1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топ 10 фобии

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од SanjaKirchner, 5 мај 2011.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    1. Арахнофобија

    Арахнофобијата претставува страв од пајаци; тоа е најчестата фобија и од неа страдаат голем број на луѓе, во помала или поголема мера. Луѓето со арахнофобија чувствуваат силно чувство на немир кога ќе се соочат со пајак, а исто така можат да се јават и телесни симптоми како потење и треперење секогаш кога ќе видат пајак. Арахнофобијата е почеста кај жените отколку кај мажите.
    Јас и мојата фобија од пајаци :(
     
  2. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    страв од темнината..значи од ништо не се плашам толку многу и преку се можам да поминам..ама од темнина.. :sweat:
     
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    ОД змии и од височини леле :worried: :worried: :worried:
     
  4. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Од гужва, манијаци, осаменост
     
  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Моите се 5,6,7 и 10 ;)

    Имам и фобија од осаменост :( :(
     
  6. Vaga03

    Vaga03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    јас имам 100% страв од темнина и од забар ( иако веќе го надминав тој страв) но од темница ау неможам се мислам нешо ќе ми излези!
     
  7. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Страв од змии :doh:
     
  8. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Овие две ги имам.
     
  9. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Офидиофобија имам. Значи, од змии колку што ми е страв, од ништо!
     
  10. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Офидиофобија има многу страв од змии ми се има случено да ме напраднат и некако ми се
    гнасни
    не знам како можат некои луѓе да чуваат питоми змии по дома и ти си седиш така на ком. и таа ти лаизи окулу нозе :puke:
    Клаустрофобија многу се нервирам кога не можам да мрднам макар и со прс некако се препотувам и ми лазат морници но не до толку за да не можам да се качам во лифт или да седам во затворена просторија
     
  11. taylor.swift

    taylor.swift Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    10
    1 5 6 се мои фобии
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    6. Страв од темнината

    Стравот од темнината уште е познат и по името никтофобија или скотофобија. Најчесто овој страв се јавува во периодот на во детството; повеќето луѓе го надраснуваат овој страв како што созреваат, но кај некои тој останува и во возрасниот период. Стравот од темнина може негативно да се одрази на навиките за спиење кај личноста, како и врз социјалните навики воопшто

    7. Офидиофобија

    Офидиофобијата претставува страв од змии. Повеќето луѓе се плашат од змии, но некои луѓе чувствуваат силни симптоми на вознемиреност при самата помисла на змии, а не дај Боже и навистина да видат една.

    8. Страв од забар

    Сите ние се чувствуваме нелагодно при посета на забар, но некои луѓе штом ќе седнат на столчето добиваат вистински напади на паника, па така овие луѓе прават се што можат за да не отидат на забар, дури и кога навистина имаат потреба од такво нешто. Оваа фобија се развива како резултат на негативни искуства од минатото, како и на страв од болка.

    9. Кинофобија

    Кинофобијата е страв од кучиња. Овој страв речиси секогаш се јавува како последица на непријатно искуство со куче во минатото, како на пример ако личноста како дете била нападната од куче. Но покрај тоа, кинофобијата може да се развие и како последица на негативното претставување на кучињата во филмовите или телевизиските содржини.

    Од овие работи добивам напади на паника, неможам да се соземам се тресам. Не е некој страв онака, туку паника е, силен страв е, се тресам од сите овие работи :worried:
     
  13. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Фобија од змии и гуштери
    Фобија од преминување преку мост
     
  14. Melody13

    Melody13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    215
    Фобија од висина и од летање. Мислам дека никогаш во живот нема да се одлучам да одлетам негде. :doh: Kога ќе помислам на тоа веднаш ми наидуваат мисли како .. Што ако авионот се урне?! .. И такви глупости. А сестрами има фобија од пајаци. По некогаш ме излудува со тоа. :@ Доволно е само да види најситно, микроскопско пајаче и веднаш збеснува. :lol:
     
  15. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Клаустрофобија!
    Кога гледам филмови како некои се буткат во тесни места, во канали, цевки и уште што не се препотувам, а не знам што ќе биде ако јас сум на нивно место. Кога сум во лифт поднесувам, ајде една минута е тоа. А и не сум често во лифтови, само кога одам во здравниот дом. И тогаш сум тивка и мирна. Гледам си пред себе и чекам да застане лифто.
    Пред некој ден сонував како одам низ тесен тунел. Тоа е најголемиот кошмар за мене. Или пак да ме закопаат жива... ауууу :worried: . Или да бидам парализирана... (многу гледам филмови знам).
    Ама и вака јас не можам да поднесам да бидам ограничена со нешто и некој да ме гуше. Затоа сакам јас голем свет. Мислам дека ако останам цел живот на некое место, ограничена со луѓе и знаења, ќе се самоубиам.
     
  16. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Ах колку сакам да имам фобија од храна :^) Но ,јас имам од заболекар и затоа чекаат многу запчиња на ред да бидат направени :D
     
  17. maci95

    maci95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Хемофобија |(
    Значи,кога ќе видам крв мислам дека цревата ми се преобраќаат и морам веднаш да легнам бидејќи ќе паднам..А недај боже кога дојде ред за вадење на крв :o На еден системацки,памтам во 7мо одд, од целата болница се собраа луѓе да видат што ми се случило,а јас сиротата прво пискав а после на земја,бам! :|
     
  18. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Клаустрофобична сум и тоа се гусам дури и кога седам некаде каде што не сум комотна или ако има многу ствари до мене и да не можам да се движам комотно, ми снемува воздух и ме фаќа паника. :sweat: Исто имам многу голем страв од инсекти , бегам на километри кога ке здогледам нешто од родов нивни гаден . :^)
     
  19. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    јас имам арахнофобија :worried:
     
  20. WinnieThePooh

    WinnieThePooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    201
    Арахнофобија и офидиофобија :( :worried: