Топло чоколадо

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од AnaKarenina, 25 октомври 2011.

 1. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
  Топлото чоколадо е омилена топла напивка на многумина, и е идеално за студените денови што ни претстојат. Освен тоа што е убав начин да се поминат попладневните часови во добро друштво, неговата конзумација всушност е многу корисна. Чоколадото се смета одговорно за стимулирање на доброто расположение, односно го поттикнува излачувањето на серотонинот (хормонот "за добро расположение") во нашиот организам. Има природно смирувачко и антидепресивно влијание, а освен тоа - го намалува ризикот од згрутчување на крвта.

  Колку често пиете топло чоколадо? Го приготвувате сами, се водите според некој рецепт? Имате ли некое место каде топлото чоколадо ви е посебно вкусно?

  Јас обожавам топло чоколадо и ми е омилена напивка во зима. Дома никогаш не сум го приготвувала, но најдов неколку рецепти кои делуваат мошне лесно за реализирање, а резултатот би требало да биде одличен.
  Еве неколку:

  1. Топло чоколадо
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  1 лажичка шекер
  200 милилитри млеко
  4 лажици какао
  малку густин
  100 милилитри вода

  ПОДГОТОВКА:
  Ставете го шеќерот, какаото и густинот во чинија, добро измешајте, па во тоа додадете ја водата и добро промешајте за да нема грутчиња.
  Ставете го млекото на рингла за да се згрее, па пред да зоврие додадете ја смесата со какао, добро промешајте и со постојано мешање варете до посакуваната густина.
  Оставете малку да се олади, па послужете.


  2. Топло чоколадо со цимет
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  100 грама чоколадо
  малку цимет
  100 милилитри млеко
  1 лажица какао
  100 грама блага павлака

  ПОДГОТОВКА:
  На млака температура загрејте го млекото, па полека додавајте ја павлаката, какаото и чоколадото.
  Непрекинато мешајте додека смесата не стане изедначена, а потоа варете уште 5 минути повремено мешајки. Тргнете го од оганот, па додадте лажичка цимет во секоја шоља.
  Ако не сакате цимет, можете да додадете ѓумбир. Додатно можете да украсите со шлаг и чоколадни трошки или какао.

  3. Виенско топло чоколадо
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  125 г чоколадо со 70% какао маса
  500 мл минерална вода
  50 г шеќер во прав
  25 г какао
  За шлаг:
  150 мл хопла (може и шлаг)

  ПОДГОТОВКА:
  Чоколадото исечкајте го ситно. Во тенџерче ставете ги минералната вода и шеќерот да се загреат. Шеќерот треба да се стопи, но водата никако не смее да зоврие. Додајте го какаото и мешајте додека да зоврие сè. Малку по малку ставајте го чоколадото и почекајте да се стопи. Сето ова правете го на средна температура. Тргнете го тенџерето од оган. Изматете ја хоплата (шлагот). Кога хоплата ќе биде цврста, тогаш значи дека е готова. Ставете го чоколадото во стаклени чаши, а од горе ставете од шлагот.

  4. Топло чоколадо со бисквити
  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  100 грама чоколадо
  100 милилитри млеко
  2 лажици какао
  100 грама блага павлака
  неколку бисквити
  цимет по желба

  ПОДГОТОВКА:
  На тивок оган загрејте го млекото и полека додавајте ја благата павлака, какаото и чоколадото што претходно сте го искршиле на коцки. Мешајте постојано сè додека смесата не се изедначи, а потоа гответе уште пет минути за да се згусне. Пред да го ставите топлото чоколадо во шолјата, ставете на дното малку мелени бисквити. Додадете цимет или ѓумбир по желба и дополнително декорирајте со шлаг, чоколадни трошки или лешници.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На ivona48, buba4e89, clock.pot и 25 други им се допаѓа ова.
 2. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  221
  Леле како ме погоди со темата. Обожавам топло чоколадо и секое излегување во кафич особено во зима јас тоа нарачувам. Дури еден период од толку редовно конзумирање веќе преку глава ми дојде. Ме потсетува на убави моменти во животот. Дома не сум го подготвила до сега, ама мора да пробам и да го изненадам дечко ми ,зошто и тој обожава. БАш деновиве мислевме да одиме во кафичот каде го прават најубав и да си ја отвориме сезоната за топло чоколадо. Иако не ти требаше тема, баш сега ми се пријаде. :)
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Најубавото нешто. Посебно во зима. Надвор снег до коленици, ладно ептен, влегуваш во кафиќ и си порачуваш топло чоколадо. Абе, нешто незаменливо. Горе шлагчето. Мх мх... :inlove:
  Баш прашав во кафиќот и јас кај што одам најчесто, кога ќе донесат топло чоколадо. Па, не се може веќе... Ај, кај и да е ќе почне сезоната :)


  како само би те смачкала... :)
   

  Прикачени фајлови:

  • hot.jpg
   hot.jpg
   Големина на фајлот:
   141,9 KB
   Прегледи:
   2.377
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.536
  Каренина, на душа ќе ме носиш што отвараш вакви теми дур ми се плаче за благо. :lol:

  Зимно време најчесто ова го нарачувам каде и да одам, претежно преку ден, неретко и навечер кога не сум за винце. Ми се допаѓаа во Бариста, ама ко што гледам сега е затворено.

  Заблажува душа, топли грлце, и плус е романтично да се пие со саканиот. :) Не сакам да е премногу густо, а имам пиено и такви како пудинг. Идеално ми е да е малку погусто од какао, во комбинација со плазма кекс.

  Мххх... :mm:

  [​IMG]
   
  На Lallly и AnaKarenina им се допаѓа ова.
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Meне ми е редовно на менито :) Си го правам дома, со чоколадно какао, густин, млеко и шеќер. Она од пакетче што е секако не се згуснува па служи како какао, за поубав мирис и поблагичко :) А по кафичи, ретко каде го погаѓаат, па и не порачувам баш нешто :?: Ама, знам дека она што е вриено на оган, дома, не може да се спореди со специјална машина, тоа ми е попенасто, помазно, без грутчиња :)
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Уфф преубава тема ( да не речам вкусна :lol: )
  Најубаво топло чоколадо прават во кафичот кај мене , можам 5 по ред и повеќе да ги испијам ако ми дадат .
  Сама дома сум пробувала да го правам и најчесто тоа од кесички .
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.271
  Mњаааам мњааам!
  Мојот идеален зимски напиток.
  Нема што повеќе да се додаде, едноставно го обожавам. И да морам да напоменам дека се нервирам кога место порачаното топло чоколадо тие пудинг ќе ми донесат |( Не сваќам зошто толку густо го прават во одредени кафулиња, па и го пијам т.е. јадам со лажичка.
  Најмногу сакам од ванила, потоа лешник, мешано црно бело чоколадо, со бисквити сум пиела но густо е многу, секако и стандардно чоколадо е незаменливо.
  Со шлагче, со бисквитче и циметче мх мх.
  [​IMG]
  Ми се припи во моментов многу, многу, мнооооооогу.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  626
  Мммм обожавам топло чоколадо :inlove: си го конзумирам по цела зима,ем топло ем благо и вкусно. Нај погодено ми е од автоматите :D ама и кога си го подготвам дома.Си купувам во прав и го приготвувам со млеко.
   

  Прикачени фајлови:

  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  И јас сум голем љубител на топло чоколадо и во домашна атмосфера и по кафиЌи во зимски услови.
  Јас најмногу го сакам баш она асфалт густо, мислиш пудинг.
  Се сеќавам на времето пред доста години кога за првпат излезе одевме во едно кафуле каде имаше најголем избор на топли чоколада со голем избор вкусови, дури претерувавме секој ден тоа, па тоа.
  Меѓутоа, колку и да се убави тие комбинации, класичното топло чоколадо, како и се‘ останато класично е незаменливо и ниеден супситут не е доволно добар да го засени.
  Баш убаво Ана што имаш објавено доста начини на приготовка, долга зима, вреди да се испробаат сите :) .
   
