е нормално, само врз основа на две испитувања не може ништо да се заклучи.
    Мој совет е по еден месец испитувањата да ги повториш, па тогаш да те насочи ендокринологот што да правиш, бидејќи како што кажав тсх обично расте во бременост.
    Секако, не сум доктор.
     
    На bijonse и Софија 88 им се допаѓа ова.
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.787
    Допаѓања:
    17.888
    Инаку ова од специјалист ендокринолог, пред боцкање се пие терапија за да се види дали ти одговара терапијата.
     
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.787
    Допаѓања:
    17.888
    Вчера бев на Нуклеарна медицина, а после тоа кај гинекологот да закажам преглед. И кажав на сестрата дека доктор од таму ќе ми ја води бременоста-за тироидната, ми вика ама таму има зрачење??? Некој да ми појасни што сакаше да ми каже?
     
  18. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Какво зрачење на патофиза во амбуланта! (facepalm)
    Ти ќе одиш на редовен преглед, амбуланта, крв,лабараторија, шалтер и толку!
    Сигурно нема да те зрачат!
    Има простории каде што има зрачење, меѓутоа таму е забранет влез и секако не е тоа место кај шо ти ќе одиш и ќе влегуваш
    Не се секирај, си знаат они таму со бремени шо како..
     
    На Meckicja и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Sofi prolaktin vo bremenost ne se meri normalno e da e visok bromergon se pie do 12 ned od bremenosta toa mi go kazaa poveke endokrinolozi I jas go piev do 12 ned od bremenosta
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    дада знам дека е нормално да се качува не пијам одамна веќе таблети за него ...за мн низок тсх ми беше прашањето, али прашав доктор за тоа ми рекоа така треба да е подобро низок отколку да е висок ...како и да е фала ти :hug:
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.