1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Токсична козметика

Дискусија во 'Тело' започната од Mama25, 4 јуни 2012.

 1. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  Колку сте запознаени со токсичноста на козметичките производи? Веќе подолго време пребарувам на интернет и се трудам колку можам да избегнувам се што е неприродно иако тоа чини многу во денешно време.Се фрапирав кога видов колку голем замав зема токсичноста и дека во скоро секој производ има штетни хемикалии,земајќи во предвид колку често да не речам секојдневно ги користиме,сакв да споделам со вас некои сознанија ...Исто така се надевам дека ќе пишувате свои мислења, сознанија и истражувања (во оваа тема) како да си помогнеме едни на други. Зарем не се сите иритаци,алергии,разни воспаленија,ракови и сл. доволна причина за малку истражување на составот во " ОНА " што го сакаме и на некој начин му веруваме - КОЗМЕТИКАТА И ПРЕПАРАТИТЕ ЗА РАЗУБАВУВАЊЕ!!!
  Тука ги вбројувам сите производи од препаративна и декоративна козметика.

  Значи, човек да се запрепасти! Иако резултатите на ваквите испитувања секогаш зависат од финансиерот на испитувањето, факт е дека ставаме све и свашта на нашиот најголем орган - кожата.

  На пример, користев неколку месеци Dr. Hauschka, изгор скапа козметика, природна и органска, мед и млеко тече на упатствата за употреба и потоа гледам safety review за нив, што да видам, 6ка на ниво на токсичност (6-9 е високо ниво на токсичност). Значи на ништо не треба да се верува.

  Еве еден линк каде може да се погледнат прегледи на безбедност на некои од козметичките марки.

  http://www.cosmeticsdatabase.com/


  Според ова испаѓа исто токсично да користиш Нивеа и Хаушка.
  http://www.toxic.mk/cosmetics.php
   
  На Bilka5T и TheIdealMe им се допаѓа ова.
 2. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
 3. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Многу е мала информираноста за токсичноста, а и не е во интерес на козметичките производители да се зборува за тоа. Луѓето не ја разбираат сериозно штетноста, а можеби многу проблеми произлегуваат од користењето на токсична козметика.
  Колку добро влијаат некои козметички производи, толку се и штетни од друга страна. :!:
  Дури во производите многу често се кријат и состојки кои не се напишани или пак комбинацијата на некој состав може да биде токсична.
  Се изненадив и јас за Хаушка :o , што е токсично во таа козметика мн. ме интересира, иако не сум ја користела?
  Еве конкретно и овие производи што доста се познати и често се употребуваат имаат токсик во состав и тоа Herba Шампон - Алкалоид (Formaldehyde и Bronopol), Ilirija шампон од коприва (Bronopol и Coumarin), Palete - боја за коса (долга листа од 10тина токсични состојки), VEET - Восок за депилирање (Potassium thioglycolate, Calcium hydroxide, Talc), Max Factor - Течна пудра за лице (Dehydroacetic acid, Propyl and methylparaben, Talc), Aura Ацетон (Benzophenone-3).

  И баш како што јас сега ги наведов тие токсични состојки, најголемиот дел од нас не знаат кои се нивните својства. И да прочитаме состав на самиот производ не знаеме што е штетно, а што не е, па одиме според правилото 'Она што не го знаеме, не може да не повреди' :) :| .
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.077
  ^^
  Тоа што ги именува само procter and gamble (pantene) и estee lauder ме тера да помислам дека видеово не е баш направено за наш бенефит туку за антиреклама...
   
 5. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  ^
  Уф,не би рекла дека е само антиреклама прогуглај па сама ќе се увериш секоја состојка колку е штетна,од тоа произлегуваат многу работи се е меѓу себе поврзано но да не бидам офф топик еве уште нешто кое можеби ќе ве разубеди
  http://www.toxic.mk/cosmetics.php ТУКА ИМА ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА ДОСТА ПРОИЗВОДИ кои ќе ве заинтересираат а кој е скептик може да провери подетално на http://www.ewg.org/skindeep/

  И навистина би сакала женската популација да почне да обрнува малку повеќе внимание околу тоа што користи и како се го труе организмот дали преку храна или козметика,нормално колку ни дозволува џебот зошто не е се убаво, што мириса примамвливо (тоа пак има сосема друго значење,сега не би сакала да мешам баби и жаби)...
  ОПАСНИ СОСТОЈКИ ВО КОЗМЕТИКАТА

  Формалдехид
  Го има во: лакот за нокти, кремите, шампоните
  Познат и како: формалин, формик алдехид, оксиметан, оксиметилен
  Потенцијална опасност: Да, оваа е истата онаа супстанца која се користи за презервација на мртвите тела. Во некои продукти познато е дека предизвикува иритации на кожата, алергиски реакции, а испарувањата од формалдехидот се поврзуваат со астмата и одредени видови на рак.

  Минерални масла
  Ги има во: кармините, лосионите, отстранувачите на шминка
  Познати и како: liquidum paraffinum
  Потенцијална опасност: „Минерално“ можеби звучи органски, но минералното масло се добива од нафтата. Минералното масло формира тенок слој на кожата кој ја попречува природната способност на кожата да „дише“ и ги затнува порите.


  Фталати
  Ги има во: парфемите, дезодорансите, лаковите за нокти, хидратантните креми, сапунот, шампоните
  Познати и како: DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP, DNOP
  Потенцијална опасност: Во телото одредени мириси делуваат како естрогени и предизвикуваат пореметувања во ендокриниот систем, што влијае врз хормоните. Мирисите можат да влијаат врз централниот нервен систем, да предизвикаат депресија, хиперактивност и надразнетост. Во Велика Британија, некои форми - како DEHP, DBP и BBP - се забранети за употреба во козметичките производи и играчките.

  Propylene Glycol
  Го има во: дезодорансите, шампоните, кондиционерите, лосионите за тело, кремите
  Познат и како: humectant, MSDS
  Потенцијална опасност: Пропилен гликолот се користи како антифриз и хидраулично масло за автомобили, но во производите за нега може да предизвика опасни иритации на кожата, абнормалности на црниот дроб и оштетување на бубрезите.

  Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
  Го има во: пастите за заби, козметиката, шампоните
  Познат и како: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Lauryl Ether Sulfate, Anhydrous Sodium Lauryl Sulfate, Irium, SLS, SLES, MSDS, ALES, ALS
  Потенцијална опасност: SLS обично се користи во прозводите за нега бидејќи прави пена, но познато е дека таа ја суши кожата, а во комбинација и со одредени други хемикалии станува канцерогена состојка.

  Хидрохинон
  Го има во: средствата за сончање, обелувачи на кожа, средства за осветлување на косата, средства за чистење на лицето
  Познати и како: 1,4-Benzenediol, 1,4-Dihydroxybenzene, P-Dioxybenzene, 4-Hydroxyphenol, P-Hydroxyphenol,1,4Benzenediol
  Потенцијална опасност: Хидрохинонот се поврзува со одредени видови рак, невротоксичност, нарушувања на ендокриниот и репродуктивниот систем.  Sunfemina за Dr. Hauschka можам само да ти кажам дека беше поодамна и етикетеата ми беше скоро па излижана кога почнав да станувам свесна :) затоа почна да гуглам и открив дека, изгор скапа козметика, природна и органска :?: , мед и млеко тече на упатствата за употреба и потоа гледам safety review за нив, што да видам, 6ка на ниво на токсичност (6-9 е високо ниво на токсичност). Значи на ништо не треба да се верува.
   
 6. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  Ова и не етака ново но би сакала да го споделам со вас (извинете на долгите мислења едно по друго)

  Паника во козметиката, се продаваат скапи и опасни брендирани кармини


  Во 2007 година, американското здружение за безбедна козметика почнало со спроведување на тестирање на 33 црвени кармини од познати марки и утврдиле дека во нив има прекумерна доза на олово што е опасно по здравјето. Кармините се наменети за надворешна употреба, но со облизнување на усните се внесуваат и во телото, а со текот на времето оловото се таложи во организмот. Оловото кое седи во телото, може да биде погубно во бременоста и да направи аномалии кај бебињата. Ова се кармините кај кои е пронајдена најголемо количество на олово.

  1. Maybelline Color Sensational, Pink Petal (7,9 ppm)

  2. L’Oreal Colour Riche, Volcanic (7,0 ppm)

  3. NARS Semi-Matte, Red Lizard (4,93 ppm)

  4. Cover Girl Queen Collection, Ruby Remix (4,92 ppm)

  5. Nars Semi-Matte, Funny Face (4,89 ppm)

  6. L’Oreal Colour Riche, Tickled Pink (4,45 ppm)

  7. L’Oreal Intensely Moisturizing Lipcolor, Heroic (4,41 ppm)

  8. Cover Girl Continuous Color, Warm Brick (4,28 ppm)

  9. Maybelline Color Sensational, Mauve Me (4,23 ppm)

  10. Stargazer Lipstick, no.103 (4,12 ppm)

  Според стандардните граници, количината на олово не смее да ја прејде границата од 4.0 ппм. Кармините на марките Авон, Клиник, естер Лаудер, Диор, Ревлон и Мак се единствени кои се оценети дека во нив нема олово што и лабораториски е докажано

  превземено од:
  http://www.bezpardon.mk/panika-vo-kozme ... i-karmini/

  http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?I ... 53DE47411D
   
 7. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Листите се составени од имиња на некои (попознати) марки за производство на козметика, а сретнуваме уште стотици други козметички марки кои сигурно во ист кош спаѓаат (а може имаат уште потоксични производи).
  Кога не може ни на Хаушка или на сличните да се потпреш со 100% сигурност, што станува со другите?!
  Баш ме интересира која од наводно природните состојки во неа била токсична?
   
 8. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  ^
  Еве го конкретно производот кој го користв јас пред едно 6 години дневна крема која што ја купив по препорака, слика одвај најдов ама затоа еве ти каде можеш и сама да се увериш која состојка колку е токсична,ако нешто не е јасно слободно прашај
  http://54.243.178.219/skindeep/product/ ... lation%29/
   

  Прикачени фајлови:

  • day cream.jpg
   day cream.jpg
   Големина на фајлот:
   2,5 KB
   Прегледи:
   1.067
 9. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  Eве уште нешто кое сакам да го споделам совас иако многумина опиени од миризата не сакаат да си признаат дека ова можеби е еродостоен факт

  ЛИСТА КОИ ПАРФЕМИ СЕ ШТЕТНИ – ВО СКАПИТЕ ИМАЛО ПОВЕЌЕ ОТРОВИ ОТКОЛКУ ВО ЕВТИНИТЕ  Направени се анализи кои покажале дека голем број на светски познати брендирани парфеми, од „Britney Spears’ Curious“ и „Hannah Montana Secret Celebrity“ до „Calvin Klein Eternity“ и „Abercrombie & Fitch Fierce“, содржат штетни хемикалии кои можат да предизвикаат алергиски реакции или нарушување на хормоните, поради тоа што истите содржат голем број на супстанци, кои не се оценети позитивно од страна на инспекцијата на индустријата за убавина.

  Студијата на скриените токсични хемикалии во парфемите се појавила по извештајот на претседателот на „Cancer Panel“, кој алармирал за големиот број на токсични хемикалии во парфемите, кои луѓето ги користат во секојдневниот живот.

  Во ваквиот извештај било забележано и препорачано ваквите производи да не ги користат бремените жени, поради изложувањето на попреченост во хормоните, што може да предизвика и рак.

  Анализата открива дека голем број на брендирани миристи, како „Chanel Coco with 18“, „Britney Spears Curious“ и „Giorgio Armani Acqua Di Gio with 17“, содржат тајни хемикалии кои не се наведени во етикетите, поради дупка во федералниот закон, кој им овозможува на компаниите да ги задржат како тајна, состојките, од кои истите ги произведуваат ваквите производи.

  Во некои од парфемите биле утврдени десет сензибилизирачки хемикалии, поврзани со алергиски реакции, како што се астмата, отежнатото дишење, главоболката и контактен дерматитис.

  „Giorgio Armani Acqua Di Gio“, содржи 19 различни сензибилизирачки хемикалии, повеќе од кој друг производ во студијата.

  Парфемот на Џенифер Лопез содржи седум различни хемикалии со потенцијал да го наруши хормонскиот систем. Некои од парфемите се опасни по тироидната жлезда и можат да предизвикаат рак.
  Голема опасност од ваквите парфеми е веројатноста истиот да се акумулира во човечките ткива. Федералната влада за ваквите наоди има мал број на информации.  Прехрамбрената и Лекарската администрација не ги има сите потребни информации за тајните состојки на овие продукти. Ниту пак повеќето од истите се проценети од страна на безбедниот преглед на асоцијацијата за Меѓународни мириси или некоја друга одговорна институција.

  Тајноста на создавањето на мирисите претставува огромна дупка во федералниот закон донесен уште во 1973 година, со кој на компаниите им ја бара листата на состојките на производите освен за парфемите. Искористувајќи ја оваа предност, козметичката индустрија ги прикрива состојките од јавноста, дури и кога истите тие можат да бидат потенцијално штетни по здравјети и телото на човекот.
  Во производите на Џенифер Лопез и Хали Бери, биле пронајдени шест хемикалии кои го емитираат хормонот естроген, а седмиот е поврзан со тироидната жлезда. Некои од овие хемикалии биле наведени на етикетата на производот, а некои не.

  Еве некои од најчестите состојки:

  -Amylcinnamaldehyde-Ги надразнува очите, респираторниот систем и кожата
  -Pinene-sensiizer- со негово вдишување се изложувате ризик поврзан со иритација на дишните патишта.
  -Terpienol- Може да атаксија, главоболка, депресија на централниот нервен систем.
  -Benzaldehyde- штетно е ако се проголта, а на негова изложеност може да предизвика болки во грлото, осипи и болка во очите.
  -Benzophenone-Нарушување на хормоните и тироидната жлезда
  -Бензил ацетат – канцероген, најверојатно прочина за рак на панкреасот
  -Бензил алкохол- причина за главоболка, гадење, вртоглавица
  -Бензил бензоат- Нарушување на хормоните
  -Бензил cinnamate – Надразнување, опасно по животната средина
  -Бета салицилат – Нарушување на хормоните
  -Бета ionone – Можен канцероген
  -Butylated hydroxytoluene – Нарушување на хормоните и тироидната жлезда, можен канцероген
  -Cinnamyl алкохол ја надразнува кожата и очите
  -Кумарин-канцероген – токсичен за црниот дроб и бубрезите, се користи и за убивање на глодарите, честа состојка и во цигарата и тутунските производи
  -Диетал фталат – предизвикува абнормален развој на репродуктивните органи кај машките бебиња.
  -Етанол-предизвикува нарушување на централниот нервен систем
  -Етил ацетат – наркотичен
  -Формалдехид – предизвкува загадување, канцероген, отежнато дишење, алергиски реакции и црвенило на кожата.

  Постојат уште многу други хемикалии во парфемите кој во моментот кога ќе ги испрскаме, дел од нив ги вдишуваме, а дел од нив се акумулираат во телото.
  Голем дел на производи кои се користат секојдневно, како што се шампони, лосиони, производи за нега и хигиена, спрејови, освежувачи на воздух и детергенти за миење на садови, содржат миризливи испарливи состојки.
  Еве дел од листата на парфеми кои содржат високо ниво на отрови, кои можат да предизвикаат рак, мигрена главоболки, дерматитис, респираторни болести, хормонални нарушувања и органски откажувања.

  Abercrombie & Fitch Fierce
  American Eagle Seventy Seven
  AXE Bodyspray For Men – Shock
  Bath & Body Works Japanese Cherry Blossom
  Britney Spears Curious
  Calvin Klein Eternity (for men)
  Calvin Klein Eternity (for women)
  Clinique Happy
  Coco Mademoiselle Chanel
  Dolce & Gabbana Light Blue
  Giorgio Armani Acqua Di Gio
  Halle by Halle Berry
  Hannah Montana Secret Celebrity
  Jennifer Lopez J. Lo Glow
  Old Spice After Hours Body Spray
  Quiksilver (for men)
  Victoria’s Secret Dream Angels Heavenly

  превземено од mkd-news.com
   
 10. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  12 ХЕМИКАЛИ КОИ ГИ ИМА ВО СЕКОЈА КОЗМЕТИКА – ЕВЕ ШТО СТАВАТЕ НА ЛИЦЕ

  Проверете дали некои од овие хемикалии се наведени на етикетата на козметиката која ја користите. Доколку се, употребувате козметика која е потенцијално опасна за вашето здравје, но и за убавина. Контраефектите од средствата за разубавување полни со хемикалии се нагрдување на вашата кожа, лице, алергии, менувања на бојата на кожата итн.


  Лосиони за тело имаат 32 хемикалии во себе, парфемите дури 250, креми за потемнување соржат 22 хемикалии, сенка за очи 26, пудра 24, кармин 33 – точно што содржи колку и кои хемикалии на фотографијата на крајот на постот. Еве листа на најчесто употребуваните хемикалии во козметиката.

  1. Антибактерии

  Прекумерната употреба на антибактериски средства, може да попречи во борбата против болестите кои се предизвикувани од бактерии како што Е.coli и Samonella enterica. Широко се користат во сапуни, во пасти за заби и дезодоранси, а се откриени и во мајчиното млеко. Во една неодамнешна студија се покажало дека се меша во тестостероната активност во клетките.

  2. Катран од камен јаглен

  Катранот од камен јаглен е познат по канецерогеноста, а се користи како активна состојка во шампоните против првут и кремите наменети за против чешање. Јаглен катранот исто така, утврдено е дека го има во пастите за заби, како и во течностите за миење на устата.

  3. Diethanolamine (DEA)

  За DEA се смета дека би може да допринесе за нарушување на хормоните, а некои студии покажале дека содржи и канцирогени елемнти, како и дека го осиромашува телото со холин, елемент кој е потребен за да се развие мозокот.  4. 1,4 Dioxane

  1,4 Dioxane е познат како животински канцероген и можен човечки канцероген кој може да се појави во одделни продукти кои содржат натриум сулфат и состојки кои содржат „PEG“, „xynol“, „ceteareth“, и „oleth“.
  Производителите обично се обидуваат целосно да го отстранат „Dioxane“ од производите, но на крајот сепак мал дел останува во продуктите. Во едно истражување во 2007 година во кампања за безбедна козметика се покажало дека кај децата останале траги од Dioxane десетти делови од милион, или нешто помалку.

  5. Формалдехид

  Фордалмехидот има долга листа на негативни здраствени ефекти, вклучувајќи го и имунолошкиот систем, токсичноста, респираторната иритација како и ракот кај луѓето. Но, сепак може да се пронајде кај козметичките продукти за бебиња, лаковите, лепакот, боите за коса и други производи.

