1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Толедо Шпанија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од alf, 12 август 2019.

 1. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Машки
  Толедо е град во Шпанија 60-70 км јужно од Мадрид. Во него живеат околу 70 000 жители. Се наоѓа на рид а во долината тече реката Тахо. До пред неколку века бил главен град на Шпанија. Архитектурата е стара византиска измешана со маорска и шпанска архитектура. Тесни сокачиња поплочани со коцки или поново со асфалт.Најзначајни објекти се мостот Алкантара и портата Алакантара кои се наоѓаат на јужниот дел од градот и преку нив се влегувало во самиот град.
  Мостот Алкантара. 20190718_093533.jpg
  Портата Алкантара.
  20190718_093749.jpg Alcazar de Toledo-воен музеј.
  20190718_093725.jpg
  Панорама на Толедо.
  20190718_093533.jpg 20190718_093749.jpg 20190718_093725.jpg 20190718_093533.jpg 20190718_093749.jpg 20190718_093725.jpg Панорама на Толедо. Во средина се гледа катедралата
  Santa Iglesia Catedral Primada de Toledo
  20190718_094959.jpg
  До 10 век некаде влезот во Толедо бил возможен само со чунови по реката Тахо.
  20190718_100940.jpg
  Тука е вториот мост преку кој се влргувало во Толедо ( се мисли пред 10 - 15 века).Св. Мартин мостот.
  20190718_100937.jpg
  Толедо како Толедо за нас македонците нема големо значење но за шпанците и шпанската култура има големо значење-тој бил главен град ( 5-15 век) и сите случувања биле токму тука во Толедо- тоа ке му дојде некако како Охрид за нас македонците. Охрид колку и да го негираме како туристички центар денес- тој има многу важна културолошка и историска цел за Македонија. Е ТОА Е ТОЛЕДО ЗА ШПАНИЈА: