1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тони Цетински (Tony Cetinski)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од ocila, 23 август 2013.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  [​IMG]
  Роден е на 31.5.1969 година
  Награди и признанија
  Najnovije:
  2010. Porin za hit godine "Kad žena zavoli"
  2009. Media Servis - nagrada glazbenik godine
  2009. Fender - nagrada za izniman doprinos glazbi-vokal
  2009. Indexi, nagrada za najbolji pop album "Ako to se zove ljubav"
  2009. Indexi, nagrada za najbolju internacionalnu suradnju, Tony Cetinski & Kiki Lesendrić
  2009. Porin za najbolju mušku vokalnu izvedbu, album "Ako to se zove ljubav"
  2008. Zlatna ploča za album "Ako to se zove ljubav"
  2008. Platinasta ploča za album "Budi uz mene "
  2008. Porin za najbolji video program, DVD "Tony i prijatelji"
  2008. Pjevač godine po izboru glavnih urednika i slušatelja Hrvatskog radija
  2008. Najslušanija pjesma u BiH, Radio Stari Grad, duet s Ivanom Banfić "To je vrijedilo čekati"
  Dobitnik odlikovanja Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića za doprinos u kulturi (1995. godine)
  Osvojio nekoliko Porina…
  1996. Pjesma godine (pjesma "23.prosinac")
  1996. Najbolja muška vokalna izvedba (pjesma "23.prosinac")
  1997. Najbolja vokalna suradnja, Vanna i Tony Cetinski ("Dont let the sun go down on me")
  1999. Najbolji pop album ,album "A1"; Najbolja muška vokalna izvedba ,album "A1"
  2006. Najbolji album pop i zabavne glazbe ,"Budi uz mene"
  2008. Najbolji video program, DVD "Tony i prijatelji"
  2009. Najbolja muška vokalna izvedba, album "Ako to se zove ljubav"
  2010. Hit godine (pjesma "Kad žena zavoli")
  Pobjeđivao na festivalima…
  Dora:
  1994. pjesma «Nek' ti bude ljubav sva»
  Hrvatski Radijski Festival (HRF):
  2003. Nagrada žirija glazbenih urednika (pjesma «Blago onom tko te ima»)
  2004. Nagrada žirija glazbenih urednika (pjesma «Budi uz mene»)
  2005. Nagrada žirija glazbenih umjetnika (pjesma «Kad bi dao Bog»)
  Nagrada slušatelja Radio M, Sarajevo (pjesma «Kad bi dao Bog»)
  2006. Grand prix, nagrada žirija glazbenih urednika i nagrada slušatelja pjesma «Sve je s tobom napokon na mjestu»)
  Pop Express festival:
  1994. Pop pjevač godine
  1995. Pop pjevač godine; Pop pjesma godine («23.prosinac»)
  Splitski festival:
  2001. Grand prix (pjesma «Dobar dan ti dušo») - duet sa Zoricom Kondžom
  1996. Grand prix (pjesma «Neka noćas dođu svi»)
  1995. 2. nagrada publike i radio postaja (pjesma «Ti, samo ti»)
  1993. 3.nagrada stručnog žirija (pjesma «Na kraju putovanja»)
  Melodije Jadrana:
  1996. Srebrni galeb - 2.nagrada publike (pjesma «Morski vuk») – duet s Oliverom Dragojevićem
  Melodije Istre i Kvarnera (MIK):
  1993. 1.nagrada (pjesma «Santa Eufemia»)
  Marko Polo Fest:
  2001. Grand prix (pjesma «Femme fatale»)
  Pjesma Mediterana-Budva:
  2000. 2.nagrada (pjesma «Kao jučer»)
  Sunčane Skale-Herceg Novi:
  2005. 2. nagrada (pjesma «Čovjek od leda»)
  Bihaćki festival:
  2003. 1. nagrada za aranžman, 2.nagrada stručnog žirija i publike (pjesma «Sve bih opet»)
  Oscar popularnosti BiH:
  2003. Pop pjevač godine
  Radio M:
  2003. Pjevač godine Cro scena u BIH
  Radijski festival BiH:
  2004. Najslušaniji izvođač iz HR
  Davorin:
  2004. Najbolji komšijsko-susjedski album («A sada»)
  2006. Najbolji pop album («Budi uz mene»)
  2006. Najbolja muška vokalna izvedba
  2006. Najbolji pop izvođač
  2006. Najbolja internacionalna vokalna suradnja («Sigurni»-grupa Erato)
  Music Pub godišnja nagrada:
  1995. Pjevač godine
  Тој на мене ми е еден од омилените пејачи...
  http://www.youtube.com/watch?v=mz9zV55FmqU
  http://www.youtube.com/watch?v=dZvwBUtd7O4
  http://www.youtube.com/watch?v=6_uIuNq_9I4
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Тони Цетински(Tony Cetinski)

  Тони ми е супер и како изведувач и како забавувач. Баш е забавен на настапи, инвентивен, знае да ја насмее публиката. Никогаш нема да заборавам кога се испентари на еден од столбовите на металната конструкција од бината и рече Еве доказ дека луѓето потекнуваат од мајмуни :D
  Има навистина убави песничиња, сите ги фура во еден ист лежерен стил кој му одговара на бојата на гласот.
  Сакам да го слушам.
  http://www.youtube.com/watch?v=Ku7s1dkvWP8
  http://www.youtube.com/watch?v=WALbCLVaN_I
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
 5. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
 6. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Цар е чоеков,еден од омилените пејачи ми е,знае како да ја привлече публиката..Да не постирам песни,се знаат кои се поубавите ;)
   
 7. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.356
  Допаѓања:
  8.478
 8. Sw3et.Ang3l

  Sw3et.Ang3l Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Еве нешто што ме израдува премногу.
  Тони Цетински во март во Скопје
  http://setaliste.com.mk/zabava/3646-toni-cetinski-vo-mart-vo-skopje?fb_action_ids=10202251841690279&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={%2210202251841690279%22%3A1401221746793029}&action_type_map={%2210202251841690279%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]
   
 9. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
 10. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
 11. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
 12. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.114
  Допаѓања:
  33.838
  Пол:
  Женски
  Е богами и неговиве песни си ги обожавам:inlove: и на концерт во Црна Гора одлично сум си поминала,
  човекот оттогаш уште повеќе го обожавам и би одела повторно на негови концерти.
  Не можам да издвојам една омилена ги има пре, премногу, скоро и да нема песна што не му ја знам и не ми се допаѓа.
   
  На Роберт 7 и MilaP им се допаѓа ова.
 13. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.114
  Допаѓања:
  33.838
  Пол:
  Женски


  Sta ces Boze tako je
  nema srce reklamacije(y)
   
  На SummerGirl и KoZee им се допаѓа ова.
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.349
  Допаѓања:
  33.842
  Пол:
  Женски
  Одличен пејач и одлични песни. Го слушам со задоволство.

  Најомилена

   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.114
  Допаѓања:
  33.838
  Пол:
  Женски
  :inlove:
  Пуштам youtube, отварам Тони Цетински и не знам која песна попрво да си ја пуштам да ја слушам.
   
 16. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.114
  Допаѓања:
  33.838
  Пол:
  Женски
 17. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  3.114
  Допаѓања:
  33.838
  Пол:
  Женски