  6. Fragrance

  Супстанца која што може да има последици по вашата тежина, како и развојниот процес, а се препорачува да се избегнуваат мирисните масла каде што е утврдено дека ја има.  7. Олово и жива

  Невротоксичното олово кој се смета за природен загадувач, може да се појави во производи како што е пастата за заби, а истражувањата покажале дека истиот се наоѓа во некои производи за боја на косата.


  8. Наночестички

  Наночестичките можат да продрат во кожата и да ги оштетат мозочните клетки, а истите се појавуваат во се поголем број на козметички производи и креми за сонце. Најпроблематични се цинк оксид и титаниум диоксид, кои се користат во кремите за сончање.

  9. Parabens

  Имаат слаби естрогенски ефекти, а се појавуваат во широк спекатр на тоалети. Една студија покажала дека супстанцата „Parabens“ ги оштетила тестисите на глушец, по што истата била забранета од страна на ЕУ, да се користи во козметиката.

  10. Нафтени дестилати

  Можните човечки канцерогени, нафтени дестилати се забранети или ограничени за употреба на козметиката во ЕУ, но се најдени во неколку американски брендови на лакови, мирисливи правови и други производи.  11. P-Phenylenediamine

  Обично се наоѓаат во фарбите за коса, а ваквата хемикалија би можела да го оштети нервниот систем, да предизвика иритација на белите дробови и тешки алергиски ракции.

  12. Hydroquinone

  Истражувањата покажале дека го има на кожата кај човекот, а за истиот се смета дека е невротоксичен, и алергетичен. Ограничени докази велат дека може да предизвика рак во лабораториските животни.

  превземено од www.mkd-news.com
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
 12. Babylon

  Babylon Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  21
  Корисна, но богами долга листа. Тешко е да се запамтатм сите штетни состојки. Ќе треба со листа да си купуваме :) Јас проверувам дали има парабени, СЛС и минерални масла, а мал е бројот на оние што не содржат.
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.294
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш можеш да си ги напишеш на едно мало ливче кое секогаш ќе ти стои во новчаник,јас така водам евиденција,но со тек на време дел супстанци стануваат рутина. А за ова што велиш мал е бројот,сеште кај нас на пазарот немаме избор но секако имаме подобра солуција како на пример Лавера,Логона дел на Санте,Еси (добри пасти за заби),Локтан отколку оние останатите,да не ги набројувам. Цените не се за секој џеб нажалост.

  Да редаkтирам додека е време а воедно фала и на Славица999 за инфото. Во Зегин има паста без флуор нормално со зелено квадратче е околу 150 ден мислам без флуор и отровни супстанци хомеопатска паста со вкус на лимета и црвен портокал,одлична и за деца. Керками ја обожава. Инаку е далеку поевтина од таа на Лавера и на Еси и ми е откритие на годината не ја менувам одлична е :nod: Ќе ставам сликче.
   

  Прикачени фајлови:

  На bubac и slavica999 им се допаѓа ова.
 15. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.653
  Чисто колку за информација, тешки глупости се работиве што ги пишува на мкд-њувс, не знам како може таков сајт да земете за репер за било што. Тоа со пастите за заби прво излезе на 9гаг, сајт кој што е наменет за сеир и забава, за само половина час подоцна да биде побиено во коментарите. Не можам да барам сега подетално што и како беше само ми остана во сеќавање дека квадратчињата врска немаа и не се некој патоказ за што да купите.
  А вакви природни органски комзетики испаднаа на секое ќоше, ако не си го направите дома, никој не ви гарантира колку е нештото здраво или природно. Така што, ако веќе верувате во козметичко-фармацевтски консипрации, добро би било да ја разгледате и можноста за конспирација против големите производители во смисла на правење на намерни антиреклами.
  И не знам како тоа може да постои паста без флуор, кога основно средство за чистење и борба против кариес е флуорот.

  На крајот на краиштата, ниту една гигантска компанија не се грижи за здравјето на луѓето или детално бира кои состојки ќе ги употреби, вие сте само банкноти на нивната сметка, а тие успеваат успешно да ве придобијат со разни реклами и анти-реклами. Секаде се бира да се употреби најекономичното а најбезбедно, што значи дека ако тоа значи 0.2% евтин формалдехид, наместо 0.001% скап алкохол (примери од рака давам), ќе го употребат формалдехидот.
   
  На Azriel1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.294
  ^ На крај на краишта не мораш да ги гледаш квадратчињата на пастите доволно е да го видиш составот и ќе ти биде јасно
   
  На drvce1000, Silver.E, Nymeria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.253
  Оваа хомеопатска паста со години наназад ја нарачував од Бугарија, супер што сега ја има и кај нас.
  Има и други видови. Има една за непцата, значи поубава паста немам имано. Лакалут може вода да и носи.
  Но, тешко се наоѓаат овие другиве (иначе се од истиот производител, само за различна намена, т.е дали за непца, за белеење...)
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.947
  Пол:
  Женски
  @Nymeria
  Кој како сака,се е ствар на избор и лична воља. А кој тоа пропагира дека флуорот е здрав? Фармацевтските компании? Па тоа е бизнис и маѓепсан круг не само за флуорот скоро за се и јас лично имам поинакво мислење конкретно за флуорот баш напротив повеќе штети отколку помага. Денеска е се за профит зинато,а ние луќето сме како пробни глувци. Поготово жените ако им мириса убаво одма им проработуваат сетилата и го купуваат производот. Што се однесува до квадратичињата,ти многу лаички го свати сето тоа ,има состав на производот јас секогаш читам.
  Еве ти пократко за флуорот колку е само "здрав". И тоа не е извештај од мкд -њуз.
  Istina o fluoru

  Fluor su nacisti i staljinisti stavljali u vodu logorašima da budu pasivni i ravnodušni prema svemu. Danas vam (ovaj otrov za štakore i ljude) iz istih razloga stavljaju u paste za zube i vodovode.

  Fluor je glavno kemijsko sredstvo stvaranja mentalnih robova (poslušnih građana).

  Narav samog fluora i njegovog djelovanja na karijes može se usporediti s naravi kemoterapije na stanice raka. Sudeći da se čak i koristi u tu svrhu, svaka poredba je suvišna.

