1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Топ 5 производи за хигиена во домот

Дискусија во 'Дом' започната од Ctete, 24 февруари 2016.

  1. Ctete

    Ctete Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    5.152
    Пол:
    Женски
    Кои се вашите топ 5 производи без кои не можете да го замислите чистењето и одржувањето на хигиената во вашиот дом?
    [​IMG]
    Ова сретство не би го менувала за ништо.со него го чистам купатилото.откако ке исчистам санитариите се како нови ,како сега да се наместени.
    [​IMG]
    Ова е многу ефикасно сретство за одмастување инаку повеке го користам арисот но моментално ова го имам[​IMG] со авакс ги чистам плочките
    [​IMG]
    од овој течен детерген сум ептен задоволна 2 во 1 е преубаво мириса,и немам слика но за чистење на прозорците користам авакс.


    ајде сега вие сте на ред
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Имам користено едно средство за плочки,многу убаво и мирисот беше прекрасен едноставно,ама ете сега не ми текнува како се вика,виолетово беше.Сјај за садови Feya.За во бањата Арф,ткаенината(креветот,тепихот) ги чистам со Глосс,а за мебелот политура Чисто.Инаку за домот освежувач многу е убав Блисс,многу убаво мириса.
     
    На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На joy1 и Ctete им се допаѓа ова.
  4. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кај мене сликите не се отвараат, па неможам да ги видам средствата што ги предлагаш. А многу сакав, зошто се уште сум во потрага по најефикасни средства за чистење.
     
    На Espadrila и joy1 им се допаѓа ова.
  6. Ctete

    Ctete Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    5.152
    Пол:
    Женски
    93845.jpg 10620686_1119369731429521_7587679156767001115_n.jpg 12743491_1119369874762840_7272426752061221238_n.jpg cillitbang-tiefenreinigung-und-schimmel.png
    кога ја отворив темата сликите се гледаа но откако ја средија темата не се гледаат еве ги уште еднаш
     
    На VladeMila, irena.1 и joy1 им се допаѓа ова.
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Три ultimate favorite средства за чистење
    [​IMG]
    Пулирапид - за ништо не го менувам. Го користам за чистење на санитариите и чешмите во купатило, одлично го вади каменецот. Некогаш со него ги чистам и фугите на плочките, особено кај кадата, зашто знае да фати „буѓа“. Имам пробувано и други средства за истата намена, ама пак се враќам на Пулирапид. Ганц ми е купатилото кога ќе исчистам со него, само што мириса јако и малку ме нервира што задолжително морам да носам ракавици ако чистам со него. Дури и да сакам само мијалникот малку да го поминам, не се осудувам со голи раце да го фатам сунгерчето.

    Арф - мирисот на ова средство секогаш ќе ме потсетува на кујна :D Овој Арф ми е омилен, има микрогранули и секогаш го користам за ептен мрсни садови. На пример денес за ручек имавме печена риба, а тавчето не може да се измие со обичен сјај за садови, па на помош доаѓа Арф :) Кога сум кај сјаевите за садови, јас не сум приметила некоја драстична разлика во ефектот, а сум купувала различни. Сите ми се горе-долу исти. Сјај употребувам за садови што не се толку извалкани, за сè друго користам Арф. Исто го користам и за чистење на шпоретот.

    Ајакс - омилен ми е зелениот, мириса прекрасно :mm: Најчесто го користам за „џогирање“ :lol: Ама ми се наоѓа и за други работи, на пример го користам како сјај на сунгерче, па со него ги чистам ванглите, или ги перам пластичните столици и масата на тераса. Не ми текнува сега за што сè го користам, ама стварно ми се наоѓа, не за џабе е универзално средство ;)

    И за крај две работи што редовно ги користам, а не се баш средства:
    Чист алкохол - го користам за дезинфекција по дома, особено за плочките во ходник кај што влегуваме со обувки.
    Солна киселина - со неа одвреме навреме ја чистам wc шолјата, а некогаш истурам и врз плочките под кадата кај што знае да фати слој од бигор. Ништи сè, само една гас маска да си имате кога ја користите :tmi:
     
    На diorsa, Bozica1980, Oxymoron и 9 други им се допаѓа ова.
  8. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    [​IMG]Под број 1 го ставам прашакот за перње алишта...Моментално го користам Ариел,но од време на време менувам со Дуел планинска свежина.
    Под бр 2 го ставам Доместос.Ако без доместос не го исчистам тоалетот тоа не е тоа.
    Под бр 3 средство за стакло Ајакс ,обично зелено паковање.
    Под бр 4 влажните марамици на Пронто за ламинат.Кога нема време за генералка ми вршат работа.
    Под бр 5 сјај за садови.Неможам да користам каков бил сјај за садови.Прво заради тоа што не ми ѓи прима секој кожата,а и заради квалитетот.Како најзадоволна сум била од сјајот Ава ама неможам времиња да го најдам...Сега користам Феја од лаванда.
    И секако без омекнувач на алишта ништо не правиме....само од Ленор сум задоволна и само него ко користам бидејќи алиштата и од минатат сезона кои седат спаковани некој период сеуште мирисаат....а и облеката ја прави мека
     
    На glittergirl и Ctete им се допаѓа ова.
  9. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    De ziti baga kazi kako go upotrebuvas mister muskulo i kakva razlika primetuvas pred i po cistenje?Jas go upotrebuvam ama nema nekoja promena,duri mislam deka e slabo za cistenje.
     
  10. glittergirl

    glittergirl Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    2.678
    Пол:
    Женски
    Ајакс го обозавам и ја исто го користам за сешто по дома, Арф или Циф ми се одлични за купатило за вратите по дома ако ми се многу умачкани за столиците платични стануваат бели како тазе купени :D Мајка ми е болна па јас и помагам
     
    На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Овие 5 задолжително,некогаш Циф го менувам со Арф,сега Орнел го сменив со Дуел жолт по препорака на колешка ама не ми се допаѓа,за купатило некогаш и солна киселина.
     

    Прикачени фајлови:

    На duffi, ssweety и Ctete им се допаѓа ова.
  12. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
  13. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    На Ctete и MilaP им се допаѓа ова.
  14. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Go zaboraviv jas sredstvoto za staklo .(facepalm)
    Malku se 5 proizvodi.Plus sredstvoto za plocki,za parhet...ehee mnogu gi ima :?:
     
    На Espadrila, kala21, makgirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Ctete

    Ctete Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    5.152
    Пол:
    Женски
    Немора 5 кои ви се неопходни сретства тие ставете ги
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Комлицирсно ми е од мобилен и слики да ставам али може и текстуално

    1. Арис де грас- не функционирам без него и за во кујна и за флеки на гардероба
    2. Глосс влажни марамици- откако ги открив мислам дека се збогував со впивателни крпи за бришење во кујна на површина, тв, лап топ, маса па и комода во купатило.
    3.Доместос- името зборува само за себе :)
    4. Ајакс за плочки
    5. Бохор плав
     
    На MilaP, Ctete и ssweety им се допаѓа ова.
  17. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    08035940l.gif 503025526l.gif img12461_big.jpg Novi-Ariel-Mountain-Spring.jpg Pulirapid-750ml-watermark-600x600.png
     
    На duffi и Ctete им се допаѓа ова.
  18. ana-milo

    ana-milo Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Сода бикарбона и оцет.:)

    Еве зошто:
    Во Европа од освежувачите за простор и средствата за чистење годишно умират 99.000 лица


    Освежувачите на просторот и средствата за чистење се скриени убијци во домовите, училиштата и работните простории, а во најновиот извештај се тврди дека годишно предизвикуваат или придонесуваат смрт на 99.000 лица во Европа, објави британски „Телеграф“.

    Во Извештајот поддржан од страна на здравствените организации во Велика Британија, Royal College of Physicians (RCP) и Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH), предупредува дека за лош квалитет на воздухот во затворени простории придонесуваат различни производи на домаќинството, неисправни бојлери, спрејови и освежувачи на воздухот, кои и како и средства за лична хигиена се посочени како најопасни, затоа што обично содржат хемикалии кои се течни или лесно испаруваат.

    Освен тоа, одреден мебел, ткаенини, лепило и изолациски материјал содржат формалдехид што испарува и што ги иритира дишните патишта, односно белите дробови. И биолошките материјали кои можат да се пронајдат во куќата како прашина, мувла и животински влакна исто така, можат да му наштетат на здравјето на човечкот.

    – Загадувањето на воздухот во затворена просторија може да има негативни факти на развојот на фетусот, особено на белите дробови и бубрезите на детето, може да предизвика спонтан абортус, срцев удар и мозочен удар кај повозрасните лица, а поврзано е и со астма, дијабетес, деменција, дебелина и на крајот рак, се наведува во извештајот.
     
    На macovska, Ctete и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  19. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Еве го мојот Топ 5
    - Первол - за црни, за шарени алишта во последно време го користам течниот Первол и сум презадоволна. Ми се допаѓа како ги одржува алиштата, не ги избелува а ги чисти добро и ми мириса убаво.
    - Доместос - за wc школката е одговорен Доместос, некако нему најмногу му верувам кога е во прашање дезинфекција... непријатен мирис ама голема ефикасност гледам во ова средство. Често знам и цело купатило да го исчистам со Доместос ама после не можам да го одмирисам од тешкиот мирис
    - Циф - за чистење купатило, повеќе мрсни садови, рамна плоча,кујнски садопер, со него знам да ги зачистам и кујнската плотна и плочките. Добар е... и ми мириса на свежо. Го користам за свашта, иако често знам да го заменам со некое Арф или Авакс средство.
    - Дуел Жолт - многу време наназад сум верна на овој омекнувач, пријатен и траен мирис. Особено го сакам кога завесите ми се тазе перени па цел стан мириса на Дуел Жолт. Инаку одма го препознавам ако некој исто така го користи овој омекнувач.
    - Спин за стакло - секојдневно го користам за бришење на прашина од различни површини (иако е за стакло).

    Да не бев ограничена со Топ 5 ќе ги додадев и Глос влажните марамчиња, политурата Глос, Пулирапид и сл.
     
    На Ctete и Espadrila им се допаѓа ова.
  20. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    1343579_T.jpeg duck-fresh-discs-midi1.jpg image_4e4d163e4a6e5c4b15000001_4465.png images (1).jpg n_arfcream.jpg
     
    На duffi и Ctete им се допаѓа ова.