  На La.Reina.Del.Sur и AnaKarenina им се допаѓа ова.
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.729
  Допаѓања:
  5.142
  Изгледа само јас не обожавам баш топло чоколадо.
  Можеби затоа што никаде не ми го имаат погодено, кога и да порачам, или горчи, или е преблаго, или е прегусто да не можеш да голтнеш, да мора со вода да го потераш. ]:)
  Имам и купувано да си правам дома, убаво ми е, ама пак - едвај ја пијам една чаша. И после пак ми се јавува желбата за благо.
  Топло чоколадо? Не фала, ќе си земам ладно :D
  Абе нема подобро од табла чоколадо 8)

  Сепак не го имам исклучено од листата на пијалоци, ако некој од вас знае да го прави перфектно, ќе му дадам шанса :D
   
 11. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.850
  Аааа.. послатко нешто здравје, њам!
  Зимно време стандард.
  Немам осет за благо, некој ќе си умре за вода јас мака си немам.
  Порано кога излезе топлото чоколадо со другарка ми не научија што нарачуваме, немаше ни потреба да доаѓаат на маса, топло чоколадо се знае :lol:
  Сега ретко одам по кафичи па затоа дома си правам по свој мерак.
  Тие моменти си ги посветувам на себе, ќе го кркнам и нова сум.
   
  На eli25 и Annath им се допаѓа ова.
 12. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  МмМм......... Обожаваммм топло чоколадооо .. најубавоо ми е :)
   
 13. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.881
  Допаѓања:
  5.311
  Пол:
  Женски
  лајк лајк лајк. 8)
  обожавам топло чоколадо,било какво.И да,скоро секогаш тоа си порачувам ако седнеме некаде
  Сепак благо неможам да одбијам па и да сум најадена :lol:
   
  На A-j-a му/ѝ се допаѓа ова.
 14. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  2.317
  Пол:
  Женски
  ЈАс па не го сакам ама ич.А причината за тоа е што премногу ме потсеќа на пудинг,а јас пудинг не сакам.кога не би го правеле толку густо по кафичиве може и би го пиела,купувам некогаш дома и правам,ама најчесто пак не го пијам не знам зошто.Втора причина е секогаш оди во комбинација со шлаг(не дека мора,може и без тоа,ама ете така ми одат во комбинација),а јас шлаг не јадам и...сума сумарум не го сакам баш
   
 15. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.803
  Пол:
  Женски
  Супер тема :D јас сакам топло чоколадо ама не пијам многу често не знам зошто најверојатно не знае секој да ми го погоди и убаво да ми го направи :D Инаку многу вкусна работа нема што хахаа
   
 16. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  906
  Навистина сакам топло чоколадо и секогаш го пијам

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]
   
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.921
  Допаѓања:
  76.738
  Кога доаѓа вакво временце веднаш се отвора сезоната на топло чоколадо,какао,чајче....
  Тешко си го погодувам онака густо ама не ми смета и поретко да го пијам.Mи се допаѓа мирисот и вкусот :mm:
  Си имам две местенца низ град кај што ми го прават убаво топлото чоколадо па секогаш си порачувам.
  А и цената не ми е јасна, во кафич топло чоколадо е 100-120 ден :o Навистина е премногу.

  [​IMG]
   
 18. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  70
  Мојот омилен пијалок, секој ден на факултет си пиев од кафемат ммм.. :)
   
 19. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.756
  Во животов немам пробано убаво топло чоколадо во кафич. Никаде не знаат да ми го погодат.
  Најчесто е како течен пудинг со грутчиња. Некаде не добивам ниту шлаг одзгора. А, цената е повисока. :^)

  Која е фрката на течното чоколадо да изгледа како течен пудинг? А, мразам течен пудинг. Како да не си го погодил рецептот е. :lol:
  Најверојатно дека не знаат да го направат како треба.
   
  На Fairytale88 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Најубаво топло чоколадо ми е кога си го правам сама дома. По кафичи или е премногу густо или е премногу течно