  Piše: Robert Marinković
  Priča o fluoru nije ona o teoriji zavjere, već praksi zavjere. To je doista stara tema o kojoj milijuni ne znaju mnogo, pa čak ni onaj dio ledenog brijega što viri iznad vode. Što su, doista, fluor i fluoridi, čemu služe, gdje se sve nalaze, zašto ih ljudi ''višom'' voljom svakodnevno unose u organizam u kojem se talože i kakav utjecaj vrše na nas? Fluor je element koji se sastoji od atoma sa 9 pozitivno nabijenih protona koji ne dobivaju dovoljnu zaštitu elektrona. Kao takvi, neuravnoteženi su i opasni ''grabežljivci'' koji uzimaju elektrone drugih elemenata kako bi otpustili napetost vlastite jezgre. Ogromna ''glad'' za elektronima objašnjava zašto fluor reže čelik kao maslac, agresivno reagira s većinom organskih materijala te je reaktivan više od svih drugih elemenata. U dobro proračunatoj Majci Prirodi fluor, na sreću, najčešće dolazi u spojevima. No i spojevi fluora (fluoridi) kemijski su vrlo potentni. Sudeći kako je istina uvijek zaokružena cjelina i ne gleda sa smiješkom na onaj analitički pristup koji elemente promatra kao posve izolirane sustave, valja istaknuti kako fluor budi najgore i u drugim kemikalijama. Fluoridi predstavljaju jedne od najotrovnijih i najagresivnijih kemijskih spojeva, što je znanosti odavno poznato. Spojevi fluora kao posebno moćne kemikalije postali su ''sveta krv'' moderne industrije te svakodnevno protječu kroz brojne tvornice, rafinerije i mlinove. Koriste se kao otrov za štakore, za proizvodnju visokooktanskog benzina, topljenje metala poput aluminija, čelika i berilija, za obogaćivanje urana, tj. izradu atomske bombe, pripremanje nervnog plina sarina, kompjutorske spojeve i matične ploče, pesticide, ski-vosak, freon, teflonsku plastiku, tepihe, vodootpornu odjeću, gravirano staklo, cigle, keramiku i brojne - uvjetno rečeno – lijekove, poput Prozaca i Ciproa. Također, što najbolje znamo, koristi se kao prevencija za karijes te ga dajemo djeci kao prvu stvar ujutro i zadnju stvar na večer.

  UTJECAJ FLUORA

  Još početkom 20. stoljeća brojni znanstvenici povezali su fluor s čitavom lepezom bolesti središnjeg živčanog sustava, respiratornih bolesti te mnoštvom tzv. artritisnih mišićno- skeletnih poremećaja. Učinkovitost njegove razorne moći očituje se u invazivnoj metodi ''liječenja'' raka sa supstancom nazvanom 5-FU, koja ubija cijele stanice tijela nedugo nakon što spoj prodre u molekulu DNK. Ionizirani (negativno nabijeni te gubeći ili uzimajući elektrone) fluoridi ometaju funkciju i anatomiju molekula - poput proteina ili DNK- te formiraju veze s vodikom, uplićući se u normalno tkivo bioloških molekula. Američki Nacionalni institut za sigurnost i zdravlje radnika 1977. godine je objavio: ''Fluor i neki njegovi spojevi primarno iritiraju kožu, oči, sluzokožu i pluća. Termička ili kemijska opeklina može nastati kontaktom. Čak i kada je u pitanju malo tjelesno područje (manje od 3%), može uzrokovati cjelokupni efekt trovanja putem apsorpcije fluorida kroz kožu. I kratkotrajno izlaganje fluoru putem udisanja uzrokuje bolno grlo i bol u grudima, nepovratnu štetu na plućima i smrt. Gastrointestinalni simptomi su mučnina, povraćanje, difuzni trbušni grčevi i dijareja. Veće doze proizvode djelovanje na centralni živčani sustav s trzanjem i grčenjem mišićnih skupina te komom.'' Ispijanje fluoridirane vode (kao i konzumiranje svih proizvoda koji ga sadržavaju) dopušta fluoru ulazak u krv i kosti, gdje se taloži i šteti cijelom organizmu, a po novim istraživanjima, bez utjecaja na prevenciju karijesa. Uništavajući enzime zubnih bakterija te sprječavajući karijes isključivo površinskim nanošenjem, fluor čini isto i drugim tjelesnim enzimima. Uništavajući te vitalne kemijske ''glasnike'' koji reguliraju gotovo sve tjelesne funkcije organizma, fluoridi su prijetnja na gotovo svim frontama zdravlja.

  Kaj Eli Roholm, bivši svjetski vodeći znanstvenik za fluor, koji je 1937. napisao najveću znanstvenu studiju (s reference na 893 članka o fluoru) o toksičnosti fluora objavljenu do danas, u Danskoj je proučavao intoksikaciju radnika u tvrtkama kriolita (rude u kojoj je preko 50% fluora). Bilježio je brojne degenerativne bolesti, podvevši ih pod kategoriju ''fluoridne intoksikacije'', koje se vidno odražavaju na zubima i zubnoj caklini: ''Nekadašnja pretpostavka kako je fluor nužan za kvalitetnu caklinu postavljena je na nedostatnim osnovama. Naše sadašnje znanje najodlučnije ukazuje kako fluor nije nužan za kakvoću toga tkiva već posve suprotno tome: caklina je posebice osjetljiva na pogubno djelovanje fluora'' - slažući se s prijašnjim nalazima istraživanja kako je fluor posebice opasan za djecu te oslabljuje caklinu. Preko leđa tvorničkih radnika, trajno izlaganje fluoridu uzrokovalo je i uznapredovalo medicinsko stanje nazvano ''skeletna fluoroza''. Vrhunska je ironija da, osim nervnom sustavu, fluor najviše šteti upravo kostima i zubima u kojima se konstantno taloži jer polovica njegovog dnevnog unosa ostaje u organizmu. Na zubima djece i odraslih izloženih jačem utjecaju fluora javlja se propadanje cakline, očitovano vidljivim pjegastim naslagama na zubima. Ova bolest, tj. simptom mnogo ozbiljnijeg stanja organizma nazvan je ''zubna fluoroza''.

