1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топла вода како лек

Дискусија во 'Диети' започната од Aleksandra1977, 27 август 2012.

 1. Aleksandra1977

  Aleksandra1977 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  112
  Ако имате проблеми со варењето и задржувањето на вода во организмот, топлата вода е лек за вас. Лесно и бесплатно. Познат метод на чистење и балансирање на телото е пиењето на топла вода. Топлата, не жешка вода го подобрува варењето, ја чисти кожата, го стимулира исфрлањето на вода од телото, па затоа е одлична и во борбата против целулитот.
  Изворска негазирана вода, па дури и вода од славина, варете ја десет минути во отворен сад. Оладете ја многу малку и ставете ја во термос. Водата да биде топла, но не жешка. Пијте ја во текот на целиот ден, колку што е можно почесто.
  Има ли некој искуство со овој традиционален јапонски и кинески рецепт?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Вода на некоја си собна температура ај ќе ја проголтам ама топла вода неможам да пијам, ќе ми дојде нагон за повраќање. Ок, да се проврие водата затоа што со тоа се уништуваат некои си бактерии ако ги има или пак тешките минерали паѓаат на дно. Незнам колку е паметно затоа што на некоја си повисока температура се раствораат-разградуваат и некои витамини и минерали и на тој начин и нив би ги исфрлиле од организмот.
  Ок, да го потикнува варењето на храната и отфрлање на вишок вода во тело, затоа што со пиење на топла вода ќе те и презнои (исто како и топол чај), ама за исфрлање на токсини од тело и не ти треба многу топла вода туку може и ладна.