  Jedna od autoriteta za fluor Darlene Sheller, proučila je više od 1000 članaka o fluoru (datiranih od 1935. do danas) te je zaslužna što je Michigan prva država u SAD-u koja je uspjela dobiti pravo glasanja protiv obveznog fluoridiranja, tj. dodavanja fluora pitkoj vodi. Kao glasnogovornica protiv fluoridiranja, Darlene je brojnim radovima raskrinkavala ''lošu volju'' i bestidnost viših instanci te pisala o negativnom utjecaju fluora na sintezu kalcija, koja uzrokuje osteoporozu i artritis. Pozivajući se na mnogobrojne studije o fluoru, Vodeća istraživačka grupa iz Washingtona sakupila je i prikazala mnoštvo zastrašujućih nalaza istraživanja, od kojih neke navodimo: fluoridi ometaju sintezu kolagena, što dovodi do njegovog razlaganja u kostima, tetivama, mišićima, koži, hrskavičnom tkivu, plućima i bubrezima; ometaju rad eritrocita te čak onemogućavaju njihovo stvaranje, sabotirajući imunološki sustav; ometaju rad štitnjače; pospješuju rak kostiju; uzrokuju preuranjeno starenje organizma; unošenje fluora kroz vodu, pastu za zube i tekućinu za ispiranje usta iznimno je štetno za razvoj djece, životni vijek te opće zdravstveno stanje. Jedna puna zubna pasta svojim sadržajem može usmrtiti dijete do 12 kilograma, što je, na žalost, bilo i prijavljeno jednom prilikom u državi Ohio 1991. godine. Naveli su kako se fluor također koristi i za prilagodbu ponašanja ljudi, uz slabo poznatu činjenicu da se fluor dodavao vodi židovskih zatvorenika za vrijeme 2. svjetskog rata te u sovjetskim logorima u Sibiru. Godine 1990. dr. John Colquhoun s Novog Zelanda potjeran je u ranu mirovinu nakon što je objavio nalaze studije provedene na čak 60 000 školske djece, pronašavši kako nema razlike u propadanju zubi između fluoridiziranih i nefluoridiziranih područja, a naknadno je otkrio kako znatan broj djece u fluoridiziranim područjima pati od ''zubnog fluorosisa''. Također se otkrilo kako uopće ne postoje dokazi da su tekućine za ispiranje usta na bazi fluora i tablete fluora sigurne za konzumaciju. Znanstvene studije dr. Hildebrota na 6 000 i dra. Johna Yiamouyiannisa na 39 000 djece također niječu bilo kakav pozitivan utjecaj natrij-fluorida na zube. Otkriveno je i da u kombinaciji s aluminijem (od kojega se do nedavna proizvodila većina tuba za pastu) natrij-fluorid ima još štetnije djelovanje na eritrocite te da ono pojačava djelovanje fluora na njihovu brojnost i pokretljivost.

  PRAKSA ZAVJERE I TEORIJA INTERESA

  Svojom agresivnošću fluor je oduvijek bio velika ekološka prijetnja i potencijalni otrov u radnim postrojenjima. U vrijeme 2. svjetskog i hladnoga rata znanstvenici sponzorirani od vojske i korporacija, koji su prvi promovirali korištenje fluorida u stomatologiji te pitkoj vodi, povezujući tu kemikaliju s boljim zdravljem zubi - pomogli su promijeniti imidž fluora od teškog otrova do spasonosnog lijeka za dječje zube. Priča o tome kako je fluor dodan pasti za zube i vodi za piće vrlo je neobična, gotovo fantastična priča. Ona uvelike sliči onima vezanim za olovo, azbest i duhan, a čiju su grozomornu istinu znanstvenici financirani od industrije, zajedno s vladom, također držali desetljećima sakrivenom od javnosti. Možete samo zamisliti uz koju cijenu.

  Neki stomatolozi još uvijek nisu svjesni da je mnogo fluorida, dodavanih vodi u SAD-u, industrijski otpad, ''izriban'' s dimnjaka mlinova u tvornicama za fosfatna gnojiva na Floridi kako bi se spriječila šteta na radnicima, lokalnoj stoci i usjevima. U vrlo ''povoljnom ugovoru'' fosfatne tvrtke su pošteđene troška eliminacije te silne fluoridne kiseline u odlagalište toksičnog otpada. Umjesto toga, otrov je prodan proizvođačima, poslan u gumenim tankerskim cisternama do rezervoara posvuda u sjevernoj Americi te ubrizgan u pitku vodu kao prevencija za nastanak karijesa. Kako je detaljno opisano u knjizi Christophera Brysona o prevari zvanoj fluor, u trenucima krize u Alcoi, jednoj od tvrtki odgovornih za trovanje okoliša, stoke, usjeva i ljudi, Francis Frary, kao voditelj istraživanja, podmitio je Geralda Coxa, istraživača na Mellon institutu. Njemu je predloženo da, unatoč dokazima o štetnosti na zube, u svoja istraživanja o propadanju zubi uključi upravo fluor. Tada je počela velika preobrazba imidža fluora u očima javnosti. 1936. godine istraživač s Mellona dao je laboratorijskim štakorima nešto te kemikalije i objavio kako je upravo ona taj misteriozni ''faktor'' koji čuva zube. Sljedeće dvije godine, zajedno s još jednim znanstvenikom, objavio je detalje njihovog ''otkrića'' u znanstvenom tisku te u časopisu Američkog medicinskog društva. I tako je, gotovo preko noći, par potplaćenih glasovitih znanstvenika s uglednog instituta te ogromni interes korporacija i Američke stomatološke udruge (a samim tim i vlade) ušminkalo sliku fluora iz radnog, bojnog i ekološkog otrova u sliku nade i bisernih zubi na nasmijanim dječjim licima.

  No do svega toga ne bi tako lako došlo da tadašnja društvena klima u SAD-u nije bila izrazito pogodna za okretanje leđa od odgovornosti, zataškavanje i represiju po pitanju fluora. Glavne industrije (kao financijska leđna moždina društva) koje proizvode struju, aluminij, hladnjake, pesticide, kao i sve druge koje koriste fluor, bile su suočene s velikim rizikom zbog tužbi za ljudske i ekološke žrtve koje su uzrokovale. Amerika je također bila suočena s velikom dilemom jer vojne snage nisu mogle funkcionirati bez oruđa i oružja rata, a koja koriste i ispuštaju fluor u okoliš. I pod ovakvim je okolnostima zaživjela velika prijevara o fluoru, čiji branitelji do danas vješto i po svaku cijenu odbijaju sve informacije koje su usmjerene protiv tog otrova, uništavajući zdravlje sviju u ime industrijskog profita i lobija. Godine1972. od Akademskog stomatološkog društva objavljeno je kako u flouridiranim gradovima stomatolozi ostvaruju 17% više profita nego u onima koji nisu. I danas se još uvijek zanemaruju brojni dokazi o šteti uzrokovanoj fluorom i nepostojanju bitne razlike u pogledu zdravlja zubi između država sa i bez fluoridirane vode.

  Na žalost, voda i pasta za zube samo su dio problema kada je u pitanju izlaganje i taloženje fluora u ljudima i u okolišu. Pored njih, fluor vreba ljude iz milijuna tona trajnog plina freona izbačenog u okoliš. Freon ili kemijski spoj CFC, stvoren kasnih 1920., masovno je korišten za hladnjake, klima-uređaje, tvorničke toplinske pumpe, pa čak i medicinske sprejeve, a zbog štetnosti je većim dijelom ukinut tek tijekom kasnih 1990-ih. Fluor se također nalazi u većini industrijskih prehrambenih proizvoda, sokovima i hrani te zemlji prskanoj i trovanoj pesticidima, fungicidima i drugim ''idima'' koji sadržavaju fluor. Također, sva galama, sudske tužbe i kontroverze oko teflonskog posuđa upravo su nastale jer je kemijski spoj (PFC) kojim se premazuju posuđe fluorid, te nakon dugotrajnog zagrijavanja posuđa opasna kemikalija biva oslobođena. Notorni PFC (spoj fosfora, ugljika i fluora) poznat je već dugo vremena kao potencijalni zdravstveni rizik, no po pitanju toga nije bilo nedostatka informacija o njegovim utjecajima na zdravlje, već je problem to što istraživanja nisu podijeljena s drugim znanstvenicima, državnim regulama i javnošću.

  Doduše, što je s onim znanstvenicima koji su znali za štetnost fluora, a nisu bili na platnom popisu svih onih koji ga štite? Slično ranije spomenutom primjeru dr. Colquhouna, takvi znanstvenici bili su otpuštani, izigrani od strane industrije ili ocrnjivani od strane propagande unajmljene od Američke zdravstvene službe, industrijskih i korporativnih znanstvenika te Američkog stomatološkog društva. Dr. Robert Carlton, bivši EPA-in (Enviromental Protection Agency) znanstvenik, nazvao je fluor najtežim slučajem znanstvene prijevare 20. stoljeća. U knjizi istraživačkog novinara C. Brysona The flouride deception detaljno i čitko je prikazana znanstvena prijevara globalnih razmjera, zataškavanje medicinskih dokaza te krivokletstva koja su bila počinjena kako bi se izbjegla odgovornost za smrti, kao i ogromna šteta po zdravlje tisuća radnika, i zarade velikih korporacija koje su fluor koristile kao jednu od glavnih sirovina u masovnoj proizvodnji.

  Kada je riječ o zubarima, osim interesa i zarade, fluor je dugo vremena bio velika nada stomatološkog društva i profesije, obećavajući riješiti slučaj pokvarenih zubi 19. stoljeća na isti način na koji su antibiotici bili magični metak za doktore u drugoj polovici 20. stoljeća. Nada u ''quick fix'' formulu za loše zube stigla je 1930. kada je stomatološki istraživač dr. H. Trendley Dean objavio kako je našao manje zubnog karijesa u nekim dijelovima Amerike gdje je više prirodnog fluorida u pitkoj vodi. Njegove studije postale su znanstveni poticaj za umjetnu fluoridaciju voda u Americi, koje je počelo u 1940. i 1950. Smanjeno propadanje zubi u iduća dva desetljeća stomatolozi su pripisivali dodavanju fluora vodi i pasti za zube, a T. H. Dean postao je poznat kao ''otac fluoridacije''. Interesantno je kako su isti dobri rezultati bili prisutni i u Europi, gdje se vodi ne dodaje fluor, pa čak i prije nego je bio dodavan i u zubne paste.

  Ugledna znanstvenica na čelu odjela za toksikologiju stomatološkog odjela Forsyth, Phyllis Mullenix, bolno se opekla na istini zvanoj fluor. Svojim pokusima otkrila je kako je fluor snažan neuro-toksin, a svoja istraživanja iznijela je Službi javnog zdravstva, tvrtkama koje masovno koriste fluor (poput tadašnje tri najveće: Unilever, Colgate-Palmolive i SmithKline Beecham) i Stomatološkom društvu. Tijekom godina, od istih je bila ignorirana, napadana, marginalizirana, a na posljetku financijski uništena i poslovno smijenjena. Njena istraživanja nadgledao je i Harold Hodge, prvi upravitelj Društva za toksikologiju, također angažiran na Manhattan projektu te odgovoran, što Phyllis, naravno, nije znala, za monstruozno eksperimentiranje na ljudskim subjektima tijekom 2. svjetskog rata, gdje je ubrizgavao uran, plutonij i fluoride ljudima bez njihova znanja. Američka vojska, tajne službe i brojni znanstvenici znaju i skrivaju od javnosti već pola stoljeća činjenicu da je fluor snažni neuro-toksin.

  Edward Groth III., iz Odjela za istraživanje okoliša te Nacionalnog istraživačkog centra, napisao je: ''…ispolitizirani fanatici koristili su se taktikom zastrašivanja, profesionalne i financijske represije, pogrdnih osobnih napada i neumorne propagande u javnim odnosima kako bi ušutkali znanstvene kritike, spriječili objavljivanje negativnih dokaza te kako bi učinili politički nedostižnom svaku interpretaciju osim onu službenog pogleda, koja smatra kako je fluor siguran. Mogu li znanstveni dokazi zbilja biti ugušeni u slobodnom svijetu? Lako.''

  Dodavati u pitku vodu kemikaliju toliko toksičnu da je služila kao otrov za štakore bila je unikatno američka ideja i američka praksa. Većina europskih zemalja ne dodaje fluor svojoj vodi, a nekoliko je država prestalo s tom praksom sumnjajući u njenu sigurnost i vrijednost. Hrvatska ga također ne dodaje, ali ne zbog visoke prosvijećenosti i humanosti trgovinskih lanaca, već, ironično, jer nam je jeftinije u vodu dodavati klor nego fluor. U običnoj pitkoj vodi, dakako, ima prirodnog fluora u manjim količinama, što možete provjeriti i na deklaraciji bilo koje kupovne flaširane vode. Fluoridi možda i pomažu zubima (bilo je par indikacija u istraživanjima), ali dokazi za to nisu baš iscrpni te se procjenjuje kako su u idealnim uvjetima (uvjeti koji su davno nestali) zaslužni za 15% manje karijesa. Narav samog fluora i njegovog djelovanja na karijes može se usporediti s naravi kemoterapije na stanice raka. Sudeći da se čak i koristi u tu svrhu, svaka poredba je suvišna. Fluor ugrožava sve na što nailazi, bolesno i zdravo, a njegova prisutnost obilježena je ogromnom toksičnošću i još većom koristi industrijskih konglomerata. Bombardirani smo fluorom iz svih smjerova, a mnoštvo ranih simptoma i bolesti vidimo posvuda na svojim bližnjima i ljudima općenito. Gotovo sve paste za zube koje možete pronaći u svakodnevnim trgovinama, trgovačkim lancima i supermarketima koriste fluor, a stomatolozi ga i dalje koriste u praksi i propagiraju ne znajući ili ne želeći znati istinu. Uzimajući u obzir silnu toksičnost fluora, njegovo trajno taloženje, njegov unos iz velikog broja industrijskih te prehrambenih proizvoda, zraka, vode, zubne paste i tekućine za ispiranje usta, pa čak i tableta fluora koje stomatolozi preporučuju, moj savjet i savjet mnogih znanstvenika i istraživača koji nemaju sukob interesa, profit niti lobi iza sebe jest da izbjegavate svaki umjetni (koji nije iz prirodne vode) unos fluora, a zubnu pastu kupujte u trgovini prirodne hrane i preparata. Možda košta više, ali sumnjam da korištenje jeftinijih proto-plazmičkih otrova, kako su medicinski kategorizirani, spada u racionalnu uštedu. Kevin Trudeau u svojoj knjizi Prirodni lijekovi za koje oni ne žele da vi znate kao čitateljev doušnik priložio je zastrašujuće detaljno anatomiju korporativnog svijeta, objedinjenu jednom jedinom dogmom: sve je u novcu. Istina koju možda svi mi o njima znamo, no malo tko od nas sluti puni opseg strahovitih zbivanja koja jecaju u ime iste. Fluor je samo jedna kap u moru prljavštine, no filtriramo li uporno kap po kap, vjerujem kako ćemo uskoro moći srknuti iz fontane tjelesnog i duhovnog zdravlja.

  Sve ove i mnoge druge informacije te mnogobrojne reference na ovu temu možete naći u knjizi Christophera Brysona The fluoride deception i člancima na stranici http://www.all-natural.com/index.html

  Izvor: http://www.svjetlost-online.com/content/view/102/45/

  Dodatni tekst o flouru: http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Z ... /fluor.htm

  Video o flouru: http://rapidshare.com/files/227890787/Z ... _otrov.flv

  Fluor su nacisti i staljinisti stavljali u vodu logorašima da budu pasivni i ravnodušni prema svemu. Danas vam (ovaj otrov za štakore i ljude) iz istih razloga stavljaju u paste za zube i vodovode.

  Fluor je glavno kemijsko sredstvo stvaranja mentalnih robova (poslušnih građana).
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Babylon

  Babylon Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  21
  Да, ја видов пастава, а и уште неколку производи (креми за лице, гел за миење лице...) во ДМ. Поевтини се за разлика од Лавера и останатите марки за природна козметика. Поприфатлива варијанта, засега, во однос на цената мислам дека е Алверде иако со олкав број на потенцијално штетни состојки човек не може да биде сосема сигурен.
   
  На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  3.653
  Абе видете, и вода ако ја пиеш по 5 литри дневно е штетна, ама ако ја пиеш по 1,5-2 литри е многу корисна.

  @Mama25 Како што го извади текстов за штетата на флуорот, можам да ти извадам уште 5 за добрите особини на флуорот, од универзитетски професори, не од интернет сајт и сомнителни извори. Ме прашуваш кој пропагира дека флуорот е здрав...а кој пропагира дека не е? Кому ќе веруваш попрво, на интернет сајт/народен лекар или на доктор со завршено соодветно образование за да може да лечи луѓе? Веруваш во фармацевтски заговори а не веруваш во народни незнајни заговори против фармацевтската индустрија? Го знам и сум го читала текстот уште одамна пред да биде актуелен, како и сите анти-пропагандни текстови за многу елементи. Исто како што некоја бабина тревка може да излечи рак во провинција во Јужна Африка, толку и флуорот е оружје за масовна деструкција и оглупавување.
  Не велам дека нема штетни состојки, дека не постојат производи со сомнителен квалитет, ама овие теми се наменети за одредена мета, чувствителна категорија за да некој дебело заработува од нив, бидејќи се знае дека трудници и терминално болни ќе направат се и ќе пробаат се што може да биде во корист на нивното здравје, без да го преиспитаат подлабоко. Дури и гледам фејсбук групи кои постојано вадат вакви теории на заговор, како магнезиумот е лек против стрес, како флуорот не прави робови, како корен од рен лечи рак, и случаи како некој од Свирипичино се излечил од сида за 3 дена со помош на магдонос. Мислам, апсурдно е и крајно некултурно и без почит да се шират дезинформации посебно за такви чувствитечни теми како рак.

  Што да ви кажам, ако се ослонувате на интернет дијагностичари и метафизичари наместо на реални доктори, ослонувајте се и давајте непотребни пари. Бидејќи најчесто, разликата од тоа со етикета органско и тоа без етикета е непостоечка, а потоа и минимална и незначителна.

  Како што кажав, освен сами ако не си го направите, никој не ви гарантира дека нештото е од природно потекло и не е штетно.

  И на крајот, убаво читајте ги декларациите и составот на призводите што ги купувате, тоа е најмногу што може да направите за да го заштитите ваашето здравје. Иако повеќе од половината не ги пишуваат сите состојки, гледајте ги барем првите неколку, бидејќи на врвот се пишуваат тие што се во најголем процент.
   
  На LadyFlame, Biodevojka, baby-star и 1 друга личност им се допаѓа ова.